Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 6#: Ses yapma, AI uyuyor.💤

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Nov 21, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten | Cognitive 6#: Ses yapma, AI uyuyor.💤

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

G2 Yorumlar─▒n─▒ Al─▒n ve Analiz Edin!

Saas Konu┼čmalar─▒ S─▒n─▒fland─▒r─▒c─▒

­čĹî Tüketiciyi anlaman─▒n yolu yorumlardan geçer.

Fiyatland─▒rma, popüler konular ve alternatifler listesini kontrol etmek size bir yaz─▒l─▒m hakk─▒nda ipucu verse de, tüketici yorumlar─▒n─▒ analiz ederek geli┼čtirilmeniz gereken özellikleri, insanlar─▒n yaz─▒l─▒mda en çok be─čendi─či/be─čenmedi─či ┼čeyleri, rakip yaz─▒l─▒mlar─▒n en popüler özelliklerini ve çok daha fazlas─▒n─▒ ö─črenebilirsiniz.

Peki ama binlerce tüketici yorumunu manuel olarak m─▒ analiz edeceksiniz? Elbette, hay─▒r! Bunun için yapman─▒z gereken tek ┼čey ┼ču ad─▒mlar─▒ takip etmek:

­čśÄ Kimola'n─▒n makine ö─črenim teknolojisini kullanarak otomatik olarak tüketici yorumlar─▒n─▒ analiz etmenize olanak sa─člayan ürünü Kimola Cognitive'e üye olmak.

­čĹë Tüketici konu┼čmalar─▒n─▒ Kimola Cognitive'in taray─▒c─▒ eklentisi Airset ile elde etmek.

­čą│ Airset ile yakalad─▒─č─▒n─▒z 1.000 G2 yorumunu sadece sürükle b─▒rak yaparak önceden e─čitilmi┼č bir makine ö─črenimi modeli olan "Saas Konu┼čmalar─▒ S─▒n─▒fland─▒r─▒c─▒s─▒" ile saniyeler içinde kategorize etmek.

ԝʠAirset'i kullanarak G2 yorumlar─▒ndan nas─▒l veri seti olu┼čturaca─č─▒n─▒z─▒ ve SaaS incelemelerini 10 dakikadan daha k─▒sa sürede nas─▒l s─▒n─▒fland─▒r─▒p analiz edece─činizi anlatt─▒─č─▒m─▒z YouTube videosunu ┼čuradan izleyebilirsiniz.

Model ve E─čitim Seti:

­čĺÄ Bu modelde G2'daki farkl─▒ yaz─▒l─▒m ürünlerine yap─▒lm─▒┼č olan binlerce kullan─▒c─▒ yorumu; özellikler ve kalite, kullan─▒labilirlik, fiyat ve mü┼čteri hizmetleri olmak üzere 4 etiket ile s─▒n─▒fland─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.

­čĺÄ Veri analistlerimiz taraf─▒ndan manuel olarak test edilen model, ─░ngilizce dilinde %87 do─čruluk oran─▒na sahiptir.

 

Kimola Bülten

­čś┤ Bilim insanlar─▒ yapay zekaya "uyumay─▒" ö─čretti.

Bilim insanlar─▒ yapay zekaya "uyumay─▒ ö─čreterek" iki farkl─▒ görev için e─čitilebilmesini sa─člad─▒. Çek Bilimler Akademisi Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü'nden ara┼čt─▒rmac─▒lar, yapay zeka sistemlerinin ço─čunda görülen temel bir sorunu, do─čadaki canl─▒lar─▒n uyku sürecini taklit ederek çözmeyi ba┼čard─▒. Pek çok yapay zeka sistemi, yaln─▒zca bir görevde ba┼čar─▒l─▒ olabiliyor. Tamamen farkl─▒ bir göreve geçtiklerinde ilk i┼čten edindikleri bilgi siliniyor. Yapay zeka, bilgileri sürekli ö─črenme ve uygulama yetene─čine sahip canl─▒lardan bu aç─▒dan da ayr─▒┼č─▒yor. Bilim insanlar─▒ yapay sistemlerdeki bu soruna "y─▒k─▒c─▒ unutma" ad─▒n─▒ veriyor. Ancak, yapay zekan─▒n biyolojik uykuyu taklit etmesini sa─člayan ara┼čt─▒rmac─▒lar sonunda, yapay zekan─▒n ilk görevi nas─▒l gerçekle┼čtirece─čini hat─▒rlamas─▒n─▒ sa─člayabilecek.

 

ÔÖ╗´ŞĆ Yapay zeka dekarbonizasyon için kullan─▒l─▒yor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer ─░daresi taraf─▒ndan haz─▒rlanan bir rapor, fosil yak─▒tlar─▒n yak─▒lmas─▒n─▒n CO2 seviyelerinin 3 milyon y─▒l─▒n en yüksek seviyesine ç─▒kmas─▒na neden oldu─čunu gösteriyor. Bu, petrol ve gaz ┼čirketlerinin sürdürülebilirli─či iyile┼čtirmeleri için karbon ayak izlerini azaltman─▒n yollar─▒n─▒ bulmalar─▒ ve daha ye┼čil uygulamalar geli┼čtirmek için çaba göstermeleri gerekti─či anlam─▒na geliyor. Bu nedenle, birçok petrol ve gaz ┼čirketi, yukar─▒ havza operasyonlar─▒ için sera gaz─▒ yo─čunlu─čunu %15-20 oran─▒nda azaltmak için k─▒sa vadeli iklim hedeflerini benimsiyor. ─░yi haber ┼ču ki, yapay zekadaki geli┼čmeler endüstri sektörüne de girmi┼č durumda. ┼×irketler, karbon emisyonlar─▒n─▒ dü┼čürmek ve genel küresel üretkenli─či ve sürdürülebilirli─či art─▒rmak için çe┼čitli çözümler geli┼čtirmek üzere büyük hacimli verileri analiz etmede yapay zeka teknolojisinden yararlan─▒yor.

 

­čžĹ‍­čŽ▓ Yapay zeka ile kellik tarih mi oluyor?

Dünya genelinde birçok insan─▒n mustarip oldu─ču kellik, bireylerin fiziksel sa─čl─▒─č─▒n─▒ etkilemiyor ama duygusal aç─▒dan y─▒prat─▒c─▒ olabiliyor. Uzmanlar kelli─či çe┼čitli yöntemlerle tedavi etmeye çal─▒┼čsa da, süreci tersine çevirecek gerçek bir tedavi henüz mevcut de─čil. Ancak ┼čimdi ara┼čt─▒rmac─▒lar, kafa derisindeki kelli─če neden olan reaktif oksijen türlerini nötralize edebilecek bile┼čikleri tahmin etmek için yapay zekay─▒ (AI) kullan─▒yor. Bunun için farelerde tüyleri etkili bir ┼čekilde yeniden üretebildi─čini göstermek için deney gerçekle┼čtirildi ve farelerde saç tellerinin yeniden ç─▒kmaya ba┼člad─▒─č─▒ görüldü. Çal─▒┼čma yak─▒n zamanda ACS'nin Nano Letters dergisinde de yay─▒mland─▒. 

 

ÔťŹ´ŞĆ Yapay zeka ┼čimdi de yarat─▒c─▒ yazarl─▒─ča el att─▒.

Yapay zekan─▒n sanat dünyas─▒nda yaratt─▒─č─▒ tart─▒┼čmalar henüz sona ermemi┼čken Google, yarat─▒c─▒ yazarlar─▒n yeni hikayeler olu┼čturmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilecek bir prototip yazma arac─▒ olan Wordcraft'─▒ tan─▒tt─▒. Elbette, yapay zeka destekli yazma araçlar─▒ yeni de─čil. Muhtemelen Grammarly veya Jasper gibi metin yazarl─▒─č─▒ araçlar─▒n─▒ biliyorsunuzdur. Wordcraft'─▒ biraz farkl─▒ k─▒lan ┼čey, kurgusal eser yaratmaya yard─▒mc─▒ olacak bir araç olarak çerçevelenmi┼č olmas─▒. Google’─▒n yapay zekas─▒ LaMDA’dan güç alan Wordcraft’a bir ya da birkaç cümle ile nas─▒l bir hikaye yaratmak istedi─činizi söylüyorsunuz ve yapay zeka sizin için o hikayeyi olu┼čturuyor. Ayr─▒ca bunu hikayede t─▒kand─▒─č─▒n─▒z noktada da kullanarak yapay zekan─▒n yar─▒m kalan hikayeyi tamamlamas─▒n─▒ isteyebilirsiniz.

 

 

Haftal─▒k Bültenimize Abone Olun.

5000+ pazarlama ve ara┼čt─▒rma profesyonelinin yer ald─▒─č─▒ toplulu─čumuza kat─▒lmak ve tüketici içgörüleri, ara┼čt─▒rma ve yapay zeka üzerine içerikleri derledi─čimiz içeriklerden haberdar olmak istiyorsan─▒z haftal─▒k bültenimize abone olun.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest