Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: Denizde Kum, Netflix'te Dizi 📺

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Sep 11, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Analytics: Denizde Kum, Netflix'te Dizi 📺

Sevgili ara┼čt─▒rma ve içgörü sevdal─▒lar─▒, bu haftan─▒n bülteninde, tüketicinin ┼čarap tercihini etkileyen faktörlerden çevre dostu ürün paketlerindeki kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒na kadar pek çok içgörü ile sizlerleyiz.

-> Verizekal─▒lar Podcast’inin önceki bölümlerini Spotify’da dinlemek için t─▒klay─▒n.

 

App Store & Play Store’daki çocuklar için tasarlanm─▒┼č uygulama yorumlar─▒n─▒ analiz edin!­čÜÇ

Dijital marketlerdeki çocuk için geli┼čtirilen uygulamalar h─▒zla artarken, ebeveynler  çocuklar─▒n─▒n deneyimlerini payla┼č─▒yor ve uygulaman─▒n özelli─či, e─čitim içeri─či, e─člence, kullan─▒m kolayl─▒─č─▒ ve güvenlik gibi faktörlere odaklanarak bu uygulamalar─▒ de─čerlendiriyor. Ayr─▒ca kullan─▒c─▒ de─čerlendirmelerine güvenerek uygulama seçimlerini bilinçli bir ┼čekilde yap─▒yorlar. Bu nedenle geli┼čtiriciler, mü┼čteri geri bildirimini analiz ederek ba┼čar─▒ elde etmeye çal─▒┼č─▒yorlar. Bu ba─člamda Google Play Store ve App Store, oyunlar─▒n kapsam─▒, ya┼č s─▒n─▒rlamalar─▒, fiyatland─▒rma ve güvenlik önlemleri hakk─▒nda bilgi sunuyor, ancak kullan─▒c─▒ deneyimi daha fazlas─▒n─▒ gerektiriyor. Mü┼čteri incelemelerini detayl─▒ incelemek, geli┼čtiricilere rekabetin ötesinde hedef kitle tercihleri hakk─▒nda bilgi veriyor. Ancak özellikle çocuklara yönelik uygulamalar için çok say─▒da yorumu analiz etmek zaman al─▒c─▒ olabiliyor. Bu noktada Kimola'n─▒n ücretsiz ara┼čt─▒rma araçlar─▒ Google Play Review Analyzer ve App Store Analyzer devreye girerek mü┼čteri yorumlar─▒n─▒ etkili bir ┼čekilde toplamak ve hedef kitlenizin ihtiyaçlar─▒n─▒ anlamak için pratik bir çözüm sunuyor.

­čĺź App Store’daki Peppa Pig App kullan─▒c─▒ yorumlar─▒n─▒ analiz etti─čimiz rapora ve uygulama geli┼čtiricileri için ara┼čt─▒rma rehberimize buradan göz atabilirsiniz.

─░zleyiciler, içerik denizinde kayboluyor.

Nielsen'─▒n 2023 Oyun Durumu raporu, h─▒zla büyüyen dijital yay─▒n sektörünü gözler önüne seriyor. ─░çerik seçeneklerindeki ve dijital yay─▒n platformlar─▒ndaki önemli bir art─▒┼č─▒ vurguluyor. ─░zleyiciler ┼čimdi 2,7 milyon içerik aras─▒ndan seçim yapabiliyorlar ve bunlar─▒n %86,7'si dijital platformlarda bulunuyor. Ancak, bu içerik bollu─ču izleyiciler için zorluklar yarat─▒yor ve etkileyici içerik bulamad─▒klar─▒nda izleyicilerin be┼čte biri oturumu terk ediyor. 

┼×arap seçiminde kilit faktör: Lezzet.

ABD, Avustralya ve ─░talya'daki ┼čarap tercihlerini inceleyen bir ara┼čt─▒rma, tat, yiyecek-içecek e┼čle┼čtirme ve güvenilir tavsiyelerin ┼čarap seçimlerini belirleyen ana faktörler oldu─čunu gösteriyor. Avustralyal─▒lar ve Amerikal─▒lar benzer önceliklere sahipken, ─░talyanlar yiyecek - içecek uyumu ve ┼čarab─▒n kökenine daha fazla önem vererek güçlü mutfak kültürlerini öne ç─▒kar─▒yorlar. ─░lginç bir ┼čekilde, marka ve ödüller, geni┼č ┼čarap seçenekleri nedeniyle karar verme sürecinde daha az etkili. 

Hangisi çevre dostu?

Bain & Company'nin "Küresel Ka─č─▒t ve Ambalaj Raporu" Avrupal─▒ tüketicilerin %71'inin sürdürülebilir ürünler sat─▒n almak istediklerini ve ABD'li tüketicilerin ayn─▒ yüzdesinin mümkün oldu─čunca az ambalajl─▒ ürünler sat─▒n almak istediklerini gösteriyor. Sürdürülebilirli─če yönelik tüketici talebi art─▒yor ancak çevre dostu ambalaj malzemelerinin belirlenmesi konusunda kafalar kar─▒┼čm─▒┼č durumda. 

Olumsuz iade deneyimi, marka itibar─▒n─▒ zedeliyor.

Manhattan Associates'─▒n ara┼čt─▒rmas─▒, Avustralyal─▒ al─▒┼čveri┼čçilerin %66's─▒n─▒n geçen y─▒l çevrimiçi iadelerle hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ve bu nedenle %51'inin bir markadan tekrar al─▒┼čveri┼č yapma konusunda tereddüt etti─čini gösteriyor. Ara┼čt─▒rma, fiziksel ma─čazalarda ürün iade etme seçene─či, ücretsiz iade hizmetleri ve sorunsuz iade süreçlerinin önemini vurguluyor ve tüketicilerin %73'ünün bu faktörlerin sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ etkiledi─čini ortaya koyuyor.

Ürün görselleri sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ ┼čekillendiriyor.

Bugünün tüketicileri sorunsuz online al─▒┼čveri┼č deneyimleri talep ediyor ve ürün görselleri bu beklentileri kar┼č─▒laman─▒n ön saflar─▒nda yer al─▒yor. Online markalar, çekici görsellerin, ya┼čam tarz─▒ foto─čraflar─▒n─▒n ve çok aç─▒l─▒ görsellerin tüketici etkile┼čimini ve sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ önemli ölçüde etkiledi─čini fark ediyorlar. Bu etki, sat─▒n alma noktas─▒nda sona ermiyor, çünkü görsel temsilde do─čruluk, güven olu┼čturmak ve kal─▒c─▒ mü┼čteri ili┼čkileri kurmak için hayati bir rol oynuyor. 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest