Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 118#: Elon aşağı, Elon yukarı!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Nov 25, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten 118#: Elon aşağı, Elon yukarı!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čôú Verizekal─▒lar Podcast 2. Sezon Ba┼č-l─▒-yor!!!

Verizekal─▒lar Podcast 2. Sezon Ba┼čl─▒yor

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar, 2. sezonu ile yeniden sizlerle. ­čĄŚ Yeni sezonun bu ilk bölümünde; Google’da en çok neleri aratt─▒─č─▒m─▒zdan Twitter kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n dijital pazarlama potansiyeline, 2022 FIFA Dünya Kupas─▒’n─▒n Türkiye’deki bilinirlili─činden ve sosyal medyan─▒n direkt olarak kullan─▒c─▒ya ula┼čmadaki öneminden bahsediyoruz. ­čĺüSpotify’da dinlemek isteyenleri ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenleri ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenleri ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenleri ise, ┼čuraya alal─▒m. Gelecek bölümlerden haberdar olmak için bildirimleri açmay─▒ unutmay─▒n. ­čśç

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Elon a┼ča─č─▒ Elon yukar─▒ derken, Twitter'c─▒lar─▒n en iyi dijital mü┼čteriler oldu─ču ortaya ç─▒kt─▒.

Numerator taraf─▒ndan ABD’de gerçekle┼čtirilen yeni bir ara┼čt─▒rma, e-ticaret perakendecilerinin Twitter kullan─▒c─▒lar─▒n─▒ hedeflemek için nedenleri olabilece─čini gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre neredeyse her dört tüketiciden biri (%23), Twitter kullan─▒c─▒s─▒. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rman─▒n verileri, yüksek gelirli mü┼čteriler arayan perakendeciler için iyi haber olarak; Twitter kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n gelir seviyesinin yüksek olma, lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olma ve kentlerde ya┼čama olas─▒l─▒klar─▒n─▒n, ortalama tüketicilerden daha yüksek oldu─čunu gösteriyor. Daha da önemlisi Twitter kullan─▒c─▒lar─▒, ortalama tüketicilere göre sosyal medyay─▒ al─▒┼čveri┼č amac─▒yla kullanma konusunda daha fazla e─čilim gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒, her 10 Twitter kullan─▒c─▒s─▒ndan 3'ünün (%31) yeni ürün ve hizmetler hakk─▒nda bilgi edinmek için (toplam tüketicilerin %21'ine kar┼č─▒l─▒k), %27'sinin özel teklifler için (toplamda %16'ya kar┼č─▒) ) ve %23'ünün al─▒┼čveri┼č yapmak için sosyal medyay─▒ kulland─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor (toplamda %17'ye kar┼č─▒).

 

Alakal─▒ içerik reklam performans─▒n─▒ art─▒r─▒yor.

Dijital reklamc─▒l─▒k son zamanlarda biraz kriz ya┼č─▒yor, her üç internet kullan─▒c─▒s─▒ndan biri dijital yorgunluktan ┼čikayet ediyor olsa da, DoubleVerify ad─▒na Sapio Research taraf─▒ndan 18 ülkede 18 ya┼č üstü 16.608 ki┼či ile yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, bu sorunun çözümünün oldukça basit oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %67'si, kendileriyle alakal─▒ içeri─čin yan─▒na yerle┼čtirilen bir reklama dikkat etme olas─▒l─▒klar─▒n─▒n daha yüksek olaca─č─▒n─▒ belirtiyor. %61'i ise, dezenformasyon veya di─čer zararl─▒ içeriklerin yan─▒nda reklam veren bir markadan sat─▒n alma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n daha dü┼čük olaca─č─▒n─▒ söylüyor. Tüketicilerin %49'u, yanl─▒┼č bilgilendirmeyi te┼čvik etti─čini dü┼čündükleri markalara kar┼č─▒ aktif olarak tepki alacaklar─▒n─▒ söylerken, reklamverenlerin içerik seçeneklerini dikkate almaya ba┼člamas─▒n─▒n tam zaman─▒ gibi görünüyor.

 

Google’da en çok neleri arad─▒k?

Google Global Pazar Analizleri ekibinin, her ay pazar trendlerini derinlemesine anlamak amac─▒yla tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ ve milyarlarca güncel arama sorgusunu analiz etti─či ara┼čt─▒rmaya göre; kullan─▒c─▒lar─▒n yapt─▒─č─▒ aramalarda günlük ya┼čant─▒lar─▒ndan derin izler görmek mümkün. Ancak bu aramalar belki de bir harcaman─▒n yap─▒l─▒p yap─▒lmayaca─č─▒na, yap─▒lacaksa nereden yap─▒laca─č─▒na dair verilen kararlar─▒ da etkiliyor. Hal böyle olunca Google'da yemekle ilgili yap─▒lan "bal─▒k pi┼čirmek için tavalar" (%400’den fazla) ve "airfryer pi┼čirme süresi" (%90’dan fazla) gibi aramalar─▒n yan─▒ s─▒ra "yüksek puanl─▒ restoranlar" (%500’den fazla) ve "┼ču an aç─▒k restoranlar" (%600’den fazla) aramalar─▒nda art─▒┼č görülüyor. E─člencede ise; "bulut üzerinden oyun oynama" (%500’den fazla) ve "gi┼če filmleri" (%600’den fazla) gibi aramalar─▒n art─▒┼č─▒ndan kullan─▒c─▒lar─▒n hem internette hem de d─▒┼čar─▒da farkl─▒ seçenekler arad─▒─č─▒n─▒ görmek mümkün.

 

Her 10 ki┼čiden 3'ü Dünya Kupas─▒'ndan bihaber.

Ipsos’un 34 ülkeden 22.538 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rmaya göre, Türkiye’de insanlar─▒n %15’i 2022 FIFA Dünya Kupas─▒'nda mümkün oldu─čunca çok maç izleyece─čini, %28’i de önde gelen ülkelerin maçlar─▒n─▒ seyredece─čini söylüyor. Maç izlemeyecek olan ya da 2022 FIFA Dünya Kupas─▒'ndan haberi olmayanlar─▒n oran─▒ ise; %40 olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Öte yandan 34 ülke ortalamas─▒nda bireylerin %17’si, futbola tutkulu oldu─čunu ve mümkün oldu─čunca tüm maçlar─▒ seyredece─čini belirtiyor. Türkiye’de bu oran %15. 2022 FIFA Dünya Kupas─▒'nda herhangi bir maç─▒ izlemeyece─čini söyleyenlerin oran─▒ da %40. Türkiye’de insanlar─▒n 1/3’ünün, 2022 Dünya Kupas─▒ hakk─▒nda hiç bilgisi yok. Bilgisi oldu─čunu söyleyenlerin oran─▒ ise; sadece %15. 34 ülke ortalamas─▒nda her 10 ki┼čiden 3’ü, 2022 FIFA Dünya Kupas─▒ ile ilgili bir fikri olmad─▒─č─▒n─▒ söylüyor.

 

Uluslararas─▒ markalara aç─▒lan bir kap─▒; sosyal medya.

Global-e ad─▒na Censuswide taraf─▒ndan 9 farkl─▒ pazarda geçen y─▒l kendi ülkeleri d─▒┼č─▒ndaki bir perakendeciden çevrimiçi olarak al─▒┼čveri┼č yapan 9.000 tüketici ile yürütülen ara┼čt─▒rma, özellikle s─▒n─▒r ötesi al─▒┼čveri┼č yapan tüketiciler için D2C e-ticaretin dikkate kayda yükseli┼čini gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lara markal─▒ bir ürünü sat─▒n almak için tercih ettikleri platform soruldu─čunda; yan─▒t verenlerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%58), pazar yerlerini (%40) ve yerel ma─čazalar─▒ (%35) geride b─▒rakarak, do─črudan bir markan─▒n web sitesinden sat─▒n almay─▒ tercih ettiklerini söylüyor. Çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yaparken kat─▒l─▒mc─▒lar, s─▒n─▒r ötesi al─▒┼čveri┼čin ana etkenlerinin ürün fiyat─▒ (%47), daha geni┼č ürün yelpazesi (%37) ve daha iyi kalite (%28) oldu─čunu belirtiyor. Öte yandan, hem Milenyumlar (%54) hem de Gen Z (%55) tüketicileri, sosyal medyay─▒ uluslararas─▒ markalar─▒ ke┼čfetmek için bir numaral─▒ kanal olarak görüyor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

Elon Musk adeta her gün yeni bir skandal karar ile gündemde yer al─▒yor. Hatta bu hamleleri s─▒rf gündemde kalmak için yapt─▒─č─▒n─▒ dü┼čünenler de var. Görünen o ki insanlar Elon Musk'─▒n ad─▒n─▒ duymaktan dahi s─▒k─▒lm─▒┼č. 

Peki, sizce de Elon Musk tüm bunlar─▒ gündemde kalmak için yap─▒yor olabilir mi?

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest