Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Merhaba Datakolikler!

Jan 16, 2016 - 3 min read
Merhaba Datakolikler!

Kimola ailesi olarak veriye olan inanc─▒m─▒za ve özverimize sizi de dâhil edece─čimiz blog maceram─▒za ba┼čl─▒yoruz.

Veri payla┼č─▒m─▒ndaki ┼čeffaf yakla┼č─▒m─▒m─▒z ve merak─▒m─▒zla önümüzdeki dönemde sizlerle bu topraklarda olup biten ve veriye dayanan analizler, gözlemler ve projeler payla┼čaca─č─▒z. O zaman öncelikle bu platformda neler payla┼čaca─č─▒z, nas─▒l payla┼čaca─č─▒z biraz bahsedelim…

Veri okuman─▒n birçok yolu var ve her yolun kendine has metotlar─▒, özellikleri mevcut. 2011’den bu yana Kimola’da büyük verileri toplamada ve i┼člemede kullanmak için, kullan─▒c─▒ e─čilimlerinden de yolarak ç─▒karak kendimize has metodolojiler geli┼čtirdik. Sosyal medya verisini kaynak olarak kullanan ürünlerimiz, metin verisi i┼čleme, dil ve duygu tan─▒mlama alan─▒nda geli┼čtirdi─čimiz yeni teknolojiler ile farkl─▒ dikeylerde veri toplay─▒p analiz ederek markalar, ajanslar, TV kanallar─▒ ve prodüksiyon ┼čirketleri gibi birçok sektör payda┼č─▒na hizmet ediyor.

Markalar dikeyinde veri analiti─či sa─člayan ürünümüz Kimola Insights alt─▒nda bugün 40+ sektörden, 400+ farkl─▒ marka hakk─▒ndaki Twitter konu┼čmalar─▒n─▒ toplay─▒p gerçek zamanl─▒ analiz ediyor. Bu ürün kapsam─▒nda 1.5 y─▒lda TÜB─░TAK ile AR-GE’si tamamlanan duygular için geli┼čtirdi─čimiz teknolojimiz, Türkçe dili için gelmi┼č geçmi┼č en kapsaml─▒ duygu analizlerini yap─▒yor. Bu teknoloji ile al─▒┼č─▒lagelmi┼č olumlu/olumsuz ve nötr duygu analizleri yerine tüketicilerin markalara ya da rakiplere kar┼č─▒ yakla┼č─▒m─▒n─▒ beklenti, güven, hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒, nefret ve b─▒kk─▒nl─▒k gibi 24 farkl─▒ duygu ile kategorize edip inceleyebiliyoruz. Ayr─▒ca bunlara ek olarak Kimola Insights, Kimola’n─▒n di─čer dikeylerdeki ürünlerinden ald─▒─č─▒ güç ile kitlelerin TV ve tüketim tercihleri ile psikografik analizlerini de de─čerlendirip i┼č zekas─▒ alan─▒nda kullan─▒ma sunuyor.

Trendler dikeyindeki ürünümüz Kimola Trends, Twitter Türkiye Trending Topic’lerinden elde etti─či veriyi i┼čleyip anlamland─▒rarak ba┼čta ajanslar ve markalar olmak üzere sektöre gerçek zamanl─▒ pazarlama alan─▒nda büyük bir avantaj sa─čl─▒yor. Kimola Trends’de h─▒zla de─či┼čen ülke gündemi politika, spor, tv, markalar, magazin ve ünlüler gibi 40+ kategoride anl─▒k olarak izlenip kategorize edilerek markalar─▒n dijital reklam kampanyalar─▒ için do─čru bir zamanlama yapabilmesine yard─▒mc─▒ oluyor ve bu kampanyalar─▒n tüm ülke gündemi içinde yaratt─▒─č─▒ etkiyi ölçümleyebiliyor.

Analitik ürünler ailemizin ilki olan Kimola Social TV, e┼č zamanl─▒ olarak yay─▒ndaki yüzlerce yay─▒n─▒n takip edilip ölçümlenmesinde kullan─▒l─▒yor. Bugün sosyal tv reytingleri kanallar ve markalar taraf─▒ndan sponsorluk, reklam entegrasyonu, ünlü seçimi gibi birçok farkl─▒ alanda geleneksel reytinglerin yan─▒nda kullan─▒l─▒yor. 2013 y─▒l─▒na kadar geriye gidebilen, Türkiye’nin en eski ve geli┼čmi┼č TV yay─▒nlar─▒ veri taban─▒ ile kanallar─▒n performanslar─▒, yay─▒nlar─▒n ve izleyici kitlelerinin al─▒┼čkanl─▒klar─▒ndaki trendlerin ve de─či┼čimlerin analizlerini sa─člayabiliyoruz. Ayr─▒ca Kimola Social TV ile televizyon yay─▒nlar─▒n─▒n hayranlar─▒n─▒ belirleyip, kitlenin cinsiyet ve konum bilgilerine ula┼čabiliyor ve ba┼čka hangi TV yay─▒nlar─▒n─▒ be─čendiklerini ve tercih ettiklerini belirleyebiliyoruz. K─▒saca Sosyal TV, her bölümün ard─▒ndan izleyicilerin be─čenisini payla┼čt─▒─č─▒ ya da ele┼čtirdi─či konular ve karakterlere dair analizler edinmenin mümkün oldu─ču, medya payda┼člar─▒n─▒n (ajanslar, kanallar ve medya sat─▒n alma) gelece─če yönelik plan ve stratejilerini veriye dayal─▒ ç─▒kar─▒mlarla güçlendirmelerine olanak sa─člad─▒─č─▒m─▒z bir alan.

Katman katman, büyük bir titizlik, temizlik ve teknoloji ile gerçekle┼čtirdi─čimiz veri süreci i┼čte böyle i┼čliyor, içerikleri okurken bu aç─▒klaman─▒n kafan─▒zda olu┼čabilecek sorulara ─▒┼č─▒k tutaca─č─▒n─▒ umuyoruz.

Verinin anlatt─▒─č─▒ hikayelerde görü┼čmek üzere!

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest