Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #71: Herkes ekranımı görebiliyor mu?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Dec 12, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #71: Herkes ekranımı görebiliyor mu?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

 

­čÄë Kimola'dan Bebek Bezi Dünyas─▒ Ara┼čt─▒rmas─▒

Kimola'dan Bebek Bezi Ara┼čt─▒rmas─▒

Pazarlama ve ileti┼čim profesyonellerinin veriye olan eri┼čimini art─▒rmak ve dijital veriden nas─▒l daha iyi faydalanabileceklerini göstermek için haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z içeriklerde, bu haftan─▒n ba┼črolü Türkiye Bebek Bezi Dünyas─▒ Ara┼čt─▒rmas─▒. Sat─▒n alma motivasyonlar─▒ndan tüketici endi┼čelerine, 7 ana kategori ve 16 alt s─▒n─▒fta analiz etti─čimiz bebek bezi hakk─▒ndaki tüketici konu┼čmalar─▒n─▒ ve tüketici profili analizini içeren Kimola 2021 Türkiye Bebek Bezi Ara┼čt─▒rmas─▒'na eri┼čmek isterseniz, ┼ču linkten formu doldurabilirsiniz.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

Zoom toplant─▒lar─▒na en yüksek kat─▒l─▒m 'yataktan' gerçekle┼čti.

2021 Y─▒l─▒ Zoom kullan─▒m al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ ele alan ve 700 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %68’i, toplant─▒ esnas─▒nda resmi olan i┼č k─▒yafetlerindense pijama gibi daha rahat k─▒yafetleri tercih ettiklerini belirtiyor. Buna ek olarak kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %47’sine göre Zoom toplant─▒s─▒ esnas─▒nda bir ┼čeyler yemek uygun de─čilken, %26’s─▒ da görü┼čmelerden önce du┼ča girme ihtiyac─▒ duymad─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, Zoom’da 2021 y─▒l─▒ boyunca en çok kullan─▒lan ifadelerin neler oldu─ču da ortaya koyuyor. Buna göre en s─▒k kullan─▒lan ifade %71 ile “Sesiniz k─▒s─▒k” iken, bu ifadeyi %57 ile “Herkes ekran─▒m─▒ görebiliyor mu?” takip ediyor. Öte yandan, kullan─▒c─▒lar─▒n toplant─▒ya en çok kat─▒ld─▒klar─▒ yer ise %42 ile yatak olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor.

 

Ayn─▒ frekansta flört etmek daha e─členceli.

Flört uygulamas─▒ Badoo taraf─▒ndan 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, flört uygulamalar─▒n─▒ kullanan bekar ki┼čilerin ço─čunlu─čunun, ba┼čar─▒s─▒z e┼čle┼čmeler nedeniyle tükenmi┼člik duygular─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, flört edenlerin %78'i sürekli olarak uyumsuz randevulara ç─▒karak stresli ve hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒na u─čram─▒┼č hissetti─čini belirtiyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %31'i, kar┼č─▒ taraf─▒n onlar hakk─▒nda ne dü┼čünece─či korkusuyla niyetlerini ve ne arad─▒klar─▒n─▒ ifade etmekte zorland─▒klar─▒n─▒ söylerken; %82'si, ili┼čkilerine fayda sa─člayaca─č─▒ için niyetleri konusunda daha aç─▒k ve dürüst olabilmelerini istiyor.

 

9 kad─▒ndan 1'i içkisine ilaç konuldu─čunu söylüyor.

YouGov taraf─▒ndan Birle┼čik Krall─▒k’ta 1.693 yeti┼čkin ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre, dokuz kad─▒ndan biri (%11) alkollü içkilere at─▒lan ilaçlar─▒n kurban─▒ oldu─čunu söylüyor. Di─čer %8'lik bir kesim, bir aile üyesinin; %12'lik bir kesim de arkada┼člar─▒n─▒n içece─čine alkol konuldu─čunu belirtiyor. Öte yandan, kad─▒nlar─▒n %41’i içkilerine ilaç konuldu─čunu polise bildirseler de polisin kendilerini ciddiye alaca─č─▒n─▒ dü┼čünmüyor. Erkeklerin ise %43'ü, polis taraf─▒ndan ciddiye al─▒nacaklar─▒ndan eminken, %38'i de─čil. Bununla birlikte, her iki cinsiyetten kat─▒l─▒mc─▒lar, ailelerinin (kad─▒nlar─▒n %57’si; erkeklerin %47’si) ve arkada┼člar─▒n─▒n (kad─▒nlar─▒n %56’s─▒; erkeklerin %37’si) onlar─▒ ciddiye alaca─č─▒ndan oldukça emin.

 

Müzik ruhun g─▒das─▒d─▒r!

Dolby Laboratories ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’de günde en az bir saat düzenli olarak müzik dinleyen 2.000 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin müzik dinleme davran─▒┼člar─▒n─▒, sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ ve COVID-19 pandemisinden olu┼čan al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, her 10 ki┼čiden 6's─▒, (Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n yakla┼č─▒k %80’i) müzik zevkleri nedeniyle yanl─▒┼č ça─čda do─čmu┼č gibi hissediyor ve ço─ču müzik zevkine en yak─▒n oldu─ču dönemi 2000'li y─▒llar olarak belirtiyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %57'si sosyal medyan─▒n müzi─či ke┼čfetmelerinin en iyi yolu oldu─čunu söylüyor. Tüketicilerin %79'una göre, YouTube müzik ke┼čfetmek için en popüler platform olsa da Facebook, Instagram ve TikTok insanlar─▒n yeni ┼čark─▒lar─▒ bulma ┼čeklini önemli ölçüde etkiliyor.

 

Tüketici bilgilerini markalarla payla┼č─▒rken daha seçici.

Airship ad─▒na Sapio Research taraf─▒ndan 7 ülkeden 9.143 tüketici ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, dijital ileti┼čim için yeni tüketici davran─▒┼člar─▒na ve beklentilerine ─▒┼č─▒k tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, tüketicilerin dörtte üçünden fazlas─▒ (%78), abone olduklar─▒ markalardan gelen e-postalar─▒ ço─ču zaman görmezden geliyor veya siliyor. Ayr─▒ca, daha genç nesillerin e-postalar─▒n─▒ nadiren kontrol etme ve anonim veya sahte e-posta adresleri kullanma olas─▒l─▒klar─▒ daha yüksek. Öte yandan, ABD'li kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%52) cep telefonu numaralar─▒n─▒ k─▒sa mesajlar için payla┼čaca─č─▒n─▒, ancak yaln─▒zca %37'si telefon görü┼čmeleri için payla┼čaca─č─▒n─▒ belirtiyor.

 

#─░lginç Bilgi        

Dünyan─▒n en uzun konseri 453 saat, 54 dakika ve 40 saniye sürdü.
Konser 17 Mart - 5 Nisan 2017 tarihleri aras─▒nda Kanada'n─▒n 150. y─▒l dönümü ulusal kutlamalar─▒ kapsam─▒nda gerçekle┼čtirilmi┼čtir.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest