Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 112#: Netflix öptüm bye.

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Oct 03, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten 112#: Netflix öptüm bye.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

­čÄëYeni Blog Yaz─▒s─▒: En olumsuz tüketici yorumlar─▒, en de─čerli yorumlar olabilir.

Herhangi bir marka varl─▒─č─▒n─▒ sürdürebilmek için her zaman mü┼čterilere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, yeni mü┼čteriler kazan─▒rken mevcut mü┼čterilerinizi koruman─▒za yard─▒mc─▒ olacak mü┼čteri merkezli bir i┼č plan─▒ için bu geri bildirimlerin analiz edilmesi çok önemlidir. Mü┼čteri geri bildirimi sadece mü┼čterileri memnun etmek de─čildir. Aç─▒k denizdeki bir gemi için seyir sistemi ne kadar önemliyse, mü┼čteri geri bildirimlerinin analizi de markalar için o kadar önemlidir. Binlerce tüketici yorumunu analiz etmek göz korkutucu olabilir, ancak endi┼čelenmeyin. Önceden olu┼čturulmu┼č makine ö─črenim modelleri sayesinde ve sadece sürükle-b─▒rak yaparak mü┼čteri geri bildirimlerinizi analiz etmek için Kimola Cognitive'i kullanabilirsiniz. Üstelik 7 gün ücretsiz deneme imkan─▒ mevcut. Ayr─▒ca, mü┼čteri geri bildiriminin tan─▒m─▒ ve nas─▒l analiz edilece─čini kaleme ald─▒─č─▒m─▒z blog yaz─▒m─▒z─▒ ┼čuradan okuyabilirsiniz.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

­čô║ 4 ki┼čiden 1’i Netflix’ten ayr─▒lmay─▒ planl─▒yor.

Reviews.org’un ABD’de 16 ya┼č ve üzeri 1.000 kat─▒l─▒mc─▒yla gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n yay─▒n al─▒┼čkanl─▒klar─▒, yay─▒n hizmeti abonelikleri ve özellikle Netflix hakk─▒ndaki duygular─▒n─▒ inceliyor. Ara┼čt─▒rma, ortalama bir ki┼činin 4 farkl─▒ platforma abone oldu─čunu gösteriyor.

 • Netflix, %77’lik bir oran ile hala en çok kullan─▒lan platform olsa da, di─čer platformlar─▒n kullan─▒m oran─▒ da az─▒msanmayacak durumda. Netflix’i s─▒ras─▒yla HBO Max (%9,91) ve Disney+ (%6,18) takip ediyor.
 • Ara┼čt─▒rman─▒n çarp─▒c─▒ verilerine göre, her 4 ki┼čiden 1'i bu y─▒l Netflix'ten ayr─▒lmay─▒ planl─▒yor. 
 • Abonelerin yakla┼č─▒k üçte ikisi, Netflix'in artan maliyetini ayr─▒lma nedeni olarak gösteriyor. Netflix kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n di─čer büyük ┼čikayeti ise; Netflix'te art─▒k izlemek istedikleri dizilerin olmamas─▒ (her 3 ki┼čiden 1’i). 
 • Buna ek olarak, abonelerin %30'u di─čer yay─▒n hizmetlerini daha fazla kulland─▒klar─▒n─▒ belirtiyor.

 

­čöŹ Tüketicilerin %30'u al─▒┼čveri┼č için art─▒k görsel aramay─▒ kullan─▒yor.

Bizrate Insights taraf─▒ndan 18-65 ya┼č aras─▒ 1.034 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen “Insider Intelligence E-ticaret” ara┼čt─▒rmas─▒, tüketicilerin al─▒┼čveri┼č yapma ┼čekillerindeki de─či┼čime mercek tutuyor.

 • Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre yakla┼č─▒k bir y─▒l önce, 35 ya┼č alt─▒ndaki yeti┼čkinlerin %24'ü do─čru ürünleri ararken görsel aramay─▒ kulland─▒klar─▒n─▒ söylerken, bu oran ┼čimdi alt─▒ puan artarak %30'a yükselmi┼č durumda. Tüm kat─▒l─▒mc─▒lar─▒ hesaba katan daha geni┼č bir aç─▒dan ele al─▒rsak bu oran─▒n ayn─▒ dönemde %15'ten %22'ye yükseldi─čini görüyoruz.
 • Ek olarak, yeti┼čkinlerin %12'si, potansiyel olarak arzu ettikleri ürünleri bulmalar─▒na yard─▒mc─▒ olabilecek türden bir ┼čey oldu─ču için bu özelli─či düzenli olarak kulland─▒klar─▒n─▒ belirtiyor.
 • Ara┼čt─▒rman─▒n verileri, gençlerin görsel aramalar─▒ kullanma olas─▒l─▒─č─▒n─▒n daha yüksek oldu─čunu gösteriyor, ancak cinsiyete göre oranlar oldukça benzer durumda.

 

­čĽŞ´ŞĆ ─░nternette 1 dakikada neler oluyor?

Domo’nun yay─▒mlad─▒─č─▒ “Veri Asla Uyumaz 2022” Raporu, son 10 y─▒lda Web'de veri miktar─▒ndaki de─či┼čimi gözler önüne seriyor.

 • Rapora göre, 10 y─▒l önce sadece bir dakika içinde Instagram'da 3.500 gönderi payla┼č─▒rken bu say─▒n─▒n günümüzde %1.785 artarak 66.000 seviyesine yükseldi─či görülüyor. 
 • Ayr─▒ca, %942'lik bir art─▒┼č ile YouTube kullan─▒c─▒lar─▒ 2022'de 500 saatlik video yüklüyor.
 • At─▒lan tweet say─▒lar─▒n─▒ on y─▒l önce ile k─▒yaslad─▒─č─▒m─▒zda ise, %247 oran─▒nda bir art─▒┼č mevcut.
 • Bunlara ek olarak, özellikle pandemi ile hayat─▒m─▒z─▒n bir parças─▒ haline gelen Zoom, 2014 y─▒l─▒nda 856 dakikal─▒k web seminerlerine ev sahipli─či yaparken, bu süre 2022 y─▒l─▒nda 104 saate yükselmi┼č durumda.

 

­čŤŹ´ŞĆ Enflasyona ra─čmen, tüketiciler al─▒┼čveri┼č yapmaya istekli.

Enflasyon nedeniyle ya┼čam maliyetleri artt─▒ ve bu pek çok insan─▒n harcamalar─▒n─▒ iki kez dü┼čünmesine neden oldu. Ancak, Samba TV ve HarrisX taraf─▒ndan ABD’de 2.505 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒ artan ya┼čam maliyetlerine ra─čmen, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n ço─čunun bu al─▒┼čveri┼č sezonunda geçen y─▒l ile ayn─▒ veya daha fazla para harcamay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor.

 • Tüketicilerin neredeyse yar─▒s─▒ ayn─▒ zamanda daha az hediye alacaklar─▒n─▒ belirtiyor. 
 • Öte yandan kad─▒nlar, ekonomik krizle erkeklere göre daha fazla ilgileniyor ve sonuç olarak geçen y─▒la k─▒yasla daha az hediye alacaklar─▒n─▒ dü┼čünüyorlar.
 • Genel olarak, her 3 kad─▒ndan ve 5 erkekten sadece 1'i bu y─▒l hediyelere daha az para harcamay─▒ planl─▒yor.

 

­čĄ│ Her üç ki┼čiden biri 'nude' at─▒yor.

Avast Photo Vault ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan 2.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, her üç yeti┼čkinden birinin ba┼čka birine ç─▒plak foto─čraflar─▒n─▒ gönderdi─čini ortaya koyuyor.

 • Müstehcen foto─čraflar gönderenlerin yar─▒s─▒, bunu haftada en az bir kez (%52), %29'u ise ayda bir veya daha fazla gönderdiklerini iddia ediyor.
 • Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n be┼čte dördü mahrem foto─čraflar─▒n─▒n yanl─▒┼č ellere geçebilece─činden endi┼če ediyor ve %69'u bunlar─▒n kendilerine kar┼č─▒ kullan─▒lmas─▒ndan korkuyor.
 • Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n ço─ču (%54), sexting yapmay─▒ tercih ediyor. 

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

Popüler dijital yay─▒n platformu Netflix abone say─▒s─▒n─▒ art─▒rmak istiyor. Ancak, baz─▒ ara┼čt─▒rmalar pek çok sebepten dolay─▒ tam tersini gösteriyor. Biz de Netflix'in abone kaybetme sebeplerini merak ettik ve ba┼čka bir perspektiften bakt─▒k: Netflix'in abonelerine önerdi─či içerikler abonelerde karars─▒zl─▒─ča sebep oluyor mu? Bu nedenle insanlar bunal─▒p abonelikten ç─▒kmak istiyor olabilir mi? Asl─▒nda çok içerik, hiç içerik mi?

 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest