Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 116#: Susar mısın, Gen Z ağlıyor şu an.

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Oct 28, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten 116#: Susar mısın, Gen Z ağlıyor şu an.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

­čÄë Yeni Blog Yaz─▒s─▒: Mü┼čteri geri bildirimlerine kulak verin!

Art─▒k mükemmel ürünü yaratt─▒─č─▒n─▒za ve ideal mü┼čteri yolculu─čunu olu┼čturdu─čunuza göre, her ┼čeyin tamam oldu─čunu dü┼čünebilirsiniz. Ancak i┼č henüz bitmedi. Uygulamada i┼č ve pazarlama stratejileri, her zaman planlad─▒─č─▒n─▒z ve umdu─čunuz gibi gitmeyebilir. Ve i┼člerin plan─▒n─▒za göre gidip gitmedi─čini anlaman─▒n en iyi yolu mü┼čteri geri bildirimlerini dinlemektir. ─░┼čte bu noktada Kimola'n─▒n, Sosyal Dinleme Arac─▒ olan Kimola Analytics'i kullanarak mü┼čterilerinizi dinleyebilirsiniz. Kimola Analytics hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmek isterseniz ┼čuradan kaydolabilir ve 7 günlük ücretsiz deneme sürecini ba┼člatabilirsiniz! Devam─▒n─▒ oku

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Gen Z’nin ruh sa─čl─▒─č─▒ iyi de─čil.

McKinsey Sa─čl─▒k Enstitüsü (MHI) taraf─▒ndan, 10 Avrupa ülkesinde 6.000 Z Ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒s─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, özellikle benzeri görülmemi┼č bir küresel ve bölgesel krizler an─▒nda insanlar─▒n ruh sa─čl─▒─č─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n en dikkat çekici bulgusuna göre, Z ku┼ča─č─▒ di─čer ku┼čaklara göre daha zay─▒f ve kötüle┼čen bir ruh sa─čl─▒─č─▒na sahip. Ara┼čt─▒rman─▒n verileri, Z ku┼ča─č─▒n─▒n %47’sinin küresel iklim de─či┼čikli─či, %41'inin Ukrayna'daki sava┼č ve %28'inin COVID-19 nedeniyle yüksek düzeyde stresli oldu─čunu gösteriyor. Öte yandan Z ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒lar─▒, zihinsel sa─čl─▒k durumlar─▒ hakk─▒nda konu┼čurken en rahat olan ku┼čak olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n 37'si bir aile üyesiyle, %44’ü de bir doktor veya terapistiyle zihinsel sa─čl─▒k durumlar─▒ hakk─▒nda rahatça konu┼čabileceklerini bildiriyor.

 

Bu Cad─▒lar Bayram─▒’nda neler giyilecek?

YouGov’un ABD’de 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, Cad─▒lar Bayram─▒ kutlama al─▒┼čkanl─▒klar─▒na dair içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte biri bir kostüm giymeyi planlad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Halihaz─▒rda bu y─▒l için bir kostüm seçmi┼č olan kat─▒l─▒mc─▒lar, daha çok ma─čazadan sat─▒n alma yoluna gidiyor. ─░nsanlar─▒n ne tür kostümler giyeceklerine bakt─▒─č─▒m─▒zda, en popüler cevap kurgusal bir ki┼či veya karakter (%34) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Daha az ki┼či bir hayvan veya yarat─▒k (%25), tarihten bir ki┼či (%21), bir kavram (%15) veya bir nesne (%14) gibi giyinece─čini belirtiyor. Ayr─▒ca baz─▒lar─▒ Cad─▒lar Bayram─▒ kostümlerini ba┼čkalar─▒yla uyumlu giyeceklerini söylüyor. Bir kostüm planlayan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %42'si e┼čleri veya romantik partnerleriyle çift kostümü giyeceklerini, %30'u çocuklar─▒yla, %19'u ebeveynleri ile ve %13'ü bir arkada┼č veya arkada┼č grubuyla uyumlu bir kostüm giyeceklerini belirtiyor.

 

Damak zevkimizden taviz vermiyoruz.

KPMG’nin globaldeki g─▒da trendlerini anlamaya çal─▒┼čt─▒─č─▒ “Açl─▒k Belirtileri - Yiyecek ve ─░çecek Tüketiminin Yeniden ┼×ekillenmesi” ara┼čt─▒rmas─▒na göre, her 10 ki┼čiden 9’u sa─čl─▒kl─▒ beslenmenin ömrü uzatabilece─čine inan─▒yor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %85 sa─čl─▒kl─▒ bir diyette zaman zaman taviz vermenin bir sak─▒ncas─▒ olmayaca─č─▒n─▒ dü┼čünürken, %81'i kendini ┼č─▒martmak istedi─činde, zevkten fedakarl─▒k etmek istemeyece─čini söylüyor. Ayr─▒ca, insanlar─▒n abur cubur yemesinin ba┼čl─▒ca nedenleri, can çekmesi (%64) ve açl─▒─č─▒ bast─▒rmak (%60) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Bununla birlikte, genç tüketicilerin ve Z ku┼ča─č─▒n─▒n, daha pratik ve uygun fiyatl─▒ oldu─ču için ö─čünleri at─▒┼čt─▒rmal─▒klarla de─či┼čtirme olas─▒l─▒─č─▒ (%27) di─čer ya┼č gruplar─▒na göre daha yüksek görünüyor.

 

TikTok restoran kültürünü önemli ölçüde de─či┼čtirdi.

MGH taraf─▒ndan ABD’de 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, TikTok kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒n─▒n (%53) uygulamada gördükten sonra bir restoran─▒ ziyaret etti─čini ortaya koyuyor. Özellikle Y ku┼ča─č─▒ sosyal medya platformundan ilham al─▒rken, tüm nesillerdeki TikTok kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n %38'i bir TikTok videosu gördükten sonra bir restorandan yemek sipari┼č etti─čini söylüyor. TikTok kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n %72'si, bir restoran─▒ platformda gördükten sonra ziyaret etmenin arkas─▒ndaki itici gücün i┼čtah aç─▒c─▒ görünen yiyecekler oldu─čunu belirtiyor. Buna ek olarak;
  • %42'si arkada┼člar veya aileye gitmek için e─členceli bir yer gibi göründü─čü için,
  • %38'i yiyecek veya içecek sunman─▒n haval─▒ bir yolunu gösterdi─či için,
  • %37'si gösteri┼čli bir atmosfer için,
  • %30'u harika bir manzaraya sahip oldu─ču için gitti─čini belirtiyor.

 

ABD'de ikinci el mobilyada talep patlamas─▒ ya┼čan─▒yor.

FloorFound taraf─▒ndan ABD’de 1.000 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla yap─▒lan ara┼čt─▒rma, ikinci el ve iade edilen ürünlere yönelik tüketici talebinde ciddi bir art─▒┼č oldu─čunu gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, 10 kat─▒l─▒mc─▒dan dokuzu (%89) yeni mobilya sat─▒n almadan önce az kullan─▒lm─▒┼č veya yeniden sat─▒┼č seçeneklerine ba┼čvurdu─čunu söylüyor. (Yeniden sat─▒┼č; sevk edilen, ikinci el, takas, yenilenmi┼č ve aç─▒k kutu/iade edilen ürünleri içeriyor.) Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %73'üne göre, az kullan─▒lm─▒┼č veya yeniden sat─▒lan mobilya alman─▒n en önemli nedeni olarak para tasarrufu öne sürülüyor. Ek motivasyonlar aras─▒nda "genelde bulunmayan benzersiz ö─čeleri bulma" (%39) ve "sürdürülebilirli─či destekleme/at─▒klar─▒ azaltma" (%38) yer al─▒yor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

Dünya hassas Gen Z'ler için bir cehennem mi?
2000 sonras─▒ do─čanlar─▒ kapsayan Z ku┼ča─č─▒ nispeten daha iyi bir hayata do─čdu─ču, maddi ve manevi imkânlar─▒n artt─▒─č─▒, seçeneklerin ço─čald─▒─č─▒ ve ebeveynlerin “Benim olmad─▒, onlar─▒n olsun” diyerek "bir fanusta" büyüttü─čü bir ku┼čak olduklar─▒ için mi bu kadar hassaslar?

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest