Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #88: Ne Dedin Sen?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Apr 11, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #88: Ne Dedin Sen?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Herkesin akl─▒nda tek bir soru: Bu bir kurgu mu?

OnePoll taraf─▒ndan 1.003 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, Will Smith'in 2022 Oscar Ödülleri’nde komedyen Chris Rock'a att─▒─č─▒ tokada dair insanlar─▒n ne dü┼čündü─čünü ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, her üç ki┼čiden ikisi, Smith'in ┼čiddetli tepkisinden dolay─▒ gerçekten suçlanmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyor. Ancak bu, ço─ču insan─▒n Rock'─▒n taraf─▒n─▒ tuttu─ču anlam─▒na gelmiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %76,5’i Pinkett Smith ile dalga geçmenin uygunsuz oldu─čunu dü┼čünüyor. ─░lginç bir ┼čekilde, erkeklerin neredeyse yar─▒s─▒ (%48), kad─▒nlar─▒n %38'ine k─▒yasla ┼čakan─▒n gereksiz oldu─čunu söylüyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %30’u bu olay─▒n “kesinlikle” kurgu oldu─čuna inan─▒yor.

 

Kad─▒nlar regl döneminde sosyal izolasyon e─čiliminde.

Cora ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan 2.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile yürütülen ara┼čt─▒rma, kad─▒nlar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒n─▒n regl dönemlerinde kendilerini hiç rahat hissetmediklerini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, regl olan kad─▒nlar─▒n %61'i rahats─▒zl─▒─č─▒n hayatlar─▒n─▒ birden fazla durumda olumsuz etkiledi─čini belirtiyor. Kad─▒nlar─▒n %51'i regl döneminde cinsel ili┼čkiden kaç─▒nd─▒─č─▒n─▒, %45'i fiziksel egzersizi erteledi─čini ve %41'i sosyalle┼čmekten kaç─▒nd─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lara regl döneminde kendilerini neyin daha rahat hissettirdi─či soruldu─čunda, olmazsa olmazlar listesinin ba┼č─▒nda rahatlat─▒c─▒ yiyecekler (%44) ve a─čr─▒ kesiciler (%42) geliyor.

 

─░nsanlar “tüketici” olarak görülmek istemiyor. 

CTPBoston taraf─▒ndan 1.200 ABD’li kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n kim olduklar─▒n─▒n yaln─▒zca bir k─▒sm─▒n─▒ ifade etti─či için tüketici olarak görülmekten b─▒kt─▒─č─▒n─▒ ve sat─▒n ald─▒klar─▒ markalardan daha fazla ki┼čiselle┼čtirme görmeyi arzulad─▒─č─▒n─▒ gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %64'ü, kendilerini insani düzeyde anlayan ve ki┼čisel ihtiyaçlar─▒n─▒ kar┼č─▒layan markalarla i┼č yapmay─▒ tercih ettiklerini söylerken; yaln─▒zca %35'i her ┼čeyi i┼č olarak tutmak ve ortalama bir tüketici gibi muamele görmek istiyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse %77'si, kendileriyle ki┼čisel düzeyde ileti┼čim kuran bir marka için prim ödemeye haz─▒r olduklar─▒n─▒ belirtiyor. Ayr─▒ca, her 10 ki┼čiden 6's─▒ sadakati ödüllendiren markalardan, 10 ki┼čiden 4’ü ise kendileriyle gerçek ili┼čki içinde olan markalardan daha fazla ürün ve hizmet sat─▒n alaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

Metaverse’e haz─▒r m─▒y─▒z?

Zappi'nin Birle┼čik Krall─▒k ve ABD’de 2.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, metaverse’e kar┼č─▒ tüketici ilgisine ve a┼činal─▒─č─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %85'i ┼ču anda metaverse’de favori markalar─▒ veya topluluklar─▒yla etkile┼čim kurma arzusuna sahip de─čil ve yaln─▒zca be┼čte biri (%20) metaverse’de al─▒┼čveri┼č yapma iste─čini belirtiyor. Bunun yan─▒ s─▒ra, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%52), metaverse'i günlük i┼člerini yapmak ve kariyerlerini geli┼čtirmek için bir platform olarak görmüyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n üçte biri (%32) metaverse'de oyun oynamaktan heyecan duyuyor ve %28'i onu d─▒┼č dünyayla ba─člant─▒s─▒n─▒ kesmek ve sosyalle┼čmek için bir platform olarak benimsiyor.

 

Maske takmak ki┼čisel bir tercihe dönü┼čüyor.

AirPop taraf─▒ndan ABD’de 1.000 yeti┼čkinin kat─▒l─▒m─▒yla yürütülen bir ara┼čt─▒rma, Covid-19 salg─▒n─▒ ile hayat─▒m─▒z─▒n bir parças─▒ olan maskelerin gelece─čini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %49 maske takmaya devam edeceklerini söylüyor. Ayr─▒ca, 29 ya┼č ve alt─▒ bireylerin %89'u ya┼čl─▒lar─▒ ve savunmas─▒z ki┼čileri korumak için maskeden vazgeçmeyece─čini belirtiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %29’u ise çocuklar─▒n─▒ okula maske ile göndermeye devam edeceklerini söylüyor. Sonuç olarak bulgular, maskelerin pandemik bir zorunluluktan ki┼čisel bir tercih meselesine geçi┼čini vurguluyor ve insanlar─▒n maskeyi kendilerini ve ba┼čkalar─▒n─▒ korumada önemli bir araç olarak benimsedi─čini gösteriyor. 

 

#─░lginç Bilgi

Google'─▒n att─▒─č─▒ ilk tweet "I'm 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010" idi.
─░kili kodlar ─░ngilizce'ye çevrildi─činde bu tweet, "Kendimi ┼čansl─▒ hissediyorum” anlam─▒na geliyor.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest