Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: İçimdeki çocuğu segmente edebilir misiniz?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Aug 14, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Analytics: İçimdeki çocuğu segmente edebilir misiniz?
 

Sevgili ara┼čt─▒rma ve içgörü sevdal─▒lar─▒, bu haftan─▒n bülteninde, yeti┼čkinlikleri çocukluklar─▒na götüren oyuncaklardan tüketicilerin markalardan beklentilerine ve al─▒┼čveri┼č sepetlerinin terkedilme nedenlerine kadar pek çok içgörü ile sizlerleyiz.

-> Verizekal─▒lar Podcast’inin önceki bölümlerini Spotify’da dinlemek için t─▒klay─▒n.

Trustpilot’taki mobilya ma─čazas─▒ yorumlar─▒n─▒ analiz edin!­čÜÇ

Ara┼čt─▒rma yapmak zordur, ancak bir i┼či ba┼člat─▒rken veya yönetirken mü┼čterileri anlamak kaç─▒n─▒lmaz hale gelir. Di─čer sektörlerde oldu─ču gibi, mobilya ma─čazas─▒ sahipleri için de pazar ara┼čt─▒rmas─▒, hedef kitleyi, mü┼čteri tercihlerini, trendleri ve rekabeti anlamada kritik bir rol oynar ve de─čerli içgörülerin elde edilmesini sa─člar. Bu amaçla, Trustpilot, mobilya ma─čazalar─▒ için mü┼čteri yorumlar─▒ sunan bir kaynak olarak hizmet verse de yorumlar─▒n kapsaml─▒ bir analizini sunmaktan uzak. Özel bir araca sahip de─čilseniz, bu yorumlar─▒ titizlikle okuyup analiz etme sorumlulu─ču size dü┼čer. Neyse ki, Kimola’n─▒n ücretsiz ara┼čt─▒rma araçlar─▒ aras─▒nda yer alan Trustpilot Review Analyzer  de─čerli mü┼čteri görü┼člerinin analizini kolayla┼čt─▒r─▒yor. ­čśÄ

­čĺÄ ┼×imdi siz de  Trustpilot Review Analyzer ile hedef kitlenizi daha iyi anlayabilir ve mü┼čteri görü┼člerinin faydas─▒n─▒ en üst düzeye ç─▒karabilirsiniz.

­čĺÄ  UK Bed Store’un mü┼čteri yorumlar─▒n─▒ analiz etti─čimiz rapora ve mobilya ma─čazas─▒ sahipleri için ara┼čt─▒rma rehberimize buradan göz atabilirsiniz.

Yeti┼čkinler, oyuncaklarla çocuklu─čuna dönüyor.

MGA’s Miniverse taraf─▒ndan 2.000 Gen Z ve Y ku┼ča─č─▒n─▒n kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse dörtte üçü çocukluk favorilerini nostaljik nedenlerle yeniden ar─▒yor. F─▒rsat bulursa, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %67'si çocukluklar─▒ndan bir ┼čeyin replikas─▒n─▒ sat─▒n almaya çal─▒┼č─▒rken, %76's─▒ bu süreçte nostaljik hissediyor.

Ku┼čaklararas─▒ dijital e─člence zevkleri farkl─▒la┼č─▒yor.

Yak─▒n tarihli bir Kagan Tüketici ─░çgörü ara┼čt─▒rmas─▒n─▒n sonuçlar─▒, genç ku┼čaklar (Z ku┼ča─č─▒ yeti┼čkinleri ve Y ku┼ča─č─▒) ile Boomer’lar aras─▒ndaki dijital e─člence kullan─▒m─▒nda büyük farkl─▒l─▒klar oldu─čunu ortaya koyuyor. Boomer’lar, özellikle TV ve video içeriklerine yakla┼č─▒k 8 saat harcayarak dijital e─členceye odaklan─▒yor. Gen Z ve Y ku┼ča─č─▒, günlük 9 ila 11 saat aras─▒nda dijital e─členceye yöneliyor; müzik ve oyunlara daha fazla zaman ay─▒rarak TV ve video izleme süresini azalt─▒yor. X Ku┼ča─č─▒ ise ya┼čl─▒ ve genç nesiller aras─▒ndaki e─člence al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ dengeleyerek dikkat çekiyor.

Tüketici, markalar─▒n topluma yard─▒mc─▒ olmas─▒n─▒ istiyor.

Ipsos Küresel Trendler raporu, insanlar─▒n marka ve i┼čletmelerden net beklentilere sahip oldu─čunu gösteriyor. Önemli bir %80, markalar─▒n ayn─▒ zamanda hem para kazanabilece─čine hem de iyi amaçlar─▒ destekleyebilece─čine inan─▒yor; ancak ayn─▒ zamanda i┼č liderlerine güvenmeyenlerin oran─▒  %53. Ek olarak, maliyeti daha yüksek olsa bile %64’ü sosyal sorumluluk sahibi markalardan ürün sat─▒n almaya çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ söylüyor.

Amerikal─▒lar al─▒┼čveri┼čte vites yükseltiyor!

Tüketiciler o kadar yo─čunlar ki, birço─ču al─▒┼čveri┼č yapmak için araçlar─▒ndan bile ç─▒kmak istemiyor! Dutch Bros’un ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Amerikal─▒lar─▒n neredeyse yar─▒s─▒ drive-thru seçene─či olmayan bir ma─čazaya gitmekten kaç─▒nacaklar─▒n─▒ belirtiyor. 2.000 ABD yeti┼čkininin kat─▒ld─▒─č─▒ bu ara┼čt─▒rmada, insanlar─▒n %28’i yürüyerek ma─čazaya girmek yerine drive-thru seçene─čini tercih ediyor.

Güvenlik endi┼česi, al─▒┼čveri┼č sepetini terk ettiriyor.

Radial taraf─▒ndan yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, online al─▒┼čveri┼č sepetlerinin neredeyse yar─▒s─▒n─▒n güvenlik endi┼čeleri nedeniyle terk edildi─čini gösteriyor. Çal─▒┼čma, web sitesi güvenli─či (%48) ve ki┼čisel bilgilerin güvenli─či (%45) gibi faktörlerin terk edilme oran─▒ndaki art─▒┼č─▒n arkas─▒ndaki ana etkenler oldu─čunu gösteriyor. Ayr─▒ca, tüketicilerin üçte biri son alt─▒ ay içinde kredi kart─▒ veya finansal bilgilerin izinsiz kullan─▒m─▒ gibi doland─▒r─▒c─▒l─▒k vakalar─▒na maruz kald─▒klar─▒n─▒ belirtiyor.

Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest