Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 8#:Bazı chat'ler vardır 🤖

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Dec 16, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive 8#:Bazı chat'ler vardır 🤖

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

Kimola Cognitive ┼čimdi NPS de sa─čl─▒yor!

Kimola Cognitive ┼čimdi NPS de sa─čl─▒yor!

Mü┼čteriler, markan─▒z veya ürünleriniz hakk─▒nda gerçekten ne dü┼čünüyor? Sadakat duyuyorlar m─▒? Sizi arkada┼člar─▒na tavsiye edecek kadar seviyorlar m─▒? Bunlar, bir markan─▒n cevaplamas─▒ gereken önemli sorular. 

Peki bir mü┼čterinin bir ürünü veya hizmeti ba┼čkalar─▒na tavsiye etme olas─▒l─▒─č─▒n─▒ nas─▒l ölçeceksiniz? Elbette mü┼čteri memnuniyeti ölçmek için pek çok yöntem ve metrik var. Bu metriklerden biri olan NPS (Net Promoter Score), Mü┼čteri ─░li┼čkileri Yönetimi alan─▒ndaki en etkili on metrikten biri olarak kabul edilmekte. NPS sistemi sadece mü┼čteri memnuniyetini ölçmekle kalmaz, ayn─▒ zamanda mü┼čterilerinizin ┼čirketinizi arkada┼člar─▒na tavsiye edecek kadar sevip sevmedi─čini de ölçer. 

Elbette bir NPS anketi haz─▒rlamak ve bir NPS de─čeri hesaplamak kolay olsa da baz─▒ durumlarda anket yapmak bir seçenek olmayabilir. Özellikle mü┼čterilere anket sorular─▒ sormak imkans─▒z oldu─čunda. Bu durumda, NPS'yi tüketicilere soru sormadan hesaplamak için derin NLP (Do─čal Dil ─░┼čleme) teknikleri kullanan sosyal veri ve duygu analizi gerektirir.

Biz de Kimola olarak sosyal dinleme arac─▒m─▒z Kimola Analytics ile e-ticaret siteleri, sosyal a─člar, forumlar, bloglar ve haber sitelerindeki bir ürün, hizmet veya marka hakk─▒nda konu┼čmalar─▒ elde ediyoruz. Makine ö─črenimi platformumuz  Kimola Cognitive ile bu tüketici konu┼čmalar─▒n─▒ olumlu, olumsuz ve nötr içerikler olarak s─▒n─▒fland─▒r─▒l─▒yor. Burada olumsuz içerikler Kötüleyenleri, nötr içerikler Pasifleri ve olumlu içerikler Destekleyenleri temsil ediyor. Dolay─▒s─▒yla Destekleyiciler, Pasifler ve Kötüleyenlerin yüzdesinin hesaplanmas─▒, geleneksel NPS formülünü uygulamam─▒z─▒ sa─čl─▒yor. 

­čî«  Kimola Cognitive'e ┼ču linkten ücretsiz üye olup, NPS puan─▒n─▒z─▒ hemen ö─črenebilirsiniz. Daha fazla bilgi...
 
Kimola Bülten

Herkesin dilinde: ChatGPT

Yak─▒n zaman önce tan─▒t─▒lan yapay zeka botu ChatGPT kullan─▒ma sunuldu. ─░nsan benzeri metinler üretmek için derin ö─črenmeyi kullanan dil modeli GPT-3.5'e dayal─▒ bir sohbet robotu olan ChatGPT, metin üreten yapay zeka ailesinin son üyesi. Metinsel ifadeleri görsele dönü┼čtüren Dall-E ’nin geli┼čtirici ┼čirketi OpenAI taraf─▒ndan geli┼čtirilen yapay zeka, sahip oldu─ču geni┼č veri taban─▒ sayesinde, kendisine sorulan birçok soruyu oldukça do─čal bir ┼čekilde yan─▒tlayabiliyor. ChatGPT'yi deneyen ço─ču kullan─▒c─▒ ise, sanki bir insanla konu┼čuyormu┼č gibi hissetti─čini söylüyor.

 

Sosyal medyan─▒n yeni trendi: Dijital portreler

Son günlerde siz de Instagram ak─▒┼č─▒n─▒zda yapay zeka taraf─▒ndan olu┼čturulan portreler ile s─▒kça kar┼č─▒la┼č─▒p, nas─▒l yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ merak etmi┼č olabilirsiniz. Merak─▒n─▒z─▒ gidermediyseniz, cevab─▒ biz verelim: Lensa AI. Lensa AI, uygulamaya yükledi─činiz foto─čraflar─▒ yapay zeka teknolojisi sayesinde birer avatara dönü┼čtürüyor. Prisma Labs taraf─▒ndan geli┼čtirilen uygulama, asl─▒nda 2018’den beri aktif. Ancak, uygulama geçti─čimiz ay en çok indirilen uygulamalar listesinde zirveye yerle┼čti. Bunun sebebi ise, Kas─▒m ay─▒ sonlar─▒nda gelen “sihirli avatar’lar” özelli─či. Bu özellik eri┼čime sunuldu─ču an itibariyle ABD’de Kas─▒m ay─▒ boyunca 2 milyon kez indirilen uygulama, Aral─▒k’─▒n ilk 5 gününde 4 milyon indirmeye ula┼čm─▒┼č durumda.

 

Yapay zeka zatürre te┼čhisi koyabiliyor.

Bilim insanlar─▒, öksürük seslerini dinleyerek zatürreyi tan─▒yan bir yapay zeka modeli geli┼čtirdi. Güney Kore'deki Hanyang Üniversitesi'nden ara┼čt─▒rmac─▒ Jin Yong Jeon ve ekibi, yapay zekay─▒ e─čitmek için zatürre te┼čhisi konmu┼č insanlar─▒n seslerini kulland─▒. Ancak yap─▒lan deneyde her odan─▒n ve kay─▒t cihaz─▒n─▒n farkl─▒ olmas─▒na dikkat edildi. Böylelikle yapay zeka odalar─▒n akusti─či ve kay─▒t cihazlar─▒ndaki teknik de─či┼čimlerden etkilenmeyecekti. Buradan elde edilen bilgiler öksürük sesleriyle birle┼čtirilince yapay zekan─▒n zatürreyi her ortamda tan─▒yabildi─či görüldü.

 

Biyoteknoloji laboratuvarlar─▒, yeni ilaçlar icat etmek için yapay zekay─▒ kullan─▒yor.

DALL-E 2 gibi metinden görüntüye yapay zeka modelleri istedi─činiz hemen hemen her ┼čeyin resimlerini olu┼čturmak üzere e─čitilmi┼č programlar. Bu programlar─▒n arkas─▒ndaki teknoloji, do─čada hiç görülmemi┼č yeni protein türleri için tasar─▒mlar olu┼čturmak üzere biyoteknoloji laboratuvarlar─▒nda da kullan─▒l─▒yor. Yak─▒n zamanda, iki laboratuvar, yeni proteinler için tasar─▒mlar olu┼čturmak üzere difüzyon modellerini kullanan programlar─▒ duyurdu. Boston merkezli bir giri┼čim olan Generate Biomedicines, ┼čirketin "biyolojinin DALL-E 2'si" olarak tan─▒mlad─▒─č─▒ Chroma adl─▒ bir program─▒ ortaya ç─▒kard─▒. Ayn─▒ zamanda, Washington Üniversitesi'nde biyolog David Baker liderli─čindeki bir ekip, RoseTTAFold Diffusion adl─▒ benzer bir program olu┼čturdu.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest