Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive: Mamam yerinde, alaturka oldum...

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Oct 02, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive: Mamam yerinde, alaturka oldum...

Vegan restoranlar için mü┼čteri yorumlar─▒n─▒ analiz edin! ­čî▒

Giderek artan ve öne ç─▒kan bir trend olan vegan yemekler, günümüzde birçok ki┼činin ilgisini çekiyor. Siz de vegan yemek dünyas─▒na ad─▒m atmay─▒ dü┼čünüyor musunuz? Ya da bir vegan restoran sahibi olma fikri sizi heyecanland─▒r─▒yor mu? E─čer öyleyse, bu yolculu─ča ba┼člamak için mükemmel bir zaman olabilir. 

Vegan toplulu─ču, yemeklerin ötesinde bir deneyim aray─▒┼č─▒nda ve restoranlardan baz─▒ beklentileri var. Bu beklentileri daha iyi anlamak ve kendi vegan restoran─▒n─▒z─▒ daha iyi i┼čletmek için, Kimola’n─▒n ücretsiz ara┼čt─▒rma araçlar─▒ndan biri olan Tripadvisor Review Analyzer’─▒ kullanarak di─čer vegan dostu mekanlar─▒n mü┼čteri incelemelerini analiz edebilirsiniz. 

­čąŽ Dilerseniz, Hangawi restoran─▒n─▒n mü┼čteri yorumlar─▒n─▒ analiz etti─čimiz rapora buradan göz atabilirsiniz.

Yapay zeka ile hayvanlar─▒n gizemli dünyas─▒na yolculuk

Yapay zeka sonunda hayvanlarla konu┼čmam─▒za, kargalar ve ispermeçet balinalar─▒ gibi canl─▒lar─▒n karma┼č─▒k ses modellerini çözmemize olanak sunabilir. Bu ç─▒─č─▒r aç─▒c─▒ geli┼čme, kapsaml─▒ veri kümelerinden ve "kendi kendini denetleyen" yapay zeka modellerinden yararlanarak hayvanlar─▒ koruma, refah sa─člama ve evcil hayvanlar─▒ anlama konular─▒nda pratik faydalar sunuyor. Ayn─▒ zamanda etik zorluklar─▒ da beraberinde getirebilir.

ChatGPT’de çok yönlü etkile┼čim

OpenAI, ChatGPT'nin çok yönlü yeteneklerini art─▒ran yeni özelliklerle kullan─▒c─▒lar─▒n daha sezgisel etkile┼čimler bekleyebilece─či bir güncelleme getiriyor. Bu güncelleme, metinden sese dönü┼čüm ve görüntü tan─▒ma yeteneklerini içeriyor. Böylece ChatGPT daha interaktif ve çok yönlü bir deneyim sunuyor.

Yapay zeka potansiyel ya┼čam─▒ %90 do─črulukla belirliyor.

Yeni bir yapay zeka algoritmas─▒, ya┼čam belirtilerini %90 do─črulukla tan─▒mlayabiliyor. Bu geli┼čme, bilim insanlar─▒n─▒, Mars, Ay ve Enceladus gibi potansiyel ya┼čanabilir bölgeleri ke┼čfetmek için bu sistemden yararlanma konusunda heyecanland─▒r─▒yor. Teknoloji ayr─▒ca astrobiyoloji alan─▒nda büyük bir inovasyon sunuyor, çünkü ya┼čam─▒n kimyasal yap─▒s─▒ ile cans─▒z moleküllerin temel farklar─▒n─▒ kullanarak bu konuda yeni bir yakla┼č─▒m sunuyor. 

Spotify’dan podcastlere yapay zeka dokunu┼ču

Spotify, podcast'leri farkl─▒ dillere çevirmek için yapay zeka kullan─▒yor ve bu çevirileri orijinal konu┼čmac─▒n─▒n tarz─▒n─▒ kaybetmeden gerçekle┼čtiriyor. Bu yenilik, OpenAI'nin Whisper arac─▒n─▒ kullanarak hayata geçirilmekte. ─░lk a┼čamada ─░spanyolca çeviriler sunulurken, Frans─▒zca ve Almanca çevirileri yak─▒nda gelecek. Bu ad─▒m, ┼čirketlerin çe┼čitli ürünler için üretici yapay zeka kullanma e─čilimini yans─▒t─▒yor.

UPS, paket h─▒rs─▒zl─▒─č─▒n─▒ AI ile kontrol ediyor.

ABD'de kap─▒ önü h─▒rs─▒zl─▒─č─▒ artarken, UPS AI sistemi DeliveryDefense ile paket h─▒rs─▒zl─▒─č─▒n─▒ kontrol ediyor. Bu sistem, adreslere "teslimat güvenilirlik puan─▒" vererek yüksek riskli teslimat noktalar─▒n─▒ belirliyor ve al─▒c─▒lar─▒n ma─čazada veya UPS ┼čubelerinde teslimat seçene─čini seçmelerine yard─▒mc─▒ oluyor. UPS ayr─▒ca DeliveryDefense'in küçük ve orta ölçekli i┼čletmeler için web tabanl─▒ bir versiyonunu ekim ay─▒nda kullan─▒ma sunmay─▒ planl─▒yor. 

Yapay zeka ┼čehir planlamac─▒lar─▒n─▒ geride b─▒rak─▒yor.

Çin'deki Tsinghua Üniversitesi'nde yap─▒lan çal─▒┼čmada, hizmetlere eri┼čim, ye┼čil alanlar ve trafik düzenlemeleri gibi faktörler aç─▒s─▒ndan insan tasar─▒mlar─▒n─▒ %50 oran─▒nda geride b─▒rakan bir yapay zeka sistemi geli┼čtirildi. Bu yapay zeka, ┼čehir planlamac─▒lar─▒n─▒n genellikle 100 dakika veya daha fazla sürebilen görevleri h─▒zla tamamlayarak, ┼čehir planlamac─▒lar─▒n─▒n daha karma┼č─▒k ve insan odakl─▒ tasar─▒m unsurlar─▒na yo─čunla┼čmalar─▒na olanak tan─▒yacak.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest