Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Verizekalılar'dan Dinleyin #2: Ezgi Ceren Işık ile Verinin Yaratıcı Kullanımı Üzerine

Author: Utku Gençer Gediz - Consumer Insights Executive, Kimola
Utku Gençer Gediz Consumer Insights Executive, Kimola
Nov 17, 2021 - 10 min read
Verizekalılar'dan Dinleyin #2: Ezgi Ceren Işık ile Verinin Yaratıcı Kullanımı Üzerine

─░leti┼čim ve pazarlama profesyonellerini veriye yak─▒nla┼čt─▒rmak ve veriyi, tüketicisini tan─▒mak için nas─▒l kullanaca─č─▒n─▒ bol bol anlatt─▒─č─▒m─▒z Verizekal─▒lar kampanyam─▒z─▒n ç─▒kt─▒lar─▒ndan biri de "Verizekal─▒lar'dan Dinleyin" serisi. Bu seride, de─čerli pazarlamac─▒lardan "Verinin Kullan─▒m─▒", "Ara┼čt─▒rma için Brief Verme", "Sosyal Ara┼čt─▒rman─▒n Faydalar─▒" gibi ba┼čl─▒klarda röportajlar yay─▒nlayaca─č─▒z. 

Röportaj serimizin ikinci de─čerli pazarlamac─▒s─▒ ise Ezgi Ceren I┼č─▒k. Ezgi Han─▒m ile, OkCupid'in Türkiye lansman─▒ndan hemen önce, dating aplikasyonlar─▒n─▒ kullanan kitlenin motivasyonlar─▒n─▒, dertlerini ve ihtiyaçlar─▒n─▒ anlamak üzerine çal─▒┼čm─▒┼č, lansman döneminde de kampanyan─▒n sosyal medya yans─▒malar─▒n─▒ takip etmi┼čtik. Dating sektöründe bir çok farkl─▒ ┼čirkette, hem global hem Türkiye pazar─▒ için çal─▒┼čm─▒┼č, öncesinde de reklam ajanslar─▒nda çal─▒┼čma deneyimi edinmi┼č Ezgi Han─▒m, sektörde 10 y─▒l─▒ a┼čk─▒n süredir bulunuyor ve veri odakl─▒ pazarlama kabiliyetlerini, OkCupid'in reklam kampanyalar─▒na da yans─▒t─▒yor. Siz de dijital veriyi en iyi ┼čekilde kullanma yöntemlerini ö─črenmek istiyorsan─▒z, Verizekal─▒lar platformumuzu ziyaret edebilir ya da markan─▒z için monitoring yapmak istiyorsan─▒z Kimola Analytics'e üye olarak veri odakl─▒ yolculu─čunuza ba┼člayabilirsiniz.

Sosyal Dinleme

 

Merhabalar Ezgi! Bize biraz kendini anlat─▒r m─▒s─▒n?

Tabii ki. Marmara Üniversitesi Frans─▒zca Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra kariyerime 2008’de Inditex’te, tekstil sektöründe ba┼člad─▒m, 2010’da dijital sektöre geçi┼č yapt─▒m ve o günden bu yana da kreatif ajans, medya ajans─▒ vesaire derken uzun süredir bu sektördeyim. 2015’ten bu yana farkl─▒ arkada┼čl─▒k uygulamalar─▒n─▒n Türkiye lansmanlar─▒ndan itibaren bütün ileti┼čimlerini yönettim. 2016-2018 y─▒llar─▒ aras─▒nda Tinder ekibindeydim. 2019’da Londra’ya ta┼č─▒nd─▒m ve uluslararas─▒ bir teknoloji firmas─▒n─▒n uluslararas─▒ PR ileti┼čimlerini yönettim.

2019 sonunda Match Group’tan teklif alarak Türkiye’ye döndüm ve o zamandan beri de Match Group bünyesindeki uygulamalar─▒n ço─čunlukla Türkiye’de olmakla birlikte baz─▒ markalar─▒n da global pazarlarda pazarlama operasyonlar─▒n─▒ yürütüyorum. Hem ajans taraf─▒nda proje yönetiminde, hem marka yönetiminde hem de medya taraf─▒nda deneyimim var diyebiliriz.

 

OkCupid olarak sizlerin ┼čirketin yap─▒s─▒n─▒ daha ara┼čt─▒rmaya yatk─▒n bir ┼čekilde kurdu─čunuzu biliyorum; tüketicilere do─črudan soru sorabildi─činiz, k─▒saca yan─▒t alabildi─činiz ve bunu da PR bültenlerine dönü┼čtürebildi─činiz bir yap─▒ kurmu┼čsunuz. Bence hayran olunas─▒ bir ┼čey bu, çok gördü─čümüz bir yap─▒ de─čil. Peki ne tarz ara┼čt─▒rmalar yap─▒yorsunuz? Bizlere tüketiciyi -dijital platformlar özelinde- tan─▒ma motivasyonlar─▒n─▒z ve yöntemlerinizden bahseder misin?

OkCupid’de kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z─▒ tan─▒mam─▒za ve benzer tercihleri olan kullan─▒c─▒lar─▒ bu cevaplara göre e┼čle┼čtirmemizi sa─člayan sorular─▒m─▒z var. Kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z─▒n menemeni so─čanl─▒ m─▒ so─čans─▒z m─▒ sevdi─činden ne tarz müzikler dinledi─čine, nerelere seyahat etmeyi tercih ettiklerine kadar bilgileri, onlara app üzerinden sordu─čumuz sorulara verdikleri cevaplardan toplayabiliyoruz. Bunun d─▒┼č─▒nda, Match Group olarak y─▒ll─▒k bir ┼čekilde hem kalitatif hem de kantitatif ara┼čt─▒rmalar─▒ düzenli olarak yap─▒yoruz. Bu ara┼čt─▒rmalar─▒ hem ülke bazl─▒ hem de kar┼č─▒la┼čt─▒rmal─▒ olarak bölge bazl─▒ bir ┼čekilde yapabiliyoruz. Pek çok ülkede de ayn─▒ anda bu ara┼čt─▒rmalar yap─▒l─▒yor. Böylece markan─▒n aktif olarak kullan─▒lma oran─▒, marka alg─▒s─▒ gibi farkl─▒ farkl─▒ metriklerin y─▒llar içerisindeki de─či┼čimine hâkim olabiliyoruz. Bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra OkCupid olarak kullan─▒c─▒ deneyimi özelinde A/B testleri de yap─▒yoruz. Bu testleri kalitatif olarak yap─▒yoruz; belirli test gruplar─▒na yeni ç─▒kartmak istedi─čimiz özellikleri ya da genel uygulama deneyiminde de─či┼čtirmek istedi─čimiz ┼čeyleri sunarak zaman zaman yap─▒yoruz. Bu çözümler kendi geli┼čtirdi─čimiz çözümler. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda bir de Kimola taraf─▒nda yapt─▒─č─▒m─▒z çözümler var; kampanya dönemlerimizin öncesinde yapt─▒─č─▒m─▒z bu ara┼čt─▒rmalar, sosyal medyada bizim hakk─▒m─▒zda ne konu┼čuluyor, henüz ula┼čmad─▒─č─▒m─▒z potansiyel kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z nelerden ho┼član─▒yorlar ve onlara do─čru bir mesajla ula┼čabilir miyiz gibi sorular─▒n yan─▒tlar─▒n─▒ ar─▒yoruz.

 

Kimola ile çal─▒┼čmalar─▒m─▒za ilk olarak bir sosyal ara┼čt─▒rma ve ya┼čam stili analizi ile ba┼člad─▒k: Kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z neleri seviyorlar, ba┼čka çevrimiçi bulu┼čma ve arkada┼čl─▒k uygulamalar─▒n─▒ kullananlar neden OkCupid’i kullanm─▒yorlar ya da bu uygulamalarla ilgili bariyerleri ve motivasyonlar─▒ neler gibi kapsaml─▒ bir ara┼čt─▒rma yapt─▒k ve bunu tam kampanyam─▒z─▒n öncesinde yapt─▒k. Bu ara┼čt─▒rmay─▒ önceden yapmam─▒z─▒n ┼čöyle bir faydas─▒ oldu bize: Kampanyam─▒z─▒n kreatif k─▒sm─▒n─▒ bu ara┼čt─▒rmaya göre ┼čekillendirebildik. Mesela ┼ču tarz içgörülerimiz vard─▒; baz─▒ potansiyel kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z─▒n d─▒┼čar─▒da spor yapmay─▒ sevdi─čini ö─črendik, bisiklet kulland─▒klar─▒n─▒ ö─črendik, müzik türlerinden rock dinlemeyi daha çok sevdiklerini ö─črendik. Biz herkesin dijitalle┼čti─čini varsay─▒m─▒ çevresinde dü┼čünürken, potansiyel kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z─▒n kitap okumay─▒ daha çok sevdi─čini ö─črendik. Ö─črendi─čimiz bu tarz detaylar─▒ da marka filmimizde ön plana ç─▒kard─▒k; ana karakterlerimizi filmimizde, ellerinde kitap tutarken, sahilde bisiklet sürerken gördük. Mesela bilim-kurgunun türler içinde ön plana ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ fark ettik, reklam filminde kafe sahnesindeki kitap, bilim-kurgu kitab─▒yd─▒. Bu gibi minik detaylara filmimizde yer verdik. Filmin sonras─▒nda da nas─▒l tepkiler ald─▒─č─▒m─▒z─▒ Kimola sayesinde sosyal dinleme yöntemi ile takip ettik ve güzel de tepkiler ald─▒k.

Tüketici içgörüsü

Çok güzel, bununla ilgili mini bir tan─▒t─▒m filmi de yapabiliriz diye dü┼čündüm :) (Gülü┼čmeler) Asl─▒nda sen sosyal dinlemeden de birazc─▒k bahsetmi┼č oldun. Yani asl─▒nda, dijital veriyi al─▒yoruz, s─▒n─▒fland─▒r─▒yoruz ve sonras─▒nda da bunu farkl─▒ farkl─▒ zamanlarda da kullanabiliyoruz. Bunu yapmak için en do─čru zaman diye bir ┼čey yok asl─▒nda. Siz mesela ürün lansman─▒ öncesinde kulland─▒n─▒z. Sen y─▒llard─▒r bu i┼či yapan bir ileti┼čimci olarak ürün lansman─▒ d─▒┼č─▒nda, bu verilerin küçük parçalara bölünerek nerelerde kullan─▒labilece─čini dü┼čünüyorsun?

OkCupid taraf─▒nda bizim çal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z ajanslar─▒n ço─čunun ula┼čmak istedi─či nokta asl─▒nda lokal veriler ve içgörüler sa─člamak. Çünkü gazetecilere bir veri ile gitti─činde, o içeriklerin daha çok haber de─čeri oluyor. Biz bu ara┼čt─▒rmalar─▒ yaln─▒zca bu tarz içgörüleri yakalamak için yap─▒yoruz, bas─▒nla payla┼čm─▒yoruz. Fakat bu tarz ara┼čt─▒rmalar─▒n, sosyal dinlemelerin sonuçlar─▒ zaman zaman sosyal medya içerikleri ve bas─▒n ileti┼čiminin bir parças─▒ olarak kullan─▒labilir. Aktif ileti┼čimin yan─▒ s─▒ra dijital ileti┼čimin kendisinde de kullan─▒labilir. 

 

Peki sosyal ara┼čt─▒rma için bize nas─▒l bir brief vermi┼čtiniz? Sosyal ara┼čt─▒rma öncesi brief verecek ileti┼čimcilere biraz yol gösterelim isterim.

Biz öncelikle markadan bahsettik. “Markan─▒n bir kimli─či var ama bu kullan─▒c─▒ taraf─▒nda nas─▒l yank─▒ buluyor?” konusunda bir ölçümleme yapabilmek için ilk önce size markay─▒ tan─▒tt─▒k. Bu a┼čamadan sonra bizim için ba┼čar─▒ nedir, biz Türkiye’deki ileti┼čimimizde neyi hedefliyoruz, neye ula┼čmak istiyoruz gibi konulardan bahsettik. Asl─▒nda size bu noktada, marka taraf─▒nda büyük resmi sunmaya çal─▒┼čt─▒k. ─░leti┼čim plan─▒m─▒zda neler oldu─čundan bahsettik, kampanya planlar─▒m─▒zdan ve kampanya zamanlamalar─▒m─▒zdan bahsettik. Sonras─▒nda da önceliklendirdi─čimiz, 25-34 ya┼č aras─▒ndaki kad─▒nlardan olu┼čan hedef kitlemizin bizim taraf─▒m─▒zdaki verilerinden biraz bahsettik. Bu ya┼č aral─▒─č─▒ ve cinsiyet oda─č─▒ndaki ki┼čilerin nelerden ho┼čland─▒─č─▒n─▒, hangi markalar─▒ takip etti─čini ve bunlara ek olarak neler ö─črenmek isteyece─čimiz konusunda sizi bilgilendirdik. Asl─▒nda bizim brief metodumuzun ötesinde, iki saat süren bir sunumda tüm bunlardan bahsettik. Bunun öncesinde sizden örnek bir brief ald─▒k; ne tarz ┼čeyler bekledi─činizi içeren ve brief toplant─▒s─▒n─▒ gerçekle┼čtirdik. Daha önce yap─▒lan ara┼čt─▒rmalarla sektörel arka plan─▒m─▒z─▒ bir araya getirerek hedef kitlemiz üzerine konu┼čtuk; hangi mecralar─▒n kulland─▒─č─▒m─▒zdan bahsettik. Bu bahsetti─čimiz toplant─▒dan iki ya da üç hafta sonra da bir taslak ara┼čt─▒rma sunumu ve hemen ard─▒ndan da final sunum üzerine derinlemesine konu┼čtuk.

 

Asl─▒nda sen anlat─▒rken ben de ┼čunu fark ettim: Çizgileri belli bir ara┼čt─▒rma sürecinde, sorular markan─▒n deste─čiyle beraber haz─▒rlan─▒r, sorular sorulur, cevaplar al─▒n─▒r ve analiz edilir. Fakat sosyal ara┼čt─▒rma yönteminde ┼ču var: Veri halihaz─▒rda topland─▒─č─▒ için, tekrardan dönüp “Böyle bir veri toplam─▒┼č─▒z. Acaba bunun geçerlili─či ne?”, “Biraz daha derine inebilir miyiz?” gibi sorular─▒ sorabiliyoruz. konvansiyonel tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒nda elde haz─▒r veri olmad─▒─č─▒ndan, sorular─▒ sorup yan─▒t al─▒nd─▒─č─▒ndan, ara┼čt─▒rman─▒n ortas─▒nda merak etti─čin yeni bir ┼čey oldu─čunda elin bo┼č kalabiliyor. Sosyal ara┼čt─▒rma metodolojisi, merak etti─čimiz konunun üstüne daha fazla gitmeye ve derine inmemizi de sa─čl─▒yor.

Ekstra yeni bir ara┼čt─▒rma gibi de─čil de, mevcut veriye biraz daha kar┼č─▒la┼čt─▒rmal─▒ bir ┼čekilde, daha detaya inerek yakla┼čmak daha do─čru oluyor. Çünkü siz hem yapay zeka ö─črenmesi hem de insan zekas─▒n─▒ kullan─▒yorsunuz raporlar─▒n─▒zda. Bu durumda o “insan zekas─▒” k─▒sm─▒ bu durumun sa─člamas─▒n─▒ yap─▒yor olabilir. 

 

Sadece sosyal ara┼čt─▒rmay─▒ övüyormu┼č gibi de olmayal─▒m :) Bir yandan da insanlar─▒n, marka taraf─▒ndaki ki┼čilerin beklentilerini do─čru yorumlayabilmek, anlayabilmek de önemli. Bu yüzden “konvansiyonel tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒nda bunu al─▒r─▒z, sosyal ara┼čt─▒rmada ┼čunu al─▒r─▒z” gibi bir bak─▒┼č aç─▒n var m─▒? 

Konvansiyonel tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒nda ┼čöyle bir durum var- özellikle arkada┼čl─▒k uygulamalar─▒ çerçevesinde biz, “daha önce hiç çevrimiçi arkada┼čl─▒k uygulamas─▒ kullanmam─▒┼č” ya da “çevrimiçi arkada┼čl─▒k uygulamalar─▒n─▒ halihaz─▒rda kullanan” insanlarla görü┼čüyoruz ama yine de ülkemizde ve küresel olarak bizim uygulamalar─▒m─▒z sayesinde tan─▒┼č─▒p evlenseler bile çevrelerine “arkada┼člar─▒m─▒z sayesinde tan─▒┼čt─▒k” diyen insanlar var. Dolay─▒s─▒yla yüz yüze görü┼čmede her ne kadar bu sorularla kar┼č─▒la┼čacaklar─▒n─▒ bilseler de, baz─▒ ┼čeyleri aç─▒kl─▒kla payla┼čm─▒yor olabilirler, yüz yüze görü┼čme s─▒ras─▒nda yarg─▒lanabileceklerini dü┼čünebilirler, normalde oldu─čundan çok daha farkl─▒ davran─▒yor olabilirler… Tabii, konvansiyonel tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒za da her zaman devam edece─čiz ama bu ┼čekilde sosyal medyada payla┼č─▒lan dü┼čünceler do─črultusunda konvansiyonel tüketici ara┼čt─▒rmas─▒ndan elde etti─čimiz sonuçlar─▒n sa─člamas─▒n─▒ yapabilmek gibi bir ┼čey bu. Yani bu yapt─▒─č─▒m─▒z görü┼čmelerin ç─▒kt─▒lar─▒yla elimizdeki verilerin uyu┼čup uyu┼čmad─▒─č─▒n─▒ görmek de bizim için k─▒ymetli. 

 

Ara┼čt─▒rmaya ba┼člamadan önce akl─▒nda bir soru varsa e─čer bunun cevab─▒n─▒ direkt olarak sosyal ara┼čt─▒rmadan alman zor oluyor. Sosyal ara┼čt─▒rmada elimize nas─▒l bir verinin gelece─čini bilmiyoruz, veriyi toplad─▒ktan sonra analiz edip bir sonuca ba─člamak gerekiyor ancak konvansiyonel tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒nda direkt olarak akl─▒m─▒zdaki soruyu sorabiliyoruz.

Evet, do─čru. Çünkü mesela uygulaman─▒n özellikleri hakk─▒nda konu┼čuyor olabilirler, uygulamay─▒ kullan─▒rken ya┼čad─▒klar─▒ deneyimlerinden konu┼čuyor olabilirler, uygulaman─▒n tasar─▒m─▒yla ilgili konu┼čuyor olabilirler… Bunlar─▒ asl─▒nda konvansiyonel bir ara┼čt─▒rmada farkl─▒ ya┼č gruplar─▒n─▒n farkl─▒ cinsiyetlerine sorabiliyorum ama sosyal ara┼čt─▒rmada yaln─▒zca var olan veriyi inceleyebiliyorum. Örne─čin, 35 ya┼č ve üzeri grup sosyal medya mecralar─▒n─▒ kullanm─▒yorsa ya da uygulamay─▒ tercih eden ya┼č gruplar─▒n─▒n birbirinden çok net bir ┼čekilde ayr─▒ld─▒─č─▒ uygulamalar var- TikTok mesela 18-25 ya┼č grubunda daha popüler, Twitter biraz daha 30 ya┼č ve üzeri ya┼č grubunun kulland─▒─č─▒ bir uygulama. Dolay─▒s─▒yla Twitter’da konu┼čulanlar─▒ dinleyerek 18-25 ya┼č grubunun merak etti─čim konulardaki dü┼čüncelerinin büyük bir ço─čunlu─čuna ula┼čamam. Yani böyle zamanlarda mecburen konvansiyonel ara┼čt─▒rma metodolojilerine yönelmek gerekebilir.

Twitter’da baya─č─▒ bir genç nüfus var asl─▒nda. Bu bahsetti─čimiz ┼čeyi, Facebook’ta anlamak pek kolay de─čil… Tüm mecralarda her tüketici grubu farkl─▒ ┼čekillerde davran─▒yor. Mesela Ek┼či Sözlük’te insanlar daha bilgili bir tav─▒r al─▒rken, bir ┼čikayetini uzun uzun anlat─▒rken, Twitter’daki ┼čikayetlere geldi─čimizde, yap─▒lan ┼čikayetlerin uzunlu─ču çok fazla olam─▒yor. Asl─▒nda bizler, tüketicilerin insan tipleri olarak mecra baz─▒nda de─či┼čti─čini de görüyoruz. Ama ilgi alanlar─▒m─▒z de─či┼čmiyor; günün sonunda ben rock müzik dinleyicisiysem, bütün mecralarda rock müzik dinleyicisiyim. Bu noktada mecraya oranla yapt─▒─č─▒m─▒z aksiyonlar bir t─▒k de─či┼čiyor. Instagram’a daha makyajl─▒yken girmek gibi yani :) Peki veride daha ne kadar ileriye gidebiliriz? Burada ba┼čka hangi alanlarda veri ç─▒kart─▒labilir? 

Mesela biz çok fazla influencer ileti┼čimi yap─▒yoruz. Hedef kitlemizin ya da potansiyel hedef kitlemizin hangi influencerlar─▒ takip ettiklerini görebiliyoruz. Böylece hangi influencerlarla çal─▒┼čabilece─čimiz konusunda yönlendirici olabiliyor. Ayr─▒ca hangi dergileri okuyorlar, hangi markalardan al─▒┼čveri┼č yap─▒yorlar? Bu tarz veriler, bu marka i┼čbirli─či ve -dijital pazarlama anlam─▒nda- mü┼čteri hedefleme a┼čamas─▒ için oldukça kullan─▒┼čl─▒ bilgiler veriyor. Bu gibi faydalar─▒ var. 

Çok güzel… Sana bir de, biraz daha genel bir kariyer sorusu sormak istiyorum. Veriden faydalan─▒p strateji geli┼čtirmek isteyen marka yöneticilerine senin bir önerin olur mu? ┼×uradan ba┼člas─▒nlar, ┼ču kaynaklar─▒ okusunlar, ┼čunlara dikkat etsinler gibi…

Tabii. Kimola olarak sizin sundu─čunuz sunumdan sonra da ben sana ┼čöyle bir geri dönü┼č sa─člam─▒┼čt─▒m: Sizin sunumunuz “data s─▒k─▒c─▒ bir ┼čeydir”in önüne geçmi┼č, e─členceli bir sunumdu. Yani “aptallar için analiz” (analysis for dummies) gibiydi resmen. O kadar güzel illüstre edilmi┼č ve o kadar güzel bir sunumdu ki, sanki çizgi roman okuyormu┼č gibi “acaba sonras─▒nda ne gelecek” heyecan─▒yla dinledim. Yani o kadar kolay anla┼č─▒labilecek bir rapor ve sunum olmas─▒ çok yard─▒mc─▒ olmu┼čtu. Nereden ba┼člamalar─▒ gerekiyor diye sorarsan, sizden rapor almalar─▒ gerekti─čini söylerim :) (Gülü┼čmeler) Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda; Match Group’un y─▒llar içinde oturmu┼č yap─▒s─▒na entegre edilmi┼č, ö─črenilmi┼č ve belli çizgileri olan bir ara┼čt─▒rma metodu var. Sürekli ayn─▒ sorular─▒ sorarak hem y─▒llar içindeki o de─či┼čimi görüyoruz- tabii ki yeni sorular ekleniyor, kald─▒r─▒l─▒yor, yeni rakipler ekleniyor, baz─▒ markalar─▒n rakipler aras─▒ndan s─▒yr─▒ld─▒─č─▒n─▒ görüyoruz, bir anda konu┼čuldu─čunu görüyoruz; yeni oyuncular giriyor ç─▒k─▒yor… Ama mesela bir uygulamam─▒zla ilgili pozitif ya da negatif dü┼čünceleri, uygulaman─▒n gizlilik ve güvenlik politikalar─▒yla ilgili sorular─▒ hem gönüllü olan hem de gönüllü olmayan ki┼čilere soruyoruz. Böylece y─▒llar içinde de─či┼čen ve geli┼čen hem yeni vizyonlar─▒ hem de dü┼čünce biçimlerini takip edebiliyoruz. Böyle bir avantaj─▒ var asl─▒nda Match Group’ta çal─▒┼čman─▒n.

Yani ┼ču an veri kavram─▒ndaki tutarl─▒l─▒k etmenini ele al─▒yorsun, de─čil mi?

Evet, aynen öyle :) En özet ┼čekilde “bir yerden ba┼člay─▒p daha sonras─▒nda bunu devam ettirmek” diyebiliriz. Bunun d─▒┼č─▒nda, Match Group olarak biz bas─▒n dinlemesi yaparken Kimola sayesinde de sosyal dinleme yap─▒yoruz. Zaten ço─ču marka topluluk yönetimine ve uygulama yorumlar─▒na da önem veriyordur.

Tüm bunlar─▒n hepsinin kullan─▒c─▒dan direkt olarak geri dönü┼č alabilece─čimiz ve yol gösterebilece─čini dü┼čündü─čüm ┼čeyler ama tabii, ne kadar büyük bir markaysan─▒z o kadar fazla dinleme yapabiliyorsunuz, verileri de anlamland─▒rmak gerekiyor bir noktada. Bunun için de bir ara┼čt─▒rma yaparak ba┼člamak faydal─▒.

Kimola Cognitive

 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest