Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Stajdan Mezuniyet Sonrasına Bir Yolculuk: Kimolalı Olmak

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
May 23, 2021 - 4 min read
Stajdan Mezuniyet Sonrasına Bir Yolculuk: Kimolalı Olmak
staj
/staj/
1. herhangi bir mesle─či edinecek kimsenin geçirdi─či uygulamal─▒ ö─črenme dönemi.
2. bir kimsenin meslek bilgisini daha da art─▒rmak, becerisini daha da geli┼čtirmek için, çal─▒┼čt─▒─č─▒ kurumun, kurulu┼čun de─či┼čik bölümlerinde çal─▒┼čarak geçirdi─či dönem.
 

Merhaba ben Melodi. Bilkent Üniversitesi’nde, ─░leti┼čim ve Tasar─▒m Bölümü mezun aday─▒y─▒m. Mezuniyetin e┼či─činde bir son s─▒n─▒f ö─črencisi olarak, Kimola’n─▒n bir parças─▒ olmak bana bir i┼č deneyiminden çok daha fazlas─▒n─▒ katt─▒. Kimola’n─▒n mutfa─č─▒nda pi┼čmek, mezun olmadan önce kendimi daha iyi tan─▒mam; ba┼čar─▒l─▒ oldu─čum alanlar─▒ görüp, güçlü yönlerimin üzerine kendimi geli┼čtirebilmem için harika bir f─▒rsat oldu. ─░┼č hayat─▒na ba┼člamadan önce bu staj sürecini tamamlamak ve bu deneyimi ya┼čamak, kendi beklentilerimin bile önüne geçen bir Melodi ile tan─▒┼čmam─▒ sa─člad─▒. Bu nedenle, Kimolal─▒ olman─▒n bana katt─▒klar─▒n─▒ sizinle de payla┼čmak, bir yol gösterici olmak istiyorum. Çünkü Kimola’da staj, “Fotokopi mi çekicem ya?!” alg─▒s─▒n─▒ adeta çürütmeyi amaçl─▒yor. 

Size bir y─▒ld─▒r parças─▒ oldu─čum Kimola’dan bahsetmek istiyorum biraz.

Öncelikle kendimi, ilk tan─▒┼čt─▒─č─▒m andan itibaren çok rahat hissetti─čim bir ekip ile çal─▒┼čt─▒m. ─░leti┼čimin çok kolay oldu─ču ve “bey” “han─▒m” gibi unvanlar─▒n kullan─▒lmad─▒─č─▒, bir an bile çekinmeden kendimi ifade edebildi─čim bir i┼č ortam─▒nda çal─▒┼čman─▒n en büyük art─▒s─▒, çok daha h─▒zl─▒ adapte olabildi─čim bir i┼č sürecini beraberinde getirdi. Ben staj─▒m─▒, pandemi ko┼čullar─▒ sebebi ile uzaktan olarak tamamlad─▒m. Özellikle böylesine mesafelerin oldu─ču bir ko┼čul söz konusu iken, bu kadar k─▒sa bir sürede parças─▒ oldu─čumu hissetti─čim bir çal─▒┼čma ortam─▒na sahip olmak, en büyük ┼čans─▒m oldu. 

Kimola’da Staj
─░ki ay süren staj sürecimden, gündelik staj tempomuzdan ve görevlerimizi de anlatmak isterim. Staj boyunca her sabah 08.30’da ve her ö─čleden sonra 17.00’de olmak üzere, tüm ekibin yer ald─▒─č─▒ iki online toplant─▒ gerçekle┼čtirdik. Tabii buna ek olarak gün içinde say─▒s─▒z görü┼čme ve mesajla┼čma da yap─▒yorduk; bu sayede görev sürecimizi daha etkili ve kolay bir ┼čekilde yönetip, yeri geldi─činde deneyimli ekip arkada┼člar─▒m─▒za dan─▒┼čarak tamaml─▒yorduk. Benim için de bir ilk olan uzaktan staj deneyimimde, ba┼čar─▒l─▒ bir ┼čekilde görevlerimi tamamlayabilmek; ekip arkada┼člar─▒mla ileti┼čimimi do─čru bir ┼čekilde sa─člamaktan geçiyordu. Bu nedenle ekip olarak en çok dikkat etti─čimiz ve özen gösterdi─čimiz nokta ileti┼čim halinde olmakt─▒. Staj program─▒nda devam edebilmek için görevleri vaktinde ve istenildi─či ┼čekilde yapmak çok önemli, buna ek olarak istenilenden fazlas─▒n─▒ sunabilmek ve kendinden bir ┼čeyler katabilmek; bu staj─▒ en faydal─▒ ┼čekilde tamamlayabilmemi sa─člam─▒┼č oldu. 

Benim sorumluluklar─▒m, veri toplama ve kategorize etme gibi tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒n─▒ anlamama fayda sa─člayacak görevlerle ba┼člad─▒ ve dijital içerik üretme ve bülten haz─▒rlama gibi görevlerle devam etti. Staj─▒m boyunca, belki pek çok firman─▒n bir stajyere verece─činden çok daha fazla sorumlulu─čum oldu ve bu staj sürecimdeki en büyük iyikilerimden biri. Bu sayede mesleki anlamda deneyim kazanma ve sektörü ö─črenme imkan─▒m oldu. Sorumluluklar─▒m─▒ ise k─▒saca ┼ču ┼čekilde özetleyebilirim;

  • Tüketici ara┼čt─▒rmas─▒ kapsam─▒nda veri toplama
  • Veri görselle┼čtirme
  • Blog içeri─či haz─▒rlama (örnek) ve Sosyal medya tan─▒t─▒m─▒ 
  • 4 markadan olu┼čan Kargo ┼×irketleri Ara┼čt─▒rmas─▒nda, veri segmentasyonu; veri görselle┼čtirme ve içgörü üretme 
  • E-mail bülteni haz─▒rlama 
  • Twitter’da sosyal dinleme ve online içerik analizi ara┼čt─▒rmas─▒ gerçekle┼čtirme

Kimola’daki staj─▒m, bugüne kadar edindi─čim bilgileri kullanmak ve geli┼čtirmek ad─▒na pek çok ba─člamda fayda sa─člarken; alakal─▒ pek çok alanda da çal─▒┼čma ve kendimi geli┼čtirme f─▒rsat─▒ sa─člad─▒. Pazarlama ile ilgilenen bir ileti┼čimci olarak, Kimola’daki staj sürecimde sorumluluklar─▒m─▒n yan─▒na, ilgi alan─▒m do─črultusunda bana Udemy üzerinden atanan çevrimiçi e─čitimleri tamamlad─▒m. Color theory ve branding hakk─▒ndaki e─čitimlerimi "color psychology" ve "brand identity" olu┼čumu üzerine yo─čunla┼čarak tamamlad─▒m. Bu ba─člamda Kimola mutfa─č─▒nda edindi─čim tecrübelerin yan─▒nda, ilgi alan─▒m ve kendimi geli┼čtirmek istedi─čim alanlara da ad─▒m atma f─▒rsat─▒m oldu. 

Stajdan sonra Part-time Kimolanian olmak
Ba┼čta da dedi─čim gibi, Kimola’da staj benim için bir stajdan çok daha fazlas─▒yd─▒. Kimolal─▒ olman─▒n mutlulu─čunu 2 ay süren staj tecrübemden sonra part-time çal─▒┼čan olarak ya┼čamaya devam ettim. Bir staj deneyimi olarak ba┼člayan yolculu─čum, ilk i┼č deneyimime de kap─▒ açt─▒. Böylelikle, Kimolal─▒ olmak benim için gitgide daha da anlam kazand─▒. Stajyer olarak ba┼člad─▒─č─▒m deneyim sürecinin sonunda kendimi iyi ifade edebildi─čim bir alana yo─čunla┼čma f─▒rsat─▒ yakalad─▒m. 2 ay süren staj sürecimin son haftalar─▒nda ba┼člad─▒─č─▒m haftal─▒k mail bülteni haz─▒rlama sorumlulu─čum, Kimola’daki staj─▒m boyunca en uzun soluklu projeme ─▒┼č─▒k tuttu ve staj─▒m─▒ tamamlad─▒ktan sonra da 9 ay boyunca, üniversitede son s─▒n─▒f─▒ okurken devam etti─čim bir part-time i┼č tecrübesi oldu. 

Mezuniyet Sonras─▒ Kimolal─▒ Olmak
Bugün, Kimola bültenlerinin 42. haftas─▒n─▒ tamamlad─▒m ve i┼č hayat─▒m─▒n ilk deneyiminde bir dönemin sonuna geldim. Kimolal─▒ olman─▒n mutlulu─čunu, gururunu ve co┼čkusunu her an hissetti─čim 1 y─▒ll─▒k hikayemin bitiyor olu┼čundan dolay─▒ hem üzgün hem de bir o kadar heyecanl─▒y─▒m, Kimola mutfa─č─▒nda geçirdi─čim her an, edindi─čim her tecrübe beni hayalini kurdu─čum i┼če bir ad─▒m daha yakla┼čt─▒rd─▒; 2021 Haziran ay─▒ itibariyle, Kimola’n─▒n referans─▒yla tan─▒┼čt─▒─č─▒m partner ajanslar─▒ndan Gaia’da tam zamanl─▒ i┼če ba┼čl─▒yorum. 

Staj ile ba┼člad─▒─č─▒m ve part-time i┼čim ile devam etti─čim Kimola hikayem, beni mezuniyetim sonras─▒ yepyeni bir yolculu─ča yönlendirdi.

Te┼čekkürler Kimola! ─░yi ki Kimola!

 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest