Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #45: Demir attım rahatlığa!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
May 27, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #45: Demir attım rahatlığa!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola Blog'dan: Stajdan Mezuniyet Sonras─▒na Bir Yolculuk: Kimolal─▒ Olmak

Kimolal─▒ Olmak

Merhaba, ben Kimola ekibinden Melodi. Haftal─▒k olarak gönderdi─čimiz Kimola bültenlerini, 45 haftad─▒r sizin için haz─▒rlad─▒m, bu da son bültenim. Staj─▒m─▒, part-time Kimolanian olma deneyimimi ve bana katt─▒klar─▒n─▒ sizler için bu blogda anlatt─▒m. Detaylar ┼čurada!

 

­čÄë Kimola’dan Vitaminler ve G─▒da Takviyeleri Ara┼čt─▒rmas─▒

Kimola’dan Vitaminler ve G─▒da Takviyeleri Ara┼čt─▒rmas─▒

COVID-19 salg─▒n─▒, günlük ya┼čamlar─▒m─▒zda büyük de─či┼čikliklere yol açt─▒. Salg─▒n, daha fazla insan─▒n sa─čl─▒kl─▒ ve zinde ya┼čama odaklanmas─▒yla birlikte, vitamin, g─▒da takviyesi kullan─▒m─▒ ve ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi deste─čini önemli ölçüde artt─▒rd─▒. Biz de Kimola  ekibi olarak, Türkiye’de vitamin ve g─▒da takviyesi kullan─▒mlar─▒n─▒, tüketici motivasyonlar─▒n─▒ ve endi┼čelerini analiz ettik. Detaylar ┼čurada!

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

Rahatl─▒─ča dü┼čkünlük art─▒yor.

Sullivans taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen, tüketicilerin ev dekorasyon harcamalar─▒n─▒ inceleyen ankete göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n 2021 y─▒l─▒nda rahatl─▒─ča verdi─či önem 2020'ye göre artm─▒┼č durumda. Bununla birlikte, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %13’ü geçti─čimiz y─▒la k─▒yasla daha az dekorasyon harcamas─▒ yapaca─č─▒n─▒; %11’i ise bu konuda karars─▒z oldu─čunu belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan sonuçlar─▒ndan biri ise, kat─▒l─▒mc─▒lara, ev dekorasyonu al─▒┼čveri┼člerindeki motivasyonlar─▒ soruldu─čunda, %28’inin, ev dekorasyonu al─▒┼čveri┼čini ve de─či┼čimi bir hobi olarak gördü─čü; %22’sinin ise, eskileri yenileme amac─▒yla de─či┼čim yapt─▒─č─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmadaki bir di─čer sonuç ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %76’s─▒n─▒n, 2021 y─▒l─▒nda ev dekorasyonuna en az 2020 y─▒l─▒nda yapt─▒─č─▒ kadar veya daha fazla harcama yapaca─č─▒n─▒ gösteriyor.

 

Ku┼čaklar─▒n sosyal medya tercihleri farkl─▒l─▒k gösteriyor.

Areda Piar’─▒n Marketing Türkiye için 27-29 Mart 2021 tarihinde 1.100 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, ku┼čaklar aras─▒ndaki internet kullan─▒m farkl─▒l─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, Baby Boomer’lar─▒n %56.7’si interneti sosyal medya takibi için kulland─▒─č─▒n─▒ belirtirken; %89.7’si en çok kulland─▒klar─▒ sosyal medya platformunun Facebook oldu─čunu ifade ediyor. Öte yandan, dijital ça─ča do─čan Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %74.6’s─▒ zaman geçirmek için sosyal medyay─▒ kulland─▒─č─▒n─▒, %79.9’u ise Instagram’da daha fazla zaman geçirdi─čini söylüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lara sorulan “Sosyal a─člarda markalar─▒ takip ediyor musunuz?” sorusuna, Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %58.8’i evet yan─▒t─▒n─▒ verirken, %45.9’u indirim ve kampanlar hakk─▒nda bilgi sahibi olmak için markalar─▒ takip etti─čini belirtiyor.

 

Renk, araç sat─▒n alma kararlar─▒n─▒n %88’inde önemli bir etken.

Axalta taraf─▒ndan 25-60 ya┼č aras─▒ 4.000’den fazla kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen Otomotiv Renk Tercihleri 2021 Tüketici Anketi; Çin, Almanya, Meksika ve ABD’deki araç sahiplerinin renk ve boya tercihleri hakk─▒nda içgörüler sunuyor. Ankete göre, renk faktörü araç sat─▒n alma kararlar─▒n─▒n %88’inde önemli bir rol oynuyor. Anketin öne ç─▒kan sonuçlar─▒, tüketicilerin araç sat─▒n alma tercihlerinde renk faktörünün ülkeden ülkeye de─či┼čkenlik gösterdi─čini ortaya koyarken; Çin d─▒┼č─▒ndaki ülkelerde yüksek parlakl─▒k (%48) ve mat yüzeyler (%52) öne ç─▒kan faktörler.

 

Pandemiyle tüketicilerin ya┼čam biçimlerinde kal─▒c─▒ de─či┼čimler ya┼čand─▒.

Accenture’─▒n 19 ülkeden 9,650’den fazla kat─▒l─▒mc─▒ ile yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma, tüketicilerin pandemi sürecinde ya┼čam tarzlar─▒nda kal─▒c─▒ de─či┼čimler yapt─▒─č─▒n─▒ ve bu sürece adapte oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan Hindistan’daki tüketicilerin neredeyse tamam─▒ (%98), ya┼čam biçimlerinde kal─▒c─▒ olmas─▒n─▒ bekledikleri en az bir de─či┼čiklik yapt─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒ndan biri, salg─▒n öncesinde nadiren çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapan tüketicilerin, salg─▒n ba┼člad─▒─č─▒ndan beri g─▒da, ev dekorasyonu, moda ve lüks ürün kategorilerinde sat─▒n alma oran─▒nda %667’lik bir art─▒┼č oldu─čunu gösteriyor. Ayr─▒ca, Hindistan’daki tüketicilerin %87’sinden daha fazlas─▒ zaman zaman  ev veya i┼č yerleri d─▒┼č─▒nda, üçüncü bir mekandan, çal─▒┼čabileceklerini ifade ediyor. 

 

Tüketici: "Toplum ve gezegenin iyili─či için markalar harekete geçmeli!"

Havas’─▒n, 30 ülkede 395 bin kat─▒l─▒mc─▒ ile, Temmuz-Eylül 2020 tarihinde gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, ankete kat─▒lanlar─▒n yaln─▒zca %47’si markalara güvendiklerini söyledi. Anket, ayr─▒ca, her dört markadan üçünün bir gecede ortadan kaybolabilece─čini ve ço─ču tüketicinin bu durumu umursamayaca─č─▒n─▒ ortaya ç─▒kard─▒. Ancak, ara┼čt─▒rman─▒n vurgulad─▒─č─▒ önemli verilerden biri, özellikle, bu y─▒lki ara┼čt─▒rma ile kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒nda, tüketicilerin markalara yönelik beklentilerinin her zamankinden daha yüksek oldu─ču. Yan─▒t verenlerin yakla┼č─▒k dörtte üçü (%73), markalar─▒n "toplumun ve gezegenin iyili─či için ┼čimdi harekete geçmesi gerekti─čini" belirtti.

 

 

#─░lginç Bilgi    

Güne┼č sistemindeki ikinci gezegen olan Venüs, "Dünya'n─▒n ikizi" olarak an─▒l─▒r.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest