Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive: Pembe yunuslar vardır!😇

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Aug 04, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive: Pembe yunuslar vardır!😇

 

Kimola Bülten

Tripadvisor’daki otel yorumlar─▒n─▒ bir içgörü uzman─▒ gibi analiz edin!­čÜÇ

Günümüzde otel sektörü oldukça rekabetçi bir ortamda faaliyet gösteriyor. Bu ba─člamda pazar ara┼čt─▒rmas─▒, i┼čletmelerin ba┼čar─▒s─▒nda önemli bir faktör. Otel sahipleri ve yeni pazarlara aç─▒lmak isteyenler, otellerini daha büyük veya farkl─▒ k─▒lmak için mü┼čteri geri bildirimlerine odaklan─▒yorlar. Bu noktada Tripadvisor gibi platformlardaki yorumlar, mü┼čteri memnuniyetini art─▒rmada kritik bir rol oynuyor. Bu yorumlar, mü┼čterilerin otelin konforu, temizli─či, hizmeti ve di─čer yönlerini de─čerlendirmesine olanak sa─člayarak, güvenilir bir otel seçimi için de─čerli bir kaynak haline geliyor. Ayn─▒ zamanda, mü┼čterilerin seyahat planlamalar─▒na da yard─▒mc─▒ oluyor.

­čöÄ Siz de Kimola'n─▒n ücretsiz ara┼čt─▒rma araçlar─▒ndan biri olan Tripadvisor Review Analyzer ile bu de─čerli mü┼čteri görü┼člerini analiz edebilir, bu analiz sayesinde hedef kitlenizi daha iyi belirleyebilir ve mü┼čteri görü┼člerinden en iyi ┼čekilde yararlanabilirsiniz.

­čĺÄ Motto by Hilton’un mü┼čteri yorumlar─▒n─▒ analiz etti─čimiz rapora ve otel sahipleri için ara┼čt─▒rma rehberimize buradan göz atabilirsiniz.

AI, nesli tükenmekte olan pembe yunuslar─▒n takibini sa─čl─▒yor.

Amazon Nehri'ndeki pembe yunuslar─▒n hareketlerini izlemek ve haritalamak için ara┼čt─▒rmac─▒lar yapay zeka teknolojisini kullan─▒yor. Yap─▒lan çal─▒┼čmalar sonucunda, yunuslar─▒n benzersiz t─▒k─▒rt─▒ ve ─▒sl─▒k seslerini tan─▒mak için bir sinir a─č─▒ e─čitilmi┼č durumda. Bu yöntem, geleneksel izleme yöntemlerine göre  daha az müdahaleci  bir alternatif sunuyor. Ayr─▒ca, AI sistemi farkl─▒ iki yunus türünü ay─▒rt edebiliyor ve koruma çabalar─▒ için de─čerli bilgiler sa─čl─▒yor.

Yapay Zeka, 12 milyon ki┼čiye i┼č de─či┼čtirtecek.

McKinsey'nin yay─▒nlad─▒─č─▒ yeni rapora göre, 2030 y─▒l─▒na kadar üretken yapay zekan─▒n i┼č gücünde önemli de─či┼čikliklere neden olmas─▒ bekleniyor. Rapor, bu de─či┼čikliklerin kitlesel i┼čsizli─če yol açmayaca─č─▒n─▒, ancak yakla┼č─▒k 12 milyon i┼čçinin yeni alanlara geçi┼č yapaca─č─▒n─▒ öngörüyor. ─░┼čçilerin bu de─či┼čime haz─▒rlanmas─▒ için STEM alanlar─▒na yönelik lise e─čitimi gibi uygun e─čitim ve erken haz─▒rl─▒─č─▒n önemli oldu─čuna vurgu yap─▒lmakta. Ayr─▒ca raporda, üretken yapay zekan─▒n çal─▒┼čma saatlerinin %30'unu otomatikle┼čtirerek farkl─▒ sektörleri ve i┼č rollerini etkileyece─či belirtiliyor.

LinkedIn, i┼č ba┼čvurular─▒ için bir yapay zeka koçu üzerinde çal─▒┼č─▒yor.

LinkedIn, i┼č ba┼čvurular─▒ ve network olu┼čturma süreçlerinde kullan─▒c─▒lara yard─▒mc─▒ olmak amac─▒yla yapay zeka destekli bir sohbet robotu olan "LinkedIn Coach"u geli┼čtiriyor. Bu araç, Microsoft'un ürünleriyle daha geni┼č entegrasyon sa─člayan uygulama deste─či ve yetenek e─čitimi sunarak, kullan─▒c─▒lara daha etkili bir deneyim sunmay─▒ hedefliyor.

News Corp'un yarat─▒c─▒ robot gazetecileri, haftada 3,000 haber üretiyorlar!

News Corp, hiperlokal haber kapsam─▒nda yapay zekay─▒ büyük ölçüde benimsemi┼č durumda. Haftada 3,000 makale üreten üretken yapay zeka, yerel gazetelerin hava durumu, yak─▒t fiyatlar─▒ ve trafik durumu gibi konularda haber yapmas─▒na yard─▒mc─▒ oluyor. Sadece dört ki┼čilik bir ekip, 75 topluluk gazetesinin haberlerini yazan robot gazetecilerin içeri─čini denetliyor. Otomatikle┼čtirilen yerel haber kapsam─▒ ciddi abonelikleri tetikliyor ve News Corp'un abonelerinin %55'i hiperlokal gazeteler için geliyor.

Amazon, sa─čl─▒k sektörü için üretken yapay zeka hizmetini kullan─▒ma sundu.

Amazon, doktorlar─▒n hastalarla yapt─▒klar─▒ konu┼čmalar─▒ metne dönü┼čtürerek elektronik sa─čl─▒k kay─▒tlar─▒ olu┼čturma konusunda yard─▒mc─▒ olan, AI destekli bir platform olan "AWS HealthScribe"─▒ kullan─▒ma sundu. HealthScribe, konu┼čmalardaki rollerini tan─▒ml─▒yor ve metinleri ilgili klinik kategorilere bölüyor. ┼×u anda sadece genel t─▒p ve ortopedi alanlar─▒nda kullan─▒labilen bu platform, doktorlara AI taraf─▒ndan olu┼čturulan notlar─▒ inceleme ┼čans─▒ sunuyor.

Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest