Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #58: Bu sene de aşılı gezelim 💉

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Sep 03, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #58: Bu sene de aşılı gezelim 💉

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z Kimola Bülten ile sizlerleyiz! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Her 10 ki┼čiden 6’s─▒: “A┼č─▒ olmam─▒┼č ki┼čiler kapal─▒ mekanlara al─▒nmamal─▒.”

Ipsos’un Türkiye’de 800 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či “Koronavirüs Salg─▒n─▒ ve Toplum Genel Kamuoyu Ara┼čt─▒rmas─▒”; al─▒┼čveri┼č merkezi, kafe ve restoran gibi kapal─▒ alanlara a┼č─▒ olmam─▒┼č ki┼čilerin al─▒n─▒p al─▒nmamas─▒ ya da düzenli olarak PCR testi yapt─▒rma kural─▒n─▒n getirilmesi gibi konularda tüketicinin nabz─▒n─▒ tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, toplumun %61’i al─▒┼čveri┼č merkezi, i┼č yeri ya da restoran, kafe gibi yerlerin kapal─▒ alanlar─▒na a┼č─▒l─▒ olmayan ki┼čilerin al─▒nmamas─▒ gerekti─čini dü┼čünürken, bu oran a┼č─▒ olmu┼č ki┼čiler nezdinde %73’e ç─▒k─▒yor. Öte yandan, henüz a┼č─▒ olmam─▒┼č olan her 2 ki┼čiden 1’i (%53) bu uygulamaya kar┼č─▒. Ayr─▒ca, kapal─▒ mekanlara girmek için a┼č─▒ ya da PCR testi yapt─▒rma kural─▒ getirilmesi durumunda; a┼č─▒ olmam─▒┼č ama a┼č─▒ olma niyetinde olan kitlenin %58’i a┼č─▒ yapt─▒raca─č─▒n─▒, %20’si de düzenli olarak PCR testi yapt─▒rabilece─čini belirtirken, a┼č─▒ kar┼č─▒t─▒ olanlar─▒n %64’ü hiçbir ┼čey yapmayaca─č─▒n─▒ belirtmekte.

 

Tüketici rahat al─▒┼čveri┼č yap─▒yor ama rahat yolculuk yapm─▒yor.

Ernst & Young’─▒n Malta’da 1.038 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či “Gelece─čin Tüketici Anketi”, COVID-19 sonras─▒ kal─▒c─▒ davran─▒┼č de─či┼čikliklerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rmada tüketicilere bir dizi faaliyeti gerçekle┼čtirmede kendilerini ne zamand─▒r rahat hissetikleri soruldu─čunda; tüketicilerin %86's─▒ çoktand─▒r markete giderken rahat olduklar─▒n─▒, %85'i i┼čyerlerine gitmekten ve t─▒bbi randevulara kat─▒lmaktan mutlu olduklar─▒n─▒ söylerken; yakla┼č─▒k %78'i çocuklar─▒n─▒n okula gitmesine izin vermekten memnun oldu─čunu belirtiyor. Bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra, tüketicilerin önemli bir k─▒sm─▒ spor salonuna/spaya (%77), bara/restorana (%70) ve k─▒yafet al─▒┼čveri┼čine giderken (%67) uzun zamand─▒r rahat hissetti─čini ifade ediyor. Ancak, konu toplu ta┼č─▒ma kullan─▒m─▒na (%39), uçak (%23) veya gemi (%18) yolculu─ču yapmaya gelince, tüketicinin rahatl─▒k seviyesinde ciddi bir dü┼čü┼č gözlemleniyor.

 

Geri dönü┼čümde tüketici aç─▒─č─▒: “bilgisizlik”

Ka─č─▒t ve Ambalaj Kurulu (P+PB) taraf─▒ndan 1.005 ABD'li tüketiciyle yap─▒lan “2021 Tüketici Geri Dönü┼čüm Al─▒┼čkanl─▒klar─▒" ara┼čt─▒rmas─▒, hangi malzemelerin geri dönü┼čtürülebilir oldu─ču da dahil olmak üzere, geri dönü┼čümün do─čru yollar─▒ konusunda tüketicinin büyük oranda bilgi eksi─či oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmada her zaman ya da s─▒kl─▒kla geri dönü┼čüm yapt─▒─č─▒n─▒ belirtenler (%88), gezegeni kurtarmak için üzerine dü┼čeni yapt─▒klar─▒n─▒ söylüyor olsalar da neredeyse yar─▒s─▒ (%49) kutular─▒n bo┼čalt─▒l─▒p teslim al─▒nmak üzere ayr─▒lmas─▒ gerekti─čini, at─▒klar─▒ geri dönü┼čüme b─▒rakabilecekleri yeri (%46) veya belirlenmi┼č geri dönü┼čüm günlerini (%44) bilmiyor. Kald─▒ ki, tüketicilerin %27’si geri dönü┼čüm sorular─▒yla ilgili olarak kiminle ileti┼čime geçece─činin dahi bilgisine sahip de─čil.

 

Tüketiciler gard─▒roplar─▒n─▒ yenilemeye odaklanm─▒┼č durumda.

Morning Consult taraf─▒ndan hane geliri 50.000 dolardan fazla olan 2.000 tüketici ile gerçekle┼čtirilen Amex Trendex ara┼čt─▒rmas─▒, tüketiciler ofise ve s─▒n─▒fa geri dönmek için k─▒yafet sat─▒n al─▒rken, özellikle giyim perakendecilerine içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k dörtte üçü, giyim/ayakkab─▒ (%77) ve güzellik ürünlerine (%71) daha fazla harcama yapt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ayr─▒ca, ankete kat─▒lanlar─▒n %36's─▒ i┼če/okula dönü┼č için yeni k─▒yafetlere harcama konusunda pandemi öncesine göre daha heyecanl─▒ olduklar─▒n─▒ söylerken, %35'i okula/i┼če dönmek için heyecanl─▒ olduklar─▒n─▒ çünkü bunun kendilerine daha moda k─▒yafetler giymeleri için bir motivasyon olaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

Pandemide 5 yeti┼čkinden 1’inin ili┼čkisi bozuldu.

University College London'─▒n ─░ngiltere’de 70.000'den fazla ki┼čiye ait verileri analiz etti─či “Covid-19 Sosyal Ara┼čt─▒rmas─▒”, pandemi s─▒ras─▒nda insanlar─▒n ili┼čkilerinin ve ya┼čam tarzlar─▒n─▒n durumunu inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan sonuçlar─▒na göre, yeti┼čkinlerin %22'si ailesi, arkada┼člar─▒, meslekta┼člar─▒ veya kom┼čular─▒ ile olan ili┼čkilerinin bozulmas─▒ndan muzdarip. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rma, 18-29 ya┼člar─▒ aras─▒ndaki yeti┼čkinlerin ili┼čkilerinin bozulmas─▒ olas─▒l─▒─č─▒n─▒n, 60 ya┼č ve üstü yeti┼čkinlere k─▒yasla %35 daha yüksek oldu─čunu ortaya koyuyor. Öte yandan, genç yeti┼čkinlerin yakla┼č─▒k yar─▒s─▒ (%46), e┼čleri veya partnerleriyle ili┼čkilerinin kalitesinin geçen y─▒l boyunca normalden daha iyi oldu─čunu belirtiyor. Bu da 30-59 ya┼člar─▒ndaki (%27) ve 60 ya┼č ve üzerindeki (%21) yeti┼čkinlerle kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒nda, gençlerin partnerleriyle önemli ölçüde daha iyi ili┼čkiler kurdu─čunu gösteriyor.

 

 

Kad─▒nlar─▒n %11’i, erkeklerin ise %22’si çevrimiçi kumar oynuyor.

YouGov taraf─▒ndan 13 küresel pazarda ve dünya çap─▒nda 17.300'den fazla kat─▒l─▒mc─▒y─▒ kapsayarak yap─▒lan ara┼čt─▒rma, kumar al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ analiz ederken genellikle göz ard─▒ edilen bir segment olan kad─▒nlar─▒n %11’inin kumar oynad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmada ülkelere göre kumar oynayan kad─▒n oran─▒ incelendi─činde, %44 ile ─░ngiltere ba┼č─▒ çekiyor. En az kumar oynayan kad─▒n oran─▒na sahip ülke ise, %22’lik bir oran ile ─░talya. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bir ba┼čka ç─▒kt─▒s─▒na göre kad─▒n kumarbazlar, çevrimiçi piyango, bingo ve keno oyunlar─▒na erkeklere göre daha çok ilgi gösterirken, di─čer tüm çevrimiçi kumarlarda erkeklerin gerisinde kal─▒yor. Öte yandan, erkeklerin %66's─▒, kad─▒nlar─▒n ise %58'i çevrimiçi kumar─▒ çevrimd─▒┼č─▒ kumara tercih ediyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Uçu┼č s─▒ras─▒nda, bir ki┼činin tat alma tomurcuklar─▒n─▒n duyarl─▒l─▒─č─▒ yakla┼č─▒k %30 oran─▒nda azal─▒yor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest