Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 122#: Herkes havuzumu görebiliyor mu? 🏖️

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jan 23, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten 122#: Herkes havuzumu görebiliyor mu? 🏖️

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čÄž Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar Podcast - Bülten Banner

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

2023'ün yeni modas─▒ “havuz ba┼č─▒ndan çal─▒┼čma” olcak.

Marriott Vacations Worldwide ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan 2.000 ki┼či ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, yeni y─▒lda tatil beldelerinin giderek çal─▒┼čma alanlar─▒na dönü┼čme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n yüksek oldu─čunu gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, çal─▒┼čanlar─▒n %80'i bir tatil yerinde uzaktan çal─▒┼čmay─▒ seyahat sürelerini uzatman─▒n bir yolu olarak görüyor. Ayr─▒ca, uzaktan çal─▒┼čan 10 ki┼čiden 7’si (%73) eskiye k─▒yasla daha fazla tatil yapt─▒─č─▒n─▒ söylüyor ve üçte ikisinden fazlas─▒ (%69) uzaktan çal─▒┼čman─▒n refah ve mutluluk getirdi─čine inan─▒yor. ┼×a┼č─▒rt─▒c─▒ olmayan bir ┼čekilde, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar tatildeyken en çok i┼č yap─▒lan yerler olarak otel odalar─▒n─▒ (%25) ve di─čer kiral─▒k tatil yerlerini (%23) gösteriyorlar. Ayr─▒ca 6 ki┼čiden 1’i (%18) havuz ba┼č─▒nda otururken daha üretken oldu─čunu dü┼čünüyor.

 

Modas─▒ geçmi┼č hangi ürünleri hala kullan─▒yoruz?

YouGov’un Birle┼čik Krall─▒k’ta gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, gençlerin hiç deneyimlemedi─či ö─čelerin hala popüler oldu─čunu gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli verilerine göre, dijital yay─▒n ça─č─▒nda 10 ki┼čiden 4’ü hala DVD izliyor ve CD dinliyor. Öte yandan telefon kulübeleri oldukça yayg─▒n olan ─░ngiltere’de 7 ki┼čiden 1’i, hiç telefon kulübesi kullanmad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte biri (%26), hiçbir zaman bas─▒l─▒ bir ansiklopediye sahip olmad─▒klar─▒n─▒ söylerken; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ (%51) hala bas─▒l─▒ bir sözlü─če sahip oldu─čunu söylüyor. Dijital sald─▒r─▒dan kurtulan bir di─čer ö─če ise, duvar takvimi. Ak─▒ll─▒ telefonlar y─▒l boyunca etkinlik bildirimleri gönderme özelli─čine sahip olmas─▒na ra─čmen, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%55) etkinlikleri ve do─čum günlerini takip etmek için hala bir duvar takvimi kullan─▒yor. Bütün bunlar al─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z ┼čeylerden tamamen vazgeçmenin o kadar da kolay olmad─▒─č─▒n─▒ gösteriyor.

 

Tüketici ma─čazay─▒ bilgi ve deneyim merkezi olarak ziyaret ediyor.

PwC Türkiye ve Ipsos i┼č birli─činde 1.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, çoklu kanal─▒n art─▒k vazgeçilmez oldu─ču perakende sektöründe, deneyim, al─▒m gücü ve sürdürülebilirlik Türkiye’deki tüketicilerin beklentilerini etkilemeye devam ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, mobil cihazlardan ve bilgisayardan al─▒┼čveri┼č yapan tüketici oran─▒ oldukça yüksek (her 10 tüketicinin 6 ila 9’u) ve dijital kanallar en çok konaklama, ula┼č─▒m ve e─člence kategorilerinde tercih ediliyor. Ara┼čt─▒rmada ayr─▒ca tüketicilere sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ tetikleyen önemli etkenlerden kampanyalara dair tercihleri soruldu─čunda; her 10 kat─▒l─▒mc─▒dan 7’sinin öncelikli tercihi, indirim kodu ve ücretsiz teslimat. Öte yandan her ne kadar dijital kanallar─▒n kullan─▒m─▒ giderek yayg─▒nla┼čsa da ma─čazalar uzun vadede de tüketici için önemli bir kanal olmaya devam edecek görünüyor. Ancak ma─čaza ziyaretlerinin daha ziyade marka deneyimini ya┼čama ve bilgi alma amac─▒ ile olaca─č─▒ ön görülüyor.

 

Sürdürülebilir seçenekler ve yüksek teknoloji tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ etkiliyor.

Tata Dan─▒┼čmanl─▒k Hizmetleri taraf─▒ndan ABD ve Birle┼čik Kral─▒k’ta 3.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, sürdürülebilir al─▒┼čveri┼če olan ilginin artt─▒─č─▒n─▒ ve ABD'li genç tüketicilerin ezici ço─čunlu─čunun çevre dostu ürünlere daha fazla harcama yapmaya istekli oldu─čunu gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n büyük bir ço─čunlu─ču (%86), bir ürünün sürdürülebilir bir ┼čekilde üretilip üretilmedi─činin veya bilinçli bir ┼čekilde tedarik edilip edilmedi─činin kendileri için önemli oldu─čunu söylerken, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan tüm tüketicilerin %69'u son zamanlarda sürdürülebilir ürünler için daha fazla para ödediklerini söylüyor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, tüm ya┼č gruplar─▒n─▒n temass─▒z ödeme (%60) ve daha fazla bilgi almak için QR kodlar─▒n kullan─▒m─▒ (%54) gibi teknoloji destekli al─▒┼čveri┼č deneyimlerini kullanmakla ilgilendi─čini gösteriyor.

 

Tüketici birinci s─▒n─▒f iade deneyimi istiyor.

Loop’un sat─▒n alma sonras─▒ deneyimde tüketici tercihlerini daha iyi anlamak için ABD’de 1.000 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, tüketicilerin %70'inin daha esnek iade deneyimleri için ödeme yapmaya istekli oldu─čunu gösteriyor. Daha genç al─▒┼čveri┼čçiler, iade için ödeme yapma isteklili─činin artmas─▒n─▒n ötesinde, markalar─▒n sat─▒n alma sonras─▒nda kal─▒plar─▒ k─▒rabilecekleri ba┼čka yollar─▒n sinyallerini veriyor. Bu, genç tüketicilerin iade yapmay─▒ nas─▒l tercih ettikleri ve tersine lojistik deneyimlerinde onlar için en önemli olan─▒n ne oldu─čunu ortaya koyuyor. Örne─čin, tüketicilerin son 12 ayda kulland─▒─č─▒ iade yöntemleri söz konusu oldu─čunda, genç kat─▒l─▒mc─▒lar aras─▒nda evden teslim alma daha popüler. Öte yandan fiyat, tüketicilerin bir sat─▒n alma i┼člemi yaparken göz önünde bulundurdu─ču en önemli faktör olmaya devam ederken, bir perakendecinin iade politikas─▒ art─▒k ürünün teslimat h─▒z─▒yla ikinci s─▒rada yer al─▒yor. Tüketicilerin %98'i, bir perakendeci h─▒zl─▒, rahat ve sorunsuz bir iade deneyimi sunuyorsa, gelecekte onlardan al─▒┼čveri┼č yapma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n daha yüksek oldu─ču konusunda hemfikir.

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĄö Uzaktan çal─▒┼čman─▒n hayat─▒m─▒z üzerindeki etkileri neler oldu? Art─▒k daha verimli ve mutlu mu çal─▒┼č─▒yoruz yoksaaa tam tersi mi?

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest