Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Giyilebilir Teknolojiler Eğlenceyi Öldürüyor Mu?

Author: Gülnur Tumbat, PhD - Advisory Board Member, Kimola
Gülnur Tumbat, PhD Advisory Board Member, Kimola
Aug 12, 2021 - 3 min read
Giyilebilir Teknolojiler Eğlenceyi Öldürüyor Mu?

 

Yükselen sa─čl─▒k ve sürdürülebilirlik trendleriyle beraber tüketiciler olarak bizler yeni tutumlar geli┼čtirme zorunlulu─ču hissediyoruz. Asl─▒nda bu tutumlar, kontrol yan─▒lsamas─▒ (bireylerin kendi davran─▒┼člar─▒n─▒ de─či┼čtirerek global bir de─či┼čikli─če yol açabilece─čine inanmas─▒) arac─▒l─▒─č─▒ ile bireylerin çe┼čitli konularda dünyay─▒ de─či┼čtirebilece─či inanc─▒n─▒n bir sonucu. Örne─čin, çevre dostu olmak, sürdürülebilir ürünleri seçmek, sa─čl─▒kl─▒ beslenmek, daha fazla egzersiz yapmak, ekonomik harcamalar─▒m─▒za dikkat etmek, fiziksel ve zihinsel sa─čl─▒─ča dikkat etmek bu inançlardan birkaç─▒. (Bu ayn─▒ zamanda, sorumlulu─čun ┼čirketlerden ve kurumlardan bireysel tüketicilere kaymas─▒ yoluyla neoliberalizm etraf─▒nda yap─▒lan çok daha büyük bir tart─▒┼čman─▒n da bir parças─▒– daha fazla içgörü için Giesler ve Veresiu, 2014'ü okuyabilirsiniz)

Ya┼čamlar─▒ üzerinde bir miktar kontrol hissi arayan herkese pazarlamac─▒lar taraf─▒ndan sunulan çe┼čitli teknolojilerden biri kendi kendini ölçme teknolojisi. Ad─▒ndan da anla┼č─▒laca─č─▒ gibi, çe┼čitli davran─▒┼člar─▒n ölçülmesine at─▒fta bulunan bu alan giyilebilir teknolojiler olarak adland─▒r─▒lan teknolojiler sayesinde bir süredir yükseli┼čte. ─░nsanlar, daha sa─čl─▒kl─▒ olmak için att─▒klar─▒ ad─▒mlar─▒, uyku kalitelerin─▒, kalp at─▒┼č h─▒zlar─▒n─▒, okuduklar─▒ bir kitab─▒n sayfalar─▒n─▒, ald─▒klar─▒ kalorileri, ko┼ču/bisiklet h─▒zlar─▒n─▒ gibi çe┼čitli eylemleri ve hayati bilgileri takip edebilir ve izleyebilir. Tüm bu durumlarda ana motivasyon, genel olarak daha mutlu ve sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam sürme arzusu olarak görünmektedir. Ne yapt─▒─č─▒n─▒z─▒ veya ne yapmad─▒─č─▒n─▒z─▒ biliyorsan─▒z, etkinliklerinizi ayarlayabilir ve hatta ilerlemenizi (veya dü┼čü┼čünüzü) çevrenizdeki (veya uzaktaki) di─čerleriyle kar┼č─▒la┼čt─▒rabilirsiniz.

Bu teknolojilerin gerçekten de i┼če yarad─▒─č─▒n─▒ görüyoruz. Örne─čin kendi kendini ölçme araçlar─▒n─▒n insanlar─▒n daha uzun/daha h─▒zl─▒ yürümesine/ko┼čmas─▒na yard─▒mc─▒ oldu─ču kan─▒tland─▒. Öyle görünüyor ki, bu tür araçlarla ço─ču zaman yapt─▒─č─▒m─▒z─▒n daha ço─čunu ve daha iyisini yap─▒yoruz. Ancak, hayat─▒m─▒z─▒n bir parças─▒ olan di─čer birçok teknolojik araçta oldu─ču gibi, kendini ölçmenin de baz─▒ (istenmeyen) sonuçlar─▒ var: Uzun vadede ne┼če kayb─▒ ve buna ba─čl─▒ olarak motivasyon kayb─▒. Etkin (2016), prestijli Journal of Consumer Research'de yay─▒nlanan ara┼čt─▒rmas─▒nda, sonuçlar─▒n sürekli “ölçülmesinin” bu faaliyetleri i┼č gibi hissettirdi─čini, de─čerlerini ve dolay─▒s─▒yla e─členceyi ve ayr─▒ca gelecekteki kat─▒l─▒m─▒ azaltt─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Aktivite s─▒ras─▒nda cihazlara “bakmama” seçene─či hakk─▒nda tart─▒┼č─▒lsa bile, kullan─▒c─▒lar─▒n %71'i sonuçlar─▒n─▒ kontrol ediyor. Bu da bizi kendini ölçmenin ba┼čtan ç─▒kar─▒c─▒ oldu─ču sonucuna götürüyor: Ölçme seçene─či sunuldu─čunda, bu seçene─či seçiyorlar ve ölçmek mümkün oldu─čunda da ölçüm yap─▒p ç─▒kt─▒lara dikkat ediyoruz. Ancak ölçümün ba┼čtan ç─▒karmas─▒ sadece k─▒sa vadeli. Uzun vadede, ölçümleme sürdürülebilir davran─▒┼č de─či┼čikli─čini baltal─▒yor çünkü ne┼čeyi ve e─členceyi yava┼čça elimizden al─▒yor. Yaln─▒zca ç─▒kt─▒ya dikkat etti─čimizde -kendinize dair ölçtü─čümüz sonuçlar─▒ izlemek budur- e─členceli aktiviteler i┼č gibi geliyor. Bu durum sadece video oyunu oynamak gibi faaliyetin ayr─▒lmaz bir parças─▒ oldu─čunda veya faaliyetler net bir hedefin hizmetinde gerçekle┼čtirildi─činde etkinli─čin e─člencesini öldürmüyor.

Sadece e─člence için ko┼čuyorsan─▒z veya doktorunuzun önerdi─či ┼čey buysa, kendinizi ölçmeyin. Saatle ko┼čmak ile saatsiz ko┼čmak birbirinden tamamen farkl─▒ iki deneyim yarat─▒r. Rekabetçi bir dayan─▒kl─▒l─▒k sporcusu olarak, çe┼čitli yar─▒┼č hedeflerim oldu─ču zamanlarda performans─▒m─▒ birçok kere ölçtüm. Fakat antrmanlar─▒mda en çok ne┼če ve özgürlü─čü hiçbir veriye eri┼čimim olmad─▒─č─▒ zamanlarda hissetti─čimi de çok iyi biliyorum. Bu yüzden düzenli antrenman program─▒mdaki baz─▒ antrenmanlar─▒mda kendimi hiç ölçümüyorum.

Öyleyse insanlar olarak birazc─▒k üzerinde kontrol hissedece─čimiz ve ayn─▒ zamanda ne┼čemizi de öldürmeyen bir sonraki büyük fikir ne olabilir? San─▒r─▒m bunun mümkün oldu─čunu varsayarak ortaya ç─▒kmas─▒n─▒ bekleyece─čiz.


Giesler, Markus and Ela Veresiu (2014) “Creating the Responsible Consumer: Moralistic Governance Regimes and Consumer Subjectivity,” Journal of Consumer Research, 41(3), 840-857.

Etkin, Jordan (2016), “The Hidden Cost of Personal Quantification,” Journal of Consumer Research, 42(6), 967-984.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest