Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 125#: Bu bülten paraben içermez.🌿

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Mar 20, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten 125#: Bu bülten paraben içermez.🌿

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čÄž Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar Podcast - Bülten Banner

 

­čÜÇ Kimola Analytics'in Yeni Versiyonu Yay─▒nda!

Pazarlama stratejinize yön vermek için en iyi araçlardan biri olan Kimola Analytics'in yeni versiyonu ç─▒kt─▒! Bu güncelleme ile kitle yaratmak, anahtar kelime ve link takibi yapmak art─▒k daha h─▒zl─▒ ve kolay. Ayr─▒ca, birçok mecradaki tüketici görü┼člerini elde edip analiz etmek mümkün hale geldi.

Kimola Analytics'in yeni versiyonu sayesinde, Amazon.com'dan Trendyol'a, Hepsiburada'dan N11'e, Ek┼čisözlük'ten ┼×ikayetvar'a kadar birçok veri kayna─č─▒ndan tüketici görü┼člerini takip edebilirsiniz. Böylece, markan─▒z hakk─▒ndaki gerçek zamanl─▒ konu┼čmalar─▒ takip edebilir, mü┼čteri memnuniyeti ve ürün/hizmet performans─▒ hakk─▒nda de─čerli bilgiler elde edebilirsiniz.

Geli┼čmi┼č filtreleme seçenekleri ile verilerin hangi mecralardan ve veri kaynaklar─▒ndan geldi─čini görmeniz de oldukça kolayla┼čt─▒. Bu sayede, daha do─čru ve odaklanm─▒┼č analizler yapabilir, verimli stratejiler olu┼čturabilirsiniz.

Kimola Analytics'in yeni versiyonunu deneyimlemek  için hala üye de─čilseniz, buradan ücretsiz üye olabilirsiniz. Zaten üyeyseniz, buraya t─▒klayarak yeni özelli─čimizi deneyebilirsiniz.­čĹç

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

­čî┐ Tüketiler çevreye ve topluma kar┼č─▒ daha duyarl─▒.

KMPG’nin ABD’de 1.000 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %37'si çevresel sürdürülebilirlik ve %33'ü sosyal sorumluluk bilinciyle sat─▒n alma karar─▒ veriyor. Ara┼čt─▒rma ç─▒kt─▒lar─▒, çevresel sürdürülebilirli─či önemseyen tüketicilerin %75'inin çevre dostu ürün ve/veya ambalaj arad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ek olarak, bu kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %50'si bir ürünün çevresel sürdürülebilirli─čini ürün etiketleri, aç─▒klamalar─▒, görselleri veya pazarlamas─▒na göre belirliyor. Öte yandan tüketiciler, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk özelliklerine sahip ürünleri en çok restoran, giyim ve ki┼čisel bak─▒m ürün kategorilerinde tercih ediyorlar.

 

ÔşÉ Çevrimiçi incelemeler markalara büyük bir f─▒rsat sunuyor.

Chatmeter taraf─▒ndan 1.369 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, online tüketici görü┼člerinin markalar için nas─▒l muazzam bir potansiyel sundu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, tüketicilerin %89'u kaliteyi de─čerlendirmek için çevrimiçi incelemeleri kullan─▒yor ve %67’si  bunu ne sat─▒n alaca─č─▒na karar vermenin önemli bir parças─▒ olarak görüyor. Ayr─▒ca fiyatland─▒rma, özellikler, seçenekler ve kalite gibi belirli ayr─▒nt─▒lar─▒ istiyor. Finansal inceleme siteleri söz konusu oldu─čunda ise; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yaln─▒zca %34'ü, bunlara güveniyor. Restoran incelemeleri ise, tüketicilerin en güvendi─či yorumlar olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor (%69). Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bir ba┼čka ç─▒kt─▒s─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %56's─▒ndan fazlas─▒, güncel yorumlar─▒n daha önemli oldu─čunu dü┼čünüyor; yaln─▒zca %6's─▒ bir yorumun ne zaman yay─▒nland─▒─č─▒n─▒n önemli olmad─▒─č─▒na inan─▒yor.

 

­čŤŹ´ŞĆ Lüks tüketime olan ilgi hala güçlü.

Saks taraf─▒ndan ABD’de 2.832 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, lüks tüketicilerin al─▒┼čveri┼če, harcamaya ve moda trendlerine yönelik tutumlar─▒na ili┼čkin bulgular sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verileri, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n ço─čunlu─čunun (%62) lüks için son üç aya k─▒yasla ayn─▒ veya daha fazla harcamay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Z Ku┼ča─č─▒ ve Y Ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒lar─▒, lüks harcamalar─▒na di─čer ku┼čaklardan daha fazla öncelik vermeyi planl─▒yor. Ayr─▒ca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %72'si önceden tatil rezervasyonu yapt─▒rm─▒┼č veya gelecekteki bir seyahat için rezervasyon yapmay─▒ planl─▒yor. Bu da, tüketicilerin seyahat harcamalar─▒na öncelik verdiklerini gösteriyor. Öte yandan tüketicilerin, seyahatlerine haz─▒rlan─▒rken sat─▒n ald─▒klar─▒ en lüks ürünler aras─▒nda giyim (%60) ve ayakkab─▒ (%36) yer al─▒yor.

 

­čöŹ Organik arama sonuçlar─▒ markalar için güven olu┼čturuyor.

Botify taraf─▒ndan ABD ve ─░ngiltere’de 4.000 kat─▒l─▒mc─▒ gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre, organik arama marka olu┼čturmada kritik bir rol oynuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ (%51) sponsorlu veya ücretli reklam olarak görünen bir markaya k─▒yasla do─čal veya organik arama sonuçlar─▒nda üst s─▒ralarda yer alan bir markaya daha fazla güveniyor. Ayr─▒ca yüksek organik arama s─▒ralamalar─▒; olumlu çevrimiçi incelemeler (%60), iyi medya kapsam─▒ (%54), televizyon reklamlar─▒ (%42) ve radyo reklamlar─▒n─▒n (%36) yan─▒ s─▒ra, yan─▒t verenlerin bir markaya ne derece güvendi─čini belirleyen ilk be┼č faktörden biri olarak gösteriliyor. Tüketicilerin bir markan─▒n web sitesine bakarken güvenlerini en çok etkiledi─čini söyledi─či faktörler ise; içeri─čin do─črulu─ču ve alaka düzeyi (%33), sitede kolay gezinme (%32), ürün veya hizmet bulma kolayl─▒─č─▒ (%25). Bu bulgular, tüketicilere ihtiyaç duyduklar─▒ içeri─či, ihtiyaç duyduklar─▒ zamanda ve memnun kalacaklar─▒ ┼čekilde sunman─▒n güven olu┼čturmak için kritik öneme sahip oldu─čunu göstermektedir. 

 

­čôľ Z Ku┼ča─č─▒ E-kitap Yerine Bas─▒l─▒ Kitaplar─▒ Tercih Ediyor.

Z ku┼ča─č─▒n─▒n "telefon tak─▒nt─▒l─▒" nesil olarak bilinmesine ra─čmen asl─▒nda bas─▒l─▒ kitaplar─▒n büyük hayranlar─▒ oldu─čunu biliyor muydunuz? K─▒smen göz yorgunlu─ču, dijital detoks ve kütüphane sevgileri nedeniyle e-kitap yerine bas─▒l─▒ bir kitap almay─▒ tercih ettiklerini söylüyorlar. Nielsen BookData taraf─▒ndan yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmaya göre, Birle┼čik Krall─▒k'taki 13 ila 24 ya┼č aras─▒ndaki kitap al─▒c─▒lar─▒n─▒n sat─▒n al─▒mlar─▒n─▒n %80'ini bas─▒l─▒ kitaplar olu┼čturmakta. Ayr─▒ca, #BookTok gibi sosyal medya trendleri sayesinde bas─▒l─▒ kitap sat─▒┼člar─▒ son iki y─▒lda patlama ya┼čad─▒. Peki neden bas─▒l─▒ kitaplar─▒ tercih ediyorlar? Birço─ču, fiziksel bir kitab─▒n kokusunu ve hissini sevdiklerini ve yerel kitapç─▒lar─▒ desteklemekten keyif ald─▒klar─▒n─▒ söylüyor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĄö E-kitaplar─▒n popülaritesi artarken, hala bas─▒l─▒ kitaplar─▒ tercih edenler var m─▒? Siz hangisini tercih ediyorsunuz?
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest