Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 123#: 🛍️ Gitme, Kal Bu İndirimde!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Feb 06, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten 123#: 🛍️ Gitme, Kal Bu İndirimde!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čÄž Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar Podcast - 2. Sezon 6. Bölüm

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

­čŤĺ Türkiye Hane Ara┼čt─▒rmas─▒: ─░ndirim marketlere tüketici talebi artt─▒.

Ipsos'un Türkiye'deki 14.000 tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n fiyat art─▒┼člar─▒ ile nas─▒l mücade etti─čine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, hanelerin uygun fiyatl─▒ ürün aray─▒┼č─▒ ile birlikte indirim marketlerinin h─▒zl─▒ tüketim ürün (HTÜ) sat─▒┼člar─▒ önemli miktarda artt─▒. Tüketiciler 2021’de, her 100 TL’lik HTÜ harcamas─▒n─▒n 31 TL’sini indirim marketlerinde yaparken, 2022’de buna ayr─▒lan pay 34’e yükseldi. Ayr─▒ca, ortalama bir hane, 100 TL'lik harcamas─▒n─▒n 84 TL'lik k─▒sm─▒n─▒ g─▒da ve içecek ürünlerine, 9 TL'lik k─▒sm─▒n─▒ ki┼čisel bak─▒m ürünlerine ve 7 TL'lik k─▒sm─▒n─▒ ev bak─▒m ürünlerine harc─▒yor. Bu da yönetilmesi zorla┼čan hane bütçesinde öncelikli olmayan baz─▒ ürünlerden tasarruf edilerek, g─▒da ve içecek ürünlerinin pay─▒n─▒n artt─▒─č─▒n─▒ gözler önüne seriyor.

 

­čŤŹ´ŞĆ Tüketiciler al─▒┼čveri┼č deneyimlerinde daha iyi bir de─čer talep ediyor.

Mirakl'─▒n 9.600 tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či Dijital Öncelikli Ekonomi Ara┼čt─▒rmas─▒, dünya çap─▒ndaki tüketicilerin marka sadakatinden çok de─čere öncelik verdi─čini gösteriyor. Küreselde kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %43'ü, artan fiyatlar nedeniyle bir perakendeciden al─▒┼čveri┼či b─▒rak─▒rken; yaln─▒zca %17'si fiyat─▒ ne olursa olsun güvendikleri markalardan al─▒┼čveri┼č yapmaya devam ediyor. ABD'de tüketicilerin %86's─▒ enflasyonun kendilerini daha iyi de─čer aramaya itti─čini söylüyor ve sonuç olarak %71'i önümüzdeki 12 ay içinde harcamalar─▒n─▒n ço─čunu internete ta┼č─▒may─▒ planl─▒yor. Ara┼čt─▒rma, tüketiciyle yüz yüze olan i┼čletmelerin, mü┼čteri sadakatini sürdürmek için rekabetçi fiyat noktalar─▒nda daha fazla ürün sunmaya odaklanmas─▒ gerekti─čini vurguluyor.

 

­čô║ Medya tüketiminde gerileme dönemi ya┼čan─▒yor.

Attest’in ABD’deki 1.000 tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či Medya Tüketim Ara┼čt─▒rmas─▒, insanlar─▒n televizyon, ses, haber ve sosyal medyadaki al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒n nas─▒l de─či┼čti─čine dair bulgular sunuyor. Raporun dikkat çeken ç─▒kt─▒lar─▒na göre, belki de ya┼čam maliyeti krizinin bir sonucu olarak, her tür abonelik hizmeti Q.4'te zarar gördü. Ekim 2022'den bu yana %2,8 art─▒┼čla kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %15'i ┼ču anda herhangi bir abonelik hizmeti kullanmad─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Yine en büyük sosyal medya sitelerinden baz─▒lar─▒n─▒n günlük kullan─▒m─▒ 4. çeyrekte dü┼čü┼čte. En büyük kay─▒p %8,7 azalarak %33,7’ye gerileyen Instagram’da ya┼čan─▒yor. Q4, tüm ortamlarda dinleme frekans─▒n─▒n da dü┼čtü─čü bir dönem. Her gün radyo dinleyen Amerikal─▒lar─▒n say─▒s─▒ 3 puan azald─▒. Son olarak, içeri─če dijital olarak eri┼čme popülaritesi de dü┼čü┼čte. Her hafta haber sitelerini veya uygulamalar─▒n─▒ ziyaret edenlerin say─▒s─▒ 1,9 puan dü┼čerek %57,8 olurken; dijital dergilerin haftal─▒k okuyucu say─▒s─▒ 2,7 puan azald─▒.

 

­čśĺ Restoran sadakat programlar─▒ tüketiciyi cezbetmiyor.

William Blair’in ortalama 900 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, mü┼čterilerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%55) restoran sadakat programlar─▒n─▒ kullanm─▒yor ve yaln─▒zca %35'i sadakat programlar─▒n─▒n hangi restoranlar─▒n ziyaret edilece─čine karar vermede rol oynad─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rma demografik bir bo┼čluk var oldu─čunu ortaya koyuyor. Buna göre, 60 ya┼č alt─▒ tüketicilerin %50'sine k─▒yasla, 60 ya┼č üstü tüketicilerin %61'i restoran sadakat programlar─▒yla ilgilenmiyor. Öte yandan restoranlardan tamamen vazgeçen veya nadiren d─▒┼čar─▒da yemek yiyen mü┼čteriler aras─▒nda yemek maliyeti büyük bir endi┼če kayna─č─▒. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %67’si, marketlerin hala restoranlardan daha ucuz oldu─čunu söylüyor. Bu da artan fiyatlar─▒n, restoran sadakat programlar─▒n─▒n önüne geçti─čini gözler önüne seriyor.

 

­čÄ Müzik dinlemek bize iyi gelecek ve yaralar─▒m─▒z─▒ saracak.

Ipsos’un ABD ve Kanada’dan 18.169 üniversite ö─črencisi ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, 10 ö─črenciden 4'ü ak─▒l sa─čl─▒─č─▒n─▒ iyi veya çok iyi olarak tan─▒mlarken, geri kalanlar nötr olarak tan─▒ml─▒yor. Ö─črencilerin ço─ču (%71), ihtiyaç duymalar─▒ halinde profesyonel yard─▒m alabileceklerini söylese de sadece yar─▒s─▒ (%53), bu profesyonellerin ki┼čisel geçmi┼člerini anlayabileceklerine inan─▒yor. Ö─črencilere ruh sa─čl─▒klar─▒n─▒ nas─▒l destekledikleri soruldu─čunda ise; müzik dinlemek, ruh sa─čl─▒klar─▒n─▒ desteklemenin en popüler yolu. %81'i son bir ay içinde ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒ desteklemek için sürekli veya s─▒k s─▒k müzik dinledi─čini söylüyor. Buna ek olarak ö─črencilerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ sosyalle┼čti─čini, arkada┼člar─▒yla veya ailesiyle konu┼čtu─čunu (%64) ya da TV/ film izledi─čini (%59) söylüyor.

 

­čŹĚ Gen Z'nin alkol tüketimi azald─▒.

Alkol tüketimi, insanlar aras─▒nda nesiller boyunca devam eden bir sosyal al─▒┼čkanl─▒k olarak görülürse de Gen Z, geçmi┼č nesillere göre çok daha az alkol tüketiyor. Bunu destekleyen raporlar aras─▒nda Berenberg Research'ün raporu, ki┼či ba┼č─▒na Z ku┼ča─č─▒n─▒n Y ku┼ča─č─▒ndan %20 daha az alkol tüketti─čini ve Avustralya'daki Yeni Güney Galler Üniversitesi'nin raporu da 18-24 ya┼člar─▒ aras─▒ndaki gençlerin %44'ünün eski nesillere göre daha az alkol tüketti─čini gösteriyor. Alkol tüketmemeyi seçen insanlar─▒n pek çok nedeni var. Bu nedenler aras─▒nda alkolü sevmemek, dini inançlar ve daha sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam tarz─▒ dikkat çekiyor. Hatta, esrar daha ucuz oldu─ču için alkol tüketmeyenler de var.

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĺş Instagram'─▒n toz pembe dünyas─▒ tüketicilerin yüzde kaç─▒n─▒ rahats─▒z ediyor?
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest