Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Cognitive 14# 🔔 Dikkat, yeni grafik çıkabilir!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jan 30, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Cognitive 14# 🔔 Dikkat, yeni grafik çıkabilir!

Yapay zeka, makine ö─črenimi ve Kimola Cognitive'deki yenilikleri derledi─čimiz bültenimiz ile sizlerleyiz.

Bülten hakk─▒nda soru, görü┼č ve önerilerinizi Twitter'da @kimolacognitive'i etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsiniz.

Kimola Cognitive'de Yenilikler

­čöö Dikkat, yeni grafik ç─▒kabilir!

Cognitive - S─▒n─▒flama Grafi─či

Size daha iyi bir deneyim sunmak için Kimola Cognitive'i sürekli olarak güncelliyoruz. Son güncellememiz ile tüketici konu┼čmalar─▒n─▒n günlük olarak duygu durumunu görmeniz mümkün hale geldi. ┼×imdi ise, makine ö─črenim platformumuz Kimola Cognitive ile s─▒n─▒fland─▒r─▒lm─▒┼č tüketici konu┼čmalar─▒n─▒n tarihe göre da─č─▒l─▒m─▒n─▒ görebileceksiniz. ­čą│ Yani, tüketicileriniz bugün ürününüzün fiyat─▒ hakk─▒nda m─▒ yoksa özellikleri hakk─▒nda m─▒ daha çok konu┼čmu┼č art─▒k saniyeler içinde ö─črenmeniz mümkün. 

Yeni bir rapor olu┼čturmak için ┼čimdi Kimola Cognitive'i ziyaret edebilirsiniz!

 

 

Kimola Bülten

Zeki Müren ile de sohbet edebilecek miyiz?

Sohbet robotlar─▒, özellikle yapay zeka için heyecan verici ve tart─▒┼čmal─▒ bir alan olmaya devam ediyor. Son olarak Character.AI, bu alandaki en ilginç örneklerden biri. Bu araç, hemen hemen herkesin dijital kopyalar─▒yla sohbet etmenizi sa─čl─▒yor. Bu ki┼čiler ya┼čayan veya ölmü┼č hatta, var olmayan kurgusal karakterler bile olabilir. Eski Google ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒ Daniel De Freitas ve Noam Shazeer taraf─▒ndan kurulan Character.AI, ChatGPT gibi, seçti─činiz ki┼čiler veya karakterlerden makul yan─▒tlar olu┼čturmak için makaleler, haberler, kitaplar ve di─čer dijital kaynaklardan bilgi topluyor.

 

─░nsanlardan daha iyi koku alabilen robot geli┼čtirildi.

Tel Aviv Üniversitesi'nde çal─▒┼čan bir grup ara┼čt─▒rmac─▒, günümüzdeki elektroniklerden 10.000 kat daha hassas bir ┼čekilde birçok kokuyu tan─▒mlayabilen bir robot geli┼čtirdiler. Bu robot, biyo-hibrit bir platform olarak adland─▒r─▒l─▒yor. Geli┼čtirilen robot, çöl çekirgelerinden al─▒nan ve elektronik bir sisteme ba─čl─▒ olan antenlere sahip. Bu sistem, bir koku tespit edildi─činde, anten taraf─▒ndan üretilen elektrik sinyallerini ölçebiliyor. Ayr─▒ca robot, kokular─▒ sinyal ç─▒k─▒┼člar─▒yla karakterize edebilen bir algoritma ile donat─▒lm─▒┼č. Bu ┼čekilde, badem ezmesi, limon ve di─čer sekiz "saf" kokuyu ay─▒rt edebilen bir sistem olu┼čturuldu─ču iddia ediliyor.

 

Yapay zeka insan sesini taklit edebiliyor. 

 
Son zamanlarda yapay zekan─▒n ciddi oranda geli┼čti─čini ve popüler hale geldi─čini biliyoruz. Midjourney, DALL-E gibi metinlerden görsel olu┼čturan sistemler ve ne sorarsak soral─▒m yan─▒t veren ChatGPT gibi modeller dünya çap─▒nda ses getirdi. Microsoft ise, ┼čimdi yeni bir yapay zeka hamlesi olarak, metinden ses olu┼čturabilen yapay zeka modeli 'VALL-E'yi tan─▒tt─▒. ─░nsan seslerini oldukça kolay bir ┼čekilde taklit edebildi─či ifade edilen bu sistem, yapay zeka alan─▒nda ç─▒─č─▒r açacak. Ars Technica'ya göre, Microsoft taraf─▒ndan geli┼čtirilen VALL-E, sadece üç saniyelik bir ses örne─či kullanarak bir insan─▒n sesini taklit edebiliyor. Bu yapay zeka modeli, konu┼čmac─▒n─▒n duygusuna göre ç─▒kan ses tonuyla e┼čle┼čen sonuçlar─▒ bile üretebiliyor. VALL-E, yapay zeka alan─▒nda önemli bir ilerleme olarak kabul ediliyor.
 

Uyudu─čumuzu anlayan çama┼č─▒r makinesi mi?

 
Güney Koreli elektronik markas─▒ LG, sahibinin uyudu─čunu fark edebilen bir cihaz kategorisi üstünde çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. Yapay zeka destekli uyku teknolojileri geli┼čtiren yine Güney Kore merkezli "Asleep" ┼čirketiyle birlikte geli┼čtirilen TV, klima, hava temizleyici, çama┼č─▒r ya da bula┼č─▒k makinas─▒ gibi ürünler ki┼činin uykuya geçti─čini fark etti─činde farkl─▒ çal─▒┼čma modlar─▒na giriyor. Yeni ürün ilk olarak ABD'de düzenlenen teknoloji fuar─▒ CES 2023'te sergilendi.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest