Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 114#: Flört harcamaları kalp yakıyor! 💔

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Oct 14, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten 114#: Flört harcamaları kalp yakıyor! 💔

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

 

­čÄë Yeni Blog Yaz─▒s─▒: Mü┼čteri hizmetleri sadece bir departman de─čildir.

Günümüzde mü┼čteriler, memnuniyetlerini veya memnuniyetsizliklerini ifade etmek için markalarla ileti┼čime geçebilecekleri birçok kanala sahiptir. E-postalar, anketler, inceleme siteleri, sosyal medya ve daha nicesi. Tüm bu yap─▒land─▒r─▒lmam─▒┼č veriler göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda, her bir geri bildirimin manuel olarak i┼členmesi bir marka için verimsiz ve imkans─▒z olacakt─▒r. Günün sonunda bir markan─▒n amac─▒, daha önce bahsedilen tüm kanallardan ald─▒─č─▒ mü┼čteri geri bildirimlerini s─▒n─▒fland─▒rmak ve analiz etmek için teknolojiyi kullanmak olmal─▒d─▒r. ─░┼čte bu noktada Kimola Analytics, mü┼čterilerin deneyimleri hakk─▒nda neler söyledi─čini ke┼čfetmeleri için markalara destek olur. Kimola Analytics'i deneyimlemek isterseniz ┼čuradan kaydolabilir ve 7 günlük ücretsiz deneme olu┼čturabilirsiniz.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

­čĹę‍ÔŁĄ´ŞĆ‍­čĹĘ Flört etmenin de bir bedeli var.

Enflasyon, insan hayat─▒n─▒n flört dahil her yönünü etkiliyor. LendingTree’nin ABD’de 1.578 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n flört al─▒┼čkanl─▒klar─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, 

 • Flört edenlerin %77'si daha fazla paralar─▒ olsayd─▒ flört etmenin daha kolay olabilece─čini söylüyor. Bu durumun erkekler aras─▒nda (%83) kad─▒nlardan (%73) daha yayg─▒n oldu─ču görülüyor.
 • Ayr─▒ca, flört eden her 5 ki┼čiden 1'i (%19) enflasyon nedeniyle daha az randevuya ç─▒kt─▒klar─▒n─▒ belirtiyor. %14'ü ise bulu┼čmalarda daha az para harcamaya çal─▒┼č─▒yor.
 • Öte yandan, aktif olarak flört edip etmediklerine bak─▒lmaks─▒z─▒n, erkeklerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%54) erke─čin ilk bulu┼čmada hesab─▒ ödemesi gerekti─čini dü┼čünüyor.
 • Ek olarak, Y ku┼ča─č─▒n─▒n (%22) flört harcama al─▒┼čkanl─▒klar─▒ nedeniyle borç alt─▒na girmesi daha olas─▒ görünüyor.

 

┼×i┼čelenmi┼č su en çok tercih edilen içecekler aras─▒nda "┼×i┼čelenmi┼č su" en çok tercih edilen içecekler aras─▒nda.

Uluslararas─▒ ┼×i┼čelenmi┼č Su Derne─či ad─▒na Harris Poll taraf─▒ndan ABD’de 2.057 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmada, her 5 ki┼čiden 4'ü (%83), özellikle ┼či┼čelenmi┼č suyun en çok tercih ettikleri içecekler aras─▒nda oldu─čunu söylüyor. 

 • Ayr─▒ca 10 kat─▒l─▒mc─▒dan 9'u (%91), di─čer içeceklerin sat─▒ld─▒─č─▒ her yerde ┼či┼čelenmi┼č su bulunmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyor.
 • Su ┼či┼čeleri söz konusu oldu─čunda ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n önemli bir k─▒sm─▒ (%73) plastik ┼či┼čeleri tercih ederken; %16’s─▒ cam, %6’s─▒ da metal ┼či┼čeleri tercih ediyor.
 • ┼×i┼čelenmi┼č suyu en çok tercih ettikleri içecek olarak belirtenlerin %70'i, sade su yoksa; soda (%22), gazl─▒/┼čekerli/aromal─▒ su (%10) veya sporcu içece─či (%8) gibi ba┼čka bir paketlenmi┼č içece─či seçeceklerini söylüyor.

Tüketiciler ki┼čisel verilerini payla┼čmaya istekli, ancak bir ┼čarta  Tüketiciler ki┼čisel verilerini payla┼čmaya istekli, ancak bir ┼čartla…

Capterra'n─▒n ABD’de 981 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či "2022 Kupon Tercihleri Ara┼čt─▒rmas─▒", tüketicilerin indirim almak için bilgi sa─člamaya oldukça istekli oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n temel bulgular─▒na göre,

 • Tüketicilerin %91'i çevrimiçi bir sat─▒n alma i┼člemi gerçekle┼čtirmeden önce bazen kupon arad─▒─č─▒n─▒ söylerken, %32'si bunu her seferinde yap─▒yor. Çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n %71'i mümkün oldu─čunda kupon kodlar─▒n─▒ kullan─▒yor.
 • Buna ek olarak, ço─ču tüketici indirim kar┼č─▒l─▒─č─▒nda e-posta adreslerini (%85), cinsiyetini (%70) ve ad─▒n─▒ (%60) vermeye istekli.
 • Öte yandan, çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n %86's─▒ kuponlar─▒ varsa yeni bir markadan al─▒┼čveri┼č yapabilece─čini belirtiyor.

 

­čžá Ruh sa─čl─▒─č─▒ art─▒k küresel sa─čl─▒k sorunlar─▒ aras─▒nda 2. s─▒rada.

Ipsos’un 34 ülkede 23.507 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či "Y─▒ll─▒k Ipsos Dünya Ruh Sa─čl─▒─č─▒ Günü Ara┼čt─▒rmas─▒", ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒n fiziksel sa─čl─▒kla nas─▒l ili┼čkili oldu─čunu, zihinsel sa─čl─▒k sorunlar─▒ hakk─▒nda nas─▒l konu┼čtu─čumuzu ve sa─čl─▒k hizmetlerinin bunu nas─▒l tedavi etti─čini ele al─▒yor.

 • ─░nsanlardan en önemli sa─čl─▒k sorunlar─▒ hakk─▒nda dü┼čünmeleri istendi─činde ilk kez ak─▒l sa─čl─▒─č─▒ (küresel ülke ortalamas─▒n─▒n %36's─▒) kanserden (%34) daha üst s─▒ralarda yer al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%58) kendi zihinsel sa─čl─▒klar─▒ hakk─▒nda “s─▒kl─▒kla” dü┼čündüklerini söylüyor.
 • Ortalama olarak %76's─▒ ruh sa─čl─▒─č─▒ ve fiziksel sa─čl─▒─č─▒n e┼čit derecede önemli oldu─čunu söylüyor. Ek olarak, be┼čte ikisi (%41), sa─čl─▒k hizmetleri taraf─▒ndan fiziksel sa─čl─▒─ča ruh sa─čl─▒─č─▒ndan daha fazla öncelik verildi─čini söylerken; ruh sa─čl─▒─č─▒na daha fazla önem verildi─čini söyleyenlerin oran─▒ %12.
 • Genel olarak, ruh sa─čl─▒─č─▒ sorunlar─▒ 35 ya┼č─▒n alt─▒ndaki insanlar, kad─▒nlar ve dü┼čük gelirli ki┼čiler taraf─▒ndan daha güçlü hissediliyor.

 

­čŽĚ Kanal tedavisi olmaktan korkuyor muyuz?

Sonendo taraf─▒ndan ABD’de 35 ya┼č üstü yeti┼čkinler ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, kanal tedavisine ili┼čkin yayg─▒n endi┼če ve korkuyu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli verilerine göre,

 • Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %60'─▒ daha önce kanal tedavisi görmü┼č. Ancak, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %67'den fazlas─▒ kanal tedavisi olmaktan çok korktu─čunu söylüyor.
 • Bir kanal tedavisi geçirme ihtiyac─▒ ile kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kald─▒klar─▒nda, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %80'inden fazlas─▒ duygular─▒n─▒ endi┼čeli veya korkmu┼č olarak tan─▒ml─▒yor.
 • Ayr─▒ca, %77'si kanal tedavisi yapt─▒rmaktansa iptal edilen bir uçu┼čtan sonra havaalan─▒nda uyumaya mecbur kalmay─▒ tercih edece─čini belirtiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %80'i ise, kanal tedavisi yapt─▒rmak yerine iki haftal─▒─č─▒na sosyal medyay─▒ b─▒rakmay─▒ tercih edeceklerini söylüyor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

─░lkel ama bitmeyen tart─▒┼čma: ─░lk bulu┼čmada hesab─▒ kim ödemeli? Neredeyse ayda bir bu muhabbeti yapmazsak olmuyor. ─░lk bulu┼čmada hesab─▒ kad─▒n m─▒ ödemeli, erkek mi; bulu┼čmaya davet eden mi ödemeli yoksa ortak m─▒ ödenmeli? 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest