Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #46: Sorarım ıssız gecelerde iç-gö-rüm nerde? 🤷‍♀️

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jun 03, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #46: Sorarım ıssız gecelerde iç-gö-rüm nerde? 🤷‍♀️

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë 25 milyon tüketici görü┼čü içinde ücretsiz arama yap. Üye bile olmadan!

Kimola ─░çgörü Motoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anasayfam─▒zdan ula┼čabilece─čin ve üye dahi olmadan ücretsiz kullanabilece─čin ─░çgörü Motoru, Türkiye dahil 10 farkl─▒ ülkede yay─▒nda! ─░stedi─čin marka ya da konu hakk─▒ndaki tüketici görü┼člerini aray─▒p, Kimola’n─▒n teknolojisiyle sunulan canl─▒ analizlere ula┼čmak için t─▒kla.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

Tüketiciler aras─▒nda kripto paralar─▒n bilinirli─či art─▒yor.

Sapio Research’ün geçti─čimiz Mart ve Nisan aylar─▒nda ABD, ─░ngiltere, Kanada, Almanya, ─░talya, Avusturya ve Bulgaristan’da ya┼čayan 8.111 kat─▒l─▒mc─▒ ile çevrimiçi gerçekle┼čtirdi─či anket sonuçlar─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %29’unun kripto paralara ili┼čkin geçen y─▒la k─▒yasla daha fazla bilgiye sahip oldu─čunu gösteriyor. Anketin öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %38’i kripto paraya yat─▒r─▒m yapt─▒─č─▒n─▒ ya da sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒, %84’ü en az bir kripto para birimini duydu─čunu ve %64’ü ise Bitcoin hakk─▒nda bilgileri oldu─čunu ifade etmekte. Bitcoin’e ek olarak, s─▒ras─▒yla Bitcoin Cash (%19), Ethereum (%22) ve Litecoin (%19) en çok bilinirli─či olan kripto varl─▒klar.

 

Tüketicilerin %73’ü telefonlar─▒n─▒ tuvalette de kullan─▒yor.

Vioguard Inc. taraf─▒ndan, 19-21 May─▒s 2021 tarihlerinde ABD’deki 1100’den fazla tüketici ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, tüketicilerin cep telefonu temizleme al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ ve buna ili┼čkin eksikli─či ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n yakla┼č─▒k dörtte üçü (%73), 18-29 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki insanlar─▒n ise büyük bir bölümü (%93) telefonlar─▒n─▒ tuvalette kulland─▒klar─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rmada öne ç─▒kan bir di─čer veri, her üç kat─▒l─▒mc─▒dan birinin telefonlar─▒n─▒ hiç temizlemedi─čini, %75'inin ise günde bir kereden az temizledi─čini gösteriyor.

 

Yeni ak─▒m: “Sürdürülebilirlik”.

The Institute of Customer Service’─▒n yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma, tüketicilerin sürdürülebilirlik ve çevreye faydal─▒ uygulamalar─▒ giderek daha fazla benimseyece─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, ─░ngiltere’deki tüketicilerin %18’i için çevresel sürdürülebilirlik, sat─▒n alma kararlar─▒nda kilit faktörlerden biri. Veriler, her 10 tüketiciden birinin, çevreye verilen olumsuz etki nedeniyle bir ürün veya hizmeti sat─▒n almaktan vazgeçti─čini gösteriyor. Öte yandan, tüketicilerin %75’i i┼čletmelerin daha çevreci olmalar─▒na yard─▒mc─▒ olmas─▒n─▒ bekledi─čini söylerken, üçte biri (%34) çevresel aç─▒dan sürdürülebilir ürün ve hizmetler için ortalama %5.5'lik fazla ödemeye haz─▒r olduklar─▒n─▒ belirtiyor.

 

Ürün de─čerlendirmeleri, tüketicilerin sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ etkiliyor.

PowerReviews’─▒n, Nisan 2021’de ABD’deki 6538 tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či “Ever-Growing Power of Reviews” anketi, tüketicilerin sat─▒n alma kararlar─▒nda etkili olan faktörlere dikkat çekiyor. Anket kapsam─▒nda tüketicilere yöneltilen “hangi faktörlerin sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ etkiledi─či” sorusuna, tüketicilerin %94’ü ilk s─▒rada mü┼čteri puanlar─▒n─▒ ve de─čerlendirmelerini, ard─▒ndan ürün fiyat─▒n─▒ (%91), ücretsiz gönderimi (%78), marka tercihini (%65) ve yak─▒n çevrenin önerilerini (%60) dikkate ald─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ek olarak, tüketicilerin %79’u özellikle ürün de─čerlendirmeleri olan web sitelerini ar─▒yor ve bu oran─▒n büyük bir k─▒sm─▒n─▒ (%85) olu┼čturan Y ku┼ča─č─▒, bunu bir zorunluluk olarak dü┼čünüyor. Öte yandan, tüketicilerin %96’s─▒, bazen özellikle olumsuz yorumlar─▒ arad─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor.

 

Evin konumu de─čil, sahip oldu─ču alan önemli!

Regions Next Step® taraf─▒ndan 26-29 Mart 2021 tarihleri aras─▒nda 18 ya┼č üzeri 1244 ABD’li kat─▒l─▒mc─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, tüketicilerin ev sat─▒n alma tercihlerine ili┼čkin bulgular sunuyor.  Ara┼čt─▒rmaya göre, neredeyse her be┼č Amerikal─▒dan biri (%21) önümüzdeki bir y─▒l içerisinde ilk veya ikinci kez ev sat─▒n almay─▒ dü┼čünüyor. Ara┼čt─▒rma, tüketicilerin ev sahibi olma konusundaki alg─▒lar─▒n─▒n pandemi ile de─či┼čti─čini ve evin konumundan ziyade, hem içerde hem de d─▒┼čarda ek alan varl─▒─č─▒na dikkat etti─čini gösteriyor. Veriler, tüketicilerin ev sat─▒n al─▒rken s─▒ras─▒yla, aile ve arkada┼člar─▒ için kalacak yer (%30), geni┼č bir aç─▒k alan (%28) ile e─členceli ve hareketli bir yer (%16) talep etti─čini ortaya koyuyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Wi-Fi teknolojisinin mucidi, ünlü bir Hollywood sinema oyuncusu olan "Hedy Lamar"dur.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest