Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #93: Kalbim Kedide Kaldı😻

May 23, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten #93: Kalbim Kedide Kaldı😻

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

­čÄëKimola'n─▒n Pazarlama ve ─░çgörü Odakl─▒ Yaz Staj Program─▒ Ba┼čvurular─▒ Aç─▒ld─▒!

kimola-summmer-intern

Kimola ekibinin yapt─▒─č─▒m─▒z i┼čler d─▒┼č─▒nda en heyecanland─▒─č─▒ dönem ba┼člad─▒; staj program─▒m─▒z! Her sene, ki┼čiye özel haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z e─čitimler, haftal─▒k görevlerle dolu program─▒m─▒z, bu sene de yeni mezunlar─▒n─▒ aramaya ba┼člad─▒. Buradan, Kimola ekibinin haz─▒rlad─▒─č─▒ yaz staj program─▒m─▒z ile alakal─▒ bütün bilgileri bulabilirsiniz. Bunun yan─▒nda, Kimola ile yolu kesi┼čen iki farkl─▒ üniversite ö─črencisi arkada┼č─▒m─▒z─▒n blog postlar─▒n─▒ da ┼čuradan ve ┼čuradan okuyabilirsiniz. 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Milenyumlar çocuk sahibi olmak yerine, evcil hayvan sahibi olmay─▒ tercih ediyor.

ConsumerAffairs taraf─▒ndan ABD’deki 1.000 evcil hayvan sahibiyle yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, Y ku┼ča─č─▒n─▒n %58’inin ve X ku┼ča─č─▒n─▒n %48’inin kendi çocuklar─▒na sahip olmaktansa bir evcil hayvan sahiplenmeyi tercih etti─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre Y ku┼ča─č─▒n─▒n %57'si, evcil hayvanlar─▒n─▒ kendi karde┼člerinden daha çok sevdi─čini söylüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ anneleri hakk─▒nda ayn─▒ ┼čeyi söylerken; %30'u partnerleri yerine evcil hayvanlar─▒n─▒ seçiyor. Konu tüylü dostlar─▒m─▒z─▒n bak─▒m─▒ oldu─čunda ise, Y ku┼ča─č─▒ onlar─▒ sa─čl─▒kl─▒ tutmak için di─čer tüm ku┼čaklardan daha fazla harc─▒yor.

 

En çok hangi bat─▒l inançlara inan─▒l─▒yor?

YouGov taraf─▒ndan ABD’de 1.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n bat─▒l inançlara kar┼č─▒ dü┼čüncelerini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar do─čum günü mumlar─▒n─▒ üflerken bir dilek tuttuklar─▒n─▒ (%28), kayan bir y─▒ld─▒z gördüklerini (%28) ve biri hap┼č─▒rd─▒─č─▒nda çok ya┼ča (%27) dediklerini söylüyor. Ayr─▒ca, insanlar─▒n inand─▒─č─▒ üç kötü bat─▒l inanç aras─▒nda merdiven alt─▒ndan yürümek (%21), k─▒r─▒k aynalar (%21) ve 666 say─▒s─▒ (%21) yer al─▒yor. Buna ek olarak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %12'si her zaman veya s─▒kl─▒kla bir u─čur t─▒ls─▒m─▒ ta┼č─▒d─▒klar─▒n─▒ veya takt─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Di─čer %19'luk bir k─▒s─▒m bunu ara s─▒ra veya nadiren yapt─▒klar─▒n─▒, %64'ü ise hiç yapmad─▒klar─▒n─▒ belirtiyor.

 

Z ku┼ča─č─▒n─▒n cüzdan─▒na giden yol sosyal medyadan geçiyor.

Oracle ve CRM Essentials’─▒n 18 ila 80 ya┼č aras─▒ndaki 2.072 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, Z ku┼ča─č─▒ mü┼čterilerinin sat─▒n alma kararlar─▒ vermek ve mü┼čteri hizmeti almak için nereye yöneldi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %37’si, markalar yerine sosyal medya fenomenlerine güvenirken; Z ku┼ča─č─▒ ve Y ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n influencer’lara güvenme olas─▒l─▒─č─▒, Boomer’lara göre iki kat daha fazla görünüyor. Ek olarak, Z Ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n %84'ü, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan Boomer'lar─▒n yaln─▒zca %46's─▒na k─▒yasla, sosyal medya içeri─či ile ürün sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse tamam─▒ (%98), mü┼čteri hizmetleri etkile┼čimlerini sinir bozucu buluyor. 10 ki┼čiden 9’u (%93) mü┼čteri hizmetleri sorular─▒n─▒n yan─▒t─▒n─▒ almak için YouTube ve TikTok gibi sosyal medya platformlar─▒na yöneliyor. Bu oran, Z ku┼ča─č─▒na yan─▒t verenlerin %95'ini ve Boomer'lar─▒n yaln─▒zca %7'sini içeriyor.

 

─░yi hissetmek çok mu pahal─▒?

OnePoll taraf─▒ndan Birle┼čik Krall─▒k’ta 2.000 ki┼či ile yap─▒lan ara┼čt─▒rma, iyi hissetme durumunun bu günlerde giderek daha nadir bir meta haline geldi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli verilerine göre yeti┼čkinler, zaman─▒n yar─▒s─▒ndan daha az─▒nda (%47) hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendilerini gerçekten iyi hissettikleri belirtiyor. Her 4 kat─▒l─▒mc─▒dan 1’i haftada en az bir kez kayg─▒ duyduklar─▒n─▒ belirtirken; %40’─▒ kas a─čr─▒lar─▒yla mücadele ettiklerini belirtiyor. Hal böyleyken, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %23'ü iyi hissetmek için diyete ba┼člad─▒─č─▒n─▒, %41'i daha erken yatmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒ ve %41'i de daha fazla su içmeye çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Benzer ┼čekilde, %40'─▒ daha fazla egzersiz yapmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒ ve %27'si daha fazla takviye ürünler ald─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Hatta her 10 ki┼čiden 1’i yak─▒n zamanda kendilerine bir spa günü rezervasyonu yapt─▒rd─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Ne yaz─▒k ki, her 10 ki┼čiden dördü (%42), bu faaliyetlere düzenli olarak yapman─▒n çok pahal─▒ oldu─čuna inan─▒yor. Di─čer bir %40'l─▒k kesim ise çok fazla zaman ald─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor.

 

Hangi eylemler bizi daha fazla yeti┼čkin yapar?

Avocado Green Brands ad─▒na OnePoll’un 2.000 ABD’li ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, yeti┼čkin olman─▒n biraz zaman ald─▒─č─▒n─▒ gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n 53'ü, 18 ya┼č─▒na geldiklerinde kendilerini yeti┼čkin gibi hissederken; baz─▒lar─▒ yeti┼čkinli─čin tam anlam─▒yla oturmas─▒n─▒n 29 ya┼č─▒na gelene kadar sürdü─čünü söylüyor. Ayr─▒ca, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %79'u yeti┼čkin olman─▒n ya┼čtan çok eylemlerle ilgili oldu─ču konusunda hemfikir. Buna göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n kendilerini bir yeti┼čkin gibi hissetmelerine yard─▒mc─▒ olan farkl─▒ eylemler listesinin ba┼č─▒nda ilk kez tek ba┼č─▒na ya┼čamak (%30) gelirken, bunu ev sat─▒n almak (%28) ve evlenmek (%27) izliyor. ─░lginç bir ┼čekilde, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %25’i için hem oy vermek hem de mobilya sat─▒n almak "yeti┼čkinlere özgü bir ┼čey" gibi geliyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Human Reproduction dergisinde yay─▒mlanan bir ara┼čt─▒rmaya göre, günümüzde her zamankinden daha fazla ikiz do─čum gerçekle┼čiyor.
┼×u anda, dünya çap─▒nda her y─▒l yakla┼č─▒k 1,6 milyon ikiz do─čuyor, yani her 42 bebekten biri ikiz.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest