Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 5#: 🤖 Yapay zeka sarmış dört bir yanımı.

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Nov 07, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten | Cognitive 5#: 🤖 Yapay zeka sarmış dört bir yanımı.

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

­čĆľ´ŞĆ Booking.com Yorumlar─▒n─▒ Edinin ve S─▒n─▒fland─▒r─▒n!

Horeca Yorumlar─▒n─▒ Analiz Edin

Bir yere seyehat etti─činizde alaca─č─▒n─▒z konaklama, restoran gibi hizmetlerin niteli─či, seyahat keyfini de do─črudan etkiliyor. Y─▒l─▒n en beklenen zaman─▒nda mutsuz olmamak için tüketiciler de di─čer tüketicilerin deneyimledi─či ve onaylad─▒─č─▒ mekanlar aray─▒┼č─▒nda. Bu aray─▒┼č da seyahat planlar─▒n─▒ olu┼čturma sürecinde tüketici yorumlar─▒na daha fazla önem vermilmesine neden oluyor. Böylece, platformlardaki farkl─▒ horeca hizmetlerine ili┼čkin çevrimiçi yorumlar─▒n, i┼čletmelere yol gösterici bilgiler sa─člamas─▒ için analiz edilmesi kaç─▒n─▒lmaz.

─░┼čte tam da bunun için Kimola Cognitive’in taray─▒c─▒ eklentisine Booking.com ve Tripadvisor gibi yeni web siteleri entegre ettik. Bununla da kalmay─▒p sadece sürükle-b─▒rak yaparak otel, restoran ve kafe yorumlar─▒n─▒ analiz etmenizi kolayla┼čt─▒ran yeni bir makine ö─črenim modeli olu┼čturduk. Otomatik s─▒n─▒fland─▒rmay─▒ ba┼člatmak için ┼čuradan kaydolabilirsiniz!

Dilerseniz, taray─▒c─▒ eklentimiz Airset Generator ile Booking.com'dan nas─▒l veri alabilece─činizi anlatt─▒─č─▒m─▒z YouTube videosuna da ┼čuradan göz atabilirsiniz.

 

E─čitim seti:

­čĺÄ Bu modelde; Booking.com ve Tripadvisor gibi dünyan─▒n dört bir yan─▒ndan otel, restoran, gezilecek yerler ile ilgili ziyaretçi yorumlar─▒n─▒ ve foto─čraflar─▒n─▒ içeren sitelerdeki ziyaretçi geri bildirimleri lokasyon, temizlik ve konfor, personel ve hizmet ile yemek olmak üzere 4 etiket ile s─▒n─▒fland─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.

­čĺÄ Veri analistlerimiz taraf─▒ndan manuel olarak test edilen model, ─░ngilizce dilinde %93 do─čruluk oran─▒na sahiptir.

 

Kimola Bülten

­čžĹ‍­čĺ╝ Yapay zeka önümüzdeki birkaç y─▒l içinde i┼čletmeler için çok önemli olacak.

Her geçen gün ilerleyen bu yeni teknolojik geli┼čme ça─č─▒nda, yapay zekan─▒n hem ev hayat─▒m─▒zda hem de i┼č hayat─▒m─▒zda oynad─▒─č─▒ rol ve kullan─▒m─▒ giderek daha önemli hale geliyor. Bugün, yapay zekan─▒n uygulanmas─▒n─▒n giderek daha yayg─▒n hale geldi─či konusunda neredeyse hiç ┼čüphe yok. Yapay zekan─▒n kurulu┼člar─▒ nas─▒l dönü┼čtürdü─čüne dair küresel bir görü┼č elde etmek için Deloitte’un 2.620 küresel i┼č lideriyle yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, i┼č liderlerinin %94'ü yapay zeka kullan─▒m─▒n─▒n kritik olaca─č─▒ konusunda hemfikir. Bu ba┼čar─▒n─▒n yan─▒ s─▒re beklenmeyen bir ç─▒kt─▒ da var. Yapay zekan─▒n kullan─▒m─▒ artsa da hala i┼č yap─▒┼č biçimimizde ilk seçenek de─čil, hatta ço─ču durumda yapay zeka ç─▒kt─▒lar─▒ incelenmiyor bile. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %79'u, yakla┼č─▒k 3 veya daha fazla türde yapay zeka teknolojisinden faydaland─▒─č─▒n─▒ söylese de, sahada iyi performans göstermeyen yapay zeka miktar─▒ geçen y─▒l %17'den bu y─▒l %22'ye yükseldi. Ancak iyi haber ┼ču ki, iyi performans gösterenlerin oran─▒ geçen y─▒lki %62'ye k─▒yasla %79'a yükselmi┼č durumda.

 

­čžá Zihin okuyabilen yapay zeka geli┼čtirildi.

Texas Üniversitesi'ndeki Bilgisayar Bilimi ve Sinirbilim Departman─▒ndan bir grup ara┼čt─▒rmac─▒, insanlar─▒n beyin aktivitelerinden gelen girdilerle ve bunlar─▒n arkas─▒ndaki anlamla e┼čle┼čen kelime dizileri üzerinde çal─▒┼čabilen, makine ö─črenimine dayal─▒ bir yapay zeka modeli geli┼čtirdiler. Nihayetinde bu yapay zekâ, zihin okuyabiliyor. Bu yapay zeka ile teste tabi tutulan bir ki┼čiye, “O gece yatak odam─▒z─▒n yer ald─▒─č─▒ üst kata ç─▒kt─▒m ve ba┼čka ne yapaca─č─▒m─▒ bilemeden ─▒┼č─▒klar─▒ söndürüp yere uzand─▒m” cümlesini içeren bir hikaye dinletildi. Yapay zeka, ki┼činin beyin taramas─▒n─▒ analiz ederek ┼ču cümleyi ortaya ç─▒kard─▒: "Yatak odama geri döndüm, yata─č─▒m─▒n nerede oldu─ču hakk─▒nda hiçbir fikrim yoktu, sadece üzerinde uyuyaca─č─▒m─▒ dü┼čündüm ama onun yerine yere uzand─▒m." Elbette bu cümle, teste tabi tutulan ki┼činin zihninden geçen direkt cümle olmasa da oldukça yak─▒n. Kald─▒ ki yapay zekan─▒n, zamanla bu konuda çok daha geli┼čece─či ortada.

 

­čÄą Shutterstock, OpenAI i┼čbirli─či ile yapay zeka taraf─▒ndan olu┼čturulan foto─čraflar─▒ satmaya ba┼čl─▒yor.

Yapay zeka teknolojisi her y─▒l geçtikçe hayat─▒m─▒zda daha yayg─▒n hale geliyor. Art─▒k metinleri resimlere dönü┼čtürebilen yapay zekalar görüyoruz ve bu giderek yayg─▒nla┼č─▒yor. Mustafa Kemal Atatürk ile ─░stiklal Mar┼č─▒ bile yapay zeka ile görselle┼čtirildi. Evet, son zamanlarda ad─▒n─▒ duymu┼č olabilece─činiz DALL-E gibi yapay zeka teknolojilerinden bahsediyoruz. Yapay zeka teknolojisindeki son geli┼čmelere bakt─▒─č─▒m─▒zda bunun gelecekte ciddi tart─▒┼čmalara yol açaca─č─▒ da a┼čikar. Zira, dünyan─▒n en popüler foto─čraf sat─▒┼č platformu olarak bilinen Shutterstock ile Getty Images'─▒n ┼čimdiden tart─▒┼čmaya ba┼člam─▒┼č durumda. Yak─▒n zamanda Shutterstock, popüler foto─čraf sat─▒n alma platformu DALL-E'nin geli┼čtiricisi Open AI ile geni┼č kapsaml─▒ bir i┼č birli─či aç─▒klayan Shutterstock, birkaç ay içerisinde DALL-E ile Shutterstock'un entegre olarak çal─▒┼čmaya ba┼člayaca─č─▒n─▒ duyurdu. Bunun üzerine Getty Images CEO'su Peters, di─čer foto─čraf sat─▒┼č platformlar─▒n─▒n yapay zeka destekli görüntüler satmas─▒n─▒ desteklemedi─čini ve bu noktada Getty Images'in tavr─▒n─▒n net oldu─čunu söyledi.

 

ÔŁĄ Yapay zekaya güvenebilir miyiz?

Yapay zeka tabanl─▒ ç─▒kt─▒lara olan ba─č─▒ml─▒l─▒─č─▒m─▒z, hem günlük hayat─▒m─▒zda hem i┼č hayat─▒m─▒zda sürekli art─▒yor. Ancak yapay zekan─▒n tahmin ve analizlerine tam olarak güvenmeye istekli miyiz? Bu sistemlere verilen verilerin do─čru oldu─čundan emin miyiz? Karar modelleri ve algoritmalar güncel tutuluyor mu? Önyarg─▒s─▒z m─▒? IBM taraf─▒ndan Morning Consult ile ortakla┼ča olarak dünya çap─▒nda 7.502 i┼čletmeyle yap─▒lan yak─▒n tarihli bir ara┼čt─▒rmaya göre, bu sorular─▒n yan─▒tlar─▒ hâlâ havada. Ara┼čt─▒rma, güvenin bir öncelik oldu─čunu, ancak birçok kurulu┼čun yapay zekan─▒n güvenilir olmas─▒n─▒ sa─člamak için yeterli ad─▒m atmad─▒─č─▒n─▒ da gösteriyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %85’i, tüketicilerin yapay zeka modellerinin nas─▒l olu┼čturuldu─ču, yönetildi─či ve kullan─▒ld─▒─č─▒ konusunda ┼čeffaf olan bir ┼čirket seçme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n daha yüksek oldu─ču konusunda hemfikir. Buna ek olarak, %84'ü "yapay zekan─▒n farkl─▒ kararlara nas─▒l ula┼čt─▒─č─▒n─▒ aç─▒klayabilmenin i┼čleri için önemli oldu─čunu" söylüyor.

 

 

Haftal─▒k Bültenimize Abone Olun.

5000+ pazarlama ve ara┼čt─▒rma profesyonelinin yer ald─▒─č─▒ toplulu─čumuza kat─▒lmak ve tüketici içgörüleri, ara┼čt─▒rma ve yapay zeka üzerine içerikleri derledi─čimiz içeriklerden haberdar olmak istiyorsan─▒z haftal─▒k bültenimize abone olun.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest