Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 2#: 📣Cognitive'de PDF Raporları Hazır!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Sep 28, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive 2#: 📣Cognitive'de PDF Raporları Hazır!

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

PDF raporlar─▒ haz─▒r! ­čĺü­čĆ╗‍ÔÖÇ´ŞĆ

Kimola Cognitive PDF Raporlar─▒

Analiz etti─činiz verileri raporlaman─▒n kolay olmad─▒─č─▒n─▒ biliyoruz. Bu nedenle, ürün geli┼čtirme ekibimiz size kolayl─▒k sa─člamak için Cognitive Raporlar─▒n─▒ sürekli olarak geli┼čtirmek için çal─▒┼č─▒yor. Bu kez neler ekledik gelin birlikte bakal─▒m:

 

­čĄŚ ─░ndirilebilir PDF raporlar─▒:

Art─▒k Kimola Cognitive Rapor sayfas─▒n─▒n sa─č üst kö┼česinde yer alan "Download Report" butonuna t─▒klayarak verilerinize ait analizleri PDF olarak indirebilirsiniz. 

ÔşÉ Seçilen içerikleri rapora pinleme:

Cognitive'i kullanarak yapt─▒─č─▒n─▒z analizden elde etti─činiz içgörüleri destekleyen örnek tüketici verilerini raporlar─▒n─▒za eklemek ister miydiniz? Art─▒k, Kimola Cognitive Rapor sayfas─▒nda baz─▒ içerikleri favorileyebilir, favorilerinize göre fitreleme yapabilir ve bu içerikleri PDF raporlar─▒n─▒za pinleyebilirsiniz.

­čôŁ PDF raporlar─▒na not alma:

┼×imdi, Cognitive'de analiz etti─činiz tüketici verilerinize ait bulgular hakk─▒nda raporlar─▒n─▒z üzerine notlar eklemeniz mümkün.

Kimola Bülten

­čŽż Dall-E 2 ile art─▒k insan yüzleri de düzenlenebilecek.

OpenAI, DALL-E 2 kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n, yapay zeka destekli görüntü olu┼čturma sistemini kullanarak insan yüzlerini düzenleyebilece─čini aç─▒klad─▒.

  • Bu özellik, daha önce kötüye kullan─▒m endi┼česi ile yasakt─▒ ancak, DALL-E'nin milyonlarca kullan─▒c─▒s─▒na gönderdi─či bir e-posta da OpenAI, "cinsel, politik ve ┼čiddet içeren içerik" içeren görüntüleri kald─▒rmak için filtrelerini iyile┼čtirdiklerini belirtti. 
  • Bu düzenleme, kullan─▒c─▒lar─▒n görüntüleri bir dizi farkl─▒ ┼čekilde düzenlemesine izin verecek. Örne─čin, kullan─▒c─▒lar birinin foto─čraf─▒n─▒ yükleyebilir ve resmin varyasyonlar─▒n─▒ olu┼čturabilir veya birinin k─▒yafetini veya saç stilini de─či┼čtirmek gibi belirli özellikleri düzenleyebilirler.
  • Bu durum ┼čüphesiz foto─črafç─▒lardan film yap─▒mc─▒lar─▒na kadar yarat─▒c─▒ endüstrilerdeki birçok kullan─▒c─▒ için faydal─▒ olacakt─▒r.

 

­čÄą Stok foto─čraf platformlar─▒ YZ destekli eserleri kabul etmedi─čini aç─▒klad─▒!

Son dönemde DALL-E, Midjourney ve Stable Diffusion gibi yapay zekalar taraf─▒ndan üretilen görseller insanlar─▒n ilgisini üzerine çekmeyi ba┼čarm─▒┼č durumda. Temel olarak, yapay zekaya görselini istedi─činiz ┼čeyi yaz─▒yorsunuz, yapay zeka da sizin için istedi─činiz görseli, istedi─činiz tarzda haz─▒rl─▒yor. Ancak, bu durumun baz─▒ yasal sorunlara neden olabilece─či iddia ediliyor. Bu nedenledir ki stok foto─čraf sa─člay─▒c─▒s─▒ olan Getty Images, yapay zeka ile olu┼čturulmu┼č olan görselleri yasaklad─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. Böylece Getty Images de Newgrounds, PurplePort ve FurAffinity’nin ard─▒ndan bu karar─▒ alan platformlar aras─▒na kat─▒ld─▒. Firman─▒n bu karar─▒n─▒n nedeni ise, gelecekte kullan─▒c─▒lar─▒n telif haklar─▒ndan do─čabilecek yasal süreçlerle u─čra┼čmalar─▒n─▒ istememesi.

 

­čĄľ Google, koku alg─▒layabilen yapay zeka arac─▒ geli┼čtirdi.

Google'daki bilgisayar bilimcileri, kimyasal yap─▒s─▒n─▒ inceledi─či bir ┼čeyin nas─▒l kokaca─č─▒n─▒ tan─▒mlayabilen bir yapay zeka (AI) arac─▒ geli┼čtirdi. 

  • Ara┼čt─▒rmac─▒lar, geli┼čtirilen bu araç ile yapay zekan─▒n gelecekte yeni kokular ve tatlar üretmek için kullan─▒labilece─čini dü┼čünüyor. Elbette, insan burnu taraf─▒ndan alg─▒lanan geni┼č koku aral─▒─č─▒n─▒n haritas─▒n─▒ ç─▒karmak oldukça zor bir i┼č.
  • Google ekibi, 5 binden fazla molekülün tat ve kokusuna dair veri kümlerini kullanarak yapay sinir a─člar─▒n─▒ e─čitti. Bunun sonucunda ç─▒kar─▒lan haritaya “Ana koku haritas─▒” ad─▒ verildi.
  • Yapay zekan─▒n yapt─▒─č─▒ tahminlerin do─črulu─čunu tespit etmek için 15 kat─▒l─▒mc─▒n─▒n 320 molekülün kokusunu tan─▒mlamas─▒ istendi ve bu tan─▒mlamalar yapay zekan─▒n tahminleriyle kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒ld─▒. Kar┼č─▒la┼čt─▒rmalar neticesinde  ara┼čt─▒rmac─▒lar, yapay zekan─▒n bir molekülün yap─▒s─▒ndan yola ç─▒karak kokusunu tahmin etmede ola─čanüstü bir yetenek sergiledi─čini ve bir insan kadar güvenilir oldu─čunu söyledi.

 

­čĄö Yapay zeka gelecek olaylar─▒ tahmin edebilir mi?

Y─▒llar önce ABD kanal─▒ CBS'de yay─▒nlanan “Person of Interest” dizisi gerçek oldu.

  • Chicago Üniversitesi'nde görev yapan ara┼čt─▒rmac─▒lar, ┼čiddet ve mülkiyet suçlar─▒ndaki kamusal verilerden zaman ve co─črafi konumlara ait kal─▒plar─▒ ö─črenerek 1000 metrekarelik alanlarda suçu önceden tahmin eden yeni bir yapay zeka algoritmas─▒ geli┼čtirdiler.
  • Suç verilerini analiz eden yapay zeka, gelecek hafta gerçekle┼čmesi muhtemel suçlar─▒n türünü ve yerini yüzde 90'a varan do─črulukla tahmin etmeyi ba┼čard─▒.
  • Teknoloji, Chicago, Los Angeles ve Philadelphia dahil olmak üzere sekiz büyük ABD ┼čehrinde gösterildi.

 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest