Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 119#: Dostlar Insta'da görsün! 💃

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Dec 09, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten 119#: Dostlar Insta'da görsün! 💃

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čÄž Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar Podcast - Bülten Banner

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

TikTok ve Instagram'da en çok neler payla┼č─▒l─▒yor?

Sosyal medya, insanlar─▒n çevresindekileri bilgilendirmek ve önemli ya┼čam olaylar─▒n─▒ ve güncellemelerini payla┼čmak için kulland─▒─č─▒ bir yer. Ancak, insanlar─▒n her uygulamada payla┼čma olas─▒l─▒─č─▒ en yüksek olan ya┼čam etkinlikleri neler? Confused.com ekibi Instagram ve TikTok'taki en popüler ya┼čam olay─▒ gönderilerini analiz ederek bu soruya cevap ar─▒yor. Instagram gönderilerinden toplanan verilere göre evlilik, 200 milyondan fazla payla┼č─▒lan "dü─čün" hashtag’i ile listenin ba┼č─▒nda yer al─▒yor. Bunu 100 milyondan fazla foto─čraf ve videonun yer ald─▒─č─▒ “do─čum günü” hashtag’i izliyor. Üçüncü s─▒rada ise, 36 milyondan fazla gönderiye ev sahipli─či yapan Baby Shower hashtag’i var. TikTok’ta ise, 44 milyardan fazla görüntüleme ile platformundaki en ünlü etkinlik do─čum günleri. ─░kinci s─▒rada,  38 milyar─▒n üzerinde görüntülenme ile hamilelik ve ard─▒ndan 22 milyar görüntülenme ile ayr─▒l─▒k payla┼č─▒mlar─▒ öne ç─▒k─▒yor.

 

Noel özel bir gün mü yoksa fazla ticari mi?

YouGov’un 12 ülkeden 13.000’den fazla ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, Noel'in gerçekten özel bir gün oldu─ču için mi yoksa ticari kurulu┼člar─▒n bask─▒s─▒ nedeniyle mi kutland─▒─č─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, Danimarkal─▒lar─▒n %83’ü, özellikle Noel'in ulusal olarak kendi kurallar─▒na göre kutland─▒─č─▒n─▒ söyleme e─čiliminde. Sadece %9'u Noel kutlamalar─▒n─▒ fazla ticari buluyor. Polonyal─▒lar da benzer ┼čekilde Noel'i ticari bask─▒dan ziyade, isteyerek kutlanan bir f─▒rsat olarak görüyor (%83). Ayn─▒ dü┼čünceye sahip olan ─░sveçliler (%80) ve ─░ngilizler (%73) üçüncü ve dördüncü s─▒rada yer al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan on iki ülkenin dokuzunda, yakla┼č─▒k her dört ki┼čiden biri (%22-29) Noel'in daha çok i┼čletmelerin uygulad─▒─č─▒ bask─▒ nedeniyle kutland─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor ve ─░talyanlar─▒n böyle hissetme olas─▒l─▒─č─▒ en yüksek.

 

Her 10 çevrimiçi takipçiden 7’si Google'dan geliyor.

Ço─ču web sitesinin çevrimiçi izleyicileri vard─▒r, çünkü bu, potansiyel olarak çevrimiçi etkinliklerinizi izlemelerine ve bu bulgulara dayal─▒ reklamlarla sizi hedeflemelerine izin verir. ─░┼čte bu nedenle Lokker, bu izleyicilerin nereden geldi─čini anlamak için 170.000'den fazla web sitesini analiz etti ve bu çevrimiçi izleyicilerin büyük ço─čunlu─čunun (%93,7) yaln─▒zca 3 ┼čirketten geldi─či ortaya ç─▒kt─▒. Bu üç ┼čirketin Google, Meta ve Microsoft olmas─▒ pek de ┼ča┼č─▒r─▒lacak bir ┼čey de─čil asl─▒nda. Öte yandan di─čer iki büyük izleme kayna─č─▒ %13,8 ile YouTube ve %8,3 ile DoubleClick. Bu ┼čirketlerin her ikisi de Google'a ait oldu─čundan, tüm çevrimiçi izleyicilerin %72'sinin asl─▒nda Google'dan geldi─čini söylesek hata etmi┼č olmay─▒z.

 

Sürücüler, araçlar─▒n─▒ üçüncü alan olarak görüyor.

Big Village taraf─▒ndan ┼ču anda bir araca sahip olan veya araç kiralayan 844 ABD'li yeti┼čkin ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, üçüncü bir alan olarak arac─▒n artan önemini ele al─▒rken, sürücülerin tercih etti─či kabin içi özellikleri ve i┼člevselli─či de ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verileri, Z Ku┼ča─č─▒ sürücülerinin %75'inin ve genel olarak sürücülerin %49'unun araçlar─▒n─▒ üçüncü bir ya┼čam alan─▒ olarak görme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n daha yüksek oldu─čunu gösteriyor. Ay─▒rca sürücülerin bugün ki┼čisel araçlar─▒n─▒n daha önemli oldu─čunu söylemelerinin en önemli nedeni araçlar─▒n─▒ üçüncü bir alan olarak kullanmak (%52), bunu toplu ta┼č─▒ma veya araç payla┼č─▒m─▒ndan rahats─▒zl─▒k duymak (%48) ve arac─▒n bir s─▒─č─▒nak yeri olarak kullanmak (%41) izliyor. Öte yandan, sürücülerin %69'u üçüncü alan deneyimini iyile┼čtirmede geli┼čmi┼č ki┼čiselle┼čtirmenin önemli oldu─čunu söylüyor. Örne─čin, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %67'si, kalp at─▒┼č h─▒z─▒ndan solunum h─▒z─▒na ve yüz de─či┼čikliklerine kadar sa─čl─▒k ve hastal─▒klar─▒ de─čerlendirebilen araç sensörleri istiyor.

 

Her 3 ki┼čiden 1'i ailesiyle garip tatil sohbetlerinden korkuyor.

Samsung KX ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ─░ngiltere’de 2.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, her üç yeti┼čkinden birinin, aile toplant─▒lar─▒ s─▒ras─▒nda kaç─▒n─▒lmaz olarak ba┼člayan garip sohbetlerden korktu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte biri genel olarak havadan sudan konu┼čmaktan ho┼članm─▒yor ve  %41'i akrabalar─▒ a┼čk hayatlar─▒n─▒ sordu─čunda "garip" ve "utanm─▒┼č" hissediyor. Her 10 ki┼čiden dördü, tatillerde en çok kaç─▒nmak istedikleri sohbet konular─▒n─▒n a┼čk hayat─▒ (%31), siyaset (%29) ve para (%28) oldu─čunu söylüyor. %15'lik bir kesim ise, kariyerlerini aileleri ve arkada┼člar─▒yla tart─▒┼čmak istemiyor. Özellikle Noel partileri s─▒ras─▒ndaki di─čer garip anlar aras─▒nda kötü bir Noel hediyesi alm─▒┼č gibi davranmak (%28), aile içinde ç─▒kan bir tart─▒┼čmay─▒ izlemek (%18) ve birinin gerçekten kötü bir f─▒kra anlatmas─▒ (%16) say─▒l─▒yor. Ancak, birçok insan─▒n her tatil sezonunda ya┼čad─▒─č─▒ tüm bu utanç verici anlara ra─čmen, yeti┼čkinlerin %48'i bu y─▒l tatilleri dört gözle beklediklerini söylüyor.

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

Google 2022 y─▒l─▒n─▒n arama trendlerini payla┼čt─▒. En çok aranan kelimelerden dizilere, rüyalardan kombinlere kadar pek çok ┼čey bu ara┼čt─▒rmada.

Peki, siz bu y─▒l Google'da en çok neleri arad─▒n─▒z?

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest