Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Oyunsever Kitle-Veri Ne Söylüyor?

May 09, 2018 - 2 min read
Oyunsever Kitle-Veri Ne Söylüyor?

Oyun sektörü, olu┼čma evresiyle yükseli┼če geçme aras─▒nda oldukça h─▒zl─▒ bir ilerleyi┼č ya┼čad─▒. 80'lerde ç─▒kan tetris oyunlar─▒ndan, günümüzdeki hiper realite grafiklere ya┼čanan geli┼čimin perde arkas─▒nda devasa bir sektör olu┼čtu. Bu sektör 2017 y─▒l─▒nda Gamesindustry.biz verilerine göre dünyada 116 milyar dolarl─▒k bir de─čere ula┼čt─▒. Ülkemizde de oldukça yayg─▒n olan video oyunlar─▒ ister online platformda olsun, ister bilgisayar, ister mobil; birçok kullan─▒c─▒n─▒n -özellikle erkeklerin- zaman─▒n─▒ geçirmek ad─▒na yapt─▒─č─▒ aktivitelerin ba┼č─▒nda geliyor.

Bilgisayar/mobil/tablet, online/offline ya da tekli/çoklu oyunculu oldu─ču fark etmeksizin; oyunlarla ilgilendi─čini sosyal medyadaki hareketleriyle ifade eden kullan─▒c─▒lardan yaratt─▒─č─▒m─▒z 10.000 kullan─▒c─▒l─▒ kitlenin verileri bize özellikle marka i┼č birliklerine dair keyifli içgörüler sunuyor. Kimola AI gücüyle Oyunsever Kitle’nin ┼×ubat 2018 ç─▒kt─▒lar─▒na birlikte bakal─▒m;

Son y─▒llarda kad─▒n kullan─▒c─▒larda ciddi bir art─▒┼č ya┼čansa da Oyunsever Kitle’sinde hala a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak erkek kullan─▒c─▒lar var. Erkek kullan─▒c─▒lar kitle içerisinde %83 oran─▒nda ve a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak 18–24 (%46) ya┼č aral─▒─č─▒ndaki gençlerden olu┼čuyor. Öte yandan %35 oranla ikinci s─▒rada 24–35 ya┼č aral─▒─č─▒ geliyor, bu da dünyada bilgisayar oyunlar─▒yla ilk tan─▒┼čan Y ku┼ča─č─▒n─▒n hala aktif olarak oyunlarla ilgilendiklerini gösteriyor. Oyun (%55) ilgisinin yan─▒nda ilk be┼č ilgi alanlar─▒nda Teknoloji (%10) ve Spor (%7) gelen bu kitle için rekabeti sevdi─či ve teknolojiyi s─▒k─▒ takip etti─či yönünde yorumlar yap─▒labilir. Ferit Karakaya, Asl─▒m Cihat, Mete Özbey, An─▒l I┼č─▒k ve Hakan I┼č─▒k gibi yeni ç─▒kan video oyunlar─▒n─▒ deneyip yorumlayan, oyun dünyas─▒ndaki teknolojik geli┼čmelerin nabz─▒n─▒ tutan “gamer” fenomenlerle etkile┼čime geçen erkek kullan─▒c─▒lar, oyun dünyas─▒n─▒ takipte tutmay─▒ önemsiyor.

Oyunsever Kitle'nin Favori Sosyal Medya Fenomenleri

Ço─čunlukla erkek/genç yeti┼čkinlerden olu┼čan Oyunsever Kitle’sinin evde uzun bir zaman geçirdi─čini ve ev s─▒n─▒rlar─▒ içerisinde yap─▒lan aktivitelerden ho┼čland─▒─č─▒n─▒ görüyoruz. Nitekim kitlenin marka etkile┼čimlerinde %9 ile ilk s─▒rada ç─▒kan Netflix, zaman geçirmekten keyif ald─▒klar─▒ ba┼čka bir aktivite olarak dizi ve filmlere i┼čaret ediyor. %4 oranla üçüncü s─▒rada gelen Dominos ve %3 oranla gelen Yemeksepeti markalar─▒ ise kitlenin yemek yeme al─▒┼čkanl─▒klar─▒nda s─▒kça eve sipari┼č oldu─čunu gösteriyor.

Oyunsever Kitle Analizi

Sonuç olarak veri bize h─▒zl─▒ tüketimin neredeyse tüm sektörleri ele geçirmeye ba┼člad─▒─č─▒ günümüzde, oyun sektörünün kal─▒c─▒ bir ilgi alan─▒ haline gelmeyi ba┼čard─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Dolay─▒s─▒yla oyunlara ilgi duyan bir kitleyi hedefleyecek ki┼či ve markalar─▒n; kitleyi erken ya┼člardaki tüketicilerden seçmesi, sektöre yapaca─ča yat─▒r─▒mlar─▒ uzun vadeli dü┼čünmesi ve marka i┼č birliklerinde fast food ve/veya IPTV sektörlerini seçmesi yararl─▒ olacakt─▒r.

%17 oranla gelen kad─▒n oyunseverleri mi hedefliyorsun? Bizimle ┼čuradan ileti┼čime geçebilirsin! 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest