Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

COVID-19'la Birlikte Büyüyen Sektörü Araştırdık: Vitamin ve Gıda Takviyeleri

May 24, 2021 - 3 min read
COVID-19'la Birlikte Büyüyen Sektörü Araştırdık: Vitamin ve Gıda Takviyeleri

COVID-19 salg─▒n─▒, günlük ya┼čamlar─▒m─▒zda büyük de─či┼čikliklere yol açt─▒. Salg─▒n, endüstri için iki ucu keskin bir k─▒l─▒ç oldu─čunu kan─▒tlad─▒ ve gelirleri dü┼čürürken, daha fazla insan─▒n sa─čl─▒kl─▒ ve zinde ya┼čama odaklanmas─▒yla birlikte, vitamin, g─▒da takviyesi kullan─▒m─▒ ve ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi deste─čini önemli ölçüde artt─▒rd─▒. Besin takviyesi endüstrisi, 2020 y─▒l─▒nda % 12,1'lik bir art─▒┼čla, 20 y─▒ldan fazla bir süredir kendi sektörünün en yüksek büyüme rakamlar─▒na ula┼čt─▒.

Hal böyleyken, Kimola ekibi olarak Türkiye’deki vitamin ve g─▒da taviyesi kullan─▒mlar─▒n─▒ merak etmemek, kullan─▒c─▒ motivasyonlar─▒n─▒ ve endi┼čelerini ara┼čt─▒rmamak elde de─čildi. Az sonra inceleyece─čimiz bu ara┼čt─▒rmam─▒z─▒ kullan─▒c─▒lar─▒n hekimlere vitamin ve g─▒da takviyeleri ile ilgili sorular sordu─ču 520 payla┼č─▒mdan olu┼čan bir örneklem üzerinden yapt─▒k.  Ara┼čt─▒rmaya ba┼člamadan önce, vitamin ve ek g─▒da segmentlerini inceleyelim:

 

vitamin ve ek g─▒da segmentleri

 

Kozmetik ve ki┼čisel bak─▒m amaçl─▒ vitamin ve g─▒da takviyeleri dünyada oldukça popülerken bakal─▒m Türkiye’de de bir trend yakalayabildi mi? Ara┼čt─▒rma sonuçlara gelin birlikte göz atal─▒m:

V─░TAM─░N VE GIDA TAKV─░YELER─░N─░ EN ÇOK KULLANACAK K─░┼×─░N─░N KEND─░S─░ SORUYOR.

vitamin ve ek g─▒da takviyeleri

Analizi yap─▒lan payla┼č─▒mlarda, doktorlara vitamin ve g─▒da takviyeleri ile ilgili sorular soran kullan─▒c─▒lar─▒n % 68'i bu sorular─▒ kendileri için sorarken, %23'ü 0-36 ay aras─▒ndaki bebekleri ve %12’si ise büyüme ça─č─▒ndaki çocuklar─▒ için soruyor.

KADINLAR HAM─░LEL─░K DÖNEM─░NDE KULLANAB─░LECEKLER─░ V─░TAM─░N ARAYI┼×INDA

Hamilelik döneminde vitamin kullan─▒m─▒

Kullan─▒c─▒lar─▒n doktorlardan çe┼čitli durumlar─▒ için vitamin önerileri istedi─či “Öneri Talepleri” kategorisinde toplam 309 payla┼č─▒m bulunuyor. 86 kullan─▒c─▒ hamilelikte kullanabilecekleri vitamin aray─▒┼č─▒ndayken 76 anne doktorlardan bebeklerinin geli┼čimi için vitamin önerileri istiyor. 46 anne geli┼čim ça─č─▒ndaki çocuklar─▒ için i┼čtah aç─▒c─▒ vitaminleri sorarken, 31'i B12 eksikli─či için kullanabilecekleri vitamin markalar─▒ ve takviyeleri ar─▒yor.

BEBEK GEL─░┼×─░M─░ KONUSUNDA ANNELER ARTIK DAHA B─░L─░NÇL─░

bebek geli┼čimi

Anneler art─▒k her konuda daha bilinçli. Bebeklerinin geli┼čimleri için do─čru vitaminleri ve ek g─▒dalar─▒ kullanmak onlar için oldukça önemli. Vitaminlerle ilgili her bir detay─▒ merak edip, inceleyip, doktorlara dan─▒┼č─▒p öyle kullanmaya ba┼čl─▒yorlar. Geli┼čim, büyüme gerili─či ya┼čayan çocuklar─▒n anneleri bu konuda yard─▒mc─▒ olabilecek her türlü vitamin ve ek g─▒day─▒ ara┼čt─▒r─▒yor. Anneler çocuklar─▒n─▒n mental ve fiziksel olarak ya┼č─▒tlar─▒ndan geri kalmas─▒ konusunda oldukça endi┼čeli.

SAÇ DÖKÜLMESI YA┼×AYANLAR ÇAREY─░ V─░TAM─░NLERDE ARIYOR

saç dökülmesi için vitamin kullan─▒m─▒

Kendi kullan─▒mlar─▒ için doktorlardan vitamin ve g─▒da takviyesi önerisi almak isteyen 11 ki┼či, saç dökülmesi ile mücadele ettiklerini belirtiyor ve bu problemlerinin çözümünü ise vitaminlerde bulmaya çal─▒┼č─▒yor. Rahats─▒zl─▒kla mücadele eden ki┼čiler hem psikolojik hem de fiziksel anlamda kendilerini oldukça kötü hissetti─čini söylüyor ve çaresiz bir ┼čekilde pek çok vitamin ve g─▒da takviyesi denedi─čini de belirtiyor.

ÇOCUK SAH─░B─░ OLAB─░LMEK ─░Ç─░N V─░TAM─░N VE GIDA TAKV─░YELER─░N─░N DESTE─×─░ SORULUYOR 

çocuk sahibi olmak için vitamin deste─či

Çocuk sahibi olmak isteyen ve tüp bebek denemelerine ba┼člayan çiftler sperm h─▒zland─▒r─▒c─▒ vitaminler ve tüp bebek denemelerine destek olabilecek vitamin ve g─▒da takviyeleri aray─▒┼č─▒nda. H─▒zla büyüyen vitamin ve g─▒da takviyeleri pazar─▒nda gebeli─če yard─▒mc─▒ vitaminler yükseli┼če geçecek ve popülerle┼čecek gibi duruyor. Pazara giri┼č yapmay─▒ dü┼čünen markalar bu segmenti gözden kaç─▒rmamal─▒.

 

NE ZAMAN, NE KADAR?

Vitaminlerle ilgili doktorlara dan─▒┼čan 520 ki┼čiden 197'si herhangi bir öneri de─čil, vitaminlerle ilgili jenerik sorular─▒n cevaplar─▒n─▒ ö─črenmek için doktorlara soru soruyor. Bu kullan─▒c─▒lar─▒n 105'i gün içinde vitaminleri yemekten önce mi yoksa sonra m─▒ kullanmalar─▒ gerekti─čini sorarken, 19 ki┼či ise günlük vitamin kullan─▒m miktar─▒ konusunda doktorlara dan─▒┼č─▒yor.

Vitamin kullan─▒m─▒

V─░TAM─░NLER─░N YAN ETK─░LER─░NDEN KORKULUYOR

Vitamin yan etkileri

Her ne kadar insanlar─▒n vitaminlere yakla┼č─▒m─▒ t─▒bbi ilaçlara yakla┼č─▒mlar─▒ndan farkl─▒ olsa da, uzun süreli kullan─▒mlarda vitaminlerin yan etkisi olup olmad─▒─č─▒ merak ediliyor. Toplam 520 payla┼č─▒mdan 73 tüketici, kulland─▒─č─▒ vitaminlerin ileride ortaya ç─▒kabilecek herhangi bir yan etkisi olup olmad─▒─č─▒n─▒ hekimlere soruyor.

 

 

Vitamin ve g─▒da takviyelerine dair yapt─▒─č─▒m─▒z mini ara┼čt─▒rman─▒n sonuna gelirken, ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na bir bakal─▒m:

  • Kozmetik ve ki┼čisel bak─▒m amaçl─▒ kullan─▒lan vitaminlerden ziyade t─▒bbi amaçl─▒ kullan─▒lan vitaminler hekimlere soruluyor.
  • Bebek geli┼čimine destek olan vitaminler oldukça popüler. Anneler art─▒k bu konuda daha bilinçli davran─▒yor.
  • Hamilelik döneminde vitamin kullan─▒m─▒na önem veriliyor.
  • Ki┼čisel bak─▒m kategorisinde en çok saç dökülmesi problemleri için vitamin aray─▒┼č─▒ mevcut.
  • ─░laçlar gibi, vitaminlerin de uzun süreli kullan─▒m sonras─▒ yan etkileri merak ediliyor.
  • Çocuk sahibi olmaya çal─▒┼čan çiftler vitamin ve g─▒da takviyelerinden destek almaya çal─▒┼č─▒yor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest