Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #55: Kalbim okulda kaldı💗

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Aug 12, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #55: Kalbim okulda kaldı💗

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola Blog'dan: Giyilebilir Teknoloji E─člence Katili Mi?


Di─čer Aç─▒
Gülnur Tumbat, PH.D'den makaleler 
San Francisco State University
 
 
Yükselen sa─čl─▒k ve sürdürülebilirlik trendleriyle beraber tüketici olarak bizler yeni tutumlar geli┼čtirme zorunlulu─ču hissediyoruz. Asl─▒nda bu tutumlar, kontrol yan─▒lsamas─▒ (bireylerin kendi davran─▒┼člar─▒n─▒ de─či┼čtirerek global bir de─či┼čikli─če yol açabilece─čine inanmas─▒) arac─▒l─▒─č─▒ ile bireylerin çe┼čitli konularda dünyay─▒ de─či┼čtirebilece─či inanc─▒n─▒n bir sonucu. Örne─čin, çevre dostu olmak, sürdürülebilir ürünleri seçmek, sa─čl─▒kl─▒ beslenmek, daha fazla egzersiz yapmak, ekonomik harcamalar─▒m─▒za dikkat etmek, fiziksel ve zihinsel sa─čl─▒─ča dikkat etmek bu inançlardan birkaç─▒... Yaz─▒n─▒n tamam─▒n─▒ okumak için buraya t─▒klay─▒n─▒z.
 
Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Ebeveynler çocuklar─▒ için art─▒k yüz yüze e─čitim istiyor ama...

Ipsos’un Türkiye’de 800 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či “Koronavirüs Salg─▒n─▒ ve Toplum Genel Kamuoyu Ara┼čt─▒rmas─▒”na ait bulgulara göre, ebeveynlerin %57'si yüz yüze e─čitime geçilmesi karar─▒n─▒ destekliyor; fakat son haftalarda artan vaka say─▒lar─▒ nedeniyle ebeveynlerin yaln─▒zca %30’u yüz yüze e─čitime geçilebilece─čini dü┼čünüyor. Öte yandan, ebeveynlerin %71'i okullar─▒n aç─▒labilmesi için ö─čretmenlere a┼č─▒ zorunlulu─ču getirilmesi gerekti─čini dü┼čünüyor. Ancak bu tutum, mesele çocuklara geldi─činde gev┼čiyor ve neredeyse her iki ebeveynden biri (%47) 7-12 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki çocuklara a┼č─▒ yap─▒lmamas─▒ gerekti─čini dü┼čünürken, ebeveynlerin %45’i 13-18 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki çocuklar─▒n─▒n a┼č─▒lanabilece─čini belirtiyor. Bu da çocuk ya┼č─▒ büyüdükçe a┼č─▒ taraftarl─▒─č─▒n─▒n artt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. 

 

"Sanal bir y─▒l─▒n" ard─▒ndan, insanlar normal hayata geri dönme konusunda gergin.

OnePoll taraf─▒ndan Acne Wipeout markas─▒ ad─▒na 2.000 ABD'li kat─▒l─▒mc─▒yla yürütülen bir anket, pandemiden önce bile, insanlar─▒n ciltlerinde bir leke veya sivilce oldu─ču için bir partiyi (%24), okulu (%21), arkada┼člar─▒yla tak─▒lmay─▒ (%20) ve i┼č toplant─▒lar─▒n─▒ (%16) kaç─▒rd─▒klar─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, annelerin %38'i pandemi s─▒ras─▒nda çocuklar─▒n─▒n cildinde olumsuz bir de─či┼čiklik fark ettiklerini belirtiyor ve  ergenli─čin (%21), maske takman─▒n (%20) ve stresin (%20) bu de─či┼čikli─če katk─▒da bulundu─čunu dü┼čünüyor. Bu nedenledir ki, pandemi sonras─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %63'ü ciltlerine daha iyi bakma konusunda her zamankinden kararl─▒ görünüyor. Öte yandan, Amerikal─▒lar─▒n %47'si, maskeleri veya sosyal medya filtreleri olmadan 'gerçek dünyaya' geri dönmek konusunda gergin hissediyor. Normalle┼čmeye ba┼člad─▒─č─▒m─▒z ┼ču günlerde ise, kilo ve sivilce hem gençler (%40 ve %38) hem de yeti┼čkinler (%57 ve %30) için en yayg─▒n güvensizliklerin ba┼č─▒nda geliyor.

 

Ma─čaza içi pazarlama teknikleri tüketiciyi etkiliyor.

Inmar Intelligence’─▒n 1.000 ABD'li yeti┼čkinle yapt─▒─č─▒ yak─▒n tarihli bir ara┼čt─▒rma, ma─čaza içi tabelalar─▒n tüketici davran─▒┼člar─▒ üzerindeki etkisini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rma verileri, ma─čaza içinde reklam gören mü┼čterilerin %69'unun öne ç─▒kan ürüne göz att─▒─č─▒n─▒, %61'inin de ürünü sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Ek olarak ara┼čt─▒rma, mü┼čterilerin bir ürünü sat─▒n alma kararlar─▒nda sadakat programlar─▒n─▒n büyük bir rol oynad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %96’s─▒, sat─▒n alma i┼čleminden sonra bir ma─čaza sadakat program─▒ arac─▒l─▒─č─▒yla indirimler, puanlar veya di─čer kredi türlerinden haberdar olmalar─▒ durumunda sat─▒n alma konusunda etkilenebileceklerini belirtiyor.

 

Tüketici, bu y─▒lki Noel kutlamalar─▒ hakk─▒nda nihayet daha umutlu.

eBay Ads UK taraf─▒ndan haz─▒rlanan ve Noel'i kutlayan 2.000 ─░ngiliz tüketiciyle yap─▒lan ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n geçen y─▒la göre daha s─▒radan bir festival sezonu bekledikleri için Noel 2021 hakk─▒nda daha iyimser hissettiklerini ortaya koyuyor. Ankete kat─▒lan her be┼č ki┼čiden üçü (%60) bu Noel'i her zamanki gibi kutlayabilecekleri konusunda iyimserken, neredeyse yar─▒s─▒ (%49) bu Noel'in geleneksel olaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte biri (%25)ise, Noel'in bu y─▒l daha heyecanl─▒ olaca─č─▒na inan─▒yor. Bu pozitiflik, insanlar─▒ Noel'e haz─▒rlanmak için motive etmi┼č olmal─▒ ki, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %27'si Noel al─▒┼čveri┼čine ve haz─▒rl─▒klar─▒na geçen y─▒ldan daha erken ba┼člamay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒, hatta be┼čte ikisi (%41) Noel al─▒┼čveri┼člerini Aral─▒k'tan önce bitireceklerini söylüyor.

 

#─░lginç Bilgi        

Twitter'─▒n resmi maskotu olan ve ┼čirketin logosunda yer alan ku┼čun ad─▒ 'Larry'dir. 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest