Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 117#: Şimdi al, yaza giyersin.🛍️

Nov 14, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten 117#: Şimdi al, yaza giyersin.🛍️

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

­čôú Geli┼čtirme ekibimize kat─▒lacak Sr. Software Developer ar─▒yoruz.

eli┼čtirme ekibimize kat─▒lacak Sr. Software Developer ar─▒yoruz

50'den fazla ülkeden kullan─▒c─▒s─▒ olan, pazarlama ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için iyi tasarlanm─▒┼č ve özenle kodlanm─▒┼č SaaS ürünler sunuyoruz. ─░nsanlar─▒n sevdi─či ve kulland─▒─č─▒ ürünler yaratmaya ba─č─▒ml─▒, tam zamanl─▒ bir .Net Core yaz─▒l─▒m geli┼čtiricisi ar─▒yoruz. Ürünlerimiz, kulland─▒─č─▒m─▒z teknolojiler ve pozisyon hakk─▒nda detayl─▒ bilgi burada!­čĄŚ

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tedarik zinciri al─▒┼čveri┼č sezonu için kritik öneme sahip.

10 ülkede 2.700'den fazla tüketici ile yap─▒lan “2022 Loqate Holiday Shopping & Shipping Tüketici Güven Ara┼čt─▒rmas─▒”, dünyan─▒n önde gelen pazarlar─▒ndaki tüketici davran─▒┼člar─▒ e─čilimlerine ve beklentilerine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, tedarik zinciri sorunlar─▒ ve dü┼čük envanter, tüketicileri al─▒┼č─▒ld─▒k al─▒┼čveri┼č sezonundan önce al─▒┼čveri┼če ba┼člamaya itiyor. Küresel olarak, %87'si sezonluk al─▒┼čveri┼če Aral─▒k'tan önce ba┼člamay─▒ planl─▒yor. ABD'de yan─▒t verenlerin %52'si bir perakendecinin ürün bulunabilirli─činin, sadakati etkiledi─čini belirtiyor. Ayr─▒ca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n endi┼čelerini dile getirdi─či bir di─čer tedarik zinciri süreci de teslimat. %84’ü, paketlerin zaman─▒nda gelmesi konusunda endi┼čeli ve ço─ču geç teslimattan sonra ikinci bir ┼čans vermeye istekli de─čil. Hatta, Baby Boomer'lar─▒n %46's─▒ geç teslimattan sonra bir perakendeciden sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒ dü┼čük oldu─čunu belirtiyor.

 

10 tüketiciden 7’si paket teslimat─▒n─▒n çevresel etkisini önemsiyor.

Merchants Fleet taraf─▒ndan ABD’de 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre, tüketiciler bu tatil sezonunda daha fazla çevrimiçi sat─▒n almay─▒ planlarken ve ço─ču tüketici, bu teslimatlar─▒n gezegen üzerindeki etkisini dü┼čünüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verileri, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒n─▒n (%55) bu tatil sezonunda geçen y─▒la göre daha fazla çevrimiçi ürün sipari┼č edece─čini gösteriyor. Di─čer yandan, %70’ten fazlas─▒ paket teslimat─▒n─▒n çevresel etkisine dikkat çekiyor ve çevresel etkinin en az─▒ndan bir ┼čekilde paket teslimat kararlar─▒nda etkili oldu─čunu belirtiyor. Ek olarak kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %48’i, elektrikli araçla teslimat─▒ di─čer yöntemlere tercih edece─čini söylüyor.

 

Perakendeciler, iadeleri rekabet avantaj─▒na dönü┼čtürebilir mi?

Narvar’─▒n 2.023 tüketiciyle gerçekle┼čtirdi─či "2022 ─░ade Durumu" ve "2022 ─░ade K─▒yaslama Raporu” iadelerin her yerde oldu─čunu, ancak perakendecilerin bunlar─▒ nas─▒l yönetti─činin, i┼čleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilece─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n kilit bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte biri (%26), son alt─▒ ayda dörtten fazla ürünü iade ettiklerini ve bunlar─▒n %46's─▒n─▒n giyim ve ayakkab─▒ oldu─čunu söylüyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %37’si, en son çevrimiçi al─▒┼čveri┼člerini üçüncü taraf bir konuma b─▒rakarak iade etti─čini belirtiyor. Ara┼čt─▒rma, tüketicilerin iade sürecinde çe┼čitlili─če ihtiyaç duydu─čunu gözler önüne seriyor.

 

Kullan─▒c─▒lar dijital yay─▒n platformlar─▒ndan ne bekliyor?

Netflix ve Disney+ gibi büyük platformlar daha ucuz abonelik katmanlar─▒ sunarak, ┼čifre payla┼č─▒m─▒na son verirken, ABD’de 765 ki┼či ile gerçekle┼čtirilen NPR/Ipsos ara┼čt─▒rmas─▒ tüketicilerin dijital yay─▒n hizmetleri hakk─▒nda karar verirken üç önemli kritere odakland─▒klar─▒n─▒ ortaya koyuyor: maliyet, içerik ve kullan─▒m kolayl─▒─č─▒. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, kullan─▒c─▒lar─▒n %92'si bir dijital yay─▒n hizmetine abone olma kararlar─▒nda maliyetin önemli bir faktör oldu─čunu söylüyor. Bir hizmeti iptal etme veya b─▒rakma kararlar─▒ndaki önemli faktörler soruldu─čunda, %91'i bir kez daha maliyete dikkat çekiyor, bunu içerikte bir de─či┼čiklik oldu─čunda hizmeti iptal etti─čini belirten %83 izliyor. Dijital yay─▒n içeri─či için mevcut tüm seçeneklerde gezinme söz konusu oldu─čunda, kullan─▒c─▒lar─▒n %69'u dijital yay─▒n platformlar─▒nda çok fazla içerik oldu─ču konusunda hemfikir; %58'i ise mevcut içerik miktar─▒ kar┼č─▒s─▒nda bunalm─▒┼č hissediyor.

 

Hastalar, rutin kontrolleri için telesa─čl─▒─č─▒ tercih ediyor.

KeyCare’in daha önce en az bir telesa─čl─▒k hizmetinden yaralanm─▒┼č ki┼čilerle gerçekle┼čtirdi─či yak─▒n tarihli bir ara┼čt─▒rma, telesa─čl─▒─č─▒n popülaritesini ve rutin tedaviye ihtiyaç duyan hastalar aras─▒nda en iyi seçenek oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken ç─▒kt─▒lar─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lardan birkaç sa─čl─▒k problemi için muayenehane veya telesa─čl─▒k hizmeti aras─▒nda bir seçim yapmalar─▒ istendi─činde, neredeyse yar─▒s─▒ telesa─čl─▒─č─▒ en iyi tercih olarak görüyor. Küçük ama acil sorunlar için, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %41'i yine telesa─čl─▒─č─▒ tercih ediyor. Ayr─▒ca, kronik durumlar─▒n rutin kontrolü için, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %46's─▒ telesa─čl─▒─č─▒n ten iyi seçenek oldu─čunu söylüyor ve neredeyse %43'ü ruh sa─čl─▒─č─▒ muayeneleri için telesa─čl─▒k hizmetinden yararlanmay─▒ istiyor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĄö Acaba, e-ticarette iade edenlerin mi, ü┼čenenlerin mi oran─▒ daha fazla? 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest