Announcing Our GPT Integration: Transform Customer Reviews into Powerful Marketing

Kimola Bülten #87: Kart Her Şeyi Affeder Mi?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Mar 30, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #87: Kart Her Şeyi Affeder Mi?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

4 ki┼čiden 3'ü çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapt─▒ktan sonra pi┼čman oluyor. 

Slickdeals taraf─▒ndan görevlendirilen ve OnePoll’un ABD’de 2.000 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla yürüttü─čü bir ara┼čt─▒rma, dört tüketiciden üçünün (%74) internet üzerinden sipari┼č ettikleri ┼čeylerden pi┼čmanl─▒k duydu─čunu gösteriyor. Bu talihsiz sat─▒n al─▒mlar, kullan─▒mlar─▒ s─▒ras─▒nda çok erken bozulan elektronik cihazlar─▒, tam olarak uymayan giysileri, sahte spor ayakkab─▒lar─▒, rahats─▒z edici evcil hayvan yataklar─▒n─▒ ve hatta uygun olmayan yüz maskelerini içeriyor. Ayr─▒ca, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n neredeyse yar─▒s─▒ (%45) talihsiz çevrimiçi al─▒┼čveri┼člerini bir daha asla göremeyeceklerini bildikleri bir yere saklad─▒klar─▒n─▒ itiraf ederken; %40’─▒ bu e┼čyalar─▒ tan─▒d─▒klar─▒na hediye etmeyi, %39’u ise iade etmeyi tercih ediyor.

 

Ebeveynler, çocuklar─▒n─▒n 'internet zombileri' haline gelmesinden korkuyor.

Çevrimiçi güvenlik ve analitik çözümleri platformu olan Lightspeed Systems ad─▒na ABD’de okul ça─č─▒nda çocuklar─▒ olan 2.000 ebeveynin kat─▒l─▒m─▒yla yürütülen bir ara┼čt─▒rma, ebeveynlerin %64'ünün çocuklar─▒n─▒n internette geçirdikleri süre konusunda endi┼čeli oldu─ču gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, her üç ki┼čiden ikisi, artan çevrimiçi zaman─▒n bir sonucu olarak çocuklar─▒n─▒n genel davran─▒┼č─▒n─▒n de─či┼čti─čine inan─▒yor. Öte yandan ebeveynlerin neredeyse yar─▒s─▒ (%49) çocuklar─▒n─▒ ödev yapmas─▒ gerekti─činde internette veya sosyal medyada yakalad─▒─č─▒n─▒, %63’ü de çocuklar─▒n─▒n internete girmek için bir bahane olarak ödevlerini veya okul için ara┼čt─▒rma yapt─▒klar─▒n─▒ söyledi─čini dü┼čünüyor. Bu yüzündendir ki ebeveynlerin %38'i çocuklar─▒n─▒n internet geçmi┼čini rastgele kontrol ediyor ve %37'si çocuklar─▒n─▒n cihazlar─▒n─▒ yatmadan önce al─▒yor.

 

Tiktok ve Twitch spor tüketimine öncülük ediyor.

Nielsen taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre, sporseverler içerik olu┼čturmada rol oynamaya hevesli ve yeni video tabanl─▒ sosyal medya platformlar─▒ onlar taraf─▒ndan popüler hale geliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, TikTok ve Twitch'in dünya çap─▒nda spor haberleri ve içeri─či tüketiminde Nisan 2020 ile A─čustos 2021 aras─▒nda s─▒ras─▒yla %30'luk ve %21'lik bir art─▒┼č görülüyor. Benzer ┼čekilde, Instagram (%6 art─▒┼č) ve WhatsApp (%4 art─▒┼č) da spor içeriklerinin tüketiminde art─▒┼č kaydederken, Facebook (%8 dü┼čü┼č) ve YouTube (%4 dü┼čü┼č) gibi daha geleneksel platformlarda spor içeriklerinin tüketiminde dü┼čü┼č ya┼čan─▒yor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca tüketicilerin üçte birinin (%32) spor izlerken sosyal medya platformlar─▒n─▒ kulland─▒─č─▒n─▒ tespit ediyor.

 

─░klim de─či┼čikli─či konusunda uzmanlar ile toplum farkl─▒ dü┼čünüyor.

YouGov’un ABD’de 1.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, toplumun iklim de─či┼čikli─či hakk─▒ndaki dü┼čüncelerinin iklim ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒n─▒n görü┼člerinden ne kadar farkl─▒ oldu─čunu anlamay─▒ amaçl─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, iklim bilimcilerinin %66's─▒, ya┼čamlar─▒ boyunca iklim de─či┼čikli─činin y─▒k─▒c─▒ etkilerini görmeyi beklediklerini söylerken, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n sadece %25'i ayn─▒ ┼čeyi söylüyor. Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n iklim de─či┼čikli─čiyle ilgili endi┼čeler nedeniyle kayg─▒, keder veya ba┼čka herhangi bir s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒klar─▒n─▒ bildirme olas─▒l─▒klar─▒ (%35) uzmanlardan (%61) çok daha az. ┼×a┼č─▒rt─▒c─▒ olmayan bir ┼čekilde, iklim bilimcilerin, iklim de─či┼čikli─či ile ilgili savunuculuk yapt─▒klar─▒n─▒ söyleme olas─▒l─▒klar─▒ (%66) kat─▒l─▒mc─▒lardan (%25) çok daha fazla.

 

5 ki┼čiden 1’i banyoda veya tuvalette bir ┼čeyler yiyor.

At─▒┼čt─▒rmal─▒k ata─č─▒ her an gelebilir, ancak insanlar─▒n kendilerini ┼č─▒martmay─▒ tercih ettikleri yer sizi ┼ča┼č─▒rtabilir. Gizlice bir ┼čeyler at─▒┼čt─▒rmak için en iyi yer hala yatak olsa da, OnePoll taraf─▒ndan Birle┼čik Krall─▒k’ta 2.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, her be┼č ki┼čiden birinin küvetteyken bir ┼čeyler yemekten ho┼čland─▒klar─▒n─▒ ortaya koyuyor. Hatta küvet ile de s─▒n─▒rl─▒ kalmay─▒p, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %18’i tuvalette bir ┼čeyler at─▒┼čt─▒rd─▒─č─▒n─▒ itiraf ediyor. Öte yandan, insanlar─▒n al─▒┼č─▒lmad─▒k yerlere götürdü─čü en popüler at─▒┼čt─▒rmal─▒klar patates cipsi, çikolata ve kurabiyeler oluyor.

 

#─░lginç Bilgi

Saint Lucia, dünyada bir kad─▒n─▒n ad─▒n─▒ ta┼č─▒yan tek ülkedir.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest