Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Online Alışveriş Kitlesi-Veri Ne Söylüyor?

May 09, 2018 - 3 min read
Online Alışveriş Kitlesi-Veri Ne Söylüyor?

─░çinde ya┼čad─▒─č─▒m─▒z dijital ça─č sahip oldu─čumuz birçok al─▒┼čkanl─▒─č─▒ ve davran─▒┼č─▒ de─či┼čtirdi. Al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒klar─▒m─▒z belki de de─či┼čime en çok u─črayan günlük davran─▒┼člar─▒m─▒zdan biri. Üstelik TÜS─░AD’─▒n verilerine göre bu davran─▒┼č 2016 y─▒l─▒nda Türkiye’de 1.6 trilyon dolarl─▒k bir e-ticaret endüstrisi yaratacak güce sahip. Nüfusun oldukça büyük bir ço─čunlu─ču hala fiziksel dünyada dokundu─ču ve görebildi─či ürünlerle al─▒┼čveri┼č yapma iste─činde, ancak günden güne toplum içerisinde yer edinen Z ku┼ča─č─▒ için online al─▒┼čveri┼č yapmak, nefes almak kadar kolay. Dolay─▒s─▒yla online al─▒┼čveri┼č yapan kullan─▒c─▒lara dair içgörüler markalar için her geçen gün daha da önemli hale gelmeye ba┼člad─▒.

Online Al─▒┼čveri┼č Kitlesi ─░lgi Alanlar─▒

Online al─▒┼čveri┼č kavram─▒ geli┼čimi içerisinde sosyal medyada da kendine oldukça geni┼č bir yer edindi. E-ticaret siteleri sahip olduklar─▒ sosyal medya hesaplar─▒yla tüketicilerine ula┼č─▒p, kendilerine uygun marka kimlikleri geli┼čtirmeye ba┼člad─▒lar. Biz de sosyal medyada Kimola AI’─▒n gücünü kullanarak, davran─▒┼č ve tutumlar─▒yla online al─▒┼čveri┼če ilgi duydu─čunu belirledi─čimiz 10.000 kullan─▒c─▒ üzerinden bir kitle yaratt─▒k. ┼×ubat (2018) ay─▒ verilerini kitlenin ─░lgi Alanlar─▒, Markalar, Sosyal Medya Fenomenleri gibi 9 farkl─▒ k─▒r─▒l─▒mda analiz etti─čimizde ç─▒kan ilgi çekici sonuçlardan baz─▒lar─▒ ┼ču ┼čekilde;

Türkiye’de online al─▒┼čveri┼č denince akla ilk kad─▒n kullan─▒c─▒lar ve k─▒yafet, mobilya gibi sektörler gelse de kitlenin %42 gibi hat─▒r─▒ say─▒l─▒r bir k─▒sm─▒ erkek. Erkek kullan─▒c─▒lar─▒n %45’ini 24–35, %42’sini 35–50 ya┼č aral─▒─č─▒ olu┼čturuyor. Literatüre, Spora, Mizaha ilgi duyan bu kullan─▒c─▒lar kitap, elektronik e┼čya, video oyunlar─▒ gibi sektörlerden online al─▒┼čveri┼č yapmaya yatk─▒nlar. Kitlenin %58’ini olu┼čturan kad─▒n kullan─▒c─▒larsa bask─▒n olarak 24–35 (%56) ya┼č aral─▒─č─▒ndalar. Literatüre, Makyaj ve Güzellik Ürünlerine, Modaya ve Magazine* ilgi duyan kad─▒n kullan─▒c─▒lar─▒n online al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒klar─▒nda tekstil, kozmetik, kitap gibi alanlar─▒n bulundu─čunu öngörmek mümkün.

*Magazin ilgi alan─▒na sahip kullan─▒c─▒lar ünlü ve/ve ya medyatik ki┼čilerin hayatlar─▒na dair içerik üreten sosyal medya hesaplar─▒yla ilgileniyorlar.

Online Al─▒┼čveri┼č Kitlesinin Favori Markalar─▒

Online Al─▒┼čveri┼č Kitlesi’ne bütün olarak bakt─▒─č─▒m─▒zda, etkile┼čime geçti─či ilk 5 markan─▒n Çiçek Sepeti, ─░defix, Gittigidiyor, Hepsiburada ve Netflix olu┼ču, teknoloji ile aras─▒ iyi olan ve günlük hayatlar─▒ndaki ilgi alanlar─▒n─▒ internet üzerinden yapt─▒klar─▒ al─▒┼čveri┼člerle destekleyen bir kitleye i┼čaret ediyor.

Kitlenin içerisinde dikkatleri üzerine toplayan modern bir ebeveyn gurubu mevcut. Bu ebeveynlerin kad─▒n kullan─▒c─▒lar─▒n─▒ çal─▒┼čan ve okuyan anneler olu┼čturuyor. Bu kad─▒nlar Ece Kumkale, Oyuncu Anne, Akademisyen Anne gibi hesaplarla etkile┼čime geçerek ebeveynlik üzerine kendilerini geli┼čtiriyorlar. Ayn─▒ zaman da Ay┼čegül & Yasemin, Pelin Kaya gibi moda alan─▒ndaki sosyal medya fenomenleriyle etkile┼čime geçerek trendleri takip ediyorlar. Erkek/baba kullan─▒c─▒larsa okuyan, gündemi takip eden ve spor dü┼čkünü modern erkek profili çiziyor.

Online Al─▒┼čveri┼č Kitlesinin Etkile┼čime Girdi─či Sosyal Medya Fenomenleri

Teknolojisever bir kitle olan Online Al─▒┼čveri┼č Kitlesi birçok farkl─▒ sektörden i┼č hedeflerine ve marka i┼č birliklerine aç─▒k. Kitleye dair içgörülerle al─▒nacak stratejik kararlar, markalar─▒n kendilerini daha iyi konumland─▒rmalar─▒n─▒ ve kullan─▒c─▒lar─▒yla güçlü bir ileti┼čim kurmalar─▒n─▒ sa─člayabilir.

Online Al─▒┼čveri┼č Kitlesi analizi gibi dahas─▒ için blogumuzu takipte kal─▒n!

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest