Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Mini Araştırma: Shell için Google Maps Yorumları Analizi

Author: Beybin Esen - COO, Kimola
Beybin Esen COO, Kimola
Jul 05, 2023 - 3 min read
Mini Araştırma: Shell için Google Maps Yorumları Analizi

Ba┼č─▒m─▒z─▒ döndüren güne┼č, serinleten bir esinti, keyifli bir müzik e┼čli─činde sonsuz yollara do─čru ilerlemek... Tatil dönemi geldi─činde, hepimizin içinde bir macera arzusu uyan─▒r. Ancak bu yolculuklar sadece manzaralarla s─▒n─▒rl─▒ kalmaz. Karayolunda seyahat edenler için bir durak noktas─▒, bir mola yeri vard─▒r: Benzin istasyonlar─▒.

Tatil sürecinde benzin istasyonlar─▒, hayat─▒m─▒za dokunan ve yolculu─čumuzu kolayla┼čt─▒ran en önemli noktalardan biri. Arac─▒m─▒z─▒ dolaba çevirmek için durdu─čumuz bu yerler, tüm ihtiyaçlar─▒m─▒z─▒ kar┼č─▒lamak için bize hizmet sunar. Ayn─▒ zamanda, uzun yolculuklarda yorgun dü┼čen bedenlerimize dinlenme molas─▒ verir ve tazelenmemizi sa─člar. ─░ster bir kahve molas─▒, ister bir at─▒┼čt─▒rmal─▒k, isterse temel araç bak─▒m─▒; benzin istasyonlar─▒ tatil rotam─▒zda vazgeçilmez birer durak.

Uzun bir bayram tatilinden sonra, hep birlikte ofise döndü─čümüz bu hafta, Shell markas─▒n─▒n Google'daki istasyonlar─▒na yap─▒lan yorumlar─▒n─▒ toplay─▒p, Kimola Cognitive ile analiz edip, bir ç─▒kt─▒ haz─▒rlad─▒k.

Haz─▒rl─▒k

Shell’e ait farkl─▒ istasyonlara Google Maps üzerinden gelen 1000 farkl─▒ yorumu, Kimola Cognitive’in ücretsiz sundu─ču Chrome eklentisi Airset Generator ile çektik. Sonras─▒nda excel’de, belirli bir karakter say─▒s─▒n─▒n alt─▒nda olan yorumlar─▒ eledik ve Kimola Cognitive’e sürükleyip b─▒rakt─▒k. Yakla┼č─▒k 1 saat süren veri toplama - veri ç─▒karma k─▒sm─▒ndan sonra, Kimola Cognitive, toplamda 242 adet yorumu 13 dakika gibi k─▒sa bir sürede analiz etti.

Analiz

Kimola Cognitive Shell Analizi

Shell istasyonlar─▒n─▒n yorumlar─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda, %64 oranda pozitif, %28 oranda negatif yorum görüyoruz. Yorumlarda öne ç─▒kan dört kategori var; genel hijyen, fiyatlar, hizmet kalitesi ve çal─▒┼čanlar─▒n güleryüzlü olmas─▒.

Hijyen, en önemlisi.

Pozitif: %80 Negatif: %19

Temizlik kategorisinde Shell %80 pozitif yorumda; sadece tuvaletlerin de─čil, lavabonun deterjan ve temizlik kokmas─▒, marketin de temiz olmas─▒ gibi görü┼člerin de etkisi bulunuyor. Bu ba─člamda tüketicilerin temizlik konusu bir bütün olarak de─čerlendirdi─čini görüyoruz.


Fiyatlarda tüketici karars─▒z, hizmet kalitesi iyi

Fiyatlar konusunda tüketicinin %42 pozitif yorum ile karars─▒z oldu─čunu, hizmet kalitesinde de yine %68 oranla tüketicinin memnun oldu─čunu söylemek mümkün. En çok pozitif yorum alan kategori ise istasyonlar─▒n (tuvaletlerin) hijyeni.


Marka ─░maj─▒ E┼čittir Benzin Kalitesi.

Pozitif: %38 Negatif: %50

Tuvalet konusundaki hassasiyetlerin yan─▒nda, benzin kalitesi de kullan─▒c─▒lar için bir di─čer önemli konu. Bir çok seyahatseverin “x markas─▒ndan benzin sat─▒n almam, güvenilir de─čil” gibi bir bak─▒┼č aç─▒s─▒ oldu─ču gerçe─čini do─črularcas─▒na, tüketiciler, di─čer tüketicilere “pompan─▒n ba┼č─▒nda durun”, “çekicinde ciddi dü┼čü┼čler oldu” gibi yorumlar yapt─▒─č─▒n─▒ görüyoruz. Bu noktada, tüketicilerin acil bir ihtiyaç dolay─▒s─▒yla girmedilerse, benzin istasyonlar─▒n─▒ seçerek mola verdiklerini tahmin edebiliyoruz. Bu da, sa─člam bir marka imaj─▒n─▒n benzin istasyonlar─▒ için önemli oldu─čunu göstergesi.


Lokasyon, Market Çe┼čitlili─či, Aktiviteler ve Promosyonlar

Son olarak lokasyon, market çe┼čitlili─či ve istasyonda yap─▒labilecek di─čer aktivitelerin de tüketiciler için önemli di─čer kategoriler oldu─čunu görüyoruz. Mescit, çocuk park─▒,çay ikram─▒, kahve içilebilecek gölge bir alan, ücretsiz WiFi'─▒n seyahatseverler için önemli oldu─čunu söylemek mümkün. Ekstradan istasyonda sa─članan masaj koltuklar─▒ ve benzin al─▒┼čveri┼či s─▒ras─▒nda s─▒ra beklememek, yorumlar aras─▒nda az da olsa görünür olan ba┼čl─▒klar.

 

─░çgörü:

Benzin almaya gelen tüketici, kendisini market tüketicisinden daha önemli görüyor.

Benzin almaya gelen tüketici, market tüketicisini beklemek istemiyor. ─░stasyona, Shell’den benzin almak için gelen tüketici, kendisini Shell markas─▒n─▒n bir üyesi olarak görüyor. Bu sebeple, marketten al─▒┼čveri┼č yapan ve özellikle Shell için gelmemi┼č olan di─čer tüketicilerin al─▒┼čveri┼člerini beklemek, Shell’den benzin sat─▒n alan tüketiciyi rahats─▒z ediyor. 

Tüketiciden:

Dün yak─▒t ald─▒m içeriye ödeme için girdim,5-6 ki┼či s─▒rada bakt─▒m lokum sat─▒yor shell, dedim yak─▒t ödemesi yapacam,tmm abi dedi ama hala lokum tart─▒yor lokum kesiyor oyalan─▒yor ama benim yak─▒t ücretini alm─▒yor bekletiyor ,biraz daha bekledim hala ücret almayinca k─▒zd─▒m ç─▒kt─▒m cebimdeki son nakit paray─▒ pompaciya verdim.Uzun yolday─▒z vakit nakit buras─▒ benzin istasyonu lokum s─▒ras─▒ çay s─▒ras─▒ da ney oluyo ki bekletiyorlar.... hizmet kalitesi s─▒f─▒r


Tüketicinin akl─▒nda bunun için tek bir çözüm var; Benzin kasalar─▒ ve market kasalar─▒ kalabal─▒k bölgelerde, özelikle de bayram gibi dönemlerde ayr─▒┼čt─▒r─▒labilir mi?
Yak─▒n zamanda baz─▒ istasyonlarda, araba içinde POS cihaz─▒ ile ödeme seçene─či ba┼člad─▒. Buna da herhalde en çok arka koltukta çocu─ču olan ebeveynler sevinecek. 

Kimola’dan markan─▒z, sektörünüz ve rakipleriniz için ara┼čt─▒rma almak isterseniz, ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest