Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 3#: İlham Out, Yapay Zeka In!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Oct 07, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive 3#: İlham Out, Yapay Zeka In!

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

­čĄľ Udemy Yorumlar─▒n─▒ Edinin ve S─▒n─▒fland─▒r─▒n!

Udemy Yorumlar─▒n─▒ S─▒n─▒fland─▒r─▒n

Tüketici konu┼čmalar─▒n─▒ Kimola Cognitive'in taray─▒c─▒ eklentisi ile elde edin ve Kimola Cognitive'in e─čitim teknolojileri dünyas─▒ için olu┼čturdu─ču yeni makine ö─črenim modeli ile s─▒n─▒fland─▒rarak analiz edin! Basit bir sürükle b─▒rak ile tüketici görü┼člerini otomatik s─▒n─▒fland─▒rabilece─činiz Kimola Cognitive'i deneyimlemek için bu linkten üye olabilirsiniz.

 

Yeni Makine Ö─črenimi Modelimiz Hakk─▒nda:

Pandemi ile h─▒zlanan dijitalle┼čme süreci ile birlikte son y─▒llarda çevrimiçi kurslar─▒n─▒n say─▒s─▒ oldukça artt─▒. Ayr─▒ca teknolojinin geli┼čmesiyle birlikte yava┼č yava┼č s─▒ralardan, dersliklerden ve binalardan ayr─▒lan e─čitim dünyas─▒ art─▒k herkesin her an her ┼čeye eri┼čebildi─či ve ö─črenebildi─či bir yer haline geldi. Do─čal olarak e─čitim dünyas─▒ndaki bu geli┼čmeler, çevrimiçi ö─črenme platformlar─▒n─▒n, kullan─▒c─▒ yorumlar─▒n─▒ analiz etmesini kaç─▒n─▒lmaz hale getirdi. ─░┼čte tam da bu nedenle, çevrimiçi derslere yap─▒lan geri bildirimleri h─▒zl─▒ bir ┼čekilde analiz etmek için bu model olu┼čturuldu. ­čÖî

E─čitim seti:

­čĺÄ Bu modelde; Udemy, Coursera gibi çevrimiçi e─čitim platformlar─▒ndaki kullan─▒c─▒ geri bildirimlerini s─▒n─▒fland─▒rmak için 5 etiket içeri─či yapay zekaya ö─čretilmi┼čtir. K─▒sacas─▒ verileriniz, basit bir sürükle-b─▒rak yöntemiyle "e─čitim süresi", "e─čitmen", "içerik ve materyal", "aç─▒kl─▒k ve bilgilendiricilik" ve "di─čer" etiketleri ile s─▒n─▒fland─▒r─▒l─▒r.

­čĺÄ Veri analistlerimiz taraf─▒ndan manuel olarak test edilen model, ─░ngilizce dilinde %85 do─čruluk oran─▒na sahiptir.

 

Kimola Bülten

─░lham out, yapay zeka in!

Gösteri┼čli performans ve kostümler ile Eurovision ┼×ark─▒ Yar─▒┼čmas─▒ muhtemelen ekranlar─▒m─▒z─▒ süsleyen en tuhaf ┼čovlardan biri. Peki, makineler böyle benzersiz bir insan deneyimini anlay─▒p ya┼čatabilir mi? Cevap, tüm ┼čark─▒lar─▒n yapay zeka taraf─▒ndan yaz─▒ld─▒─č─▒ Eurovision'dan ilham alan bir müzik yar─▒┼čmas─▒ AI Song Contest'te. 2020 y─▒l─▒ndan bu yana düzenlenen yar─▒┼čmaya bu y─▒l 46 grup kat─▒ld─▒. Finale kalan 15 tak─▒m Belçika'n─▒n Liege ┼čehrinde kar┼č─▒ kar┼č─▒ya geldi. Yapay zeka taraf─▒ndan haz─▒rlanan ┼čark─▒lar için gruplarda müzisyenlerin yan─▒ s─▒ra dünyan─▒n her taraf─▒ndan veri bilimciler ve yaz─▒l─▒mc─▒lar da yer ald─▒. Elbette, bu ┼čark─▒lar─▒ üretmek için bir makineye ilham gelmesinini bekleyemeyiz. Yapay zeka taraf─▒ndan üretilen iyi bir ┼čark─▒ için bilim insanlar─▒ ve müzisyenlerin aylarca süren çal─▒┼čmalar sonucu makineye gerekli algoritmalar─▒ ve müzik fikirlerini ö─čretmesi gerekiyor.

 

Google, yazd─▒─č─▒m─▒z cümleleri 3D nesnelere dönü┼čtüren bir yapay zeka geli┼čtirdi. 

Metinsel ifadeleri görsellere dönü┼čtüren yapay zeka say─▒s─▒ gittikçe art─▒yor. Özellikle geçti─čimiz günlerde herkesin eri┼čimine aç─▒lan DALL-E ba┼čta olmak üzere, Midjourney, GauGAN2, Craiyon gibi pek çok farkl─▒ yapay zeka uygulamas─▒ kullan─▒larak sözcüklerimizle adeta resim yapmak ve dijital görseller olu┼čturmak gittikçe yayg─▒n bir hale geldi. Son olarak Google, yaz─▒lan cümleleri üç boyutlu nesnelere dönü┼čtüren yapay zeka Dreamfusion’─▒ tan─▒tt─▒. Geçti─čimiz y─▒l Google, çe┼čitli nesneleri üç boyutlu olarak olu┼čturabilen yapay zeka Dream Fields’─▒ duyurmu┼čtu. Dreamfusion ise; bu yapay zeka ile Google’─▒n görüntü modeli yapay zekas─▒ Imagen’in birle┼čimiyle ortaya ç─▒kt─▒. Söz konusu alanda ya┼čanan geli┼čmeler, hayallerin görsellere, videolara veya metinlere dönü┼čebilmesinin, insanlar taraf─▒ndan ne kadar ilgi gördü─čünü gözler önüne sermekte.

 

Metinleri videoya dönü┼čtürebilen yapay zeka: Make-a-Video

Yapay zeka teknolojileri, yaz─▒l─▒m ba┼čta olmak üzere sanat ve siber güvenlik gibi birçok farkl─▒ alanda kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Metinden görsel olu┼čturan yapay zeka sistemlerine al─▒┼čmaya ba┼člam─▒┼čken Meta, bu alandaki bir sonraki ad─▒m─▒ olan yapay zeka destekli video olu┼čturma platformu “Make-a-Video”yu duyurdu. Kullan─▒c─▒lar, istedikleri senaryoyu yaz─▒ya dökerek Make-A-Video üzerinden ç─▒kt─▒ alabilecek. Platformun k─▒sa videolar olu┼čturmayabelirten ┼čirket, Make-A-Video’nun makine ö─črenmesi yöntemi ile geli┼čtirildi─čini aç─▒klad─▒.

 

Yapay zeka görüntü kalitesini artt─▒r─▒yor.

Dijital görüntüler, iki boyutlu bir çizgide sabit say─▒da pikselden olu┼čur. AI süper çözünürlü─čü, orijinal bir görüntüden, o görüntüyü bir ┼čekilde iyile┼čtirmek için makine ö─črenimi (ML) algoritmalar─▒n─▒ kullan─▒r. Temel olarak teknoloji, görüntünün daha fazla ayr─▒nt─▒ sunabilen daha fazla pikselli bir sürümünü olu┼čturarak çözünürlü─čü art─▒r─▒r. Örne─čin birçok televizyon, bazen 4K veya ultra HD olarak adland─▒r─▒lan 3840 x 2160 piksellik bir çözünürlük sa─člayabilir. Ancak birçok TV sinyali yaln─▒zca 1080p olarak da bilinen 1920 x 1080 piksel çözünülürlük ile yay─▒nlan─▒r. AI algoritmalar─▒, 1080p sinyalindeki her pikseli dört piksellik bir çizgiye dönü┼čtürerek görüntü kalitesini daha ayr─▒nt─▒l─▒ hale getirir. Bu algoritmalar, önemli ayr─▒nt─▒lar─▒ toplamak için kameralara dayanan mühendislik, in┼čaat, cerrahi ve di─čer uygulamalar için gerekli olabilecek daha yüksek çözünürlükler sa─člar.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest