Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Stajyerler Anlatıyor: Kimolanian Olmak; Bu Aşk Değil De Nedir?

Author: Buket Üren - Intern at Kimola
Buket Üren Intern at Kimola
May 22, 2022 - 4 min read
Stajyerler Anlatıyor: Kimolanian Olmak; Bu Aşk Değil De Nedir?

Merhaba, ben Buket. Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi 4. S─▒n─▒f ö─črencisiyim. Üniversiteden mezun olmama az bir süre kalm─▒┼čken bugün Kimola’daki staj─▒mdan mezun oldum. Bu da benim Kimola’da geçirdi─čim staj sürecini ve deneyimlerimi size aktard─▒─č─▒m blog yaz─▒m. ­čÖâ

Kimola ile tan─▒┼čmam henüz 1. S─▒n─▒f ö─črencisiyken bölümümün haz─▒rlad─▒─č─▒ bir kariyer günü sayesinde olmu┼čtu. Kimola’n─▒n yapt─▒─č─▒ i┼čleri, sektördeki ba┼čar─▒s─▒n─▒ ve ┼čirkette staj yapabilme imkan─▒m─▒z─▒ o gün ö─črenmi┼čtim. Böylece lisans hayat─▒mdaki hedeflerimden biri Kimola’da staj yapabilmek oldu. 4. S─▒n─▒f’a geçti─čimde Kimola’ya staj ba┼čvurusu yaparak bu hedefi gerçekle┼čtirmek için önemli olan o ad─▒m─▒ att─▒m ve mülakat için görü┼čme f─▒rsat─▒ yakalad─▒m.

 

Mülakat Sürecim

Mülakatta daha önce al─▒┼č─▒lagelmi┼č olan sorulardan ziyade ilgi alanlar─▒m, dinledi─čim müzikler, izledi─čim filmler, günümü nas─▒l geçirdi─čime dair sorular soruldu. Elbette daha önce edindi─čim i┼č ve staj deneyimlerim, yapay zekaya ve pazarlamaya olan hakimiyetime dair de sorular soruldu ancak mülakat─▒m─▒n ana temas─▒ bu konular üzerine de─čildi. Mülakatta bile özel tasarlanm─▒┼č bir sürecin en ba┼č─▒nda oldu─čmu hissedebiliyordum. Mülakat─▒n ard─▒ndan heyecanla Kimola ekibinden e-mail bekledim. Üç gün sonra ise görü┼čmemizin olumlu geçti─čini ve staj için Kimola ekibine dahil oldu─čuma dair bir e-mail ald─▒m!

Staj kabul maili

 

Staj Sürecim

Olumlu geri dönü┼čleriyle birlikte 14 haftal─▒k staj serüvenime ba┼člam─▒┼č oldum. Staj boyunca her sabah 09:10’da ve her ak┼čam 17:45’te tüm ekibin yer ald─▒─č─▒ online toplant─▒lar gerçekle┼čtirdik. Toplant─▒larda yapaca─č─▒m─▒z i┼čleri payla┼č─▒yor veya bitirdi─čimiz i┼člerin detaylar─▒n─▒ aktar─▒yorduk. Tabii ki gerçekle┼čtirdi─čimiz toplant─▒lar sadece bu iki toplant─▒dan ibaret de─čildi. Verilen bir i┼čte tak─▒l─▒rsak veya anlamad─▒─č─▒m─▒z bir yer olursa ekipten herhangi biriyle toplant─▒ gerçekle┼čtirebiliyorduk. Toplant─▒ d─▒┼č─▒nda da e─čer bir sorumuz varsa ekiptekilerle s─▒k s─▒k ileti┼čime geçiyor ve sorunlar─▒m─▒z─▒ h─▒zl─▒ bir ┼čekilde çözüyorduk. Kimola ekibi her zaman ileti┼čim halinde olmay─▒ önemsiyor ve verilen i┼člerdeki durumumuza göre tavsiye vermeyi k─▒ymetli buluyordu. ─░┼člerin zaman─▒nda teslim edilmesi, istedikleri formatta yap─▒lmas─▒ ve kendi fikirlerimi de i┼člere dahil etmem ekip için oldukça önemliydi. Staj süresince Kimola ekibi bize önemli bize atanan her görevde, sorumluluk ve görev bilincimizi geli┼čtirmek için büyük bir çaba sarf ediyordu. Bu süreçte benim için en önemli olan konuda buydu. Stajyerlerin geli┼čmesi için çabalar─▒, gerçek sorumluluk vermeleri ve bir tak─▒ma dahil oldu─čumun hissettirilmesi kariyerimin daha en ba┼č─▒nda ne istedi─čimi bana göstermi┼č oldu. Staj süreci boyunca yapt─▒─č─▒m i┼čleri h─▒zl─▒ca özetleyecek olursam;

  • Tüketici görü┼člerinin yer ald─▒─č─▒ metin verilerinin toplanmas─▒ (web scraping)
  • Temel veri analizi ö─črenme ve gerçekle┼čtirme
  • Kimola Analytics ile ya┼čam stili analizi
  • Teorik yapay zeka ve makine ö─črenimi e─čitimi
  • Sentiment modeli yapmak için veri s─▒n─▒fland─▒rma
  • NFT hakk─▒nda payda┼č yorumlar─▒n─▒ analiz ederek bir sosyal ara┼čt─▒rma gerçekle┼čtirme
  • Çe┼čitli blog içerikleri üretme

Ö─črendiklerim

Kimola’da staj─▒m boyunca yeni beceriler edindim, farkl─▒ bir sektörde deneyim kazand─▒m ve farkl─▒ kategorilerdeki tüketici görü┼člerini analiz etme f─▒rsat─▒ yakalad─▒m.

Çe┼čitli verilerin duygu tonunu analiz edebilen makine ö─črenim modellerini yaratmak için gerekli e─čitim setini olu┼čtururken veri ile u─čra┼čman─▒n kolay olmad─▒─č─▒n─▒ ve iyi bir i┼č ç─▒karmak için ayn─▒ veri seti üzerinde günlerce u─čra┼č─▒lmas─▒ gerekti─čini ö─črendim. Sosyal medyay─▒ aktif kullanan biri olarak, sosyal medya üzerinden sosyal ara┼čt─▒rma yapabilmek ve tüketici görü┼člerini analiz etmek benim için oldukça k─▒ymetliydi.

Kimola’da bize sadece tek bir alanda de─čil di─čer alanlarda da geli┼čmem için farkl─▒ ve birbirinden ba─č─▒ms─▒z görevler verdi. Böylece kal─▒pla┼čm─▒┼č stajyer alg─▒s─▒n─▒ da benim gözümde bir kez daha y─▒km─▒┼č oldular.

Neden Kimola?

Kimola’da yapt─▒─č─▒m staj boyunca, ekibin bir parças─▒ olarak yürütülen projelere dahil oldum ve bir i┼čin teslim edilme sürecini deneyimlemi┼č oldum. Bu süreçte, ekipler i┼č verdikten sonra ç─▒kt─▒lar─▒n─▒n iyi olmas─▒ için her zaman destek oldular. ─░┼čleri teslim ettikten sonra, yapt─▒─č─▒m i┼člerin iyile┼čmesi için bazen takdir içeren bazen de ele┼čtirel fakat yap─▒c─▒ geri bildirimlerde bulundular. Kimola’dan mezun olduktan sonraki i┼č hayat─▒ konusunda da kendilerinden çe┼čitli bilgiler edindim. Ekipteki insanlar, sadece Kimola'daki i┼člerimiz de─čil, okul hayat─▒m─▒z veya Kimola'dan sonraki hedeflerimiz için de bize fikir verip destek oldular. Bu da Kimola'daki staj─▒ benim için çe┼čitli görevleri yerine getirdi─čim bir sjat─▒n çok ötesine ta┼č─▒d─▒. 


Siz de ba┼čvurmak isterseniz...

Siz de Kimola’da staj program─▒na ba┼čvurmak isterseniz, her sene Yaz ve K─▒┼č olmak üzere 2 farkl─▒ dönemde staj programlar─▒ bulunuyor. Stajlar en az 2 ay, en fazla 4 ay sürüyor ve staj sonras─▒nda Kimola’da part-time çal─▒┼čmak da mümkün oluyor.  Kimola’n─▒n 8. Dönem yaz staj program─▒ KS08 ise 15 Haziran’da ba┼čl─▒yor. Ba┼čvuru formuna ┼čuradan ula┼čabilirsiniz.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest