Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #56: Aboneyim abone, Netflix’im cebimde!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Aug 19, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #56: Aboneyim abone, Netflix’im cebimde!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z Kimola Bülten ile sizlerleyiz! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Pandeminin kazananlar─▒ dijital yay─▒n platformlar─▒ oldu.

Deloitte’in Britanyal─▒ tüketiciler ile gerçekle┼čtirdi─či “Dijital Tüketici Trendleri” ara┼čt─▒rmas─▒, pandeminin kanepede daha fazla zaman geçirmemize neden oldu─ču gerçe─čini gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verileri, 65 ya┼č üzerindeki tüketicilerin %57'sinin geçti─čimiz y─▒l bir streaming platformuna abonelik gerçekle┼čtirdi─čini gösteriyor. Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n dörtte üçünden fazlas─▒ (%76) bugün iste─če ba─čl─▒ video hizmetine eri┼čimlerinin oldu─čunu belirtiyor. Öte yandan ara┼čt─▒rma, 60 ya┼č üstü ki┼čilerin bir aboneli─či iptal etme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n ortalama olarak yar─▒ yar─▒ya oldu─čunu ve bu da onlar─▒n de─čerli bir tüketici grubu olduklar─▒n─▒ ortaya koyuyor. Buna kar┼č─▒l─▒k, genç tüketicilerin platformlar aras─▒nda geçi┼č yapma ve ba─čl─▒l─▒klar─▒n─▒ de─či┼čtirme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n daha yüksek oldu─ču görülüyor.

 

Tüketicinin özgün içeri─či, influencer içeri─čini yeniyor.

Görsel içerik platformu Stackla'n─▒n ABD, ─░ngiltere ve Avustralya'da 18-55 ya┼člar─▒ aras─▒nda 2.042 tüketiciyle gerçekle┼čtirdi─či “Tüketici Al─▒┼čveri┼č Al─▒┼čkanl─▒klar─▒ndaki De─či┼čimler: Özgünlük, Ki┼čiselle┼čtirme ve UGC'nin Gücü” ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin neredeyse be┼čte dördü (%79) di─čer tüketicilerden gelen resim ve video gibi kullan─▒c─▒ taraf─▒ndan olu┼čturulan içeri─čin sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ etkiledi─čini söylerken, yaln─▒zca %9'u influencer'lar taraf─▒ndan olu┼čturulan içeriklerden etkilendi─čini belirtiyor. Bu da çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n gerçek mü┼čterilerden daha fazla etkilendi─čini gösteriyor. Ayr─▒ca ankete kat─▒lanlar─▒n neredeyse be┼čte üçü (%59), di─čer tüketiciler taraf─▒ndan olu┼čturulan içeri─čin; %10'u da influencer'lar taraf─▒ndan olu┼čturulan içeri─čin özgün oldu─čunu söylüyor.

 

Pandemi, seks yakla┼č─▒m─▒n─▒ önemli ölçüde de─či┼čtirdi.

Bumble taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lan ve Censuswide’─▒n Kanada’da çevrimiçi olarak yürüttü─čü ara┼čt─▒rma, salg─▒n─▒n flört dünyas─▒ da dahil olmak üzere herkesin hayat─▒n─▒ ve özellikle bekarlar─▒n seks yakla┼č─▒m─▒n─▒ önemli ölçüde de─či┼čtirdi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rma verileri, Bumble kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒n─▒n karantinalar─▒n ard─▒ndan daha fazla fiziksel eylem arad─▒─č─▒n─▒, 5’te 1’inin bir y─▒l öncesine göre cinselliklerini daha farkl─▒ ifade etmeyi planlad─▒─č─▒n─▒ ve genel olarak, gündelik seksten daha anlaml─▒ bir ┼čey arad─▒klar─▒n─▒ gösteriyor. Ek olarak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %45’i bir cinsel partnerden ne istedikleri ve neye ihtiyaç duyduklar─▒ konusunda; 3’te 1’inden fazlas─▒ da art─▒k cinsel s─▒n─▒rlar─▒n─▒ ve arzular─▒n─▒ payla┼čma konusunda her zamankinden daha fazla emin hissettiklerini belirtiyor.

 

Müzikseverlerin büyük ço─čunlu─ču tam kapasite konserleri benimsiyor.

Music Venue Trust, ─░ngiltere’de COVID-19 pandemisinden önce düzenli olarak canl─▒ konserlere kat─▒lan yakla┼č─▒k 1.891 ki┼či ile gösterilere kat─▒lmak konusunda ne dü┼čündüklerini, ne gibi önlemler ald─▒─č─▒n─▒ ve etkinlikleri COVID'e kar┼č─▒ güvenli hale getirmek için mekanlar─▒n neler yapt─▒─č─▒n─▒ inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %82,1'i bir canl─▒ müzik etkinli─čine zaten kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ veya k─▒sa süre içinde kat─▒lmay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Bunun yan─▒ s─▒ra, konsere gidenlerin büyük bir bölümü (%91,3) çift doz a┼č─▒l─▒ oldu─čunu, do─čal ba─č─▒┼č─▒kl─▒─ča sahip oldu─čunu ya da testlerinin negatif ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ç─▒kt─▒lar─▒na bak─▒l─▒rsa, müzikseverler güvenlik önlemlerini alm─▒┼č ve tam kapasite konserleri benimsemi┼č görünüyor.

 

Endi┼če artt─▒kça tüketici güveni azal─▒yor.

First Insight taraf─▒ndan 10.000'den fazla Amerikal─▒ tüketiciyle yap─▒lan ara┼čt─▒rman─▒n ç─▒kt─▒lar─▒, okula dönü┼č al─▒┼čveri┼č sezonu h─▒zlan─▒rken, ma─čaza içi al─▒┼čveri┼čle ilgili güvenlik endi┼čelerinin artt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %53’ü soyunma odalar─▒nda ürünleri denerken, %49'u ayakkab─▒lar─▒n─▒ denerken ve %71'i ma─čazalarda güzellik ürünlerini test ederken kendilerini risk alt─▒nda hissediyor. Ayr─▒ca kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %56’s─▒, sat─▒┼č personeline temas─▒ bir risk olarak de─čerlendiriyor. Öte yandan, koronavirüs hakk─▒nda "çok veya biraz endi┼čeli" oldu─čunu kabul eden tüketicilerin oran─▒nda da Temmuz 2021'den bu yana %25'lik bir art─▒┼č görülüyor ve bu oran %64'e ula┼č─▒yor. Hal böyle olunca da kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%56) harcamalar─▒n─▒ azaltaca─č─▒n─▒ belirtiyor. ─░lginçtir ki, Music Venue Trust ara┼čt─▒rmas─▒ insanlar─▒n konser alanlar─▒na korkusuz gitti─čini gösterirken, bu çal─▒┼čma da tüketicilerin ma─čazada al─▒┼čveri┼č yaparken çekindiklerini gösteriyor. Asl─▒nda bu durum, tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒n durumsall─▒─č─▒n─▒ gözler önüne seriyor.

 

#─░lginç Bilgi 

Tamamen bir yapay zeka yazar taraf─▒ndan yaz─▒lm─▒┼č bir ders kitab─▒ var. 
Goethe Üniversitesi'ndeki ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒n tasarlad─▒─č─▒ bir makine ö─črenimi algoritmas─▒ olan "Beta Writer" taraf─▒ndan yaz─▒lan bu kitap, Lityum-iyon bataryalar üzerine son y─▒llarda yay─▒nlanm─▒┼č çal─▒┼čmalar─▒n bir özetini sunuyor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest