Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: 📺 Netflix biter, dizi kalır!

Apr 14, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten | Analytics: 📺 Netflix biter, dizi kalır!
─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!
Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz! Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar 2.10

Kimola'dan GPT Entegrasyonu: Mü┼čteri Yorumlar─▒ndan Pazarlama Materyalleri Olu┼čturun!­čÄë

Kimola olarak, ara┼čt─▒rma profesyonellerinin tüketicileri daha iyi anlamalar─▒n─▒ sa─člamaya kendimizi adad─▒k ve geçti─čimiz hafta, mü┼čteri geri bildirimlerinin de─čerini maksimize etmek için GPT teknolojisini entegre eden ilk ResTech ┼čirketi olduk.­čą│

­čĺÄ Yeni entegrasyonumuz sayesinde, kullan─▒c─▒lar─▒m─▒z mü┼čteri geri bildirimlerinin analizine dayal─▒ yönetici özetleri yapay zeka ile haz─▒rlayabilir ve SWOT analizi, ürün aç─▒klamalar─▒, marka sloganlar─▒ ve sosyal medya temalar─▒ gibi birçok materyali yapay zeka ile üretebilirler.

Entegrasyon hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmek için web sayfam─▒z─▒ ziyaret edebilir ve mü┼čteri geri bildirimlerini analiz ederek GPT teknolojisi ile hangi materyallere dönü┼čtürdü─čümüze dair örnekleri inceleyebilirsiniz.

­čÜÇ Kimola Cognitive'e üye olmak ve mü┼čteri yorumlar─▒n─▒z─▒n analizini, pazarlama materyallerine dönü┼čtürmek isterseniz, ┼ču linkten üye olabilirsiniz.

─░zleyici geni┼č içerik seçenekleri aras─▒nda karars─▒z kal─▒yor.

TV izleme deneyiminde, izleyicilerin kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒ en büyük sorunlardan biri, geni┼č bir içerik seçene─či aras─▒ndan ne izleyeceklerine karar verememek. LG Ads taraf─▒ndan yap─▒lan yeni bir ara┼čt─▒rma, izleyicilerin %40'─▒n─▒n, arad─▒klar─▒ içeri─či bulmakta karars─▒zl─▒k ya┼čad─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Bunun nedeni, farkl─▒ dijital yay─▒n seçeneklerinin say─▒s─▒n─▒n artmas─▒. Ara┼čt─▒rma izleyicilerin aktif olarak arad─▒─č─▒ içeri─či nerede bulacaklar─▒n─▒ bilmemesinden dolay─▒, "dijital yay─▒n platformundan ziyade belirli içeri─če daha ba─čl─▒" oldu─čunu ortaya koyuyor. Bu ba─člamda kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %59'u, belirli bir içeri─či izledikten sonra aboneliklerini iptal etmeye istekli olduklar─▒n─▒ belirtirken, ekonomik nedenlerle bir ak─▒┼č hizmetini iptal edenlerin oran─▒ %46, ücretsiz içerik ak─▒┼č─▒n─▒ tercih edenlerin oran─▒ ise %63. Öte yandan, tüketicilerin yeni içerik ke┼čfetmek için en çok aile ve arkada┼č önerilerini (%46), TV ve belirli bir uygulama reklamlar─▒n─▒ (%39) tercih ettikleri görülüyor.

Gen Z tüketicileri: Online al─▒┼čveri┼čte yeni dönemin belirleyicisi.

Jungle Scout'un verilerine göre, Gen Z tüketicilerinin %32'si her gün online al─▒┼čveri┼č yap─▒yor. Bu oran, online al─▒┼čveri┼č yapan Milenyum'lar─▒n %25'ini, Gen X'in %15'ini ve sadece %7'sini olu┼čturan Baby Boomers'─▒n oldukça üzerinde. Gen Z'nin önceki nesillere göre farkl─▒la┼čan bir di─čer özelli─či ise ürün aray─▒┼č─▒ için gittikleri yerler. Gen Z'nin %40'─▒ndan fazlas─▒ TikTok'u tercih ediyor. Instagram da ürün ara┼čt─▒rmas─▒ yapmak için Gen Z için önemli bir kaynak haline gelmi┼č durumda. Bu yüzden markalar─▒n bu sosyal medya platformlar─▒na odaklanmalar─▒ oldukça önemli. Neredeyse her 10 Gen Z tüketicisinden 6’s─▒ Amazon'a yönelirken, Google gibi arama motorlar─▒ popülerli─čini kaybetmekte. Ayr─▒ca Gen Z, önceki nesillerden daha fazla ürün aramak için YouTube'u tercih etmekte. TikTok, YouTube ve Instagram, e-ticaret endüstrisini domine etmek için önümüzdeki y─▒llarda oldukça güçlü olacaklar gibi görünüyor.

Daha fazla tüketici, ara┼čt─▒rma yaparken di─čer siteler yerine Google incelemelerini kullan─▒yor.

Günümüzde, insanlar ürün veya hizmet sat─▒n almadan önce internet arac─▒l─▒─č─▒yla kapsaml─▒ ara┼čt─▒rmalar yap─▒yorlar. Bu ara┼čt─▒rmalar─▒n bir parças─▒ da, yerel i┼čletme listeleri üzerindeki incelemeler. Art─▒k insanlar, bir i┼čletme hakk─▒ndaki gerçekleri ö─črenmek ve sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ do─črulamak için yerel i┼čletme listelerine her zamankinden daha fazla güveniyorlar. Bu durum, markalar için yerel listeleme yönetimini en önemli önceliklerden biri haline getiriyor. Çevrimiçi inceleme istatistiklerine ve ReviewTrackers verilerine göre, tüketicilerin %63,6's─▒, bir i┼čletmeyi ziyaret etmeden önce Google incelemelerine (Google Haritalar ve Arama yoluyla) bakma ihtimalinin yüksek oldu─čunu söylüyor. Bu oran, di─čer tüm inceleme sitelerinden daha fazla. Yelp %45,18 ile ikinci s─▒rada yer al─▒rken, onu Tripadvisor ve Facebook takip ediyor. Bu nedenle, markalar─▒n, tüketicilerin sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ etkileyen bu faktörü dikkate alarak, yerel listeleme yönetimi stratejilerini iyile┼čtirmeleri gerekiyor.

Tüketiciler, veri gizlili─či ve ki┼čiselle┼čtirme için daha bilinçli hareket ediyorlar.

Twilio'nun 2023 ara┼čt─▒rmas─▒, tüketicilerin ki┼čiselle┼čtirme, veri gizlili─či ve güven konular─▒ndaki temel e─čilimlerini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒, markalar─▒n mü┼čteri deneyimini geli┼čtirmek ve mü┼čteri sadakatini art─▒rmak için birinci parti verilerden faydalanmalar─▒ gerekti─čini vurguluyor. ─░yi kullan─▒ld─▒─č─▒nda, bu verilerin getirisi oldukça yüksek ki  tüketicilerin %66's─▒, bu veriler do─črultusunda deneyimlerinin ki┼čiselle┼čtirilmezse markalar─▒ kullanmay─▒ b─▒rakaca─č─▒n─▒ belirtiyor. Bunun yan─▒ s─▒ra tüketiciler, daha h─▒zl─▒ bir ┼čekilde çerezsiz bir internet deneyimine istekli. Tüketicilerin neredeyse üçte biri, web sitelerinde çerezleri reddederken, neredeyse üçte ikisi (%65) deneyimlerini ki┼čiselle┼čtirmek için sadece birinci parti verilerin kullan─▒lmas─▒n─▒ tercih ediyor. Ancak, markalar─▒n %81'i hala üçüncü parti verilere ba─č─▒ml─▒ görünüyor. Tüketicilerin %86's─▒, ki┼čiselle┼čtirilmi┼č deneyimlerin markalara olan ba─čl─▒l─▒klar─▒n─▒ art─▒rd─▒─č─▒n─▒ söylerken, ki┼čiselle┼čtirme yapan markalara %21 daha fazla harcama yap─▒yorlar.

Tüketicilerin çevre dostu ürünlere olan ilgisi art─▒yor.

Blue Yonder taraf─▒ndan 1.000 ABD'li tüketici ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, çevre dostu ürünlere yönelik al─▒┼čveri┼č tercihlerine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %48'i son bir y─▒lda sürdürülebilirli─če artan bir ilgi gösterirken, %44'ü ayn─▒ seviyede ilgili oldu─čunu belirtiyor. Bu da tüketicilerin çevre dostu ürünlere olan ilgisini gösteriyor. Ayr─▒ca, tüketicilerin çevre dostu al─▒┼čveri┼č yapmak için ki┼čisel fedakarl─▒klara haz─▒r olduklar─▒, bunlar─▒n aras─▒nda daha fazla ödeme yapmak ve öncelikli kargo teslimat─▒n─▒ ertelemek de bulunuyor. Tüketicilerin çevre dostu sat─▒n alma kararlar─▒nda en çok a─č─▒rl─▒k verdikleri faktör ise, tüketici yorumlar─▒ (%32) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Ara┼čt─▒rmada, ev mobilyalar─▒ ve aletleri, giyim ve tüketici elektroni─či gibi ürünlerin 18-29 ya┼č aral─▒─č─▒ d─▒┼č─▒ndaki tüm ya┼č gruplar─▒ için ikinci el olarak sat─▒n al─▒nabilece─či görülüyor. Bu ba─člamda kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %54'ü, ikinci el mobilyalar─▒ ve ev aletlerini sat─▒n almaya meyilli olduklar─▒n─▒ ifade ederken, elektronik ürünler (%45) ikinci s─▒rada yer al─▒yor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĄö Siz hangi diziyi, bir platforma abone olmaya de─čer görüyorsunuz?

 

Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest