Doğal Dil İşlemenin Kullanım Alanları ve Faydaları

Apr 06, 2022 - 5 min read
Doğal Dil İşlemenin Kullanım Alanları ve Faydaları

Yapay zekâ, veri bilimi, bilgisayar bilimi ve dilbilimin bir araya geldiği disiplinlerarası bir yapıya sahip olan Doğal Dil İşleme kullanım alanları oldukça geniştir. Bankacılık, sigortacılık, sağlık, reklam, halkla ilişkiler, yayıncılık gibi insan faktörünün ön planda olduğu pek çok sektörde kullanılabilir. Doğal dil işlemenin gücünü ve hayatımız üzerindeki etkisini anlamak için gelin en yaygın doğal dil işleme uygulamalarına birlikte göz atalım. Ayrıca, bir önceki yazımız olan Doğal Dil İşleme (NLP) Nedir ve Nasıl Uygulanır?'a göz atabilir, NLP'nin tarihçesini de öğrenebilirsiniz.

Doğal Dil İşleme Uygulamaları

  • Otomatik Düzeltme ve Tamamlama: Günlük hayatımızda en çok bilinen ve en sık rastladığımız doğal dil işleme uygulamalarından biridir. Örneğin, Google'da bir şey arattığımızda 2-3 harf yazdıktan sonra olası arama terimlerini bize gösteriyor veya yazım hataları olan bir şey arıyor olsak bile bunları düzeltip bizim için en ilgili sonuçları sunuyor. Bu harika değil mi? Hepimiz her gün kullanıyoruz ancak bizleri nasıl etkilediğinin farkında bile değiliz. Halbuki, doğru sonuçları çok daha verimli bir şekilde bulmamıza yardımcı olarak işimizi oldukça kolaylaştırıyor. 

Otomatik Düzeltme ve Tamamlama

  • Dil Çevirisi: Belirli bir kelimenin veya ifadenin farklı bir dilde ne olduğunu öğrenmek için eminim herkes Google Çeviri ya da diğer çeviri uygulamalarını kullanmıştır. Çok sayıda insanın ve işletmenin dil engelini aşmasına yardımcı olan bu uygulamanın arkasındaki teknik makine çevirisidir. Makine çevirisi, anlamı bozulmadan tutarken bir dildeki metni otomatik olarak başka bir dile dönüştürme işi olarak ifade edilebilir. İlk zamanlarda, makine çevirisi sistemleri sözlük tabanlı ve kural tabanlı sistemlerdi ve çok sınırlı bir başarı elde ettiler. Bununla birlikte, sinir ağları alanındaki evrim sayesinde makine çevirisi metni bir dilden diğerine dönüştürmede oldukça hale geldi. Bugün, Google Çeviri gibi araçlar, metni bir dilden başka bir dile kolayca dönüştürebilmekte.

 

Dil Çevirisi

  • Sosyal Medya Monitoring: Günümüzde daha fazla insan, belirli bir ürün, politika veya konu hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. Bunlar, bir bireyin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler hakkında pek çok yararlı bilgiler içeriyor. Bu nedenle, yapılandırılmamış bu metin verilerini analiz etmek ve değerli içgörüler oluşturmak şüphesiz markalar için avantajlıdır. (Metin Analizi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şu blog gönderisine bakın.) Doğal Dil İşleme işte burada devreye giriyor. Doğal Dil İşleme burada da devreye giriyor ve son zamanlarda şirketler, sosyal medya gönderilerini analiz etmek ve müşterilerin ürünleri hakkında ne düşündüklerini bilmek için çeşitli NLP tekniklerini kullanıyor. Sosyal Medya Monitoring yapmak için Kimola Analytics'i, sosyal medya monitoring verilerinizi analiz etmek için Kimola Cognitive'i inceleyebilirsiniz.

  • Chatbot’lar: Müşteri hizmetlerinin, herhangi bir şirket için en önemli departman olduğunu söylesek yanlış olmaz. Müşteri hizmetleri, şirketlerin ürünlerini geliştirmelerine ve müşterilerini memnun etmelerine yardımcı olabilir. Ancak her müşteriyle manuel olarak etkileşim kurmak ve sorunları çözmek sıkıcı bir iş olabilirken Chatbot'lar tam da bu nokta da rol oynuyor ve şirketlerin sorunsuz müşteri deneyimi hedefine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Günümüzde birçok şirket, uygulamaları ve web siteleri için bir müşterinin temel sorunlarını çözen sohbet robotlarını kullanıyor. Sadece şirketler için süreci kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda müşterileri, müşteri hizmetleri ile etkileşimde bulunmayı beklemenin hayal kırıklığından kurtarıyor.

  • İşe Alma: İnsan Kaynakları departmanı her şirketin ayrılmaz bir parçası. Bir şirket için doğru çalışanları seçmek için en önemli sorumluluğa sahipler. Ancak bugün, son derece rekabetçi dünyada, İK uzmanlarının tek bir pozisyon için yüzlerce veya bazen binlerce özgeçmişi incelemesi gerekiyor. Özgeçmişleri filtrelemek ve adayları kısa listeye almak saatler alabiliyor. Peki bu iş otomatikleştirilemez mi? Elbette yapılabilir. Doğal dil işleme yardımıyla, işe alım uzmanları doğru adayı çok kolaylıkla bulabilirler. Adlandırılmış varlık tanıma sayesinde teknik, beceriler, ad, konum ve eğitim gibi bilgileri çıkarmak için son derece basit ve hızlı hale gelebiliyor.

  • Sesli Asistanlar: Eminim çoğumuz Siri, Alexa veya Google Asistan'ı kullanmışızdır. Tüm bu sesli asistanlar, kullanıcının sözlü komutlarını anlamak ve buna göre eylemler gerçekleştirmek için konuşma tanıma, doğal dil anlama ve işlemeyi kullanıyorlar. Chatbot'a benziyor diyebilirsiniz ama sesli asistanlar sohbet robotundan çok daha fazlasıdır ve bir sohbet robotunun yapabileceğinden çok daha fazlasını yapabilirler. Örneğin, sabah alarmımızı kurmaktan bizim için bir restoran bulmaya kadar hemen her şeyi yapabilirler.

  • Gramer Hatalarını Düzeltme: Doğal dil işlemenin en yaygın uygulamalarından bir diğeridir. Grammarly gibi dilbilgisi denetimi araçları, bir kişinin daha iyi içerik yazmasına yardımcı olan tonlarca özellik sağlayarak herhangi bir sıradan metin parçasını güzel bir edebiyata dönüştürebilirler. Bu araçlar dil bilgisini, imlaları düzeltebilir, daha iyi eş anlamlılar önerebilir, içeriğin daha net ve etkileşimli bir şekilde sunulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca içeriğin okunabilirliğini artırmaya yardımcı olurlar ve böylece mesajınızı mümkün olan en iyi şekilde iletmenize olanak tanırlar. Beş yıl önceki dilbilgisi denetleyicilerinin durumuna bir göz atarsanız, bugün oldukları kadar yetenekli olmadıklarını göreceksiniz. Neden biliyor musunuz? Çünkü doğal dil işleme uygulamaları bu kadar gelişmemişti. 

Grammer Hatalarını Düzeltme

  • E-posta Filtreleme: Gerek iş yaşamımızda gerek de gündelik hayatımızda hemen hemen hepimiz e-posta kullanıyoruz ve bir posta geldiğinde, birincil, sosyal ve tanıtımlar şeklinde ayrıldığını zaten fark etmişizdir. Bunların yanı sıra, spam e-postaların ayrı bir bölümde filtrelendiğini de. İşte doğal dil işleme, e-postaları filtrelemek için metin sınıflandırma adı verilen bir teknik kullanıyor. Bu teknik, bir metin parçasının önceden tanımlanmış kategorilere göre sınıflandırılması sürecini ifade ediyor. Metin sınıflandırmasının bir başka harika örneği de haber makalelerinin çeşitli kategorilere göre sınıflandırılması.

Kimola Doğal Dil işleme Teknolojisinden Nasıl Yararlanıyor? 

Kimola, insan gücüyle yönetilemeyecek kadar çok miktarda tüketici verisini analiz eden ve çok değerli içgörüler sunan bir veri analitiği şirketi. Ne var ki, bu devasa tüketici verilerini manuel olarak tek tek sınıflandırmak ve bu verilerden değerli içgörüler çıkarmak neredeyse imkansız oluyor, çünkü bu ciddi bir iş gücü ve zaman israfına sebebiyet veriyor. Bu noktada imdadımıza veri sınıflandırmasında makine öğrenimi ve bu veriler içerisinden değerli bilgiler çıkarmamıza yarayan doğal dil uygulaması Adlandırılmış Varlık Tanıma (Named Entity Recognition (NER)) teknolojisi yetişiyor. Bu sayede makine öğrenimi teknolojisi ile sınıflandırılan tüketici verileri, Kimola’nın belirlediği varlık kategorilerinde (konum, organizasyon, kişi vb.)  etiketlenerek çok önemli tüketici içgörülerinin çıkarılmasında kolaylık sağlıyor. Üstelik, Kimola'nın Cognitive ürünü, kodlama bilgisine sahip olmadan makine öğrenimi teknolojisinden faydalanmanızı sağlıyor.

Özetle, örneklerden de anlaşılabileceği gibi biz fark etmesek de, doğal dil işleme günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Hem dijital dünyada yaşanan gelişmelerle hem de işletmeler ve endüstriler doğal dil işleme teknolojisini iş süreçlerine adapte ettikçe bu uygulamaların sayısının artması kaçınılmaz hale gelecektir. Daha karmaşık iletişim sorunları için bir insan dokunuşu önemli olsa da doğal dil işleme, teknoloji inovasyonu ile önce daha küçük ve daha sonra karmaşık işlerim yönetip otomatikleştirerek yaşamlarımızı iyileştirecektir.

Tüketici Görüşlerini Yapay Zeka ile Otomatik Analiz Etme

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest