Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Stajyerler Anlatıyor: Yumurtadan Çıkan Sürpriz; Kimola'da E-Staj Deneyimim

Sep 02, 2020 - 4 min read
Stajyerler Anlatıyor: Yumurtadan Çıkan Sürpriz; Kimola'da E-Staj Deneyimim

Selamlar!  Ben, Merve. Kimola’daki staj deneyimini henüz bugün tamamlam─▒┼č ve bu deneyimi taze taze yaz─▒ya dökmek isteyen ODTÜ Ekonomi 2. S─▒n─▒f ö─črencisi. Kimola ile tan─▒┼č─▒kl─▒─č─▒m bundan yakla┼č─▒k 5 ay öncesine, Twitter gezmesi yapt─▒─č─▒m so─čuk bir Mart ak┼čam─▒na denk geliyor.

Pandemiye, karantinaya ve yaz için yapt─▒─č─▒m planlar─▒n suya dü┼čmesine yeni yeni al─▒┼čt─▒─č─▒m o günlerde, ne yapsam da bu yaz─▒ tüm imkans─▒zl─▒klara ra─čmen dolu dolu geçirsem diye kara kara dü┼čünmekteydim. Kara kara diyorum çünkü ba┼čvurdu─čum tüm gönüllülük esasl─▒ projelere s─▒n─▒rlar─▒n kapat─▒lmas─▒ sebebi ile gidemez, ço─ču staj ba┼čvurusuna ise henüz ikinci s─▒n─▒fta oldu─čum için ba┼čvuramazd─▒m. Bir gün Twitter zaman ak─▒┼č─▒ma dü┼čen bir gönderi sayesinde Kimola’n─▒n Operasyon Direktörü ile tan─▒┼čt─▒m önce. O gün neden bilmiyorum, kendisine çok içim ─▒s─▒nd─▒ ve payla┼č─▒mlar─▒n─▒n s─▒k─▒ bir takipçisi oldum.

Yakla┼č─▒k bir ay sonra, art─▒k staj aram─▒yorken ve umudumu kaybetmi┼čken “Summer Internship at Kimola” ilan─▒n─▒n payla┼č─▒m─▒n─▒ gördüm. Sonunda ben staj─▒ de─čil, staj beni bulmu┼čtu. ­čśŐ “3 engineers and 2 talents in marketing” sözü dün gibi akl─▒mda. Pazarlama tecrübem vard─▒, daha önce bu alanda da çal─▒┼čm─▒┼čt─▒m fakat arad─▒klar─▒ “talent” gerçekten ben miydim? Bölümüm gere─či bu konuda hiç ders almam─▒┼č, teorik bilgisi olmayan biriydim neticede. Bu i┼či alabilmek için di─čerlerinden daha az ┼čansa sahip bir aday oldu─čumu dü┼čünsem de ba┼čvurdum. Çünkü gerek staj─▒n online olacak olmas─▒ gerekse Kimola’n─▒n ilgilendi─či konular ve yapt─▒─č─▒ i┼č beni çok heyecanland─▒rm─▒┼čt─▒. Bu amaçla ba┼čvuru formunda kendimi elimden geldi─čince iyi ifade etmeye çal─▒┼čt─▒m, k─▒sa süre içerisinde geri dönü┼č ald─▒m ve bir mülakat tarihi belirledik.

Sonradan ö─črendi─čime göre, Kimola ekibi için en önemli ┼čeylerden biri, ba┼čvuru formunun nas─▒l dolduruldu─ču. Bu formda CV’nizden çok heyecan─▒n─▒z, sizi sabahlar─▒ hangi motivasyonlar─▒n uyand─▒rd─▒─č─▒ ve Kimola’da nas─▒l bir görev alabilece─činize dair fikirleriniz soruluyor.

Bir örnek olmas─▒ için, benim ba┼čvuru formuma göz atabilirsiniz;

Kimola Staj Ba┼čvuru Formu

 

Mülakatta Neler Soruluyor?

Mülakatta s─▒radan ve kal─▒pla┼čm─▒┼č sorular─▒n aksine; hangi müzik türlerini dinledi─čim, okul ve dersler d─▒┼č─▒nda neler yapt─▒─č─▒m, arkada┼č ortam─▒nda hangi rolü üstlendi─čim gibi sorular─▒ cevaplad─▒m. Bunun d─▒┼č─▒nda pazarlama ile ilgili herhangi bir yay─▒n─▒ takip edip etmedi─čim, daha önce bir i┼č tecrübesine sahip olup olmad─▒─č─▒m da elbette sorulan sorular aras─▒ndayd─▒. Özetle resmi ve gergin mülakatlar─▒n aksine sohbet havas─▒nda geçen bir görü┼čmeydi. Mülakat─▒n sonucunu ö─črenirken seçilmemde, Kimola ekibinin deyi┼či ile tak─▒ma olan uygunlu─čumun, sosyal hayatta aktif rol almam─▒n ve pazarlama alan─▒nda geli┼čme iste─čimin etkili oldu─ču söylenmi┼čti.

 

Staj Program─▒nda Neler Var?

Staj─▒n ilk zamanlar─▒ndaki günlük görevler zamanla haftal─▒k ve daha kompleks i┼člere evriliyor. Stajyer yeteri kadar tan─▒nd─▒─č─▒nda ise ki┼činin yeteneklerine uygun ve yaparken daha ba┼čar─▒l─▒ oldu─ču görevlerin verildi─či bir sürece giriyoruz. Bu görevlerdeki h─▒z─▒ ve ba┼čar─▒y─▒ artt─▒rmak için Udemy gibi platformlardan ki┼čiye özel e─čitimler sa─član─▒yor ve ki┼čiden bu e─čitimlerin tamamlanmas─▒ isteniyor. Online staj olmas─▒ sebebi ile güne 8.30’daki Hangouts görü┼čmesi ile ba┼čl─▒yor, o günkü görevlerimizi al─▒p i┼če koyuluyoruz. Kimola’n─▒n kendi i┼č takip sistemi “Kimola Assigment” üzerinden günlük görevlerimizi, bu görevlerin yüzde kaç─▒n─▒ tamamlad─▒─č─▒m─▒z ya da tamamlayamad─▒─č─▒m─▒z bilgisini güncel tutuyoruz. Gün bitiminde ise saat 17.00’de o gün neleri yapt─▒─č─▒m─▒z ya da neleri daha iyi yapabilece─čimiz üzerine bir toplant─▒ gerçekle┼čtiriyoruz. Benim haftan─▒n 3 günü yer ald─▒─č─▒m staj program─▒mda ┼ču maddeler yer al─▒yordu; 

  • Kimola 101 - Sektör Oryantasyonu
  • Sektör Analizi
  • Tüketici Analizi
  • ─░çerik Üretimi
  • Tüketici Motivasyonlar─▒n─▒ Anlama
  • Dijital Pazarlama E─čitimi
  • Yazarl─▒k 
  • E-mail Pazarlama


Di─čerlerinden farkl─▒ olarak Kimola

Kimola’da, staj program─▒nda kalabilmek ve bu program─▒ tamamlayabilmek için stajyerden çok bir çal─▒┼čan bilinciyle, verilen görevlerin ciddiyetle ve belirlenen zaman aral─▒─č─▒nda yap─▒lmas─▒ gerekiyor. Stajyerler, staj yaparken sadece fotokopi çekmeyi ö─črenir(!) alg─▒s─▒n─▒ kesinlikle y─▒kan Kimola, adeta bir okul gibi. Bu noktada Kimola’y─▒ özel k─▒lan, klasik bir okulun aksine sizi salt not ortalaman─▒zdan ibaret bir insan olarak de─čerlendirmekten ziyade; tuttu─čunu koparan, yapt─▒─č─▒ i┼če tutkuyla bakan stajyerler ar─▒yor olmas─▒.

 

─░yi ki ba┼čvurdum!

2 ayl─▒k sürece dönüp bakt─▒─č─▒mda, her güne heyecanla uyand─▒─č─▒m─▒ ve bana verilen görevleri zevkle yapt─▒─č─▒m─▒ görüyorum. Hatta Kimola’da yapt─▒─č─▒m i┼či, sadece bir çal─▒┼čman─▒n sonucu de─čil, e─členerek geçen zaman─▒n bir ürünü olarak tan─▒ml─▒yorum. 

Burada olman─▒n bana sa─člad─▒─č─▒ bir di─čer kazan─▒m da; al─▒┼č─▒lagelmi┼č mentorlerin haz─▒rlad─▒klar─▒ndan çok daha farkl─▒ bir program ile beni profesyonel hayata haz─▒rlama motivasyonu olan bir ekip ile çal─▒┼čman─▒n ne demek oldu─čunu ö─črenmek oldu.

 

Siz de ba┼čvurmak isterseniz...

Siz de Kimola’da staj program─▒na ba┼čvurmak isterseniz, her sene Yaz ve K─▒┼č olmak üzere 2 farkl─▒ dönemde staj programlar─▒ bulunuyor. Stajlar en az 2 ay, en fazla 4 ay sürüyor ve staj sonras─▒nda Kimola’da part-time çal─▒┼čmak da mümkün oluyor.  Kimola’n─▒n 6. Dönem k─▒┼č staj program─▒ KW06 ise 15 Eylül’de ba┼čl─▒yor. Ba┼čvuru formuna ┼čuradan ula┼čabilirsiniz.

 

Kimola Staj Ba┼čvuru Formu

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest