Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #73: Onun arabası var, beyaz mı beyaz!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Dec 25, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #73: Onun arabası var, beyaz mı beyaz!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Y─▒l─▒n en popüler araba rengi 2021 y─▒l─▒nda da de─či┼čmedi.

Axalta'n─▒n 69. Küresel Otomotiv Renk Popülerli─či Raporu, günümüzde yollarda en çok kar┼č─▒la┼č─▒lan araç renklerinin beyaz (%35), siyah (%19) ve gri (%19) oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, beyaz 2011 y─▒l─▒ndan beri yollarda en çok rastlanan araba rengi olsa da bu y─▒l, büyük ölçüde tüm bölgelerde, özellikle de %7'lik bir dü┼čü┼čle Çin'de görülen dü┼čü┼če ba─čl─▒ olarak %3 puan gerilemi┼č durumda. Bölgelere göre renk popülaritesine bakt─▒─č─▒m─▒zda; Avrupa, üst üste üçüncü kez %27 ile griyi en popüler renk olarak bildiren tek büyük bölge. Gümü┼č, Hindistan’da %33 kullan─▒mla birinci s─▒rada yer al─▒yor. Siyah araçlara ise %22’lik bir oran ile en çok Avrupa'da rastlan─▒yor. Öte yandan Kuzey Amerika, %8 ile yollarda en fazla yeni k─▒rm─▒z─▒ arabaya sahip olan bölge olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor.

 

Tüketici ma─čazada yorum okumak istiyor.

Bazaarvoice taraf─▒ndan ─░ngiltere, ABD, Kanada, Fransa, Almanya ve Avustralya’da 8.153 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, ma─čazada al─▒┼čveri┼č yapanlar, mü┼čteri taraf─▒ndan olu┼čturulan içeri─če eri┼čmek istiyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan tüketicilere ma─čaza içi deneyimde hangi teknolojilerin entegre edilmesini görmek istedikleri soruldu─čunda, en popüler yan─▒t di─čer mü┼čterilerin yorumlar─▒n─▒, foto─čraflar─▒n─▒ ve videolar─▒n─▒ gösteren sanal görüntüler (%36) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Yorumlar─▒ okumak için taranabilen QR kodlar─▒ (%34) ve mü┼čteri geri bildirimlerine dayal─▒ olarak ma─čazada canl─▒/güncel y─▒ld─▒z derecelendirmelerinin varl─▒─č─▒ (%33) ise di─čer popüler yan─▒tlar aras─▒nda.

 

Karantina günlerinde sanal seks artt─▒.

UCL, Glasgow Üniversitesi ve Ulusal Sosyal Ara┼čt─▒rmalar Merkezi taraf─▒ndan 6.654 ki┼čiyle yürütülen bir ara┼čt─▒rma, 18 ila 59 ya┼člar─▒ aras─▒ndaki bireylerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒n─▒n (%53) Mart 2020'de ba┼člayan ilk koronavirüs karantinas─▒ s─▒ras─▒nda pornografi izlemek veya sanal seks yapmak gibi cinsel aktivitelere yöneldi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rma verileri ayr─▒ca, karantina ba┼člad─▒ktan sonra daha fazla insan─▒n cinsel aktiviteye girdi─čini ve yeti┼čkinlerin %63'ünün birisiyle fiziksel seks yapt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Öte yandan, 18-24 ya┼č aras─▒ndaki ki┼čilerin yakla┼č─▒k %66's─▒, bu süre zarf─▒nda cinsel s─▒kl─▒klar─▒n─▒n azald─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

 

Bu y─▒lba┼č─▒nda iyimserlik var.

TGM taraf─▒ndan aralar─▒nda Türkiye’nin olmad─▒─č─▒ 17 ülkedeki 14.250 ki┼činin verilerin analiz edildi─či “Noel Küresel Ara┼čt─▒rmas─▒ 2021” perakende mü┼čterilerinin dünyan─▒n en önemli günlerinden birinde nas─▒l davrand─▒─č─▒n─▒ daha iyi anlamay─▒ amaçl─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n ço─čunlu─ču (%87), aileleri ile vakit geçirme f─▒rsat─▒ nedeniyle Noel'in y─▒l─▒n en çok beklenen zaman─▒ oldu─čunu belirtiyor. Ayr─▒ca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %72'si Noel'i aileleriyle kutlamak için görüntülü arama kullanmay─▒ planl─▒yor. Öte yandan tüketicilerin %48'i, 2021'in ortalama bir y─▒ldan daha kötü oldu─čunu ve %61'i 2022'nin 2021'den daha iyi olaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

Art─▒k “evde yemek” daha normal.

Ipsos’un Hane Tüketim Paneli kapsam─▒nda yakla┼č─▒k 14.000 haneden elde etti─či tüketim davran─▒┼člar─▒ verilerine göre; COVID-19 kriziyle artan evde yemek yapma e─čilimi normalle┼čme sürecinde de devam ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒, pandemi dönemi boyunca hem restoranlar─▒n kapal─▒ olmas─▒ hem de hijyen kayg─▒lar─▒ nedeniyle evde daha fazla zaman geçiren hanelerin gün içinde evde pi┼čirdikleri yemek çe┼čitlerinin yakla┼č─▒k %40 artt─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Hal böyle olunca da artan fiyatlara ra─čmen, pandemi öncesi dönemle k─▒yasland─▒─č─▒nda ev için yiyecek-içecek sat─▒n al─▒mlar─▒ndaki art─▒┼člar kaç─▒n─▒lmaz oluyor. Ev içi tüketimin en fazla artt─▒─č─▒ kategorilerin ba┼č─▒nda ise at─▒┼čt─▒rmal─▒klar (%21), et & et ürünleri (%16) ve ya─člar (%9) geliyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Japonya, dünyan─▒n en k─▒sa milli mar┼č─▒na sahip.
Japonya'n─▒n milli mar┼č─▒ “Kimi Ga Yo”nun sadece dört sat─▒r─▒ vard─▒r.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest