Announcing Our GPT Integration: Transform Customer Reviews into Powerful Marketing

Kimola Bülten | Cognitive 1#: Cognitive'den yeni grafikler, Google'da mutfak testi

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Sep 19, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive 1#: Cognitive'den yeni grafikler, Google'da mutfak testi

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

 

­čôł Trend Grafi─či yay─▒nda!

Kimola Cognitive Trendleri

Ürün ekibimiz, büyük bir güncelleme için Raporlar bölümü üzerinde çal─▒┼č─▒yor ve Trend Grafi─či bu hafta yay─▒nland─▒!

Raporlar─▒n─▒za nas─▒l trend grafi─či ekleyebilirsiniz?

ÔÜí´ŞĆ Veri setinizde bir "tarih" sütunu olmal─▒d─▒r.
ÔÜí´ŞĆ Kimola Cognitive'in ana sayfas─▒na verilerinizi yükleyin ve metin sütununa ek olarak tarih sütununu seçin.

 

­čĄľ Veri Setinize Uygun Makine Ö─črenim Modeli Önerileri

Kimola Cognitive Pre-Build Makine Ö─črenim Modelleri

Toplad─▒─č─▒n─▒z tüketici konu┼čmalar─▒n─▒ analiz etmek için Kimola Cognitive Galeri'de yer alan hangi modelleri seçebilece─činiz konusunda emin de─čil misiniz? Merak etmeyin! Kimola Cognitive sizi yönlendirir ve saniyeler içinde i┼čledi─či verilerin hangi modellerle s─▒n─▒fland─▒rabilece─či konusunda size önerilerde bulunur.

 

Kimola Bülten'de Bu Hafta

­čŽż Endüstrile┼čen yapay zeka geli┼čen bir trend haline geldi.

McKinsey’nin yay─▒nlad─▒─č─▒ “Teknoloji Trendleri Görünümü 2022” Raporu’na göre, bugün ortaya ç─▒kan en önemli 14 teknoloji trendinden ikisi uygulamal─▒ yapay zeka (mevcut bir uygulaman─▒n verimlili─čini ve üretkenli─či art─▒r─▒rken; hatalar─▒ ve uygulama süresini azaltan AI’─▒n bir alt dal─▒) ve endüstrile┼čen makine ö─črenimi (ürünleri daha dü┼čük maliyetle daha h─▒zl─▒ pazara sunmay─▒ sa─člayan sistemler bütünü).

  • Yapay zekan─▒n durumuna ili┼čkin olarak 2021 McKinsey Küresel Ara┼čt─▒rmas─▒’nda, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %56's─▒, 2020 ara┼čt─▒rmas─▒nda %50'den fazla kurulu┼č yapay zekay─▒ benimsedi─čini belirtiyor.
  • 2022 raporuna göre, teknoloji endüstrileri yapay zekan─▒n benimsenmesinde lider olurken, ürün geli┼čtirme ve hizmet operasyonlar─▒, uygulamal─▒ yapay zekadan en fazla fayda gören birimler olarak öne ç─▒k─▒yor.

 

­čĄľ Google'─▒n yeni robotu web'in derinliklerinden ö─črendikleriyle mutfakta i┼č ba┼č─▒nda!

Son y─▒llarda günlük hayat─▒m─▒z─▒ kolayla┼čt─▒rmak için çal─▒┼čan teknoloji devlerinden biri olan Google, makine ö─črenimi ile geli┼čtirdi─či PaLM-SayCan robotunu test etmeye devam ediyor. Bu robotun tek bir amaca hizmet etmekten ziyade birden fazla i┼člemi gerçekle┼čtirmesi planlan─▒yor. 

  • Robot ismini ald─▒─č─▒ PaLM yapay zekas─▒ sayesinde 540 milyara yak─▒n dil parametresini ö─črenmi┼č durumda ve robotun ö─črenme süreci devam ediyor.
  • ─░lginç olan ┼ču ki; Google di─čer ┼čirketlerde oldu─ču gibi laboratuvar ya da fabrikalar yerine robotu mutfakta test ediyor. ┼×irket çal─▒┼čanlar─▒n─▒n aktard─▒─č─▒ bilgilere göre popüler markalar aras─▒ndaki ayr─▒m─▒ yapabilen PaLM-SayCan, ayr─▒ca temizlik i┼člerini de yapabiliyor. Örne─čin çal─▒┼čanlar “─░çece─čim döküldü, temizler misin?” komutuyla robota temizlik yapt─▒rabiliyor.

 

­čŽá Te┼čhis edilemeyen kanserleri tan─▒mlamak için makine ö─črenimini kullan─▒l─▒yor.

Bir kanser hastas─▒ için uygun tedaviyi seçmenin ilk ad─▒m─▒, kanserin ba┼člad─▒─č─▒ organ veya vücudun bir k─▒sm─▒ olan birincil bölgeyi belirlemek de dahil olmak üzere spesifik kanser türlerini tespit etmektir. Nadir durumlarda, kapsaml─▒ testlerle bile bir kanserlerin kayna─č─▒ belirlenemeyebiliyor. Ancak, Koch Bütünleyici Kanser Ara┼čt─▒rmalar─▒ Enstitüsü ve Massachusetts Genel Hastanesi’deki ara┼čt─▒rmac─▒lar taraf─▒ndan geli┼čtirilen makine ö─črenim modeli ile erken hücre geli┼čimi ve farkl─▒la┼čmas─▒ gibi durumlara daha yak─▒ndan bak─▒larak primeri bilinmeyen kanserlerin s─▒n─▒fland─▒r─▒lmas─▒ sa─članabilecek. 

  • Ara┼čt─▒rmada e─čitilen makine ö─črenim modeli (D-MLP), mevcut araçlar kullan─▒larak te┼čhis edilemeyen 52 yeni kanser örne─čine uyguland─▒.
  • Bu vakalar, 2017'de ba┼člayan dört y─▒ll─▒k bir süre boyunca MGH'de görülen en zorlu vakalar─▒ temsil ediyordu. Heyecan verici bir ┼čekilde, model tümörleri dört kategoriye ay─▒rd─▒ ve bu hastalar─▒n tan─▒ ve tedavisine rehberlik edebilecek tahminler ve bilgiler sa─člad─▒.

 

­čąç Yapay zeka, bir sanat yar─▒┼čmas─▒n─▒ kazand─▒!

Colorado merkezli oyun ┼čirketi Incarnate Games'in ba┼čkan─▒ Jason Allen, verilen kelimelerden yola ç─▒karak görseller üreten yapay zeka program─▒ Midjourney'de olu┼čturdu─ču bir resimle yar─▒┼čmaya kat─▒ld─▒. 

  • Yapay zekan─▒n çizdi─či bu resim, ABD'deki Colorado Eyalet Sergisi'nin güzel sanatlar yar─▒┼čmas─▒nda birincilik ödülü kazand─▒. 
  • Sosyal medyada viral olan görüntü, yapay zekan─▒n sanatç─▒lar─▒ yok edece─či konusunda tart─▒┼čmalara neden oldu.
  • Uzay Opera Tiyatrosu anlam─▒na gelen ‘Théâtre D'opéra Spatial’ ismine sahip eser, bir uzay operas─▒n─▒ tasvir ediyor ve detaylar─▒yla büyük dikkat çekiyor. Yapay zeka ve Allen'in bu eseri, hareketli ve canl─▒ bir tasar─▒ma sahip olman─▒n yan─▒ s─▒ra, ─▒┼č─▒─č─▒n öne ç─▒kt─▒─č─▒ Barok tarz─▒na ait bir mekân─▒, göz al─▒c─▒ bir manzara ve insan figürleriyle harmanlayarak ortaya ç─▒kar─▒yor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest