Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Yeşili Kim Seviyor?

Author: Gülnur Tumbat, PhD - Advisory Board Member, Kimola
Gülnur Tumbat, PhD Advisory Board Member, Kimola
Jun 16, 2021 - 2 min read
Yeşili Kim Seviyor?

Tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ anlamaya çal─▒┼čmak, hem karma┼č─▒k hem de oldukça disiplin gerektiren bir çaba. Biz ara┼čt─▒rmac─▒lar, nedenleri ve nas─▒llar─▒ anlayabilmek için, yani tüketici davran─▒┼č─▒ hakk─▒nda "biraz" bilgiye sahip olabilmek için çe┼čitli teoriler ve bak─▒┼č aç─▒lar─▒ndan yararlan─▒r─▒z. Bugünkü konumuz da, ye┼čil tüketim.

Ye┼čil tüketim, yak─▒n dönemde pazarlamac─▒lar─▒n, sosyologlar─▒n, ekonomistlerin, ileti┼čimcilerin ve farkl─▒ sektörlerdeki pek çok ki┼činin çe┼čitli motivasyonlarla ilgilendi─či önemli konulardan biri haline geldi. Tüketici davran─▒┼č─▒ konusunda önde gelen akademik yay─▒n kurulu┼člar─▒ndan biri olan Journal of Consumer Research'teki son makalelerden biri ise, ye┼čil tüketim davran─▒┼č─▒na (alg─▒lanan) sosyal s─▒n─▒f kimli─či perspektifinden bak─▒yor. Makalenin yazarlar─▒, orta s─▒n─▒f tüketicilerin, s─▒ras─▒yla dü┼čük ve yüksek s─▒n─▒f tüketicilere k─▒yasla ye┼čil tüketime daha yatk─▒n olduklar─▒n─▒ vurguluyor.

Bu vurguda, alt s─▒n─▒f tüketicilerin ya┼čad─▒─č─▒ Asimilasyon ─░htiyac─▒ ile üst s─▒n─▒f tüketicilerin motivasyonu olan Farkl─▒la┼čma ─░htiyac─▒ asl─▒nda ye┼čil tüketim ile çat─▒┼č─▒yor. Di─čer bir deyi┼čle, ye┼čil tüketim, s─▒ras─▒yla alt ve üst s─▒n─▒f tüketiciler için yeterince asimile eden veya farkl─▒la┼čt─▒ran bir kavram olarak alg─▒lanm─▒yor. ─░lginçtir ki, ye┼čil tüketim ┼čimdiye kadar hep yüksek s─▒n─▒f tüketimle ili┼čkilendirildi. Bu alg─▒ya göre ye┼čil (vegan ve vejeteryan) tüketicilerin zengin (bilgili ve kültürlü) oldu─čuna inan─▒lmaktayd─▒. Elektrikli veya hibrit otomobil kullanmak, çevre dostu deterjanlar kullanmak, organik g─▒dalar tüketmek, su kullan─▒m─▒n─▒ k─▒s─▒tlamak, enerji tasarrufu yapmak ve daha pek çok ┼čey, ye┼čil tüketimi “di─čerlerine” a┼č─▒layacak zenginlerin eri┼čiminde gibi görünüyordu. Bu alg─▒, kesinlikle ye┼čil tüketim alternatiflerinin s─▒n─▒rl─▒ oldu─ču ve ba┼člang─▒çta çok daha pahal─▒ oldu─ču (baz─▒ ürünler maalesef hala öyle) durumda da geçerliydi, ancak bugünlerde daha fazla seçenek mevcut. Bu ara┼čt─▒rma, ye┼čil tüketimin genel olarak bir statü göstergesi oldu─čunu gösteren önceki çal─▒┼čmalar─▒n baz─▒lar─▒na meydan okumas─▒ bak─▒m─▒ndan önemli.

Ara┼čt─▒rma, ye┼čil tüketim söz konusu oldu─čunda, ┼čirketlerin asl─▒nda orta s─▒n─▒f tüketicileri hedeflemesi gerekti─či sonucunu vurguluyor. Bunun nedeni ise birçok toplumda bu kesimin di─čer ikisinden daha büyük olmas─▒ ya da sadece tüketici harcamalar─▒n─▒n ço─čunun orta s─▒n─▒f taraf─▒ndan yap─▒lmas─▒ de─čil. Aksine, ye┼čil tüketimin hem Asimilasyon ─░htiyac─▒n─▒ hem de Farkl─▒la┼čma ─░htiyac─▒n─▒ ayn─▒ anda tatmin etti─či görülüyor -yani her ikisinin de orta s─▒n─▒f tüketicileri karakterize etti─čine inan─▒l─▒yor. Üst s─▒n─▒f tüketicilerin, alt s─▒n─▒f tüketicilere yans─▒yacak etkisini beklemek yerine, orta s─▒n─▒f tüketicilere daha do─črudan pazarlama yapmak bu anlamda çok daha mant─▒kl─▒ görünüyor.

┼×imdiye kadar zaten fazla tüketim nedeniyle dünyaya hasar verdik ama belki orta s─▒n─▒f olarak daha iyi bir dünya için çal─▒┼čabiliriz! Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest