Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: O güne hazır mısınız?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
May 12, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten | Analytics: O güne hazır mısınız?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!
Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz! Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

 
Verizekal─▒lar 2.11

O gün geliyor.. Tüketicilerin %88'i Anneler Günü'nü kutlamay─▒ planl─▒yor.

Numerator’un 2.650 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, yakla┼čan Anneler ve Babalar Günü için tüketici al─▒┼čveri┼či ve kutlama planlar─▒ hakk─▒nda içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, Anneler Günü'nü kutlamay─▒ planlayan tüketicilerin say─▒s─▒ (%88), Babalar Günü'nden (%79) daha fazla olsa da, daha fazla tüketici (%57’ye %52) Babalar Günü için hediye almay─▒ planl─▒yor ve hediye kartlar─▒ listenin ba┼č─▒n─▒ çekiyor. Anneler Günü'nü kutlamay─▒ planlayanlar─▒n ço─ču (%74) aileleriyle kaliteli zaman geçirmeyi tercih ederken, Babalar Günü kutlamalar─▒nda mangal yapma ve d─▒┼čar─▒da yemek yeme gibi etkinlikler öne ç─▒k─▒yor. Öte yandan, Babalar Günü kutlamalar─▒nda alkol sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒n─▒n Anneler Günü'ne göre neredeyse iki kat daha yüksek (%27’ye %14) oldu─ču görülüyor.

Uygulama içi reklamlar, kullan─▒c─▒larda yank─▒ uyand─▒r─▒yor.

Salg─▒n sonras─▒ mobil kullan─▒m─▒n artmas─▒ ve tüketici al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒n de─či┼čmesi, uygulama içi reklamlar─▒n büyük bir yükseli┼č ya┼čamas─▒na neden oluyor. GoodFirms'in yapt─▒─č─▒ bir ara┼čt─▒rma, mobil uygulama reklamc─▒l─▒─č─▒ sektörünün yeni uygulamalar için etkili bir araç olabilece─čini ortaya koyuyor. Genel olarak uygulama içi reklamlar kullan─▒c─▒lar taraf─▒ndan oldukça olumlu bir ┼čekilde kar┼č─▒lan─▒yor. Kullan─▒c─▒lar─▒n %56.5'i günlük olarak, kulland─▒klar─▒ uygulamalardaki reklamlar─▒ gördükten sonra uygulamalar─▒ indiriyor. %42.6's─▒ reklama t─▒klad─▒ktan sonra sat─▒n alma gerçekle┼čtiriyor. Buna kar┼č─▒n, kullan─▒c─▒lar─▒n %66's─▒, reklam─▒n video yay─▒nlar─▒n─▒ kesintiye u─čratmas─▒ durumunda reklam─▒ atlayaca─č─▒n─▒ söylüyor. Dahas─▒, kullan─▒c─▒lar─▒n %43'ü hala bu uygulama içi reklamlar─▒ istemediklerini belirtirken, kullan─▒c─▒lar─▒n %54'ü  bu tür reklamlar─▒n abonelik ücreti gereksinimlerini ortadan kald─▒rabilece─či için reklam destekli uygulamalar─▒ tercih ettiklerini belirtiyor.

Alkolsüz bira içenlerin oran─▒, 2020'den bu yana 8 kat artt─▒.

YouGov'un ABD'de gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, alkolsüz bira tüketiminin önemli ölçüde artt─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rma, haftal─▒k alkolsüz bira tüketenlerin 2020 y─▒l─▒ndan bu yana 8 kat daha fazla artarak 2023 y─▒l─▒nda ABD yeti┼čkin nüfusunun %5.2'sine ula┼čt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Alkolsüz bira tüketenlerin ise %81'i, 44 ya┼č─▒n alt─▒nda ve %64'ü erkek. Bu ki┼čilerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ ebeveynken, düzenli bira tüketenlerin oran─▒ sadece %29. Bu ki┼čiler genellikle daha yüksek ayl─▒k harcama gücüne sahip, düzenli olarak egzersiz yapan, et bazl─▒ veya fleksitarian diyetler uygulayan ve video oyunlar─▒ izleyen ve sosyal medyay─▒ s─▒klalkullan. Rapor ayr─▒ca alkolsüz bira tüketenlerin tercih etti─či en popüler alkollü bira markalar─▒n─▒ da ortaya koyuyor ve bunlar aras─▒nda Heineken, Corona, Samuel Adams, Guinness ve Budweiser yer al─▒yor.

Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n içerik tüketim adresi: Dijital platformlar.

Dijital dünyada büyüyen Z ku┼ča─č─▒n─▒n televizyonla benzersiz bir ili┼čkisi var ve reklamverenler için yeni f─▒rsatlar sunuyor. Z ku┼ča─č─▒n─▒n önemli bir ço─čunlu─ču, içerik tüketimi için dijital yay─▒n hizmetlerini tercih ederken, %65'lik bir kesim geleneksel kablolu TV aboneliklerine sahip de─čil. Z Ku┼ča─č─▒, TV izlerken büyük ölçüde mobil cihazlara yöneliyor ve %85'i ayn─▒ anda telefonlar─▒n─▒ veya tabletlerini kullan─▒yor. Ek olarak, Z ku┼ča─č─▒n─▒n neredeyse yar─▒s─▒ (%47) TV izlerken çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yap─▒yor. %44'ü ürün aramak için TV reklamlar─▒n─▒ duraklatt─▒─č─▒ ve %34'ü TV reklamlar─▒nda görüntülenen QR kodlar arac─▒l─▒─č─▒yla sat─▒n alma i┼člemi yapt─▒─č─▒ için, Z Ku┼ča─č─▒ özellikle reklamlarla etkile┼čime istekli oldu─čunu gösteriyor. Ne izleyeceklerini bulmak söz konusu oldu─čunda, Z Ku┼ča─č─▒ öncelikle e─člence platformlar─▒na ve sosyal medya uygulamalar─▒na ba┼čvuruyor. TikTok (%69) ilk tercihleri olurken ard─▒ndan Instagram (%64) geliyor. Bu içgörüler, reklamverenlerin Z ku┼ča─č─▒n─▒ etkili bir ┼čekilde hedeflemek ve dahil etmek için birden çok ekranda ölçülebilir sonuçlar elde etmek için yarat─▒c─▒ dü┼čünme ve yeni teknolojileri benimseme ihtiyac─▒n─▒ vurguluyor.

Podcastler, marka pazarlamas─▒ için güçlü bir araç.

DISQO taraf─▒ndan 34.841 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre podcastler, marka pazarlamas─▒ için etkileyici bir araç olarak öne ç─▒k─▒yor. Günlük podcast dinleyicilerinin %45'i di─čer medya türlerine göre podcast reklamlar─▒na daha fazla dikkat ediyor. Öte yandan podcastler, marka sadakatini art─▒rma potansiyeline sahip; dinleyicilerin yakla┼č─▒k %33'ü, be─čendikleri bir podcast içinde veya sevdikleri bir sunucu taraf─▒ndan reklam yap─▒lan bir markay─▒ daha çok seviyor. Genç yeti┼čkinler podcast reklamlar─▒n─▒ daha çok be─čenirken, podcast dinleyicileri genellikle daha genç, erkek, yüksek e─čitimli ve yüksek gelirli oluyor. Ek olarak, podcastlerin ke┼čfedilmesinde içerik ön planda olurken, dinleyiciler en çok arkada┼člar─▒n─▒, ailelerini ve sosyal medyay─▒ güvenilir öneri kaynaklar─▒ olarak görüyor.

Prebiyotiklere tüketicinin ilgisi yüksek.

FMCG Gurus taraf─▒ndan 10.000 ki┼či ile yap─▒lan küresel bir ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte üçü prebiyotikli g─▒dalar─▒n sat─▒n al─▒nmas─▒nda ürün etkinli─či ve bilimsel kan─▒tlar─▒n en önemli faktörler oldu─čunu belirtiyor. Fiyat faktörü ise, %55’lik bir oran ile bu dü┼čüncelerin gerisinde kal─▒yor. Sindirim sa─čl─▒─č─▒ ve genel sa─čl─▒k (%73), prebiyotik içeren ürünleri sat─▒n alanlar için önemli sa─čl─▒k konular─▒ aras─▒nda. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca tüketicilerin "hastal─▒─č─▒ tedavi etme" zihniyetinden "hastal─▒─č─▒ önleme" zihniyetine geçti─čini gösteriyor. Bu ba─člamda, prebiyotik içeren yiyecek ve içecekleri sat─▒n alanlar─▒n neredeyse yar─▒s─▒ (%48) bunlar─▒ kullanmaya ilk ba┼člad─▒klar─▒nda herhangi bir semptomdan ┼čikayet etmediklerini belirtiyor. Ek olarak, tüketicilerin prebiyotiklere genel olarak a┼čina oldu─ču ve özellikle '┼čikorya kök lifi' ve 'inulin' gibi belirli bile┼čenlerin bilinirli─činin yüksek oldu─ču görülüyor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

Sizce gelecekte sanal hediyeler fiziksel hediyelerin yerini alabilir mi?

 Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest