Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #94: Sen Bu Yaz Bronzlaşmak İstiyorsun🏊☀️

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
May 30, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #94: Sen Bu Yaz Bronzlaşmak İstiyorsun🏊☀️

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

2022 seyahat ve macera yaz─▒ olacak!

Trivago taraf─▒ndan Almanya ve ABD’de 4.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %83'ünün 2022 yaz─▒n─▒n seyahat ve macera için en iyi zaman olaca─č─▒na inand─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, be┼č kat─▒l─▒mc─▒dan biri, önümüzdeki birkaç ay içinde hayallerindeki geziyi planlayabilirlerse, sahile, ard─▒ndan bir gemi gezisine ve ┼čehir gezisine ç─▒kaca─č─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rma, bu y─▒l gezginlerin yurt d─▒┼č─▒na ç─▒kmak için nelerden vazgeçmeye istekli oldu─čuna da cevap ar─▒yor. Buna göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %21'i günlük kahvelerinden, ard─▒ndan en sevdikleri yemeklerden, bilgisayarlar─▒ndan, iki y─▒l içinde rüya gibi bir geziden ve bir y─▒l boyunca d─▒┼čar─▒da yemek yemekten vazgeçece─čini söylüyor.

 

─░┼č ve e─člencenin birbirine kar─▒┼čmad─▒─č─▒n─▒ kim söylüyor?

Visit Anaheim ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’de 2.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile yürütülen bir ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n i┼č ile e─členceyi nas─▒l birle┼čtirdiklerine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar bir i┼č gezisinde bo┼č zaman─▒n çok önemli oldu─čunu belirtiyor. "Bleisure" (i┼č ve e─člence) gezginlerine i┼č için seyahat etmenin en iyi yanlar─▒ soruldu─čunda, listenin ba┼č─▒nda farkl─▒ yerler görmek (%70), ard─▒ndan yeni insanlarla tan─▒┼čmak (%58) ve i┼č yerinden uzakla┼čmak (%57) geliyor. Yeni ┼čeyler denemek (%55) ve memleketinden ç─▒kmak (%55) i┼č seyahatinin en önemli be┼č avantaj─▒n─▒ tamaml─▒yor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %65’i, i┼če kar─▒┼čmad─▒klar─▒ sürece ailelerini, arkada┼člar─▒n─▒ veya di─čer önemli ki┼čileri bir i┼č gezisine getirmenin uygun oldu─čuna inan─▒yor.

 

Her 4 anneden 3'ü nas─▒l hissettiklerini ailelerinden sakl─▒yor.

MDLIVE ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’de Y ku┼ča─č─▒ 2.028 anne ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre, Y ku┼ča─č─▒ annelerinin dörtte üçü, gerçekte nas─▒l hissettiklerini ailelerinden sakl─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %73'ü, ailelerinin iyili─či için sürekli güçlü gibi davranmak zorunda olduklar─▒n─▒ söylüyor. Asl─▒nda her üç ki┼čiden biri, haftada en az be┼č gün (%34) stresli veya bunalm─▒┼č hissetti─čini itiraf ediyor. Öte yandan ortalama bir anne, haftada dört gün anne rolünden dolay─▒ ödüllendirildi─čini hissederken, üçte birinden fazlas─▒ (%34) daha az ödüllendirildi─čini hissediyor ve bu da streslerine katk─▒da bulunuyor. Annelerin ┼ču anda akl─▒ndaki en önemli endi┼čelerden baz─▒lar─▒ ise, mali durum (%40) ve ruh sa─čl─▒─č─▒ (%37) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. 

 

─░nsanlar, filmlerin bak─▒┼č aç─▒lar─▒n─▒ etkiledi─čini dü┼čünüyor.

Cannes Film Festivali tüm h─▒z─▒yla devam ederken, festivalin resmi orta─č─▒ Mastercard taraf─▒ndan yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, be┼č ki┼čiden ikisinin (%42) dünyaya kar┼č─▒ bak─▒┼č aç─▒lar─▒n─▒ filmlerin de─či┼čtirdi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, Birle┼čik Krall─▒k'ta neredeyse her be┼č ki┼čiden dördü (%77), filmlerin kültürel meseleler hakk─▒ndaki görü┼člerini de─či┼čtirdi─čini ve iklim de─či┼čikli─či de dahil olmak üzere (%41) toplumsal e┼čitli─či (%39) ve kad─▒n haklar─▒ (%22) gibi önemli konulardaki görü┼člerini etkiledi─čini söylüyor. Bu da sinematik sesin gücünü gözler önüne seriyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n be┼čte dördü (%88), sadece e─člence için film izlerken, %41’i dünya hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmek için film izlediklerini ve ilham almak (%34), ya┼čamdan ders almak (%30) ve dünya meselelerinden ve trendlerden haberdar olmak gibi nedenlerle film izlediklerini belirtiyor.

 

Bekar 10 ki┼čiden 6's─▒ 'flört etmek' istiyor.

OnePoll taraf─▒ndan 2.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, günümüzün flört sahnesinin ne kadar zorlu oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli verilerine göre her on kat─▒l─▒mc─▒dan alt─▒s─▒, flört etmek istedi─čini belirtiyor ve %70’i biriyle ç─▒kman─▒n kendilerini daha iyi hissettirece─čine inan─▒yor. Ara┼čt─▒rmada kat─▒l─▒mc─▒lara potansiyel bir partnerde ne arad─▒klar─▒ soruldu─čun da ilk üçte dürüstlük, iyi bir mizah anlay─▒┼č─▒ ve nezaket geliyor. Öte yandan tüm kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse üçte ikisi, arkada┼člar─▒n─▒n ve ailelerinin ç─▒kt─▒klar─▒ ki┼čiden etkilenmelerinin oldukça önemli oldu─čunu belirtiyor. %65’lik bir k─▒s─▒m ise, iyi bir i┼či ve yüksek maa┼č─▒ olmayan biriyle ç─▒kmayacaklar─▒n─▒ söylüyor. Son olarak, kat─▒l─▒mc─▒lara ilk görü┼čte a┼čk kavram─▒ soruldu─čunda; erkeklerin %40'─▒ bu romantik fikre gerçekten inand─▒klar─▒n─▒ söylerken, kad─▒nlar─▒n %22'si buna inanmad─▒─č─▒n─▒ söylüyor.

 

#─░lginç Bilgi 

Bir al─▒┼čveri┼č merkezinin içinde kaybolma hissi Gruen transferi olarak adland─▒r─▒l─▒r.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest