Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 7#: Nomnomnom metinleri analizi🍽️

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Dec 02, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive 7#: Nomnomnom metinleri analizi🍽️

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

G─▒da Ürün Yorumlar─▒n─▒ Al─▒n ve Analiz Edin!

G─▒da Konu┼čmalar─▒ S─▒n─▒fland─▒r─▒c─▒s─▒

Son y─▒llarda büyük bir geli┼čme gösteren h─▒zl─▒ tüketim mallar─▒ bugün tüm dünyada en önemli faaliyet kollar─▒ndan biri haline gelmi┼č durumda. H─▒zl─▒ tüketim mallar─▒n─▒n geli┼čim ve de─či┼čim sürecine bakt─▒─č─▒m─▒zda birçok de─či┼čkenin bu geli┼čim trendinin temel unsurlar─▒n─▒ olu┼čturdu─ču görülmekte. Ancak tüketici deneyimi, FMCG endüstrisi için ba┼čar─▒n─▒n anahtarlar─▒ndan biri. Üretilen ürün iyi laboratuvar testlerinden geçmi┼č ya da uzmanlar taraf─▒ndan test edilmi┼č olsa da tüketicinin ürünü denedikten sonraki dü┼čüncüleri oldukça önemli. Bu nedenle tüketici yorumlar─▒n─▒n analiz edilmesi kaç─▒n─▒lmaz.

­čĺü ─░┼čte tam da bu nedenle, markalar─▒n h─▒zl─▒ tüketim g─▒da ürünlerine ili┼čkin tüketici yorumlar─▒n─▒ saniyeler içinde analiz edebilmesi için bu model tasarlanm─▒┼čt─▒r.

Model ve E─čitim Seti Hakk─▒nda:

­čÜÇ Bu modelde Walmart, Amazon gibi e-ticaret sitelerinde yer alan birbirinden farkl─▒ g─▒da ürünlerine yap─▒lm─▒┼č olan tüketici yorumlar─▒; fiyat, tat, kalite, kullan─▒m kolayl─▒─č─▒, boyut/miktar ve paket olmak üzere 6 etiket ile kategorize edilmi┼čtir.

­čÄë Veri analistlerimiz taraf─▒ndan manuel olarak test edilen model, ─░ngilizce dilinde %90 do─čruluk oran─▒na sahiptir.

 

Kimola Bülten

 

Stable Diffusion 2.0 kar┼č─▒n─▒zda!

DALL-E 2, Midjourney ve Stable Diffusion gibi yapay zeka teknolojilerinin piyasaya sürülmesi, görselleri yaz─▒l─▒ olarak anlatarak olu┼čturmak için inan─▒lmaz bir f─▒rsat sunuyor. Elbette geli┼čen her yeni teknolojide oldu─ču gibi bu teknolojilerin de geli┼čimi oldukça h─▒zl─▒. Bu teknolojilerin özellikle aç─▒k kaynak olarak piyasaya sürülmesi bu geli┼čime büyük katk─▒ sa─člarken, Stable Diffusion'un yeni sürümü kullan─▒ma sunuldu bile. Stable Diffusion 2.0 olarak bilinen yapay zekan─▒n yeni versiyonu, metinden görüntü olu┼čturma imkan─▒n─▒ yepyeni bir boyuta ta┼č─▒yacak gibi görünüyor.  Bu yeni versiyon, yüksek çözünürlüklü görüntüler olu┼čturabilecek, dü┼čük çözünürlüklü görüntüleri ise iyile┼čtirebilecek.

 

Beynin ötesine geçen yapay zeka geli┼čtirildi.

Singapur, Hong Kong ve Stanford Üniversitelerinden bilim insanlar─▒, muazzam kullan─▒m potansiyeline sahip bir yapay zeka geli┼čtirdiler. Bu yapay zeka, bir ┼čey gördü─čünüzde beyninizde üretilen sinyalleri analiz ediyor ve ard─▒ndan gördüklerinizi yeniden üretiyor. Yani, dü┼čünerek beyninizde yaratt─▒─č─▒n─▒z görüntüyü resmediyor. Yapay zeka henüz büyük bir ba┼čar─▒ elde etmese de yapay zekan─▒n ilk sürümü bile semantik haritalamada %66 ve görüntü i┼čleme kalitesinde %41 ba┼čar─▒ oran─▒ elde etmeyi ba┼čarm─▒┼č durumda. Ancak bu yapay zekan─▒n ortaya koydu─ču en önemli ç─▒kt─▒, beyinden al─▒nan saf verilerin bile herhangi bir müdahale olmaks─▒z─▒n gördü─čümüz bir resmi yeniden olu┼čturmak için kullan─▒labilece─čini gösteriyor olmas─▒. Bu tarihte ilk kez mümkün hale geldi.

 

iCAD,  Google'─▒n AI destekli gö─čüs görüntüleme teknolojisini kullanacak.

Hayat─▒n hemen her alan─▒nda önemli bir rol oynayan teknoloji ┼čirketi Google, ┼čimdilerde gözünü sa─čl─▒k teknolojilerine dikmi┼č durumda. ┼×irket, sa─čl─▒k sektöründe fark yaratmaya olan ba─čl─▒l─▒─č─▒n─▒ gösteren ç─▒─č─▒r açan ortakl─▒klara ve teknolojilere imza at─▒yor. Bugünlerde, bu i┼č birliklerine bir yenisini ekleyen ┼čirket, medikal teknoloji ┼čirketi iCAD ile anla┼čt─▒. Bu anla┼čma ile meme kanserinin tespitini ve risk de─čerlendirmesini çok daha kolayla┼čt─▒racak ve do─črulu─čunu art─▒racak yapay zekan─▒n ara┼čt─▒rma modelini iCAD’e lisanslam─▒┼č oldu.

 

10 çal─▒┼čandan 7’si s─▒radan i┼čleri yapay zekaya devretmek istiyor.

Macami AI ad─▒na The Harris Poll taraf─▒ndan ABD’de gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, çal─▒┼čanlar─▒n %72'sinin fatura yönetimi, denetim ve basit raporlama gibi i┼čleri yapay zekaya devretmek istedi─čini ortaya koyuyor. Çal─▒┼čanlar, bu sayede daha stratejik görevlere odaklanabileceklerini dü┼čünüyorlar. Ayr─▒ca Deloitte taraf─▒ndan yap─▒lan bir ba┼čka ara┼čt─▒rma, Z Ku┼ča─č─▒'n─▒n yak─▒nda dünya nüfusunun üçte birinden fazlas─▒n─▒ olu┼čturaca─č─▒n─▒ gözler önüne seriyor. Bu da i┼čte, teknolojide, siyasette ve kültürde Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n etkilerinin gözler görülür bir ┼čekilde hissedilece─či anlam─▒na geliyor. Ayn─▒ zamanda Z Ku┼ča─č─▒, yapay zekan─▒n onlara i┼člerinde yard─▒mc─▒ olarak ki┼čisel hayatlar─▒na daha fazla zaman ay─▒rmalar─▒n─▒ sa─člayaca─č─▒na inan─▒yor. Bu da bu grup için i┼č/ya┼čam dengesinin önemini gösteriyor. ─░┼čverenlerin, yaln─▒zca büyük ölçekli i┼č süreçlerini otomatikle┼čtirerek mümkün olan muazzam maliyet tasarruflar─▒ için de─čil, ayn─▒ zamanda bu çal─▒┼čanlar─▒ çekmek ve elde tutmak için de yapay zekay─▒ i┼č süreçlerine dahil etmeyi dü┼čünmesi gerekiyor.

 

Haftal─▒k Bültenimize Abone Olun.

5000+ pazarlama ve ara┼čt─▒rma profesyonelinin yer ald─▒─č─▒ toplulu─čumuza kat─▒lmak ve tüketici içgörüleri, ara┼čt─▒rma ve yapay zeka üzerine içerikleri derledi─čimiz içeriklerden haberdar olmak istiyorsan─▒z haftal─▒k bültenimize abone olun.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest