Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: Bandıramayan Gen Z'ler vardır!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Aug 25, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Analytics: Bandıramayan Gen Z'ler vardır!

Sevgili ara┼čt─▒rma ve içgörü sevdal─▒lar─▒, bu haftan─▒n bülteninde, Z jenerasyonunun yemekle ili┼čkilerinden tüketicilerin paras─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ ald─▒─č─▒na inand─▒─č─▒ ürün kategorilerine kadar pek çok içgörü ile sizlerleyiz.


-> Verizekal─▒lar Podcast’inin önceki bölümlerini Spotify’da dinlemek için t─▒klay─▒n.

App Store & Play Store’daki oyun yorumlar─▒n─▒ analiz edin!­čÜÇ

Mobil oyun sektöründe, her ya┼č kesiminden milyonlarca insan, oyun uygulamalar─▒yla Google Play Store ve App Store gibi platformlarda etkile┼čime geçiyor. Bu platformlar, mü┼čteri yorumlar─▒n─▒n oyun seçimlerini ┼čekillendirdi─či bir alan sunman─▒n yan─▒ s─▒ra, farkl─▒ hedef kitlelerine yönelik çe┼čitli oyun türlerini bar─▒nd─▒r─▒yor. Olumlu de─čerlendirmeler oyun kalitesini ve kullan─▒c─▒ memnuniyetini art─▒r─▒rken, olumsuz geri bildirimler alternatif oyunlar─▒n ke┼čfedilmesini te┼čvik ediyor. Geli┼čtiriciler, oyunlar─▒n güçlü ve zay─▒f yönlerini anlamak, kullan─▒c─▒ taleplerini yakalamak ve pazar ara┼čt─▒rmas─▒ yapmak için bu incelemelere büyük önem veriyorlar. Ancak oyunlar─▒n çe┼čitlili─či nedeniyle yorumlar─▒ analiz etmek zor. ─░┼čte bu noktada Kimola'n─▒n ücretsiz ara┼čt─▒rma araçlar─▒ Google Play Review Analyzer ve App Store Review Analyzer devreye giriyor. Bu araçlar, seçilen herhangi bir oyun uygulamas─▒n─▒n mü┼čteri yorumlar─▒n─▒ kolayca analiz etmenizi sa─čl─▒yor. Bu sayede geli┼čtiriciler, kullan─▒c─▒ geri bildirimlerini daha etkili bir ┼čekilde de─čerlendirebiliyor ve oyunlar─▒n─▒ daha iyi hale getirmek için önemli içgörüler elde edebiliyor.

­čĺÄ Google Play Store’daki Asphalth 9, Legends Mobile Racing Game kullan─▒c─▒ yorumlar─▒n─▒ analiz etti─čimiz rapora ve uygulama geli┼čtiricileri için ara┼čt─▒rma rehberimize buradan göz atabilirsiniz.

Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n yemekle ili┼čkisi ya┼čad─▒klar─▒ dünya kadar karma┼č─▒k.

Ketchum'un ara┼čt─▒rmas─▒, Gen Z'nin yemekle ili┼čkisindeki karma┼č─▒kl─▒─č─▒ aç─▒─ča ç─▒kar─▒yor. %61'i, çocukluktan beri kimlik ve inançlar─▒n─▒ yans─▒tmak için yemek yeme bask─▒s─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor, bu da negatif duygular ve kayg─▒ya yol aç─▒yor. Ayn─▒ zamanda bu neslin büyük bir k─▒sm─▒n─▒n "Food eVangelist", yani g─▒da sistemini de─či┼čtirmeye yönelik etkili tüketiciler oldu─ču görülüyor.

Tatil al─▒┼čveri┼činde indirim av─▒ yükseliyor.

Nfinite'in yeni bir raporu, bütçelerin daralmas─▒ nedeniyle tatil al─▒┼čveri┼či yapanlar─▒n bu y─▒l indirimlere ve sat─▒┼člara daha fazla odaklanmas─▒n─▒n beklendi─čini gösteriyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %30'u, geçen y─▒la göre tatil al─▒┼čveri┼či için daha dü┼čük bütçeler ay─▒rd─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor. Ayn─▒ zamanda %56's─▒, indirimli ma─čazalarda al─▒┼čveri┼č yapmay─▒ planlarken %42'si, Black Friday ve Cyber Monday gibi özel indirim etkinliklerinden yararlanmay─▒ hedefliyor. 

Tüketicilerin sadece yar─▒s─▒ paras─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ ald─▒─č─▒na inan─▒yor.

Chime taraf─▒ndan yap─▒lan ara┼čt─▒rma, ABD'li yeti┼čkinlerin sadece %55'inin yapt─▒klar─▒ al─▒┼čveri┼čleri "her kuru┼čuna de─čer" buldu─čunu gösteriyor. Özellikle ula┼č─▒m, ev aletleri ve anlaml─▒ deneyimler, paran─▒n en fazla kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ veren al─▒┼čveri┼čler olarak öne ç─▒k─▒yor. Ara┼čt─▒rma ayn─▒ zamanda insanlar─▒n kendilerini iyi hissetmek için yapt─▒─č─▒ al─▒┼čveri┼člerde yiyecek, k─▒yafet, hediyeler, güzellik ve deneyimlerin öne ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor.

Okula dönü┼č al─▒┼čveri┼či için ma─čaza m─▒, yoksa çevrimiçi ke┼čifler mi?

Numerator'ün ara┼čt─▒rmas─▒na göre, okula dönü┼č al─▒┼čveri┼či yapanlar─▒n %69'u, ma─čazalardan al─▒┼čveri┼č yapmay─▒ planl─▒yor. %17'si çevrimiçi al─▒┼čveri┼či, %9'u ise çevrimiçi al─▒┼čveri┼či ma─čazada teslim almay─▒ tercih ediyor. Ayr─▒ca al─▒┼čveri┼či h─▒zl─▒ ve erken tamamlama e─čilimi gözlemleniyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %34'ü tüm al─▒┼čveri┼či bir günde veya tek seferde tamamlama iste─činde. 

10 hibrit çal─▒┼čandan 8’i, çal─▒┼č─▒rken TV keyfi yap─▒yor.

TonerGiant'─▒n ara┼čt─▒rmas─▒na göre, ─░ngiltere'deki hibrit çal─▒┼čanlar─▒n %82'si evden çal─▒┼č─▒rken televizyon izledi─čini belirtiyor. Erkekler, kad─▒nlara göre %5 daha fazla televizyon izliyor ve günlük ortalama 19 dakika daha fazla izleme süresine sahip. Netflix, Prime Video ve Disney+ gibi dijital yay─▒n hizmetleri yayg─▒n olarak tercih edilirken, gündüz ku┼ča─č─▒ programlar─▒ da popüler. Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %16's─▒, i┼č saatlerinde video oyunlar─▒ oynad─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor.

Toz detarjanlar daha çok tercih ediliyor.

Ara┼čt─▒rma ┼čirketi Areda Piar, tüketicilerin çama┼č─▒r deterjan─▒ tercihlerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %44’ü toz, %40’─▒ toz ve s─▒v─▒, %15'i s─▒v─▒ deterjan─▒ tercih ediyor. Toz deterjan tercihinde %37 ile temiz y─▒kama öne ç─▒karken, s─▒v─▒ deterjan tercihinde ise %36 ile kal─▒nt─▒ b─▒rakmamas─▒ öne ç─▒k─▒yor. Tüketicilerin %58'i kulland─▒klar─▒ çama┼č─▒r deterjanlar─▒ndan memnun oldu─čunu belirtirken, fiyat ve leke ç─▒karma sorunlar─▒ tüketicilerin öne ç─▒kan endi┼čeleri olarak görülüyor. 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest