Announcing Our GPT Integration: Transform Customer Reviews into Powerful Marketing

Kimola Bülten 124#: Hedefli reklamların dayanılmaz gerginliği😬

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Mar 03, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten 124#: Hedefli reklamların dayanılmaz gerginliği😬

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čÄž Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar Podcast

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

­čÄ» Hedeflenmi┼č reklamlar tüketicilerin marka alg─▒s─▒n─▒ olumsuz etkileyebiliyor.

Sortlis'in 6 ülkeden 500 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %66's─▒, yüz yüze konu┼čtuklar─▒ bir ┼čey hakk─▒nda hedeflenmi┼č bir reklamla kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Ancak bu tür reklamlar─▒n tüketici güvenine ve marka alg─▒s─▒na olumsuz etkisi olabilece─či görülüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre mü┼čterilerin %37'si, bu tür reklamlardan ho┼članmad─▒klar─▒n─▒ ve gizlilik haklar─▒na müdahale edebilecekleri için endi┼če duyduklar─▒n─▒ söylüyor. Ek olarak 35 ila 44 ya┼č aras─▒ndaki insanlar─▒n %90'─▒, bir hedeflenmi┼č reklamda gördükleri bir ┼čeyi asla sat─▒n almad─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Bu da bu reklamlar─▒n beklenenden çok daha az etkili görünmesine neden oluyor ve tüketici güvenine zarar verebiliyor. Ancak, hedeflenmi┼č reklamlar─▒n tümü için ayn─▒ ┼čeyi söylemek mümkün de─čil. TikTok gibi platformlarda yer alan hedeflenmi┼č reklamlar, do─čru yer ve zamanda tüketiciye ula┼čt─▒─č─▒nda marka sat─▒┼člar─▒ için gerçekten harika olabiliyor.

 

­čöŹ Ipsos - Deprem Ara┼čt─▒rmas─▒

Ipsos’un ülkemizde gerçekle┼čen 6 ┼×ubat Kahramanmara┼č merkezli iki deprem sonras─▒nda gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, toplumun deprem öncesine k─▒yasla daha yorgun (%41), endi┼čeli (%38) ve üzgün (%31) oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n detaylar─▒na indi─čimizde ya┼čanan bu depremde binalar─▒n y─▒k─▒lmas─▒n─▒n ana sebeplerinin; kaçak yap─▒la┼čma (%75), denetim yapan firmalar─▒n i┼člerini gerekti─či ┼čekilde yapmamalar─▒ görülürken (%71), hükümet ve belediyelerin de sorumlu (%69) oldu─ču dü┼čünülüyor. Depremin kendisinin çok büyük oldu─čunu ve yap─▒lacak bir ┼čey olmad─▒─č─▒n─▒ dü┼čünenlerin oran─▒ ise sadece %22. Öte yandan ya┼čanan deprem sonras─▒nda depremin vurdu─ču 10 il d─▒┼č─▒nda ya┼čayan bireylerin %85’i, kendi ilinde böyle bir afetin ya┼čanabilece─činin endi┼česini ta┼č─▒yor. Ancak toplumun sadece %40’─▒na yak─▒n─▒, deprem an─▒nda nas─▒l davranmas─▒ gerekti─či konusunda bilgili oldu─čunu söylerken; %15’inin, bu konuda bilgisi yok.

 

ÔťĘ Markalar, reaktif oldu─ču kadar proaktif de olmal─▒.

Ruder Finn ve Full Spectrum Insights taraf─▒ndan yakla┼č─▒k 1.000 ki┼či ile yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmaya göre ço─ču tüketici (%93), markalar─▒n onlara kulak verdi─čini görmek istiyor. Tüketiciler, görü┼člerinin duyuldu─čuna inand─▒klar─▒nda bir markayla etkile┼čime girmeye daha istekli olacaklar─▒n─▒ belirtiyor. Öte yandan tüketiciler, markalar─▒n art─▒k reaktif oldu─ču kadar proaktif de olmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyor. Ek olarak tüketicilerin %49'u, bir ┼čirketin bir sorun hakk─▒nda geri bildirim istemesini veya bu konuda fikir beyan etmesini tercih ediyor. %38'i markan─▒n i┼čaret etti─či bir hay─▒r kurumunu desteklerken, %36's─▒ önemli konularda üst düzey yöneticilerin do─črudan aç─▒klamalar─▒na de─čer veriyor. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rma kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %78'inin; geçmi┼čte duyarl─▒l─▒k konusundaki beklentilerini bir markaya çevrimiçi yollarla ilettiklerini, %56's─▒n─▒n bu konuda bir markayla ileti┼čim halinde olduklar─▒n─▒ ve %22'sinin ise bir markay─▒ boykot ettiklerini ortaya koyuyor.

 

­čŬ Ebeveynlerin çocuklar─▒yla birlikte izleme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ art─▒r─▒yor.

Kids Industries’in dünya genelindeki 20.147 aile üyesi ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, 2023'te bir aile olman─▒n ne anlama geldi─čini ve medya al─▒┼čkanl─▒klar─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒, çocuklar ve ebeveynler için mevcut içerik miktar─▒ a┼č─▒r─▒ derecede artt─▒─č─▒n─▒ ve kalitenin giderek daha önemli hale geldi─čini ortaya koyuyor. Hal böyle olunca içerik ke┼čfi için farkl─▒ kaynaklara ba┼čvuruluyor. Çocuklar─▒n yeni dijital yay─▒n içeri─či ke┼čfetmek için en olas─▒ kaynaklar─▒ YouTube, arkada┼č ve aile önerileri, VoD/dijital yay─▒n platformlar─▒ndaki reklamlar ve TV reklamlar─▒ olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Öte yandan ebeveynlerin medya içeri─činde ilk 5 önceli─či ise ┼čöyle:
  • Çocuklar için olumlu rol modeller (%52)
  • Birlikte izleme/oynama ve e─členme f─▒rsat─▒ (%47)
  • Problem çözme gibi yumu┼čak beceriler (%42)
  • Gerçek dünya sorunlar─▒n─▒ aç─▒klayan hikayeler (%38)
  • Hayal gücüne ve fantaziye odaklanma(%38).

 

­čĺü Sat─▒┼č temsilcileri ma─čaza deneyimini geli┼čtiriyor.

PwC’nin 23 bölgede 9.180 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, mü┼čterilerin ma─čaza deneyimlerini geli┼čtirecek en önemli faktörün bilgili ve yard─▒msever sat─▒┼č temsilcileri oldu─čunu ortaya koyuyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %27'si, sat─▒┼č temsilcilerine eri┼čiminin ma─čaza deneyimlerini art─▒racak en önemli faktör oldu─čunu belirtiyor. Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %16's─▒, kendi kendine hizmet veren ödeme kiosklar─▒n─▒ kullanabilme becerisinin en sevdikleri özellik oldu─čunu söylüyor. Özellikle, önümüzdeki alt─▒ ay içinde fiziksel al─▒┼čveri┼č yapmay─▒ planlad─▒klar─▒n─▒ söyleyen tüketiciler, daha fazla teknolojik yenilik beklediklerinin sinyalini veriyor. Ma─čaza içi e─člence (%34), yeni ürünleri denemek için sanal gerçeklik (VR) gözlü─čü ve bir sat─▒┼č dan─▒┼čman─▒ndan randevu alabilmek gibi sürükleyici dijital deneyimlerin (%30) ilgilerini çekeceklerini belirtiyorlar. Öte yandan ara┼čt─▒rma, mü┼čterilerin %69'unun gereksiz harcamalar─▒ azaltmay─▒ planlad─▒klar─▒n─▒ ve %96's─▒n─▒n maliyet tasarrufu sa─člayan davran─▒┼člar benimsemeyi dü┼čündüklerini gözler önüne seriyor.

 

­čôę Tüketici, markalardan daha az fakat daha ilgili mesajlar bekliyor.

Optimove’un ABD’de 450 tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či 2023 Tüketici Pazarlama Yorgunlu─ču Ara┼čt─▒rmas─▒'na göre; tüketicilerin üçte ikisi  (%66), daha az pazarlama mesaj─▒ almak istiyor ve (%27) bu mesajlarla bombard─▒mana u─črad─▒klar─▒n─▒ hissediyor. Ayr─▒ca, son üç ay içinde neredeyse 10 tüketiciden 8’i (79%), pazarlama mesajlar─▒n─▒n fazlal─▒─č─▒ nedeniyle en az bir perakende markas─▒n─▒n aboneli─čini iptal etti─čini söylerken; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %61'i, çok say─▒da pazarlama mesaj─▒ nedeniyle üç veya daha fazla perakende markas─▒n─▒n aboneli─činden ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Bunlara ek olarak kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse dörtte üçü (%72), bir mesaj─▒n alaka düzeyinin önemli oldu─čunu söylüyor ve alakas─▒z mesajlar tüketiciyi markadan so─čutuyor.

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĄö Hangimiz az önce konu┼čtu─čumuz bir ┼čey hakk─▒nda Instagram reklamlar─▒na maruz kalmad─▒k? Peki gerçekten siz de bu reklamlarla kar┼č─▒la┼čmaktan rahats─▒z oluyor musunuz?
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest