Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Verizekalılar'dan Dinleyin #4: Yağız Aydemir ile Sağlık Sektöründe İçgörü Avcılığı Üzerine

Author: Utku Gençer Gediz - Consumer Insights Executive, Kimola
Utku Gençer Gediz Consumer Insights Executive, Kimola
Apr 21, 2022 - 12 min read
Verizekalılar'dan Dinleyin #4: Yağız Aydemir ile Sağlık Sektöründe İçgörü Avcılığı Üzerine

─░leti┼čim ve pazarlama profesyonellerini veriye yak─▒nla┼čt─▒rmak ve veriyi, tüketicisini tan─▒mak için nas─▒l kullanaca─č─▒n─▒ bol bol anlatt─▒─č─▒m─▒z Verizekal─▒lar kampanyam─▒z─▒n ç─▒kt─▒lar─▒ndan biri de "Verizekal─▒lar'dan Dinleyin" serisi. Bu seride, de─čerli pazarlamac─▒lardan "Verinin Kullan─▒m─▒""Ara┼čt─▒rma için Brief Verme""Sosyal Ara┼čt─▒rman─▒n Faydalar─▒" gibi ba┼čl─▒klarda röportajlar yay─▒nl─▒yoruz.

Röportaj serimizin yeni konu─ču, Sanofi'de "Head of Business Insights & Data Analytics" pozisyonunda çal─▒┼čan, 10+ y─▒l sa─čl─▒k sektörü deneyimi olan Ya─č─▒z Aydemir.

Kendisi ile son 3 y─▒lda 15'ten fazla sosyal ara┼čt─▒rma süreci yürüttük ve sa─čl─▒k sektöründe hasta ve hasta yolculu─čunu anlamak üzerine yapt─▒─č─▒m─▒z bu ara┼čt─▒rmalardan ç─▒kartt─▒─č─▒m─▒z içgörüleri de sizler için bir röportajda biraraya getirdik. 

Sosyal Dinleme

 

Merhabalar! Ne kadar süredir sa─čl─▒k sektöründe çal─▒┼č─▒yorsun? Hangi pozisyonlarda çal─▒┼čt─▒n? Seni biraz tan─▒yal─▒m.
Yakla┼č─▒k 10 y─▒ld─▒r sa─čl─▒k sektöründe çal─▒┼č─▒yorum. Kariyerime, bilgi teknolojilerinde proje yöneticisi olarak ba┼člad─▒m. Y─▒llar içerisinde artan sorumluluklarla bölgesel ve global görevlerde, farkl─▒ alanlarda deneyim kazanma f─▒rsat─▒m oldu. 2017’den bu yana da ilaç sektöründeki dijital dönü┼čüm konular─▒na yakla┼čt─▒m. Veri odakl─▒ karar al─▒nmas─▒, yenilikçi yakla┼č─▒mlar─▒n ve teknoloji çözümlerinin i┼č süreçlerine entegre edilmesi, start-up ekosistemini takip ederek muhtemel i┼č ortakl─▒klar─▒n─▒n hayata geçirilmesi gibi konularda çal─▒┼čmalar─▒m─▒ sürdürüyorum.

Özellikle bu hasta-hasta yak─▒nlar─▒n─▒ ve hastal─▒k süreçlerini tan─▒mak ad─▒na ┼ču anda sektörde hangi metodolojiler var?
Sa─čl─▒k sektörünün oyuncular─▒n─▒n en temel gayesi, hastalara en do─čru ve kaliteli tedaviyi sunmak olmal─▒. Ço─ču ┼čirket için de bu durumun böyle oldu─ču zaten a┼čikar. Genel anlamda, geleneksel pazar ara┼čt─▒rmalar─▒, sektördeki durumu anlamak ad─▒na hem sa─čl─▒k mesle─či mensuplar─▒n─▒ hem de hastalar─▒n yakla┼č─▒mlar─▒n─▒ anlamak, ayn─▒ zamanda da kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ problemleri tan─▒mak ad─▒na kullan─▒l─▒yor ve son y─▒llarda ┼čirketlerin hasta odakl─▒l─▒klar─▒n─▒n çok daha artt─▒─č─▒n─▒ gözlemliyoruz. Kronik ya da akut fark etmeksizin, hastal─▒─č─▒n bir “yolculuk” oldu─čunu unutmamam─▒z laz─▒m. Çünkü bu yolculukta hasta yak─▒nlar─▒n─▒n oynad─▒─č─▒ rol de çok büyük. Özellikle zorlu hastal─▒klar─▒ dü┼čündü─čümüzde birlikte verilen bir mücadele söz konusu. Bundan dolay─▒ da ilaç firmalar─▒n─▒n, hastalar─▒n ve hasta yak─▒nlar─▒n─▒n yolculu─čunu çok iyi anlamas─▒; do─čru zamanda do─čru katk─▒y─▒ bir partner olarak yapabilmeleri ad─▒na çok önemli.

Benim bildi─čim kadar─▒yla hem hekimlere do─črudan sorular sorarak süreci anlamak mümkün hem de Kimola’da yapt─▒─č─▒m─▒z gibi anonim veri toplayarak bunu s─▒n─▒fland─▒r─▒p anlamak mümkün. Bunun d─▒┼č─▒nda ba┼čka metodolojiler de var m─▒ hasta yolculu─čunu ya da hekimleri anlamak için?
Aç─▒kças─▒ yenilikçi yakla┼č─▒mlar son zamanlarda kullan─▒lmaya ba┼čland─▒. Hekimlerin özellikle aktif oldu─ču platformlarda -bunu daha çok globalde gözlemliyorum-, bu alanlarda yap─▒lan anketler ile yine bire bir hekim bilgisine ula┼čmadan— çünkü bu regüle bir sistem oldu─ču için bu bizim için etik anlamda oldukça önemli bir durum olu┼čturuyor- anonim olarak küçükten ba┼člay─▒p büyük kesimi olu┼čturan, daha çok segmentlerle ve personalarla davran─▒┼člar─▒ geli┼čtiren bir pozisyon al─▒yoruz. Geleneksel ara┼čt─▒rmalar─▒n d─▒┼č─▒nda ve Kimola ile çal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z, yine yenilikçi yakla┼č─▒mlar olarak de─čerlendirebilece─čimiz sosyal ara┼čt─▒rmalar haricinde son zamanlarda bu metotlardan bahsedebilirim.

"Kutunun d─▒┼č─▒nda dü┼čünmek isteyen ki┼čiler için,  sosyal ara┼čt─▒rmalar ile iyi içgörüler elde edebilece─či ve oda─č─▒n─▒ artt─▒rmada kullanabilece─či bir model söz konusu."

─░laç firmalar─▒nda bu tarz verilerden faydalanan, birkaç farkl─▒ pozisyonda insan var; ürün müdürleri de var, kurumsal ileti┼čimci de var, do─črudan veri ekibi de var… Bu insanlar sosyal ara┼čt─▒rma yöntemlerinden nas─▒l faydalan─▒yorlar? Yani beklentileri ne oluyor, veri seti ellerine geçti─činde bunu nas─▒l kullan─▒yorlar? Birazc─▒k bize anlatabilir misin?
Tabii, memnuniyetle… Söyledi─čim gibi, sa─čl─▒k sektörü regüle bir sektör oldu─ču için sa─čl─▒k mesle─či mensubu; yani hastalar ve yak─▒nlar─▒, eczac─▒lar, hem┼čireler ve sa─čl─▒k sektöründe çal─▒┼čan di─čer ki┼čiler gibi payda┼člar söz konusu. Bu payda┼člar hakk─▒nda elde edilebilecek bilgiler oldukça k─▒s─▒tl─▒. Bu noktada, özellikle teknolojiden ve dolay─▒s─▒yla büyük verinin gücünden faydalanarak, çok daha ki┼čiselle┼čtirilmi┼č deneyimler sunabilen sektörlerle kar┼č─▒la┼čt─▒rd─▒─č─▒m─▒zda bu yorumu yapmak san─▒r─▒m yanl─▒┼č olmaz: Dünyada ve Türkiye’de sosyal mecralar─▒n ne kadar da aktif bir ┼čekilde kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ da göz önünde bulundurdu─čumuzda bu payda┼člar─▒n büyük bir ço─čunlu─čunun bir ayak izi mevcut. Hastalar da hasta yak─▒nlar─▒ da, geri kalan herkes gibi sosyal medyay─▒ kullan─▒yorlar. Özellikle bir ürün müdürü, pazarlama veya sat─▒┼č ekibi çal─▒┼čan─▒ için— medikal ekiplerini de burada unutmamak laz─▒m; payda┼č─▒n─▒ daha yak─▒ndan tan─▒mak isteyen, daha önce çok da de─čerlendirmeye kat─▒lmam─▒┼č, kutunun d─▒┼č─▒nda dü┼čünmek isteyen ki┼čiler için bahsetti─čimiz tarzda sosyal ara┼čt─▒rmalar ile iyi içgörüler elde edebilece─či ve oda─č─▒n─▒ artt─▒rmada kullanabilece─či bir model söz konusu.

"Günümüzde sosyal mecralar, hastalar─▒n doktordan önce ba┼čvurdu─ču yerler haline geldi."

─░laç firmalar─▒ için hastal─▒─č─▒n kendisinin önemli oldu─čunu dü┼čünüyorum. Yan etki takibinin yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ biliyorum, hastal─▒─č─▒n günlük ya┼čama etkisini ve tedavi süreçlerindeki ihtiyaçlar─▒ anlamaya çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ biliyorum. Zorunlu olarak takip edilen verilerin yan─▒ s─▒ra “bizim için bu çok önemli” dedi─činiz, hastal─▒─č─▒n sürecine dair bir dönem var m─▒?
Evet… Günümüzde bu sosyal mecralar hastalar─▒n günümüzde yo─čunlukla, doktordan önce (!) ba┼čvurdu─ču yerler haline geldi. Bir semptomla kar┼č─▒la┼č─▒yoruz, vücudumuzda bir de─či┼čiklik görüyoruz refleks olarak yapt─▒─č─▒m─▒z ilk ┼čey, bununla ilgili bir arama yapmak (Gülü┼čmeler). Senin söylediklerin gibi, özellikle hastal─▒k te┼čhis edildikten sonra yan etkileri ve günlük hayattaki etkileri takip etmek gibi al─▒nabilecek aksiyonlar gerçekle┼čtiriliyor mutlaka. Ama konunun, Google’da o aramay─▒ yapmam─▒zla ba┼člad─▒─č─▒n─▒ söyleyebiliriz. Bu noktada da “do─čru bilgi”ye ula┼čabilmek hayatî önem ta┼č─▒yor. Çünkü çok fazla bilgi oldu─ču için bir bilgi kirlili─či var; çok yanl─▒┼č bilgiler veren, niyetinin sorgulanabilece─či içeriklerin de çok fazla oldu─čunu söyleyebiliriz san─▒r─▒m. Hal böyle olunca, ilaç firmalar─▒n─▒n hastalara hastal─▒klar─▒ hakk─▒nda en do─čru ve güvenilir bilgiyi sunmas─▒ sorumlulu─ču ortaya ç─▒k─▒yor. Bu konuda ilk ihtiyac─▒n belirlenmesi noktas─▒ da bence sosyal ara┼čt─▒rmadan geçiyor. Bir hastan─▒n o dijital dünyadaki, sosyal mecralardaki yolculu─ču nas─▒l ba┼čl─▒yor, neyi ar─▒yor, neyi sorgulat─▒yor, kar┼č─▒s─▒na ne ç─▒k─▒yor, biz ne yaparsak ona do─čru bilgiyi sunabiliriz gibi kendimize sorular sordurtabilecek gibi yönlendirmeleri buradan alabiliyoruz. Bunun yan─▒ s─▒ra kar┼č─▒lanacak ihtiyaçlar─▒n belirlenmesi de önemli; insanlar─▒n ne konuda ihtiyaçlar─▒ var ve bir sa─čl─▒k sektörü çal─▒┼čan─▒ kendisine bu ihtiyaç kar┼č─▒s─▒nda nas─▒l bir rol biçebilir gibi sorular─▒n cevaplar─▒n─▒n anla┼č─▒lmas─▒ da kolay ve h─▒zl─▒ bir ┼čekilde mümkün olabiliyor. Buradan muhtemelen aksiyonlar─▒n tespit edilmesi konusunda da deneylerimiz oldukça olumlu ve sonras─▒nda bu aksiyonlar─▒n hayata geçirilmesindeki h─▒z da artt─▒r─▒lm─▒┼č oluyor. Çünkü günümüzün o çevik, de─či┼čken dünyas─▒nda aksiyonlar─▒n h─▒zl─▒ bir ┼čekilde hayata geçirilmesi de oldukça önemli oldu─ču için “hastalar─▒n ihtiyaçlar─▒ nedir”, “biz burada nas─▒l bir rol oynayabiliriz”, “sonras─▒nda alabilece─čimiz muhtemel aksiyonlar nelerdir” sorular─▒na çok h─▒zl─▒ ┼čekilde cevap bulmam─▒z mümkün oluyor.

"Bir hastan─▒n o dijital dünyadaki, sosyal mecralardaki yolculu─ču nas─▒l ba┼čl─▒yor, neyi ar─▒yor, neyi sorguluyor, nas─▒l dertleri var, kar┼č─▒s─▒na ne ç─▒k─▒yor, biz ne yaparsak ona do─čru bilgiyi sunabiliriz gibi kendimize sorular sordurtabilecek gibi yönlendirmeleri buradan alabiliyoruz."

Ne güzel anlatt─▒n! Peki, hekimlerden bahsedelim biraz. Hekim taraf─▒nda da on y─▒llard─▒r, yirmi y─▒llard─▒r türlü ara┼čt─▒rmalar yap─▒l─▒yor. Yani, ilaç firmalar─▒ndan insanlar hekimlerle görü┼čüyorlar, onlara çe┼čitli sorular soruyorlar, daha iyi tan─▒maya çal─▒┼č─▒yorlar… Ama tabii ki, on veya on be┼č dakikal─▒k görü┼čmelerle kar┼č─▒m─▒zdaki insan─▒ nas─▒l tan─▒yabiliriz. Sürekli de olsa üç ayda bir de olsa, ayn─▒ ki┼či gidiyor dahi olsa yine de burada “hekim”, “ilaç mümessili” gibi unvanlar─▒ belirlenmi┼č insanlar var, dolay─▒s─▒yla birbirlerine bu do─črultuda yakla┼č─▒yorlar. Bu noktada da sosyal ara┼čt─▒rman─▒n hekimleri tan─▒mak ad─▒na biraz daha öne ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum. Sosyal ara┼čt─▒rma s─▒ras─▒nda bir soru sormuyoruz, bir ┼čey aram─▒yoruz da asl─▒nda ortada olan büyük veriyi toplayarak bunu yap─▒yoruz. Peki durum sizin tarafta nas─▒l? Yeterli bilgi al─▒nam─▒yor mu? Hekimlerin hobilerini anlamak önemli mi? Genel olarak hekimleri anlamak ve sosyal ara┼čt─▒rma üzerine ne söylemek istersin?

Genellikle saha ekipleri hekimleri çok iyi tan─▒yorlar. Yani yirmi y─▒ld─▒r tek bir hekimi aral─▒ks─▒z ziyaret eden saha temsilcileri tan─▒yorum. Bu durumda kar┼č─▒l─▒kl─▒ bir ba─č geli┼čiyor, sadece bir mesaj iletmek veya medikal bir bilgiyi payla┼čman─▒n yan─▒ s─▒ra o yirmi y─▒l─▒n getirdi─či, birbirini tan─▒mak ve birbirini anlamak gibi konular söz konusu oluyor. Saha ekiplerinin buradaki rolü ┼čirketler için yads─▒namaz bir önem ta┼č─▒yor. Ama öte yandan bu bilgiler, bire bir ileti┼čimde çok faydal─▒ olmas─▒na ra─čmen büyük resmi desteklemede kimi noktada eksik kalabiliyor. Çünkü Türkiye’de çok fazla say─▒da hekim var, iki yüz bine yak─▒n sa─čl─▒k mesle─či mensubu var. Belli say─▒daki bir saha ekibinizle herkese dokunmak, ne yaz─▒k ki mümkün de─čil. Hal böyle olunca, dokunamad─▒─č─▒n─▒z ki┼čilerle de bir ┼čekilde ileti┼čim kurman─▒n yollar─▒n─▒ bulman─▒z laz─▒m. Burada da bence dijital kanallar ve dijital yöntemler önemli bir rol oynuyor. Dijital kanallar dedi─činizde, o dijital kanallardaki tercih, hekimlerin oradaki beklentilerini anlayarak ona göre aksiyonlar─▒ ve içerikler olu┼čturmay─▒ formülü tamamlayan noktalar olarak dü┼čünebiliriz. Oradaki soru i┼čaretlerini yan─▒tlamam─▒z─▒ sa─člayan etmeni sa─člayan da sosyal ara┼čt─▒rmalar... Sosyal ara┼čt─▒rmalar sayesinde özellikle geli┼čen, de─či┼čen bir sa─čl─▒k mesle─či mensubu kitlesi de var. Bu noktada dijitali kucaklamak ve dijital kanallara olan ilginin artmas─▒ da son zamanlarda gözlemledi─čimiz trendlerden. COVID-19’un da bu konuda bir katalizör etkisi yapt─▒─č─▒n─▒ ara┼čt─▒rmalar da ve hekimlerin davran─▒┼člar─▒nda gözlemliyoruz. Dolay─▒s─▒yla sosyal ara┼čt─▒rmalar, dijitalle┼čen ve dönü┼čen dünyada hekimlerin yolculu─čunu anlamam─▒z, do─čru kanalda do─čru içerikle do─čru zamanda onlara eri┼čmemizi, dokunmam─▒z─▒ sa─člayan bir modeli hayata geçirmemize yard─▒mc─▒ oluyor ┼čeklinde dü┼čünebiliriz.

Peki, diyelim bir ilaç firmas─▒y─▒z ve yeni geli┼čtirdi─čimiz bir ilaç için sosyal ara┼čt─▒rma brief'i vermek istiyoruz. Nas─▒l bir brief haz─▒rlamal─▒y─▒z?

Bir çal─▒┼čman─▒n ç─▒kt─▒s─▒n─▒n ne kadar ba┼čar─▒l─▒ olaca─č─▒n─▒n, ba┼člang─▒çtaki brief a┼čamas─▒nda netle┼čti─čini dü┼čünüyorum ve brief’e odaklanmadan önce, bu tip bir çal─▒┼čmadan ne beklenip ne beklenmeyece─činin anla┼č─▒lmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyorum. Çünkü bazen insanlar, çok uçuk beklentilere sahip olabiliyorlar. Tabii, sosyal ara┼čt─▒rman─▒n “limitli” olmas─▒ndan bahsetmiyorum ve hatta aksine çok geni┼č odakl─▒ bir alan ama günün sonunda elbette burada al─▒nabilecek baz─▒ ┼čeyler var ve beklenilmemesi gereken ç─▒kt─▒lar da var. Bundan dolay─▒ brief’i iletecek olan ya da ç─▒kt─▒lar─▒ kendi planlar─▒na, programlar─▒na entegre edecek olan ki┼čilerin, brief olu┼čturulmadan önce bu konuyla ilgili bilgilendirilmesi ve genel fark─▒ndal─▒k seviyesinin art─▒r─▒lmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyorum. Böylelikle, ç─▒kt─▒lar geldi─činde ba┼čar─▒ oran─▒n─▒n bununla orant─▒l─▒ olarak artaca─č─▒na inan─▒yorum, ki bu birebir gözlemledi─čim bir durum. Bunun d─▒┼č─▒nda bir di─čer önemli konu da, çal─▒┼čman─▒n amac─▒n─▒ net bir ┼čekilde ortaya koymak ve hekim ve hastalar─▒n söz konusu konuda ortaya ç─▒kan zorluklar─▒n─▒ anlatmak, çal─▒┼čmada ne tarafa daha fazla odaklan─▒lmas─▒ gerekti─či konusunda daha anlaml─▒ bir bilgi sa─člayacakt─▒r. Bununla birlikte çal─▒┼čman─▒n sa─čl─▒kl─▒ bir ┼čekilde kurgulanabilmesi de hayli kritik bir konu. Bazen bu çal─▒┼čmalar özel bir hekim grubu için yap─▒labiliyor, bir grup hasta için veya bir tedavi alan─▒ için yap─▒labiliyor. Bu noktada, çal─▒┼čmay─▒ yapacak olan gruplara o hastal─▒kla ya da o grupla ilgili temel bilgilendirmenin yap─▒lmas─▒ da oldukça de─čerli. Yani çal─▒┼čma oda─č─▒m─▒z─▒ iyi tan─▒rsak, çal─▒┼čmada do─čru ilerleyip ilerlemedi─čimizi o kadar iyi ┼čekilde tespit edebiliriz. Bu yüzden, sözünü etti─čim tarzda, kar┼č─▒l─▒kl─▒ bir transparan bilgi payla┼č─▒m─▒ hem içerideki (yani talep eden ┼čirketteki) çal─▒┼čman─▒n kapsam─▒n─▒ belirlemekte, ç─▒kt─▒lar─▒n─▒n anla┼č─▒lmas─▒ noktas─▒nda de─čerli hem de çal─▒┼čmay─▒ yürütecek taraf için neye çözüm bulmaya çal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z─▒ anlamak ve yarat─▒c─▒ fikirleri desteklemek ad─▒na daha kolay olur diye dü┼čünüyorum.

tüketici konu┼čmalar─▒

Tam yeri gelmi┼čken soray─▒m: Bir sosyal ara┼čt─▒rmadan ne beklenmemeli?
Aç─▒kças─▒, sadece bir sosyal ara┼čt─▒rma ile tüm dünyay─▒ de─či┼čtirmeyi beklememeli… Ancak bir sosyal ara┼čt─▒rmada, resmin bütününü görmemize katk─▒ sunmas─▒na ra─čmen elbette her zaman do─črudan bir soru soram─▒yoruz, bu yüzden de tamamen davran─▒┼č bazl─▒ bir ç─▒kt─▒ elde edebiliyoruz. Yani tamamen ön yarg─▒s─▒z bir biçimde, daha samimi, daha geçi┼čken ve do─čruluk ihtimalinin çok daha göreceli oldu─čuna inand─▒─č─▒m bir ç─▒kt─▒ elde edebiliyoruz ve tabii bu, sosyal mecralarda bulunma olan─▒na göre de─či┼čiyor; bir ┼čeyin yüzde yüz yans─▒mas─▒n─▒ görmek mümkün de─čil… Bu hiçbir çal─▒┼čmada tam anlam─▒yla mümkün de─čil. Ama en az─▒ndan say─▒ anlam─▒nda daha geni┼č, daha ön yarg─▒s─▒z bir kitleye ula┼čmak ve oradan ç─▒kt─▒lar elde etmek mümkün diye dü┼čünebiliriz. Fakat çok detayl─▒, çok özel konularda soru sordu─čum, kafamdaki net bir soruya cevap arad─▒─č─▒m durumlarda o arad─▒─č─▒m cevab─▒ bulamamam da mümkün. Çünkü o spesifik duruma yönelik davran─▒┼člar geli┼čmemi┼č olabilir, sosyal medya o soruyla ilgili cevaplar─▒n yer ald─▒─č─▒ payla┼č─▒mlar─▒n yap─▒lmad─▒─č─▒ bir durumda olabilir. Dolay─▒s─▒yla önden belki de çal─▒┼čman─▒n ç─▒kt─▒s─▒na göre, beklenen cevaplar─▒n verilip verilemeyece─či konusunda ön bir ara┼čt─▒rma yapmak da çok sa─čl─▒kl─▒ bir tercih olabilir.

Asl─▒nda bu noktada konvansiyonel bir ara┼čt─▒rmadan çok farkl─▒ bir yan─▒ da var. Yani bir sürü fark─▒ var ama benim içlerinden en sevdi─čim ┼ču; sosyal ara┼čt─▒rma s─▒ras─▒nda medyan─▒n tüketiciyi asl─▒nda ne kadar yönlendirdi─čini de görüyoruz biz.
Örne─čin konu grip olsun, biz tüketici olarak bu konuda haberlerin yan─▒ s─▒ra kendi deneyimlerimize ve kendi sosyal medya hesab─▒m─▒z─▒n haber ak─▒┼č─▒nda gezinirken kar┼č─▒m─▒za ç─▒kan, bir t─▒k daha iyi tan─▒d─▒─č─▒m─▒z— Twitter’da takip etti─čimiz insanlar─▒n deneyimlerine maruz kal─▒yoruz. Mesela ┼ču s─▒ralar bir grip salg─▒n─▒ var, çok bolca konu┼čulan bir konu bu aralar. Ben de geçirdi─čim için ben de takip ediyorum yaz─▒lanlar─▒, insanlar─▒n ne dediklerini; çocuklar aras─▒nda da bir grip salg─▒n─▒ h─▒zla yay─▒l─▒yor. Öte yandan, medyan─▒n bunu yönlendirdi─čini de görüyorum. Yani bir noktada insanlar─▒ yat─▒┼čt─▒r─▒yor ama konvansiyonel bir ara┼čt─▒rmada tüketici hiçbir zaman “Ben bunu ilk önce medyada gördüm ve bu durum beni endi┼čelendirdi. Sonras─▒nda ben de kendime te┼čhisimi daha kolay yapabildim” demiyor. Dolay─▒s─▒yla bu noktada tüketicinin medyay─▒ nas─▒l kulland─▒─č─▒n─▒, medyan─▒n da onu nas─▒l yönlendirdi─čini ve nas─▒l destek olabildi─čini de görüyoruz asl─▒nda. Fakat senin de dedi─čin gibi, bir hastal─▒─ča holistik bir ┼čekilde bakabiliyor olsak da “tedavisinde ne sorunlar var”, “hangi hastanede ne gibi sorunlar var” gibi bilgileri görebiliyoruz. “Yan etkisinde ┼ču var”, “en çok hasta yak─▒n─▒ ┼ču cinsiyette var” gibi ç─▒kt─▒lar elde ediyor olsak da tabii ki “bu ilac─▒ almasayd─▒n─▒z, neden almazd─▒n─▒z?” gibi bir soruyu sorup cevab─▒n─▒ da almak sosyal ara┼čt─▒rmada mümkün de─čil. Ancak öte yandan, hastan─▒n endi┼čelerini anlamak; örne─čin “┼ču an a┼č─▒ yapt─▒rm─▒yorum ben. Çünkü…” cümlesinin nedenini anlayabilece─čimiz veriyi anonim bir ┼čekilde edip inceledikten sonra analizler ç─▒karmak mümkün. Peki, son olarak ┼čunu sormak istiyorum: Sa─čl─▒k alan─▒nda deneyim sahibi olmak isteyen bir ileti┼čimci veya bir pazarlamac─▒ sence kendisini nas─▒l geli┼čtirebilir? Diyelim ben bugün Sanofi’de i┼če girdim ve junior olarak çal─▒┼č─▒yorum; ilk defa bu i┼či yapaca─č─▒m, ileti┼čim mezunuyum ve tabii ki bir yandan da veri, bizim dünyam─▒z─▒n gerçe─či. Bu durumda hangi noktadan ba┼člamak laz─▒m sence, sen olsan bu insanlara kendilerini geli┼čtirmeleri için nas─▒l görevler verirdin?

Birçok sektör için olas─▒ cevaplar ayn─▒ bence ama özellikle sa─čl─▒k sektörünün, t─▒p doktoru olmayan belli ki┼čiler için (benim gibi) ö─črenmenin sonunun olmad─▒─č─▒ bir sektör oldu─čunu dü┼čünüyorum. Öneri k─▒sm─▒na gelirsem, bence i┼č modelini çok iyi ö─črenmek laz─▒m; buradaki payda┼člar kimlerdir ve bu payda┼člar─▒n rolleri nelerdir gibi noktalar─▒ anlamak gerekiyor ki, nas─▒l do─čru noktaya, do─čru ki┼čilere dokunulabilece─či konusunda fikir sahibi olunabilsin… Bunun yan─▒ s─▒ra aktif olduklar─▒ tedavi alanlar─▒ndaki ürünleri ve hastal─▒klar─▒ iyi tan─▒malar─▒ gerekiyor. Bu, onlar─▒n o hastal─▒─č─▒ ve hastan─▒n yolculu─čunu anlamas─▒nda ve ara┼čt─▒rmalardan gelen sonuçlarda içgörüye dönme a┼čamas─▒nda çok büyük farklar yaratacakt─▒r; çok yetkin kaslar sa─člayacakt─▒r diye dü┼čünüyorum. Tabii ki, bilgi sahibi olmak da biraz zaman ve mesai gerektiren bir ┼čey. Naçizane, bir mentor edinmelerini ve hem pazarlama ileti┼čimi alan─▒nda hem de medikal tarafta mentorlar─▒yla bir araya gelmelerini, onlardan bu bahsetti─čimiz konularla ilgili detaylar─▒ ö─črenmelerini tavsiye edebilirim. Ben bunu yapt─▒m ve çok faydas─▒n─▒ gördüm. Hala daha bu durumu sürdürmeye çal─▒┼č─▒yorum. Bence bu konular─▒, uzmanlar─▒ndan dinlemek çok de─čerli. Sadece kendi alanlar─▒na yo─čunla┼čmamalar─▒ da önemli. ─░yi bir pazarlamac─▒, çok farkl─▒ bir ileti┼čimci olabilirler ama ┼čirketleri hakk─▒nda ba┼čtan sona, uçtan uca fikir sahibi olmak, onlar─▒n ┼čirkete katacaklar─▒n─▒, yapt─▒klar─▒ i┼č katk─▒lar─▒n─▒ ve -en temel gaye olan- hastalara olan katk─▒y─▒ artt─▒racakt─▒r. Bence insan sa─čl─▒─č─▒na dokunmak ve buna katk─▒ sa─člamak çok önemli bir ┼čey. En ufak katk─▒ bile bir hastan─▒n hayat─▒n─▒ olumlu anlamda de─či┼čtirebiliyor. Bunu göz önünde bulundurdu─čumuzda, yapt─▒─č─▒m─▒z i┼čin ne kadar önemli olabilece─čini fark etmemizi sa─čl─▒yor ve ona sar─▒lma güdümüzü de artt─▒r─▒yor. “Ulvi bir not” olarak da bunu tavsiye edebilirim :)

 

Tüketici Görü┼člerini Yapay Zeka ile Otomatik Analiz Edin

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest