Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #89: Hiç YouTube'a Sordun Mu?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Apr 15, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #89: Hiç YouTube'a Sordun Mu?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tüketici ürün ke┼čfi için en çok YouTube’a bak─▒yor. 

ESW taraf─▒ndan 14 ülkeden 14.697 tüketiciyle gerçekle┼čtirilen küresel bir ara┼čt─▒rma, neredeyse bütün ku┼čaklar─▒n yeni ürünler ke┼čfetmek için ayn─▒ sosyal medya kanal─▒n─▒ tercih etti─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %55'i, Y Ku┼ča─č─▒’n─▒n %53'ü ve X Ku┼ča─č─▒’n─▒n %47'si YouTube'un birincil bir ke┼čif kanal─▒ oldu─čunu belirtiyor. Bununla birlikte, baby boomer kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n %36's─▒ ürün ke┼čfi için Facebook'u kullan─▒yor ve bunu %34 ile YouTube izliyor. Z Ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒lar─▒ için TikTok, sosyal ürün ke┼čfi için %41 ile üçüncü s─▒rada yer al─▒yor. Y ku┼ča─č─▒ için Facebook, ürün ke┼čif kayna─č─▒ olarak YouTube'dan sonra (%47) ikinci s─▒rada yer al─▒rken, onu %46 ile Instagram takip ediyor.

 

Dijital dünya s─▒rlarla dolu.

YouGov’un ABD, ─░ngiltere, Avustralya ve Singapur'da 18 ya┼č üstü 6.773 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rman─▒n verilerine dayanan ve Imperva taraf─▒ndan yay─▒mlanan “No Silver Linings” raporu, giderek daha dijital hale gelen bir dünyada tüketicilerin kendilerini kapana k─▒s─▒lm─▒┼č hissetti─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n çarp─▒c─▒ verilerine göre;

  • Yeti┼čkinlerin %16's─▒ cinsel fantezilerini veya feti┼člerini,
  • %14’ü cinsiyetçi, ─▒rkç─▒, homofobik veya ba┼čka türlü rahats─▒z edici yorumlar─▒,
  • %12’si madde ba─č─▒ml─▒l─▒─č─▒n─▒ ve %10’u partnerini aldatt─▒─č─▒ ile ilgili ayr─▒nt─▒lar─▒ bir bulut mesajla┼čma hizmetinde veya uygulamas─▒nda payla┼čt─▒─č─▒n─▒ itiraf ediyor.
Hal böyle olunca da kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %79'u, çevrimiçi payla┼č─▒mlar─▒ s─▒zd─▒r─▒l─▒rsa ciddi sonuçlarla kar┼č─▒la┼čabileceklerini dü┼čünüyor. Neredeyse yar─▒s─▒ (%47), bu durumun arkada┼člar─▒ veya aileleriyle ili┼čkilerini mahvedece─čini, %39'u ruh sa─čl─▒klar─▒n─▒ etkileyece─čini ve %28'i ┼čantaja maruz kalaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

Her 3 ebeveynden 2'si çocuklar─▒yla iklim de─či┼čikli─či hakk─▒nda konu┼čuyor.

OnePoll’un ABD’de 5 ila 18 ya┼č aras─▒ çocu─ču olan 2.000 ebeveynle gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n son iki yolda benimsedikleri çevre dostu al─▒┼čkanl─▒klar─▒n neler oldu─čunu inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, her 10 ebeveynden yakla┼č─▒k 7’si, pandeminin ba┼člang─▒c─▒ndan bu yana ailelerinin daha sürdürülebilir ve çevreye duyarl─▒ hale geldi─čini belirtiyor. Ebeveynlerin %63’ü, çocuklar─▒na sürdürülebilirli─či ö─čretmek için aktif ad─▒mlar att─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Çocuklar─▒ iklim de─či┼čikli─či mücadelesine dahil etmenin yollar─▒ söz konusu oldu─čunda ise, geri dönü┼čüm (%30) listenin ba┼č─▒nda geliyor. Bunu art─▒klar─▒ çöpe atmak yerine yemek (%29), daha sa─čl─▒kl─▒ beslenmek (%28) ve evde ┼či┼če su içmek yerine su filtreleri kullanmak (%28) gibi al─▒┼čkanl─▒klar takip ediyor.

 

Yemek bloglar─▒ genç tüketiciler aras─▒nda TikTok’tan daha popüler.

Chicory taraf─▒ndan 1.000 ABD’li tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, günümüz tüketicilerinin yemek planlama ve market al─▒┼čveri┼čini nas─▒l yapt─▒klar─▒na dair fikir veriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, al─▒┼čveri┼č davran─▒┼člar─▒ cinsiyet ve ya┼č gruplar─▒na göre benzer olmakla birlikte, kad─▒nlar ve 30 ila 40 ya┼č aras─▒ndaki tüketiciler, çevrimiçi al─▒┼čveri┼či en çok tercih edenler olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Öte yandan ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %64'ü ne yemek yapaca─č─▒na karar vermek için yemek bloglar─▒ ve yemek tarifi sitelerinden ilham ald─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Bu, tüm ya┼č gruplar─▒ için geçerli olsa da yemek bloglar─▒ ve yemek tarifi siteleri, 18 ila 29 ya┼člar─▒ndaki en genç market al─▒┼čveri┼čçileri aras─▒nda TikTok'tan bile daha popüler görünüyor.

 

6 Wordle oyuncusundan 1'i günlük bulmacalar─▒n─▒ tuvalette tamaml─▒yor!

Solitaired™ taraf─▒ndan görevlendirilen ve ABD’de 1.000'den fazla Wordle oyuncusunun kat─▒ld─▒─č─▒ bir ara┼čt─▒rma son derece popüler bu oyunun, oynayanlar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%54) için günlük bir tak─▒nt─▒ haline geldi─čini gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre her dört ki┼čiden biri haftada birkaç kez Wordle oynuyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n Wordle'a ba┼čvurdu─ču en yayg─▒n durumlar ise uykuya dalmadan hemen önce (%26) veya i┼čten eve geldikten hemen sonra (%26). Ayr─▒ca, her dört ki┼čiden biri sabah uyand─▒─č─▒nda oyun oynad─▒─č─▒n─▒ ve %16's─▒ oyunu tuvalette oynad─▒─č─▒n─▒ itiraf ediyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %23'ü de i┼čteyken oyunu gizli gizli oynamaya devam etti─čini söylüyor. 

 

#─░lginç Bilgi        

World Wide Web'in mucidi Tim Burners Lee taraf─▒ndan internete yüklenen ilk foto─čraf "Les Horrible Cernettes" adl─▒ parodi müzik grubuna aitti. 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest